Ocel pro vyrobu noze

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

riper
Příspěvky: 2
Registrován: 24 pro 2012 13:46

Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od riper » 24 pro 2012 15:07

Zdravím.
Mám dotaz.

Na Pc jsem si vymodeloval nůž a chtěl bych si ho něchat udělat. Ale nevím jakou ocel použít, jestli klasickou 440C nebo práškovanou jako např RWL34, nebo jsem se někde ještě dopídil o nějaké hybridní oceli, kterou značili jako CTV2.
Popřípadně jakou by jste mi doporučili jako nejvhodnější.
Čepel bude potažená teflonem a bude 20 cm dlouhá a 5mm tlustá.
Bude mi sloužit pro vojenské účely, ale pro takovou opravdu tvrdou práci jako je sekání atd. a třeba i pro zastrašování :-D. Pro jemnější prácičku mám malej zavírák od SOG.

Hodím vám sem i fotky ať si můžete udělat představu.

Ještě se chci zeptat zda nevíte o někom kdo by ho dovedl kvalitně vyrobit i s pouzdrem, který bych chtěl z nylonu. Sice jsem nějakého nožíře na netu našel, ale jestli máte s někým dobré zkušenosti, tak budu rád za tip.

Předem díky za názory.
Přílohy
nuz ze predu.jpg
nuz ze predu.jpg (58.39 KiB) Zobrazeno 4985 x
nuz z boku.jpg


Bullterier5
Příspěvky: 146
Registrován: 14 dub 2012 11:23
Bydliště: Slezsko

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Bullterier5 » 25 pro 2012 19:18

Ahoj....
ten hybrid-co si hodláš nechat udělat-bude asi kamenem úrazu.
Ta pila na hřbetu,pokud na ní trváš a měla by být funkční a hlavně pohledná a přesná-potřebuje vypálení čepele laserem.To asi nožíři nemají.Kolik to bude stát na lasercentru v nějaké firmě-si nedovolím spekulovat,ale levné to nebude.
Co se týče oceli-pokud ten nůž plánuješ jako univerzál,který má i sekat,je hovadina jej dělat z drahých práškovek-stačí pérovka,až na hlavu-konzultuj s BLACKem-www.black-knives.com.
Teflonový potah je nesmysl,při hrubé práci s tímhle nožem o něj přijdeš dřív,než otupíš ostří.

Hezké svátky,B5 8)
riper
Příspěvky: 2
Registrován: 24 pro 2012 13:46

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od riper » 25 pro 2012 20:51

No myslel jsem si, že si ten nůž moc příznivců nenajde :D přeci jen mám docela osobitej vkus :D líbí se mi RAMBO nůž a zároveň mám rád Tanto styl a tak mě napadlo jak by to dopadlo kdybych to spojil :D .
Narovinu řeknu, že odborník v tomhle směru rozhodně nejsem, tak se předem omlouvám když, se budu ptát hloupě.

Co se oceli týče, tak jsem měl za to když ten nůž bude převážně na tvrdou práci, tak má bejt z lepšího materiálu, aby víc vydržel, ale chápu, že to je asi jen laickej pohled.

U tý pilky nechápu přoč by musela být dělaná laserem. Přece musí stačit, když jí nožíř zbrousí jako ostří ne? jen hold odebere mnohem víc materiálu a v tupějším úhlu.

Ten teflon se mi jednak líbí, ale zároveň potřebuju aby se čepel neleskla (demaskující efekt). Chápu že se sedře, ale co se dá už dělat. Nebo jestli znáš jinej a lepší způsob jak začernit čepel co se jen tak nesedře tak budu rád.
Bullterier5
Příspěvky: 146
Registrován: 14 dub 2012 11:23
Bydliště: Slezsko

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Bullterier5 » 25 pro 2012 23:27

Jasně.Ale drahý materiál na Heavy-Duty kudlu je fakt zbytečný.Ta pérovka je tvrdá,pružná,dobře se brousí a je houževnatá.Pokud máš v úmyslu čepel "zamaskovat" máš na vybranou:
1,chemickou cestou(černění,brynýr)
2,povlakování
3,pokud to nebude nerez,jednoduše strčíš na noc do Coca-Coly a ráno bude čepel černá jako krtkova prdel :lol:
4,jednoduše natřít epoxidovou černou matnou barvou

Všechny tyhle možnosti jsou reálné a snadno a levně proveditelné.
Pokud se Ti líbí Rambošnit :lol: tak si jej kup a jenom požádej nožíře,ať Ti z něj udělá tantó,je to malinká úprava,která by neměla zabrat víc jak hodinu,a máš ho i s pouzdrem.

