olovo

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

rudo

Příspěvek od rudo » 27 pro 2005 15:47

kolko asi odlejem gulatých striel cal .50 z 1kg olova???


Plumbum
Příspěvky: 54
Registrován: 23 říj 2005 09:39

Příspěvek od Plumbum » 27 pro 2005 17:25

vela :D
rudo

Příspěvek od rudo » 27 pro 2005 17:31

to je kolko??? mam ho strašne vela
Fanda

Příspěvek od Fanda » 27 pro 2005 18:56

rudo píše:to je kolko??? mam ho strašne vela
Kdyby nevznikly žádné stráty při odlévání, tak kulí do pušky ráže .45 by bylo možné odlít asi 6075 kusů. Kulička váží kolem 8,23 gramu.
Fanda

Příspěvek od Fanda » 27 pro 2005 19:00

Fanda píše:
rudo píše:to je kolko??? mam ho strašne vela
Kdyby nevznikly žádné stráty při odlévání, tak kulí do pušky ráže .45 by bylo možné odlít asi 6075 kusů. Kulička váží kolem 8,23 gramu.
Promiň, nedával jsem pozor. Z 1 kg bys odlil 121 kulí. Měl jse dojem že toho olova bylo 50 kg
Fanda

Příspěvek od Fanda » 27 pro 2005 19:10

rudo píše:kolko asi odlejem gulatých striel cal .50 z 1kg olova???
Tak ještě jednou a snad už správně( to víno dělá divy)
Z 1 kg olova odliješ 88 koulí ráže .50 No a teď je to tutovka :D
arpi

Příspěvek od arpi » 29 pro 2005 19:07

nevie niekto ako sa da upravit olovo zo závaží aby bolo mekšie???
Ondra

Příspěvek od Ondra » 29 pro 2005 19:58

Smichat s olovem z autobaterii??Myslim ze by to slo...
Fanda

Příspěvek od Fanda » 29 pro 2005 20:14

Ondra píše:Smichat s olovem z autobaterii??Myslim ze by to slo...
Já bych to olovo odvezl do sběrných surovin a tam ho vyměnil za jiné, měkčí.(musím do olova udělat nehtem snadno vryp) Vzal bych si sebou flašku dobrého alkoholu aby personál snadno pochopil, že to opravdu potřebuju. :lol:
Návštěvník

Takhle ne a takhle taky ne

Příspěvek od Návštěvník » 30 pro 2005 04:43

Olovo z autobaterií je taky legované a tvrdé.
Jediné co je měkké je čisté olovo z Kovohutí nebo staré vodovodní trubky.
Ve všech Sběrných surovinách, co jsem byl, je "přísný zákaz prodávat". Před 10 lety jsem tam trubky na plot sehnal, ale od té doby, co to provozuje a.s., není šance. Snad je to u vás lepší. Kolik olověných vodovodních trubek se ale v dnešní době dostane do Sběrných surovin?
extremesin

Olovene kable

Příspěvek od extremesin » 07 dub 2007 22:17

Myslim ze by postacili aj olovene plaste z kablov . To olovo je u vacsiny kablov celkom poddajne .
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 08 dub 2007 11:10

Tak popořádku.
1.) odlil jsem určitě přes 50 000 střel takže o tom trochu něco vím.
2.)měkké olovo je z trubek a kabelových plášťů-ostatní je tvrdé. Nicméně existují i autozávaží (Dacia?) která jsou bez legur. Nejhorší možmé olovo je z autobaterií-kromě legur obsahuje i množství jiných svinstev(síranů?). Ale zažil jsem i tvrdé vodovodní trubky. Liteřina je fajn, splníteli dva předpoklady-musíte vědět která to je (příručka pro tiskaře mluví asi o 14či16 druzích) a musíte vědět, že ji v tiskárně nepřelili-což je běžná praxe, když se písmenka opotřebují. Proto jsou nejžádanější tzv "proložky" - ty se nepřelívají a používá se na ně jen jedna směs.
3.) do předovek přes flastr je úplně jedno z čeho střela je-vůbec se nedotkne hlavně.
4.)do revolverů nemusí přijít úplně čisté olovo-zkušenosti praví že trochu legur zabrání přílišné deformaci střel při nabíjení. Nejtvrdší co se do perkusáku dá použít je materiál na Vlašimské 38WC. (ale věršinou se radši dost ředí)
5.) měkké olovo je nutné pro střely Minié, Maxibal,Real, kule "natvrdo"... Tady musí k deformaci dojít,jinak střela nafunguje.
6.) pro předovky je nejlepší legurou cín. Antimon tuhne v tvrdých krystalech a proto se nesmí používat sám o sobě ale jen ve směsi s cínem. Domíchávat do směsi zinek je technologický problém, ale kdo to zvládne tak nic proti.
7.) z kila surového olova odleju tak něco přes 90 sférických střel r .44/45 -záleží kolik strusky a svinstva vyházím. Počítat to přesně na kusy (vážit kuli na setinu gramu) je pro mě bezpředmětné- odlévám tyto kule ve 4 velikostech a v katalogu Pedersoliho je těch velikostí snad 10. Půlpalec váží něco kolem 10.5g (pokud je odlévaný pro střelbu na flastr)
8.)důležitá je teplota při lití- přehřáté olovo či kleště dělají neplechu a studené nelijí pravidelné hezké kule.
Pol
Příspěvky: 32
Registrován: 20 pro 2006 06:20

Příspěvek od Pol » 09 dub 2007 14:02

Prosím jak je tvrdé olovo z autobaterií,když bych použil jen kontakty a můstky ne to co je v kyselině.Dík :o
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 13 dub 2007 21:43

Kontakty a můstky bývaly z měkého olova-alespoň v dobách kdy baterie byly černé a články zalité asfaltem. Jak je to dnes nevím-odhaduji, že se to nezměnilo. (výroba baterek bere olovo z hutí a olovo bez legur je nejlevnější-tedy ono samozřejmě není úplně čisté, ale v běžné praxi se příměsi v malém množství neřeší)
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

olovo

Příspěvek od J.Laser » 13 dub 2007 21:51

Dost často vídám kluky u nás na střelnici jak se hrabou v písku na revolverovém střelišti. A potom prodávají Westerňákům olovo slité do plechovek od piva nebo coca-coly. Možná taky způsob jak ušetřit pár korun.
Odpovědět