Oprava nefunkcni paralaxy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
S634
Příspěvky: 292
Registrován: 30 pro 2012 03:16

Oprava nefunkční paralaxy

Příspěvek od S634 » 16 bře 2013 13:55

Po dieselování vzduchovky mi přestala fungovat paralaxa na puškohledu (viz podpis), dá se to doma bez optického vybavení opravit? Ještě je sice v záruce, ale myslím že tam bude jenom něco vyskočené. Zaostřování funguje normálně, ale ta s ostřením spřažená paralaxa už ne.


Slavia 634 4,5 r.v. 2012 + NikkoSt. MM 4x32 AO IR MD / BulletProject 6-24x50SFE
2 rozsévačky broků Gamo AF-10 + lovecké broky z kovohutí za 150/kg
Uživatelský avatar
ViTTek
Příspěvky: 497
Registrován: 18 čer 2012 21:12
Bydliště: O(s)trava

Re: Oprava nefunkční paralaxy

Příspěvek od ViTTek » 17 bře 2013 17:58

Neďelej si s tím těžkou hlavu a vyreklamuj to.
S634
Příspěvky: 292
Registrován: 30 pro 2012 03:16

Re: Oprava nefunkční paralaxy

Příspěvek od S634 » 17 bře 2013 19:21

ukecali jste mě
Slavia 634 4,5 r.v. 2012 + NikkoSt. MM 4x32 AO IR MD / BulletProject 6-24x50SFE
2 rozsévačky broků Gamo AF-10 + lovecké broky z kovohutí za 150/kg
OneTouchy
Příspěvky: 757
Registrován: 03 srp 2010 21:42

Oprava paralaxy

Příspěvek od OneTouchy » 30 čer 2014 11:06

Skúšali ste niekto opravovať paralaxu? Mám problém s jedným puškohľadom. Problém spočíva v tom, že ho mám nastrieľaný na 30m na stred. Keď už strieľam na 15m, tak to ide do strany cca 2cm, ale robí to iba vtedy, keď aj paralaxu mám nastavenú na 15m. Pri paralaxe 30 je síce obraz rozmazaný, ale nemá stranový úlet. Na 50m to lieta dobre, tak z toho usudzujem, že problém bude v puškohľade a nie vo vyosení. Jednoducho, pri krútení paralaxy pod 20m to už zle strieľa. Na väčšie vzdialenosti je všetko ako má byť. Viete niekto, ako to opraviť?
Merlin00
Příspěvky: 16
Registrován: 22 črc 2012 00:50
Bydliště: Blava

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od Merlin00 » 03 srp 2014 13:03

Zdar!

Nepises jaky je to typ, co je to za puvod.
Par moznosti..
neresit a pouzivat z vedomim chyby.
Vyhodit a koupit lepsi
pokud mas nekoho, kdo dela do optiky, ma moznosti opravovani objektivu a serizovani, zanest mu to.
Posledni clovek, ktereho sem znal, uz neni mezi nami, pracoval v Meopta Bratislava, kdysi v letech 1995 mi nastavoval optiky a jine veci, opravovali objektivy na kamery a fotoaparaty, onehda mel na to vybaveni.
Pri cene kvalitni optiky od 400-1000eur v cene zbrane do 1000 eur, je jedno ci PCP, nebo cokoli jineho, je oprava vzdy drazssi, nez koupe nove optiky.
U levne optiky je pak cena opravy a korekce chyb pak neumerne drazssi a vychazi cenove jako nekolik levnych optik
Existuji totiz i velmi levne optiky, nektere se vydari a pak je radost velika.
Pak ale z tech levnych nekdo musi natrefit na to, co se nepovedlo.

Moznost domaci opravy existuje, predpokladam, ze v tom zazraku asi neni suchy azot, takze rozebrat se to da, aniz by to nejak utrpelo :D

Potrebujes na nastaveni nejaky prostor, tezky stul se sverkami, nebo alespon stul, ponk, zatizeny pytliky z piskem. Na vrch stolu prisroubujes listu na optiku* a do aspon 10m umistnis arch milimetroveho papiru.

