Obranna zbran ?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno

Ideální ráže na skryté nošení pro sebeobranu ?

.22 lr
8
4%
6.35 mm Browning
1
0%
7,65 mm
16
7%
.380 Brownig krátký
14
6%
9mmM
24
11%
9 mm Luger
63
28%
.40 Smith and Wesson
24
11%
.357 SIG
4
2%
.45 ACP
45
20%
10 mm AUTO
3
1%
45 GAP
3
1%
.44magnum
8
4%
.500sw
9
4%
 
Celkem hlasů: 222
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Obranná zbraň ?

Příspěvek od Bombardak » 27 čer 2010 19:01

Zdravím všechny uživatele tohoto fóra. Před nedávnem jsem kvůli jistým životním situacím dospěl k názoru, že je lepší mít u sebe alespoň nějakou pomůcku, která Vám může výrazně pomoci. Nechci aby to znělo nějak zle, ale měl jsem jaksi konflikt s jistými přičmoudlíky, kterým jsem nedobrovolně přispěl na jejich aktivity. Proto jsem se rozhodl si pořídit pistoli pro sebeobranné účely. Od jednoho známého jsem dostal nabídku na následující pistole - SIG Sauer P 239 v ráži 9 mm (cena 13 000 Kč), dále Walther PPK ráže 6,35 mm (cena 9 500 Kč) a konečně Walther PPk v ráži 7,65 mm ( cena 8 000 Kč). Původně jsem uvažoval o ráží .22 lr, ale můj známý mi to dlouze rozmlouval, že tato ráže není úplně nejvhodnější, i když je samozřejmě možná a snažil se mě přemluvit na 9 mm Luger. Chtěl jsem ale skladnou a přenosnou pistoli, a tak mi nabídl ty tři výše uvedené. Pocházejí z jeho militární sbírky a rád bych znal Váš názor, kterou zvolit, protože inklinuji k SIGu, ale 9 mm se mi zdá jako už dost těžká ráže na skryté nošení. Co Vy na to ?? Díky za rady a názory.


Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od Apevia » 27 čer 2010 19:26

Buď 9x19 nebo 45ACP... Pod 9L případně 9mmBr bych nešel...
Cogito ergo armatus sum.
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od Bombardak » 27 čer 2010 19:59

A ještě by mě zajímala jedna věc. Hodně lidí, až se zdá, že zde mají převahu, se bije za zbraně v ráži minimálně od 9 mm Luger výše, ale proč tedy v době před a ještě v průběhu II. světové války byla většina pistolí v ráži kolem 7,65 mm a 6,35 mm či 9 mm Browning, protože já četl, že i naši odbojáři jako Mašín, Morávek - mistr čs. armády ve střelbě, parašutisté vyslaní na Reinharda měli právě zbraně v těchto menších rážích - to jsou dneska lidi odolnější či co ?? A Mossad prý, jak jsem četl, používá munici .22 lr ve svých Berretách také - viz odplata po Mnichovu 1972.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od ALKAJ » 27 čer 2010 20:07

Potrebuješ zbraň na obranu, alebo na vraždu zo zálohy? :wink:
BTW: V dávnejších časoch sa preferovali menšie ráže (na obranu).
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od PEPAN » 27 čer 2010 20:28

V případě těch přičmoudlíků bych se přikláněl spíš k menší ráži než udělat zbytečně nějakej průser kanonem. jsou to vesměs poserové loupící ve smečce a zatuplování 7,65 určitě postačí. Lidi rozhodně odolnější nejsou, přičmoudlíci taky ne :wink:
Nejde!Prostě NNe
prase
Příspěvky: 25
Registrován: 02 lis 2009 16:31
Bydliště: Capindorf

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od prase » 27 čer 2010 22:00

A co devítka makarov? Když si pořídíš třeba pistoli makarova,což je relativně malá,spolehlivá a taky dost levná pistole (3600,- v zelenysport.cz) máš dost muziky za málo peněz.
Kdo zlé strojí,nechť se zlého bojí!
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od rmp » 27 čer 2010 22:36

Přesně tak, Makarov mi v anketě velice chybí!

