Odolnost neprustrelnych vest

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pepe

Vzdálenost

Příspěvek od Pepe » 21 zář 2006 16:40

Procházel jsem příspěvky v tomto tématu a překvapila mě jedna věc, nikde tu nepíšete (nebo jsem to přehlédl) o tom, jaký vliv má na odolnost balistické vesty vzdálenost ze které se střílí. Samozřejmě vím, že také dost záleží na délce hlavně, resp. energii střely, takže uvažuju standard kolem 20" nebo 500mm. Doteď jsem totiž žil v přesvědčení, že pokud budu střílet střelou s ocelovým jádrem na 50m, tak to probije i vesty úrovně III a IV a to i ráže 5.56x45 a 7.62x39, nemluvě o 7.62x51. Našli jste někdo někde informace o tom, že to ty nejodolnější vesty z bezprostřední vzdálenosti ustojí ? Hoďte sem link, jestli můžete to mě docela zajímá. Bylo by to pro mě docela překvápko :shock:


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 zář 2006 16:49

Nevim co resis? Samozrejme ze ma vliv na odolnost prostrelovaneho materialu energie strely. Take material strely. Jinak se bude chovat SP a jinam FMJ nebo s FMJ s ocelovym jadrem.

Kadopadne tady je takovy test s AR15 a AI v 308Win.
http://www.theboxotruth.com/docs/bot24.htm
Pepe

Příspěvek od Pepe » 21 zář 2006 17:54

Andy píše:Nevim co resis? Samozrejme ze ma vliv na odolnost prostrelovaneho materialu energie strely. Take material strely. Jinak se bude chovat SP a jinam FMJ nebo s FMJ s ocelovym jadrem.

Kadopadne tady je takovy test s AR15 a AI v 308Win.
http://www.theboxotruth.com/docs/bot24.htm
Nic neřeším :) , jen jsem z těch předchozích příspěvků měl dojem, že mi něco uniklo a že jsou nejodolnější vesty schopné zastavit puškové projektily v každém případě, tedy i z bezprostřední vzdálenosti.
Samozřejmě bych asi na prostřelení vesty použil težší FMJ střelu - ideálně s ocelovým jádrem. Ten chlapík v testu použil v ráži 5,56 a .40SW pro tenhle účel maximálně nevhodné náboje. Je celkem jasné že expanzní střely, nebo střely s plastovým balistickým hrotem se roztříští a neprojdou. Každopádně díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 zář 2006 19:59

Ten chlapik mimo jine pouzil .308WIN a strelu HPBT coz je bezne strelivo sniperu. Ocelove jadro se tak nejak moc casto nestrili :roll:

A co se tyce strel .223 tak na kevlar neni lepsi munice. Jde o to, ze v kombinaci s ocelovymi, titanovymi ci keramickymi platy je to mene ucinne nez vetsi a tezsi strela.
Pepe

Příspěvek od Pepe » 22 zář 2006 10:24

Andy píše:Ten chlapik mimo jine pouzil .308WIN a strelu HPBT coz je bezne strelivo sniperu. Ocelove jadro se tak nejak moc casto nestrili :roll:

A co se tyce strel .223 tak na kevlar neni lepsi munice. Jde o to, ze v kombinaci s ocelovymi, titanovymi ci keramickymi platy je to mene ucinne nez vetsi a tezsi strela.
Jo jo, to je mi jasný, že AP munice rozhodně není standard. Vycházel jsem spíš z toho že ta diskuze je o tom, jak jsou těma vestama chráněný vojáci, protože kdo jinej tahá takový těžký obludnosti jako jsou vesty III a IV. Ono v podstatě taky přístup k AP munici asi nikdo jinej než vojáci nemá. Fakt je, že nemám představu o tom jak moc se v praxi používá. Tu volbu .308win náboje jsem nekritizoval. Spíš mě přišlo nesmyslné testovat vestu Hydrashockem, nebo EFMJ střelou místo standardní FMJ a podobně .223 55gr Hornady TAP - tedy střelou konstruovanou naopak tak, aby byla co nejméně průbojná. Standardní M193 nebo M855 musí dávat mnohem lepší výsledky. Nejtěžší střely které jsem v .223 sehnal mají 77 grainů a musím říct že rozdíl ve výkonu je hodně znát, tedy alespoň na oceli. Sice se dělají až 100 grainové, ale já mám všechny zbraně se stoupáním 1:9, takže je nemohu použít. Se .308win zkušenosti nemám, teprve se na ní chystám - to bude následující mazlík :) To že je .223 na samotnej kevlar ideální jsem nevěděl, myslel jsem si že .308win bude v tomhle ohledu vždy lepší.
Stanislav Lukš
Příspěvky: 64
Registrován: 16 srp 2006 19:29
Bydliště: Opava

Příspěvek od Stanislav Lukš » 23 zář 2006 11:35

To admin: v oblasti ramene prochází nervový pletenec, dost široká tepna a mírně ke klíční kosti 1 cm hrubá žíla. Po zásahu na tohle místo se dá vykrvácet, ochrne ruka, atd.
Na jedné střelnici v Ostravě mi kdysi umožnili zažít zásah 9 mm Luger (pi Glock) z cca 4 metrů do vesty s balistickým/keramickým štítem. Necítil jsem skoro nic. Když jsem navrhnul vyzkoušet 7,62 x 25 Tok. tak to rezolutně odmítli.
Zarazilo mne, že nikdo nezmínil střelivo Snail (ČR), Arcane (Francie).
Standa
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 24 zář 2006 15:18

V současnosti používané "neprůstřelné" vesty jsou v armádě hlavně proti sekundárním projektilům, jako jsou střepiny, kameny, třísky, apod... Funkce tedy obdobná, jakou zastává přilba. Rozebírat tady (mezi námi nijak skvělou) balistiku .223 je tedy poněkud OT. Při současné technologii by totiž vesta, poskytující opravdu použitelnou balistickou ochranu proti projektilům útočných pušek byla tak těžká, že by vojákům znemožňovala aktivní vedení boje. Těm, kteří čerpají informace o válce ze seriálu Rambo doporučuji, aby si se svou oblíbenou útočnou puškou, 120-ti náboji, plnou polní a 30kg váhy simulující neprůstřelnou vestu, zkusili vyběhnout na nejbližší kopec (kótu).
Odpovědět