Opravdu existovalo neco jako revolvery raze 14,7mm ??

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 11 říj 2006 17:24

Já si také myslím, že pro civilní použití to nebyla nejvhodnější zbraň.


peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 11 říj 2006 17:36

IMHO je Webley Mk.I první prokazatelně zavedený Webley do armády.

Model Webley .577 Boxer (nikoli ale už Buldog = .455") je podobný Tranteru .577 - no a co z toho jako má vyplývat?

Pokud se týká číslování - Webleyho první modely byly kopie Smith&Wessonu (1865) a vlastní konstrukce (č.1 ??) s pevným rámem a jednočinný ve stejném roce (1865); konstruktérem byl sám James Webley a jeho bratr Philip (nikoli Adams) - z té by snad mohl být odvozován i Boxer, pak by SNAD mohla být řeč o No.1
(Buldog (1866) se často značí jako No.2, což by tomu napovídalo, ale jde IMHO o dovučinné revolvery).


Obrázek náboje .577 Webley Boxer je obecně známý (tento je tuším přímo z Žuka).

To ale stále nic nehovoří o zavedení (armádea nebo policie) a rozšíření.

Podle mne to byla z řady důvodů slepá ulice, což nakonec historie potvrdila (BTW - ten máboj měl sférickou střelu !!)

Možná jsem nakonec objevil i ten armádní revolver (na jednotný náboj) zavedený v roce 1872:
v roce 1867 byl nejprve zaveden Adams model 1867 cal. .450 Boxer a v roce 1872 Adams model 1872, lišící se v zásadě jen kratším válcem. Adams byl zavedený typ v armádě UK od r. 1868 do r.1883, vše ráže .450, a byl následně nahrazen Webleym Mk.I
"Aux armes, citoyens !"
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 11 říj 2006 19:18

Ale nee, tohle už je matení (odborné) veřejnosti. Samozřejmě před MkI byl zaveden jako služební i Webley R.I.C. A to již někdy v roce 1868. Tahle pětačtyčicítka se udržela ve výzbroji přes 30 let a je asi nejznámější z revolverů Webley.

Model Webley .577 není Tranteru .577 podobný, protože Tranter je pětiranný. Zbraně na všech třech odkazech jsou totožné. To je myslím patrné i méně pozornému čtenáři.

Obrázek náboje .577 Webley Boxer možná známý je, ale asi ne všem, protože jinak by nevznikl tento thred.

Slepá ulice to byla hlavně z důvodu, že zlepšením vlastností palných zbraní se zvětšila vzdálenost na kterou se vedl boj a potřeba zastavovacího účinku již nebyla tak velká. V době, kdy důstojníci v jedné ruce drželi šavli a v druhé revolver, byla patrně větší než s příchodem kulometů. Stejně tak lze tedy usoudit, že i zbraně sečné byly slepou uličkou vývoje, neboť jejich praktické použití rozhodně není tak časté jako kdysi. :idea:
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 11 říj 2006 20:24

Až na to , že RIC byl policejní model (RIC = Royal Irish Constabulary), podobně jako model MP (Metropolitan Police), a ani jeden nebyl v ráži .577

Prostě jsem nenašel důkaz o tom, že by byl kdy zaveden revolver .577 jako služební, a to ani v armádě, ani u policie.

Na tomto odkazu na stránce nazvané Tranter Cardtridge models http://www.firearmsmuseum.org.au/Survey/images-577.htm

je zobrazen revolver Tranter, nikoli Webley, (a na tom trvám), a je na to odkazováno takto:
577 solid frame revolver
There were two distinct variations of this revolver, the five chambered Tranter which was numbered in the general serial number range and the six chambered revolver incorporating Braendlin's improvements which had its own serial number range.
To see 577 revolver images click here (zmiňovaný link)
Jinak už mě to nebaví, diskuse by měla vést k objasnění, a ne zamlžení faktů.

Tento thread vznikl jednak díky mé již ne tak dobré paměti a druhak díky tomu, že náboj, resp. revolver ráže .577 byl uváděn v metrické soustavě jako 14.7mm, což mě poněkud zmátlo.

Co jsem chtěl jsem se dozvěděl a víc toho asi už nebude, takže nepovažuji za rozumné nádále tuto diskusi rozvíjet.
"Aux armes, citoyens !"
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 říj 2006 17:21

To ale není tak úplně fér, protože já jsem se toho tedy moc nedozvěděl. Nejvíce by mě zajímalo, jaké tedy to využití revolverů .577 ve skutečnosti bylo. Pokud totiž vím, že byly komorovány na armádní ráži a vezmu v úvahu jejich rozměry a hmotnost, nezdá se mi, že byly zrovna nejvhodnější ke skrytému nošení, či střelbu "pro radost" někde na střelnici. Nemáte někdo literaturu od nějakých "serioznějších" autorů, než jakou disponuji já, kde by byla tato věc zmiňována?