Pokud chces byt opravdu precizni, tak si na okular udelas trubkovy uchyt na kameru, staci lepsi Webkamera z vystupem USB, nebo upravis nejaky obycejny fotak, nemusi to byt zrcadlovka.

Zacnes si delat poznamky a tecky na mm papir, delat foto pres kameru a postupne zjistis heblanim odchylku te optiky.
To same se da udelat i se zbrani a nastrelovat ze stolice terce, akorat musis mit ten stul daleko pevnejsi a moznost fixovatelneho nastaveni. U PCP a pruziny to zas tak pevne byt nemusi, poslouzi i vetsi sverak, na vetsi pecky 3D sverka upnuta ve frezce a dilna, kde si to nastrilis.
Toto vsechno si vsak vyzada cas, ktery dnes stoji penize a pokud za ten cas, co stim stravis vydelas nejake penize, je lepsi si koupit radeji lepsi optiku.

Pokud mas prostor a cas, muzes se hodne naucit, ale predpokladam, ze prvni optiku co budes "ladit" asi nedoladis.
Stlaceny vzduch je me oblibene hnaci medium...
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2000
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od cannis » 03 srp 2014 13:23

Suchý azot je opravdu velmi specifický termín :lol: . Je vidět, že jsi odborník. Jen by mě zajímalo, jak bude opravovat tu Paralaxu, to jsem nějak z textu nepochopil.
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od dykmore » 03 srp 2014 21:42

Normálně kladívkem, jen nesmí třísknout do toho azotu - suchý je křehký, s mokrým se dělá líp.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od Queeg 512 » 03 srp 2014 22:38

Přesně tak, nejlepší je zabalit ten azot ještě do utěrky (ale do suché, ať se to pak nerosí) :lol:

A teď vážně: jestli puškohled mění nástřel při změně nastavení paralaxy, viděl bych to na následující možnosti:

1) reklamace, když je puškohled v záruce
2) odborný servis, pokud to při ceně puškohledu dává nějaký smysl
3) výše doporučený postup s kladívkem a suchou utěrkou
4) pokud to nezabere, roztřískat kladivem azot na prach, na 24h namočit a pak zakopat
Merlin00
Příspěvky: 16
Registrován: 22 črc 2012 00:50
Bydliště: Blava

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od Merlin00 » 08 srp 2014 21:42

Co se navazite? skratka u levne optiky neni uvnitr dusik, takze se to neznehodnoti, pokud tu optiku rozebere.
Uhyba mu cocka.
pri toceni korekce paralaxy na predni strane optiky ma uhnute vedeni a pak mu to silha, pokud pri korekci na blizko stahne korekci na zaostreni.
Neresi se to kladivkem.
nelze to opravit nasilim, ale nutno promerit cocku, presneji vstupni cast teletesaroveho soustroji. Stava se, ze tmelena cocka je osazea spatne v mezikruzi, nebo je spatne nasroubovana.

V dnesni dobe vsak hrani z optikou je jaksi out. Mame doma intrnet, lasery, fb, a furu ptakovin, ale manualni jemna prace nikoho nebavi.
Nebavi ale ani nikoho sazet brambory, takze je to o to zajimavejsi...
Stlaceny vzduch je me oblibene hnaci medium...
Uživatelský avatar
skorec
Příspěvky: 866
Registrován: 09 zář 2009 09:50

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od skorec » 09 srp 2014 07:07

Suhlasim s Merlin00_om a pozrel som si vo wikipedii aj pojem tele tessar.
Zda sa mi vsak ze rozhrkanie/rozladenie tych sosoviek by skor sposobovalo neostrost ako vychylenie kriza.

