O vzduchovkach Gamo

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Albert 22 » 27 úno 2020 12:21

Port pro přenos vzduchu mezi kompresním válcem pružinové vzduchovky a jeho hlavní je patrně jednou z nejvíce modifikovaných oblastí, ale jen velmi málo výrobců provádí jakýkoli výzkum účinků modifikace.
Gamo přiškrcením průřezu přenosového kanálku naopak dosahuje snížení výkonu u exportovaných zbraní na hodnoty povolené v jiných zemích.

Jak již bylo vícekrát zmiňováno, toto přidušení transfer portu má neblahý vliv na vznik extrémně velkého odrazu pístu od vzduchového polštáře stlačeného vzduchu u dna válce, vznik zákmitů a opačných – dopředných rázů, které probíhají ještě během cesty střely hlavní. To má neblahý vliv nejen na přesnost střelby, ale i na optiku. Běžné puškohledy jsou totiž stavěny na jen na normální - zpětné rázy palných zbraní…

Zmiňována je též deformace – zkřivení vinuté ocelové pružiny už po pár desítkách výstřelů. Ovšem tohle jsem zjistil již u zcela nové zbraně, z níž se ještě nestřílelo! … a dokonce byla o dobrých 20% přidušena víc, než je povolená hodnota !

Začal jsem tedy zjišťovat, jaké vzduchové kanálky jsou obvyklé u různých zbraní různého výkonu. K mému překvapení jsem zjistil, že u naší staré dobré Slavie, bez ohledu na výkon, je jednotný kanálek o průměru 4,0mm. Zřejmě se tím výrobce příliš nepáral. Stejně tak u Hatsanů a Diany těch největších výkonů. Což je zase opačný extrém, kdy je otvor přepouštěcího kanálku příliš velký, všechen vzduch rychle proletí a píst s plnou razancí a natvrdo narazí na dno válce. Vzniknou tak možná ještě větší – netlumené rázy a zákmity!

Proto průřez kanálku je třeba optimalizovat vzhledem k momentu hybnosti všech pohyblivých částí a požadované síle či energii pracovní pružiny. Žel k vyladění systému, snížení rázů a dosažení maximálního využití kinetické energie pružiny vedou jen zdlouhavé a pracné exaktní postupy.

Obrázek Obrázek Obrázek

Optimalizací přenosových kanálků u vzduchových zbraní se podrobněji zabývá - AIRGUN ACADEMY – v zajímavé sérii článků „The air transfer port Part 1-2-3” …

https://www.pyramydair.com/blog/2008/10 ... rt-part-1/
https://www.pyramydair.com/blog/2008/10 ... rt-part-2/
https://www.pyramydair.com/blog/2008/11 ... rt-part-3/


npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od npk » 27 úno 2020 22:43

To:Myway1988

Díky za vyčerpávající odpověď. Vypadá to, že budu muset nakoupit nějaké nářadí a odmaštovač. :)
Na mazání mi pak byl doporučen tento sprej Nanoprotech Gun
https://www.nanoprotech.cz/sprej/nanopr ... rotech75ml
Myway1988
Příspěvky: 41
Registrován: 12 pro 2019 20:59

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Myway1988 » 28 úno 2020 08:28

odmastnovac niee..odbornici to neodporucaju.
postacuje to viac krat povytierat handrou. na mazanie veci ktore sa maju mazat jemne a hlavne iba troxhu za piestom kde nie je kompresia. ja pouzivam na radu upravcov vzduchoviek grafitove mazivo. stalo ma 3.5eu . nasiel som ho v autosuciastkach. na tesnenia kvapka silikonoveho spreju postacuje. a Balistol olej na udrzbu z vonku. Balistol aj ked cistis hlaven, niekto da kvapku motorveho oleja..hmm balistol ma nesklamal zatial..najprv mechanicky vytries hlaven..bud kefkami alebo snurkou.. potom do zlomenej hlavne strieknes do miesta kde zasuvas diabolo par vstrekov balistolu..pockas kym stecie par minut a hlaven vytries dosucha bud snurkou alebo kefkou a spongiou na to urcenou.. a mas pokoj na par mesiacov..( zalezi ake diabolo pouzivas, niektore viac znecistuju)
Myway1988
Gamo Elite Premium IGT 4,5
Diana 350 N-Tec Panther magnum 4,5
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Albert 22 » 28 úno 2020 09:20

Se silikonem raděj taky opatrně! ...
Strix71 píše:
19 dub 2019 16:06
Silikon se nesmí používat pro mazání vzduchovky.
Mám plno fotek opotřebení válce po použití silikonu.
Většina si myslí, že nejdůležitější je namazat těsnění pístu. Ale není to tak. Nejdůležitější je namazat napínací páku a píst, jelikož napínací páka se tře o vnější stranu válce a píst o vnitřní stranu válce. Při použití silikonového maziva se tyto díly rychle opotřebí.
Silikonové mazivo vymývá ostatní maziva a dojde k opotřebení i přes namazání těsnění pístu motorovým olejem.