Peggy: Na wikipedii píší, že revolvery RIC byl pravděpodobně vyzbrojen i generál Custer u Little Big Hornu. Ale to již píši opravdu jen pro zajímavost :wink:
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 12 říj 2006 18:57

Dobrá, myslel jsem přesněji "rozvíjet tímto stylem". Taky mě zajímá použití, ale nehodlám z toho dělat "flame".

O používání RIC v Americe jsem taky četl.

Takže zpět k ráži .577 - ppokud se pamatuju a podle veškeré logiky nemohl být revolverový náboj (kromě ráže) shodný s puškovým - zkusím ověřit.

Samozřejmě nešlo o sportovní zbraně a záměr konstruktérů byl jasný - výkon a účinek. Ráže .58 (plus minus) byla obvyklá u vojenských pušek i pistolí, a odtud zřejmě vyšla i představa velkorážného revolveru (to je moje spekulace podpořená diskusí s jedním kolegou).Nicméně v civilu už v té době vládla u pušek i pistolí ráže cca .50 a méně (.45 atd.), a spěly k tomu i armády.
"Aux armes, citoyens !"
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 12 říj 2006 19:07

Takže pro srovnání:

Náboje .577 Boxer pro pušku Snyder a odvozený .577-450 první dva z leva.
Od revolverového .577 Boxer jednoznačně odlišné.

Zkusím pátrat po využití náboje i revolverů .577 dál.

(pro zvětšení klikni na obrázek)
Obrázek
"Aux armes, citoyens !"
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 12 říj 2006 19:12

tytéž na fotce:

Obrázek
"Aux armes, citoyens !"
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 13 říj 2006 13:10

Na fotkách působí opravdu impozantně. :-) Jen abychom to zase nemotali, tak připomínám, že jsem napsal doslova "komorovány na armádní RÁŽI". To, že by se jednalo o náboje shodné jsem na mysli neměl. Jinak dík za snahu. Docela mě překvapuje, ža na tomto fóru se historii zbraní asi nevěnuje takřka nikdo :-( Alespoň zájem o toto téma je v podstatě nulový. Myslím, že to je škoda, protože studium historie velmi usnadňuje pochopení současnosti.

BTW: Znáš dvouhlavňový revolver Le Mat .44/.65(!!) ? Ta hlaveň .65 se používala na brokové střelivo a také kvůli zastavovacímu účinku. Parádní kousek. :wink:
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 13 říj 2006 14:37

Já se zabývám hlavně historií, ale převážně předovky, 19. století a Amerika, trochu kolonie.

Le Mat samozřejmě znám :wink: (BTW firma Flli Pietta dělá repliku)

Jinak jsem objevil i Webley a Tranter ráže .60 a další napodobeniny. Pokud se k tomu dostanu, hodím sem obrázky a nějaký pokec.

Taky jsem se možná dostal k podstatě pověsti o použití ráže .577 v koloniích a její oblibě. Souvisí to se skupinou zbraní "howdah", které v době vzniku jednotných nábojů byly hojně stavěné právě pro .577, ať puškové, nebo revolverové náboje. Velká ráže odpovídala předchozí velké ráži těchto zbraní v perkusním provedení. Vyskytly se i revolvery nazývané "howdah", ale bylo jich relativně málo (jako "howdah" jsou obecně označované dvouhlavňové pistole s hlavněmi nad sebou (někdy i vedle sebe) podobné zkrácené brokovnici). Byly to ovšem zbraně civilní, i když je s oblibou používali i koloniální důstojníci.

O tom bych snad taky mohl něco nahodit.
"Aux armes, citoyens !"
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 13 říj 2006 15:05

No já to chápu tak, že ráže .577 byla původně služební, perkusní puška Enfield, kterou modernizovali (závěr Snider). Tedy typické šetření na nákladech :-) proto byla tak rozšířená. A to, že se následně zaváděly revolvery stejné ráže je poměrně běžné. (Viz. 7,62 ve varšavské smlouvě). Tam je možná spíše trochu problém, že důstojníci si tyto zbraně kupovali sami, takže neexistoval "jednotný revolver" pro všechny. Tím se také časové údaje o zavádění jednotlivých zbraní do výzbroje překrývají. Zřejmě šlo pouze o schválení, které nebylo spojeno s hromadným nákupem a vyřazováním původních zbraní, jak je běžné dnes.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 13 říj 2006 15:14

V zásadě souhlas.

U těch důstojníků pokud vím zbraně regulérně zavedené nakupoval stát, ale měli možnost si koupit nestandardní výzbroj, a ta se pokud vím neschvalovala (ale mohu se mýlit).

Jo a to překrývání je dáno právě tím postupným nahrazováním
"Aux armes, citoyens !"
Odpovědět