Optika na malou odstrelovacku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od markbuc » 07 bře 2010 10:12

Tak to je špatný, na MAO nevhodný, tam se střílí i na kraší vzdálenost. Tak asi zůstanu u mého prvního tipu, Bushnell Elite 4200 , AO, 24x , ten má paralaxu už od 10m


Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Grinch » 07 bře 2010 10:20

na MaO nevhodny? vzdyt se vse strili na 50m :)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 07 bře 2010 11:31

Mezi náma - když mám paralaxu na 30m, bez problémů trefím na 18-20m prakticky cokoli, přesto, že je to lehce máznutý. Jen je třeba mít správně nastavenou lícnici, abys měl pupilu oka skutečně v optické ose dalekohledu. 10 m je hodně blízko, je to máznutý dost, ale s ohledem na vzdálenost je např. nábojnice .22LR zrovna tak spolehlivě trefitelná, nehledě na to, že stáhneš-li přiblížení, zvýší se ostrost.. Špendlíkový hlavičky samozřejmě na těch 10m neustřelíš, protože je neuvidíš ostře. Ale takový cíle může na 10 m stanovit jen pitomec, protože se ti tam začne velmi výrazně projevovat výška optický osy dalekohledu nad osou hlavně, takže takový cíl je o přemiřování, nikoli o absolutní přesnosti. Takže Hawke Frontier SF z mého hlediska pro MaO skvělá volba. Pokud se chystáš do Otrokovic, dají se s tím v pohodě zvládnout všechny úlohy (tedy se zvětšením 6-24x), na MC nemá tebou uvedený dalekohled povolený zvětšení a na dnes klasickou MaO střílenou v HK, Praze a Nových Lesích jsou všechny terče na 50m, takže v poho.
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od markbuc » 07 bře 2010 11:50

Já bych to měl nejspíš na otrokovice,protože praha a čechy vůbec mám z ruky. Ten model co chci tj. 32x má také paralaxu od 30m? A taky jsem myslel, že se MAO střílí i na méně než těch 50m, nevím jak v otrokovicích. Tam i na 150m a to bych paralax neřešil. :) Oproti bushnellovi 4200, 24x AO(můj další tip), se mi víc líbí Hawke32x protože má SF a větší zvětšení (včetně palcového tubusu), nechce se mi kupovat zase nová oka na 30mm bushnella SF, i když....
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 07 bře 2010 12:19

Se 32x má jisté zkušenosti Sportovec, ale domnívám se, že s ohledem na tubus 1" tam bude docházet při maximálním přiblížení ke značnému úbytku světla, což se o 24x říct nedá (teda z principu by mět být menší). Se 24x Otrokovice můžeš střílet bez problémů, žádný hnidopišský cíle, abys na ně musel koukat "lupou" tam nejsou. Ale já se 32x zkušenost nemám. Uvidíme, jaký stanovisko zaujme Sportovec. Vím, že Frontier SF opustil - důvodem byla právě paralaxa od 30m, ale on to používal na FT. V MaO dal přednost NS Diamond s přiblížením 50x, ale jen proto, že tu 50x používá místo spektivu a právě na ty hnidopišský kolečka. Ta v Otrokovicích nemají (zatím).
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2010 14:40

no nejsem si tak jisty. pri vsech opticko fyzikalnich porovnani se pocita s prumerem objektivu (cocky) a zvetsenim. Nikde se nepocita s prumerem tubusu.
30mm nebo vetsi umoznuje vetsi rozsah korekce, nebo moznost pouziti robustnejsich konstrukci (odelnejsich) vlastni soustavy.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od sportovec » 07 bře 2010 18:58

Spíš to patří do optiky ale tady už je všude takový galimatiáš, že je to skoro jedno.