Pokud bys chtěl fakticky custom kudlu podle vlastnho návrhu,jedině se obrátit na nožíře,ale předpokládám,že valný zájem o tu zakázku nebude.

No zkus-uvidíš.Vlez na Knife.cz a nahoď dotaz,kdo by se toho ujal.
Čusík,B5
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Silencer » 26 pro 2012 11:25

Pokud máš výkres, tak nejlepší je nechat si to vyříznout vodním paprskem ve f. AWAC v Hostivaři. Laser je taky fajn ale je drahej a navíc tepelně namáhá materiál. Pak už jen to nechat nějakýho nožíře dotvořit.
Povlakování teflonem je nesmysl, spíš bych zvolil PVD resp DLC povlakování. Je to tvrdý a odlolný. S výběrem materiálu záleží na každým co mu kapsa dovolí. Tohle bago z RWL bude jen za materiál kolem 2tis. Uhlíkovka s povlakem udělá stejnou službu a bude snazší na broušení atd.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od palong74 » 27 pro 2012 18:54

tak tak jak pisoupredemnou z RWLky je to naprd aspon ohledne brouseni.pokud budes pouzivat ten nuz na praci v prirode neni nad to ho jen pretahnout na kameni z potoka.
nejsem zadny nozir ale uz jsem par nozu si udelal a jsou jen z 14260ky a spokojenost mnou i klikama ktery tyto noze vlastni.
v klidu si ho popustis i zakalis doma.pokud jsi trochu sikovnej pust se do nej sam pokud se nepovede na poprve nic te to skoro stat nebude.skoc do kovosrotu a vytahni z auta pero
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od atropos » 27 pro 2012 20:23

Použil bych N690.
Nerezne, odolnost a houževnatost velmi slušná. Černění bude tedy plnit jen účel maskování.
Tvar je děs, ale proti gustu.........
Co se týče laseru, buď v klidu, pálím tímto způsobem na zavíráky vše. Cena u takového nože muže být tak kolem 200 - 300,-Kc max ( beru podle cen které mám ve vypalovně já.) Na laser otřebuješ formt ýkresu DWG, voda snese Corel. Voda je ale blbost, při tl. 5mm, bude mít velkej podřez ( vlastní zkušenost) Laser přikalí hrany výpalku do hloubky cca 0,2 - 0,3mm, takže pilku budeš dalaďovat hůř, chce to nejépe Dremelkou.
Výrobce ti neporadím, ale cenový odhad na výbrus, práci na pilce a kalení je tak cca 2000,- - 2500,- bez laseru a materiálu. Co dál s hotovou a zakalenou čepelí je na tobě.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od upbraider » 27 pro 2012 23:24

Já bych to dal naopak na výrobu někomu, kdo má možnost soustružit a je schopnej udělat "žlábky na krev" na fréze. Pak by odpad i problém s pilou, kterou by dotyčný mohl přesně vyfrézovat. Novej strojek má teď nožíř Miloš Kislinger, který je na knifu pod nickem Kenda. Zkusil bych oslovit jeho. I když je to spíš estét, než výrobce rambokudel:

http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... t=621&p=73

Velký bojový nože dělá také Geinn, který si navíc rád hraje s povrchovou úpravou (nože leptá a pískuje):

http://www.knife.cz/default.aspx?tabid= ... =7863&p=68

Pokud se rozhodneš pro doporučené povlakování DLC (což je nejodolnější povlakování používané třeba na vrtácích), pak nerez jako N690 / 440C není nejlepší volba. Teploty při povlakování by nůž popustily a klesla by tím tvrdost čepele.
---------------------------------------

já bych to viděl možné varianty třeba takto:

1) pružinová ocel 14260 + na povrch DLC (výborná houževnatost-tedy odolnost při sekání, DLC by jako nejodolnější povrchová úprava zabránila korozi, nůž by šel lehce brousit, měl by dobré ostří, jen by nevydrželo při práci tak dlouho ostré)

2) legovaná uhlíková ocel "stabilka" + povrch naleptat chloridem ( nižší ale stále víc než dostačující houževnatost, lepší vlastnosti ostří než pérovina, naleptání uhlíkovky by i zlepšilo antikorozní vlastnosti)

3) ocel Sleipner + povrch zase třeba naleptaný chloridem - relativně nová švédská nástrojová ocel, vyvinutá tak, aby zachovávala houževnatost i zároveň byla odolná oproti opotřebení (nůž se nebude tak rychle tupit ale zároveň s ním bude možné sekat, aniž by došlo k poškození ostří), ocel je trochu dražší než předchozí varianty, ale největší část stejně zaplatíš za práci. 2 stovky navíc za materiál se v celkové ceně ztratí.