Co se týče účinku ráže, tak jistou roli sice hraje móda, ale přesto má tendence k vyššímu výkonu opodstatnění. V první polovině 20.století jednak bylo velmi nepravděpodobné potkat protivníka pod vlivem drog, a také se hodně zapomíná na to, že lidé zkrátka byli drobnější. Např. průměrná hmotnost c.k. vojáka v 1. světové válce byla 55kg. Kolik dnes váží průměrný, tupý a agresivní, fotbalový hooligan, nebo z vězeňské posilovny namakaný recidivista? Tipuji tak 85 kg. Těch 30kg je sakra velký rozdíl! Na tom, že oba spolehlivě usmrtí i .22LR to nemění nic, ale usmrtit není totéž, co okamžitě zastavit.

Průser se snadněji stane s ráží slabou, kde je potřeba výstřel opakovat, než s ráží výkonnou a účinnou při jedinné ráně (což ale na 100% samozřejmě stejně žádná ráže nezaručí). Z pohledu práva je opakovaný výstřel zdrojem velikých problémů.
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od Bombardak » 27 čer 2010 22:49

Zdarec, omlouvám se za absenci 9 mm Makarov - jaksi jsem ji opomněl, ale ne schválně. Pokud byste byli pro tuto ráži, tak jak si vlastně stojí Makarov v konkurenci 9 mm Browning a 9 mm Luger - je to tak, že nejsilnější je Luger a pak Makarov a nejslabší je Browning ?? A pokud byste si měli vybrat z těchto ráží, tak kterou a jakou pistoli k ní ??? Díky
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od dykmore » 27 čer 2010 22:55

Apevia píše:Buď 9x19 nebo 45ACP... Pod 9L případně 9mmBr bych nešel...
a já bych zase např. do 7,65br klidně šel, možná radši než do 9br. ...
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od PaF » 27 čer 2010 23:09

Odpoved neni tezke najit zde ani na konkurencnich forech. Dle meho nazoru je dulezitejsi nez raze zbran, kterou budes urcite ochoten nosit a ze ktere budes schopen rychle a bezpecne vystrelit.
Takze nejlepe DAO, event. DA/SA. Nic SA only, pokud to nechces nosit natazene jako 1911. To ale neni reseni pro zacatecnika.
Pokud chces neco za par Kc, jdi do CZ 82/83, se kterou toho muzes i dost natrenovat. Kterakoliv raze 9mm bude dobra, i 7,65 patrne postaci.
Z drazsich a modernejsich lehky 2" revolver nebo pistole Ruger LCP. Nebudes toho moct tolik nastrilet na strelnici, protoze ty zbrane nejsou na tisice ran stavene.

Z tech, co jsi psal, bych nebral nic. SIG je velky a za cenu, co bys mohl mit ta PPK, koupis ucinnejsi a lepsi zbran pro sebeobranu.
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od andreapipo » 27 čer 2010 23:25

Bombardak píše:A ještě by mě zajímala jedna věc. Hodně lidí, až se zdá, že zde mají převahu, se bije za zbraně v ráži minimálně od 9 mm Luger výše, ale proč tedy v době před a ještě v průběhu II. světové války byla většina pistolí v ráži kolem 7,65 mm a 6,35 mm či 9 mm Browning, protože já četl, že i naši odbojáři jako Mašín, Morávek - mistr čs. armády ve střelbě, parašutisté vyslaní na Reinharda měli právě zbraně v těchto menších rážích - to jsou dneska lidi odolnější či co ?? A Mossad prý, jak jsem četl, používá munici .22 lr ve svých Berretách také - viz odplata po Mnichovu 1972.
Nepleť si obranu s útokem, i když nejlepší obranou je útok, jak tvrdí jeden citát. .22 na vraždu ideální, ale na obranu ne. Při obraně jde o odvrácení hrozícího nebo o zastavení pokračujícího útoku. .22 útočníka nezastaví, alespoň ne hned a proto může být dále nebezpečný a svůj útok dokončit. Nosit zbraň na obranu je velké dilema. Jseš připraven ji použít a jseš připraven nést za to následky. :?: Pokud ji použiješ v nutné obraně či krajní nouzi, tak ani ne tak právní následky, jako psychické. :?: Použití zbraně je totiž nevratná záležitost, nedá se s tím zkrátka vůbec nic dělat, zrovna tak jako se smrtí.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od Bombardak » 27 čer 2010 23:31