Hawke Frontier 8-32x50 bych zařadil mezi takovou lepší střední třídu puškohledů, vhodných na Mao. Není moc dlouhý, meří 39 cm , tubus je palcový. Korekce paralaxe má krátký chod zaostření, což považuju za přínos. Točítka mají slyšitelný a hlavně jasně cititelný cvak, tady bych dal za jedna. Tubus je bohužel z měkkého materiálu a při malé nesouososti ok montáže nebo jejich přetažení dochází k jeho deformaci a vnitřní ústrojí přestává fungovat. V korekci paralaxe to jen skřípe, nefunguje „ klikání „. Doporučuji zabrousit oka montáže dobrušovacím trnem / montáže Kozap, KZK a pod./ nebo lépe pořídit kvalitní, třeba BKL a šroubky utahovat momentovým klíčem.
Korekce paralaxe funguje až od 40yard / 36m / což na střelbu od 50m je jedno ale třeba na Mao v Otrokovicích, kde se střílí snad od 15m by byl problém. Sice se dá zaostřit stažením zoomu ale problém s paralaxou to neřeší. Je možné pootáčením čočky objektivu nastavit paralaxu od 20m ale zároveň se sníží max. vzdálenost na pouhých cca 60m.
Kvalitou obrazu je Frontier někde mezi Deltou Titanium a NS Diamond New. Frontiera pokládám za důstojné sklo, které se svoji kvalitou chová milosrdně k Vaším očím i při zhoršených, světelných podmínkách.
Osobně tento kůkr vřele doporučuji aspoň pro naši Mao, tedy Hradec – Praha – Nové Lesy. Cena cca 15.000,. Kč se mi jeví celkem přiměřená.
markbuc
Příspěvky: 137
Registrován: 19 čer 2009 20:53

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od markbuc » 07 bře 2010 19:27

2 sportovec, velký dík, jsem rozhodnutý. Alóbrž v Otrokovicích se střílí dokonce i na 10m, jak jsem si mezitím zjistil, frontira tímto zamítám pro nezpůsobilost. A koupím Bushnella 4200 mildot 6-24x40, buď AO, paralax od 10yds(cca 14.000CZK) nebo SF, paralax od 10yds.(cca 16.000CZK). Počítám, že AO mně bude stačit :) Ještě je tam 6-24x50SF, paralax od 20yds. ale tam už je cena na 18tis. a to už si rovnou můžu koupit NS Diamond 50x a jsem na stejné ceně. A nakonec zjistím, že mě střílení nebaví nebo na ně nemám čas a všechno prodám s ku... ztrátou. :D To ne, alespoň se na na anču s puškohledem budu dívat ve vitríně :lol:
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od PaF » 07 bře 2010 19:44

No jeste to zvaz...
V Guncentru se strili na kryte strelnici v umelem osvetleni, ktere ma daleko k idealu. Venku s objektivem prumeru 40mm meni problem, ale uvnitr je i 50mm dost malo. Bushnell samozrejme ma dobre sklo, ale pod 50mm bych nechodil. Vetsina z nas strili s 56 a 60 bych se nebranil.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od sportovec » 07 bře 2010 19:56

Takze jsme zase u NS Diamond New :). Ja mam tri a z pleziru to neni :). Jeste bych pomeditoval o tech Sightronech SIII
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 07 bře 2010 20:50

Příspěvek zrušen
Naposledy upravil(a) harpplayer dne 08 bře 2010 09:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Sidewinder » 07 bře 2010 21:31

To Harp: napada Te, od ktereho presne prispevku to mam "uriznout" .. abychom zachovali nejakou navaznost? .. porad a ja to provedu..

Jinak ohledne toho puskohledu .. prumer tubusu a prumer objektivu jsou urcujici faktory vzhledem k vysledne svetelnsoti. U objektivu je to naprosto jasne, ale jelikoz kvalita pouzite optiky (skla) je dosti promenliva, neda se vzdy rici, ze prumer 50x bude urcite svetelnejsi nez prumer 42x .. napriklad zminovana Delta Titanium 4-16x je znatelne svetelnejsi, nez Nikko Stirling Platinum Nighteatre 4-16x50 - jen diky kvalitnejsimu sklu. U tubusu jde vzdy o kompromis mezi svetelnosti a rozsahem korekci. Hodne vyrobcu se drzi tubusu 1" .. ale kdyz chteji mit alespon nejakych rozumnych 40MOA rozsah, je to uz na ukor svetelnosti. Nekteri v palcovem tubusu uprednostnuji svetelnost a rozsah je potom zoufale maly (napriklad Nikon Monarch) .. ale kdyz chce nekdo velke zvetseni, dobrou svetelnost a k tomu i rozumny rozsah korekci, do palcoveho tubusu se nevejde .. a muze to skoncit klidne az u tubusu 34mm :wink:

Proto bych se u 8-32x v palcovem tubusu docela obaval slabsiho obrazu - predevsim u max. zvetseni .. a radeji zakoupil nove montaze. :wink:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2010 21:51

Mohl bys mi vypocitat svetelnost (hodnotu) ci ktery puskohled ma vetsi svetelnost ?
6-24x50 (30mm) a 6.5-20x50 (1") pri zvetseni 15x

myslim tim postup.