Pri nastavovani paralaxy sa asi krizom normalne nehybe alebo ano ?

pozn.
Inac mne cca pred 2 rokmi spadol na zem zoomovaci dalekohlad YUKON a odniesol som ho do optiky ( tusim CANON ) ktora je v BA medzi Redutou a Narodnym divadlom. Po mesiaci mi ho bezplatne vratili ze tam je nieco zohnute a teda to nevedia opravit. Rozhrkane sosovky vraj vedia opravit. Dalekohlad stal tusim nejakých 100-150 E a oprava mala byt cca 25-50E.
AA S510 .177 + Delta titanium 6-24x42 AO
Gamo CF30 .177 + Gamo sporter 4x32
Norinco JW-15A .22LR + Bushnell 3-9x40
Tarus PT22
Ansutz 1517S BR .17HMR + Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 56 AG 30mm
CZ83/7,65
Uživatelský avatar
dudy
Příspěvky: 140
Registrován: 17 čer 2013 11:59
Bydliště: HLMP

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od dudy » 09 srp 2014 10:08

Merlin00 píše:......Uhyba mu cocka.
pri toceni korekce paralaxy na predni strane optiky ma uhnute vedeni a pak mu to silha, pokud pri korekci na blizko stahne korekci na zaostreni.
Neresi se to kladivkem.
nelze to opravit nasilim, ale nutno promerit cocku, presneji vstupni cast teletesaroveho soustroji. Stava se, ze tmelena cocka je osazea spatne v mezikruzi, nebo je spatne nasroubovana........
To se mi moc nezdá.
Kdyby byla vyosená čočka, tak to bude dělat paseku při jakékoli změně a ne jen pod 20m.
Takhle to vypadá na chybu jejího vedení, jak píšeš, ale to nemá s vlastní čočkou co dělat.
Nadto ani nevíme, jaké konstrukce ta paralaxa je.
Úplně jinak se bude chovat boční a jinak objektivové nastavování.
Takže sekat rady, bez základních informací, mi přijde unáhlené.
AA S400F cal.177 + Taipan 6-24x56 SCB EX
FX Typhoon cal.22 + Viper 8-32x60 SCB
AA ProSport cal.22 + Viper 10x44 SCB EX
Diana 52 cal.22 + Viper 10x44SCB EX
CZ 200 + Taipan 9-24x56 SCCB EX
SPA PR900W cal.4,5mm
A několik veteránů typu Diana 27, Slavia 613...
Merlin00
Příspěvky: 16
Registrován: 22 črc 2012 00:50
Bydliště: Blava

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od Merlin00 » 11 srp 2014 11:03

U optiky z bocnim nastavovanim paralaxy bych nepredpokladal, ze ku takove chybe muze dojit.
U predniho nastavovani na zacatku objetivu je vstupni cast konstruovana jako vedeni, ktere se posunuje v tubusu.
Pokud ma cocka vadu, je to neresitelny problem, ale pokud je spatne osazena a vedeni pracuje spravne, tak se ta odchylka projevi prave pri male vzdalenosti a korekci " na blizko".
Princip poruchy, ktery predpokladam, je ten, ze pri korekci na blizko se promitani vuci okularu projevi posunutim promitaneho obrazu nekde jinde.
Resi to "foceni" archu milimetroveho papiru na nejakou vzdalenost a kontrolovanim odchylky.
V dnesni dobe na to staci lepsi webkamera z tubusem pripevnitelnym na okular optiky.
Oprava vedeni cocky a pripadne jeji srovnani v pohyblivem tubusu je uz vetsi orisek.
Ale podle popisu zavady mi to vychazi takto.
Az podrobnym rozborem chyby a merenim, ktere lze provest dnes jiz i v amaterskych podminkach, se da dopracovat k nejakemu vysledku.
Zdar!
Stlaceny vzduch je me oblibene hnaci medium...
Uživatelský avatar
dudy
Příspěvky: 140
Registrován: 17 čer 2013 11:59
Bydliště: HLMP