ze Sleipnera je třeba tento nůž charakterově podobný tomu, co si chceš nechat vyrobit:
http://www.bladehq.com/item--Knife-Rese ... n-SC--8923
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od atropos » 28 pro 2012 09:30

ano, pokud bys N690 chtěl potáhnout DLC tak je pravda že tato procedura popustí tuto ocel o pár HRC. Na druhou stranu by asi bylo dobré si stanovit kolik do toho chci investovat...... v tomto případě dost zásadní.
Povlak DLC při velikosti tohoto konkrétního nože je v ceně cca 500 - 700,-Kč + pošta tam a zpět z povlakovny.
Ad frézování drážky. Jistě, pro mašinku co má např. Miloš ( Kenda) to jistě probém není, ale otázku je opět cena, mimimálně za poštu k němu a zpět + práce. Další věc je, budeli to chtít udělat a peníze to neřeší.

Cena materiálu není zas až tak zásadní, pokud se nebudem bavit o RWL.
690 je za cca 5x50x500mm - 650Kč ( Václav Špičák)
Ocel 1.2842 (stabilka) 6x50x500mm - 285,-Kč ( Václav Špičák)
14260 cca 250,- Momentálně není skladem.

Odpovědi nějaké zde jsou, můžeš vyhodnocovat.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
petrika
Příspěvky: 11
Registrován: 19 zář 2012 12:42

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od petrika » 28 pro 2012 11:55

ahoj, zkus kouknout do galerie či do návodů na jataganu, zda by si nenašel nějakou levnější variantu, také se mi zdá zbytečné investovat tolik financí do nože, ale je pravda, že budeš mít originál...
Feed55
Příspěvky: 23
Registrován: 13 čer 2012 07:58
Bydliště: Olomouc

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Feed55 » 04 dub 2014 18:55

Ahoj, laseru se neboj.
Vyhrati v miste rezu zdaleka neni tak velike, jak tu psal kolega drive. Pracuji s laserem skoro 15 let a vím o cem mluvim.
Obvykle je tl. pretvorene vrstvy u řezaných geometrii cca do 0,1mm . Vše zavisi na pouzitých parametrech,materialu a dalsich podminkach. Pri spatne zvolených parametrech muze být rez cerný ,ale pro tve potreby to neni vyznamne. Navíc tato vrstva temer urcite prijde pryc pri následném opracovávání. Pokud si nechces zaridit velkovýrobu, tak jeden dva kusy ti podle dodaneho navrhu mohu riznout. Navrh muzes dodat v Corelu, SolidWorks,Inventor, NX ,Catia .Pri pripadnem exportu do *.dxf ,*.dwg, *.igs, nebo podobneho formatu si musis dat pozor na spravne nastaveni exportu. Nepouzivej volby s plochami , Vzdy jen drát. Ne , ze by to pak neslo,ale je to prace navic a blba.
Pozn. stacilo by i obyc *.bmp nebo *.jpg ci jiny format obr. ale je to zase prace navic.
Takze, nabidku mas, je to na tobe.
rsat6
Příspěvky: 1
Registrován: 14 led 2015 22:17

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od rsat6 » 26 led 2015 21:17

Hezkej večer,
rád bych se vrátil k cenám materiálů.
Poslední info je z roku 12. Máte představu kolik by stála nějaká lepší uhlíkatá ocel v rozměrech 6x80x500(nebo mín)? Chtěl bych taky něco zkusit.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Silencer » 25 úno 2015 20:22

Nevím jestli lepší, ale osvědčená je pérovka 14260. Dělá z ní hodně nožířů, třeba Maďarič.
Ohledně cen mrkni sem:
http://nozirske-oceli.cz/nozirske-oceli ... e/14-260-2 (sorry za reklamu)
6mm * 80 to bude spíš mačeta ne :-) Podle mě bohatě stačí 4mm, 5 mm max na velký nože.

Cenově dostupná nerezovka je N690, mě se s ní subjektivně dobře dělá při vyloženě ruční výrobě (je prostě rozdíl jít pilníkem do N690 a do RWL34)
Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od smates » 22 čer 2015 14:12

Muze mi nekdo poradit nerez ocel na vyrobu pracovniho a outdoor noze a kde ji koupit?RWL34 nechci kvuli drahote a jinak nachazim skladem v patricnem rozmeru cca 5x40x300 jen N690.Nevim jak na tom je tahle ocel s kvalitou,zase nechci aby to byl vylozene sunt.Nebo poradte jinou ocel ale musi jit u nas sehnad v patricnem rozmeru.
Něco málo mám :-)
rx6
Příspěvky: 99
Registrován: 26 led 2009 19:26

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od rx6 » 15 pro 2015 19:04

pokud by někdo chtěl, laser by se dal zařídit :-)
Odpovědět