Ještě takovou odbočku - můj známý, který mi dané zbraně nabízí, je sběratel a má sbírku, kterou bych od Vás rád zhodnotil - co jsem viděl a znám, tak má Luger P 08, Walthery PPK .22 lr, 6.35 Browning, 7,65 mm, Walther P38 - sám tvrdí, že nejde o poválečnou výrobu od Frantíků z Manurhinu, ale o německou válečnou produkci, čs. pistole vzor 22,24,38 a 52 a IŽ 75 5,45 mm + taky znehodnocené samopaly ..... Ale zajímal by mě Váš názor na ty pistole, jsou v dobrém stavu (alespoň mi tak připadají). Je to dobrá a zajímavá sbírka nebo normál ???
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od Bombardak » 27 čer 2010 23:48

Jo a já vůl bych zapomněl na klenot jeho sbírky (dle něj) SIG Sauer P210. Mně osobně se ale moc nelíbí, proč na ni všichni pějí chválu ??
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od dykmore » 28 čer 2010 00:18

Sbírka je to určitě pěkná. Sig 210 je prostě takový obecný etalon precizní zbraně. A otázek ohledně nošení tady už byly milióny, stačí si pročíst témata. Každý poradí něco jiného a tak je to správné, protože každý je jiný - jinak rostlý, líbí se mu jiné kvéry, preferuje jiné ráže atd. Já třeba nemám problém tahat pod košilí 1911 government, jinému to vadí. Někdo přísahá na revolvery, jiný na pistole, někdo na plast, jiný na kov. Nepsal jsi jestli přebíjíš, nepsal jsi kolik toho hodláš vystřílet. Kdybych se na ulici opravdu bál o život, chtěl efektivní a vždy spolehlivou zbraň a nezáleželo mi na penězích za náboje, vezmu subkompaktní glock v ráži .357sig. A kdybych chtěl být opravdu nenápadný a připravený na všechno, vzal bych dvoupalec colt detective .38spec... Z tvého výběru vyřaď 6.35, uvaž nad cenou náhradních dílů k sigovi a vyjde ti pp/k 8)
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Obranná zbraň ?

Příspěvek od kayakero » 28 čer 2010 09:42

->Bombardak: kdo Ti poradí ráži+zbraň+pouzdro - druh nošení aniž by se ptal komu/kolika + v jaké situaci se budeš bránit, toho neber vážně. Jiná se hodí na obranu přepadené benzínky bandou recividistů ve flak-vestách, jiná na odstrašení mračna záludných násilnických nepřizpůsobivých pubescentů (co mají tu jinou mentalitu), jiná na odražení pytlačících ozbrojených bojovných azbukáčů u lesního rybníčku, jiná na odstřelení bezprizorního rozdivočelého rottwailera na potulce.

Na něco je malý skrytý back-up, na něco služebňoidní full-size, na něco (zkrácená) karabina 7,62x39, na něco brokovnice s diskovými zásobníky, na něco URNa + prapor motostřelců. Odhadnout která zbraň/ráže/pouzdro se hodí k čemu: na to člověk mnoho o zbraních vědět nemusí. Pokud se zatím musíš ptát: naslepo poradím revolver 38sp. s 2" hlavní + asi i 2 rychlonabíječe - na dobu nežli budeš vědět o zbraních více aby sis mohl vybrat precizněji.

(přesnost 2" bude i tak vyšší nežli dokážeš využít i po měsících cvičení, síla 38sp. dost na prostřelení lidského těla i na větší vzdálenosti + ještě není zbytečně silný aby nenavyklého laika rozhodil / stresoval, počet 5 či 6 nábojů je více nežli stihneš vystřílet). Revolver je možná i spolehlivější, hlavně ale nekomplikovaný i ve stresu. Maximum co se Ti může stát je: že jako agentka Starlingová/Mlčení jehňátek až do útočníka vysypeš celý bubínek, budeš ve stresu ještě chvíli cvakat kohoutkem naprázdno. U revolveru se nestane, že v hrůze-stresu zaponeneš odjistit // zapomeneš že nosíš s nenataženým závěrem - a trapně ztratíš čas klapnutím naprázdno // při natahování již nataženého závěru se Ti vytahovaný náboj připlete mezi prsty které ho nacpou zpět mezi železa - a máme tu závadu v ten nejhorší okamžik // ...
Zamčeno