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od dudy » 11 srp 2014 11:15

Merlin00 píše:.....pokud je spatne osazena a vedeni pracuje spravne, tak se ta odchylka projevi prave pri male vzdalenosti a korekci " na blizko"......
Mohl bys mi, prosím Tě, vysvětlit, jak to, že se tato odchylka neprojeví i korekci na větší vzdálenosti i když závada je přítomna v celém rozsahu?
AA S400F cal.177 + Taipan 6-24x56 SCB EX
FX Typhoon cal.22 + Viper 8-32x60 SCB
AA ProSport cal.22 + Viper 10x44 SCB EX
Diana 52 cal.22 + Viper 10x44SCB EX
CZ 200 + Taipan 9-24x56 SCCB EX
SPA PR900W cal.4,5mm
A několik veteránů typu Diana 27, Slavia 613...
Merlin00
Příspěvky: 16
Registrován: 22 črc 2012 00:50
Bydliště: Blava

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od Merlin00 » 12 srp 2014 00:11

Protoze pri pozorovani na vetsi vzdalenost, je jednak korekce paralaxy vytocena smerem ven k dorazu...
Delam si legraci.. :D nekonecno je asi mimo dostrel te PCP.

Je to pro to, ze pozorovany cil, pri korekci paralaxy "na blizko", pres obvyklou konstrukci tzv teletessaroveho objektivu, pri korekcnim zaostreni "na blizko" a promitani smerem k okularu ma tendenci daleko vice promitnout chybu, nez pri pozorovani na vetsi vzdalenost.
Jelikoz predpokladam, ze tam ma na tom i promenne zvetseni, tedy pred okularem jeste je menitelny uhel pozorovatelneho vyrezu obrazu smerem od objektivu, tak by se mela dat prakticky ta chyba zvetsovat a zmensovat z menicim se zvetsenim.
Na to poslouzi ten milimetrovy papir a jeho pozorovani pres kameru.
Pokud kamera nema nejaky objektiv typu rybi oko, tak kdyz se pri pozorovani obrazu nevyskytnou nejake podivne pokroucene linky, coz by bylo asi neresitene, byla by to chyba nejake cocky, tak odchylka pozorovaci se da pri stelovani paralaxy odhalit tim, ze pri dobre ukotvene soustave nekam pohne ten kriz, coz je spatne, ale chyba se odhali.


Samozrejme tam muze byt chyb vice, ale pri opisu problemu a me zkusenosti z nejakym levnym waltrem, ktery toto delal take, mi to tak vychazi.

Zdar!
Stlaceny vzduch je me oblibene hnaci medium...
Uživatelský avatar
skorec
Příspěvky: 866
Registrován: 09 zář 2009 09:50

Re: Oprava paralaxy

Příspěvek od skorec » 12 srp 2014 06:05

Merlin00 píše: Pokud ma cocka vadu, je to neresitelny problem, ale pokud je spatne osazena a vedeni pracuje spravne, tak se ta odchylka projevi prave pri male vzdalenosti a korekci " na blizko".
Tj ak cocka nevrha obraz presne do osi okularu tak pri vacsej vzdialenosti cocky od kriza je odchylka vacsia ????
Neviem najst schemeticke nakresy puskohladov.

V com spocivala naprava osadenia cocky ?
Jedine co si viem predstavit ako opravitelne je to ze kruzok cocku pritlacal v krivej polohe a stacilo uvolnit pritlacny kruzok pohrkat cockou aby si presne sadla a dotiahnut kruzok.
AA S510 .177 + Delta titanium 6-24x42 AO
Gamo CF30 .177 + Gamo sporter 4x32
Norinco JW-15A .22LR + Bushnell 3-9x40
Tarus PT22
Ansutz 1517S BR .17HMR + Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 56 AG 30mm
CZ83/7,65
Odpovědět