Jedine co mi napada je ze tubus s vetsim prumerem umoznuje udelat tubus delsi a tim ziskat vetsi rozsah zvetseni.
viz 6-24 je tubus nejenom silnejsi ale i delsi a tim umozni mechanicky vetsi rozsah nez u 1" tubusu.
ale je docela mozne ze se pletu.
Nicmene prumer ani delka tubusu nefiguruje v zadnych porovnavacich hodnotach pri porovnani optickych vlastnosti.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Optika na malou odstřelovačku

Příspěvek od Sidewinder » 08 bře 2010 08:52

Vzdy zalezi na kvalite skla .. potazmo i na typu konstrukce dalekohledu .. nektery model ma vice vnitrnich cocek, nektery mene .. proto to vypocitat nelze, zadny univerzalni vzorec neexistuje .. pocitat muzes pouze zjednodusene - s prumerem objektivu a zvetsenim, ale jde o znacne zavadejici vypocet prave diky vyse zminenemu.

Kazdopadne ale plati, ze cim vetsi je rozsah korekci, tim mensi misto zbyva uvnitr tubusu na cocky a ty tedy musi byt mensi.

Takze pokud jde o puskohled 8-32x .. o svetelnost v palcovem tubusu bych se obaval .. mimo toho Frontiera vyrabi tuto kombinaci co vim snad jen Nikon, v modelu Monarch .. ale ten tu svetelnost dohonil diky minimalnimu rozsahu korekci a take osazenim ED skly.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Shiva » 08 bře 2010 09:45

Ja reagoval na tohle.
Sidewinder píše:prumer tubusu a prumer objektivu jsou urcujici faktory vzhledem k vysledne svetelnsoti.
Prumer tubusu dle meho nazoru neni rozhodujici, pri porovnani stejne kvalitnich skel se stejnou povrchovou upravou. proto jsem uvedl 6.5-20x50 a 6-24x50 (Sightron SII a SIII).
Sidewinder píše:Vzdy zalezi na kvalite skla .. potazmo i na typu konstrukce dalekohledu .. nektery model ma vice vnitrnich cocek, nektery mene .. proto to vypocitat nelze, zadny univerzalni vzorec neexistuje .. pocitat muzes pouze zjednodusene - s prumerem objektivu a zvetsenim, ale jde o znacne zavadejici vypocet prave diky vyse zminenemu.
Toto bylo napsano mnohokrat.
Sidewinder píše:mimo toho Frontiera vyrabi tuto kombinaci co vim snad jen Nikon, v modelu Monarch .. ale ten tu svetelnost dohonil diky minimalnimu rozsahu korekci a take osazenim ED skly.
zatim vim jen o dvou vyrobcich jez maji opravdu ED (FD) sklo. Zeiss u dvou modelu (oba stoji kolem 80.000kc) a Deon u cele vyrobni rady March puskohledu. cena od ca 55.000 do ca 90.000kc. Puskohled za radove 20.000kc urcite ED sklo nema, protoze vyroba je draha a (ED/FD sklo ma jine slozeni nez normalni sklo, velice casto se pouziva ED oznaceni protoze coating skel je dokonalejsi) navic mechanicka konstrukce je daleko odolnejsi. Nikdo neda draha skla do tubusu a nepouzije vnitrni casti jako pro obycejna skla za par tisic.
Vsichni kdo foti tak vi, ze u objektivu prave kvalita skla je primo umerna cene. napr. objektiv v klasickych 100mm stoji kolem 10-11.000 kc a ten "samy" s oznacenim "L", "FL", "ED" stoji jednou tolik. Treba 50mm je rozdil az 400%. a u zoomovych objektivu se pohybujem v radech statisicu.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Odpovědět