Když se do výkonné vzduchovky (nad 16J) dostane silikon do válce, tak se bude muset vyměnit těsnění pístu hned po prvním výstřelu.
Nezkoušel jsem sprej, ale silikonové mazivo. I troška stačila na to, aby se těsnění pístu roztrhlo.
Více v diskusi "Re: Kdo maže, ten jede"...

search.php?keywords=silikon&t=5645&sf=msgonly
Myway1988
Příspěvky: 41
Registrován: 12 pro 2019 20:59

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Myway1988 » 28 úno 2020 11:00

ano ano. s tym suhlasim. myslel som tesnenie hlavne.. na tesnneie piestu urcite nie. len som nekonkretizoval
Myway1988
Gamo Elite Premium IGT 4,5
Diana 350 N-Tec Panther magnum 4,5
npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od npk » 01 bře 2020 18:40

To: Albert 22

Tak jsem zabrousil na www.pyramidair.com a postupně jsem se pročetl na
https://www.pyramydair.com/airgun-academy-videos/
Tedy bylo to překvapení. Zde jsou odpovědi na velkou většinu otázek, které tady padají. Co jak funguje, proč, srovnání, doporučení, ... A pokud někdo není moc silný v mluvené angličtině, titulky fungují skvěle, i když strojový překlad do CZ je někdy obtížný :)
Na https://www.youtube.com/user/pyramydair/videos je toho pak další nálož :D
Uživatelský avatar
jofny
Příspěvky: 830
Registrován: 08 říj 2008 20:53
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od jofny » 05 bře 2020 09:40

K tomu kanaliku (transfer), uz to tu bolo niekde testovane, mam dojem ze idealny je niekde od 3.2mm do 3.5mm. :wink:
SPA CP1-M 4,5mm
Slavia 618
Slavia 630
Slavia 634 + NS Mountmaster 6x40AO (Delta entry IR 6x32AO)
HW100S Bullpup + HAWKE SID.TAC.30IR 8.5-25x42
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Albert 22 » 06 bře 2020 16:10

Všechno už se tu kdysi řešilo! Zkoušela se vyladit Slavia 634, větší i menší kanálek, pak zkrátit a zase prodloužit hlaveň, ... :)
Stačí jen hledat a číst ... slavia-634-t162-3375.html

Viz. příspěvek "Co by se vlastně stalo, kdybych v S634 převrtal ten přepouštěcí kanálek na 4 nebo dokonce 4,5mm" a následující.
JanDal
Příspěvky: 1
Registrován: 29 bře 2020 00:14

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od JanDal » 29 bře 2020 00:20

GottwaldP píše:
03 úno 2020 18:40
Zdravým Vás. Také jsem si pořídil vzduchovku Gamo konkrétně model Roadster IGT 10X Gen2, ráže 4,5mm. Zatím maximální spokojenost. Osadil jsem to optikou od firmy Walther 3-9x40. Jelikož jsem z práce zvyklý čistit zbraně po každých střelbách, tak jsem se u ní už nevědomky setkal i s Dieselingem. U ráži 7,62, 5,56 a 9 mm jsem se s tím nikdy nesetkal.
Fotky viz příloha.
Zdravím, uvažuji také o koupi Gamo Roadster IGT 10X Gen2. Dá se při odstranění přebytečného maziva postupovat podle: https://strix071.wixsite.com/airgunup/gamo-cfx ? Jak jste se vzduchovkou spokojen? Díky
npk
Příspěvky: 10
Registrován: 22 úno 2020 01:28

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od npk » 03 dub 2020 21:11

Postupovat se podle návodu dá.
Gamo Roadster IGT mám, spokojenost. Doporučuji rovnou to poslat pánovi na odmaštění, za 3 dny ji máš zpět hotovou. Kdybych to tak udělal i s instalací a nástřelem optiky, nemusel jsem se týden mořit s nástřelem a stejně to není ono (v době odeslání jsem optiku ještě neměl k dispozici). Jestli se s tím budu trápit ještě týden a dalších 500 diabolek, kašlu na to a posílám to znovu někomu, kdo tomu rozumí. Zatím to tedy nevypadá, že by mířená střelba byla na víc jak 20 metrů.
Jinak Gamo Roadster je super. Hlavně nabíjení je maximálně pohodlné. Skvěle se drží, dobře nabíjí, plastová pažba je úplně v pohodě. Kde je zdrsněná, vůbec neklouže. Co je trochu mínus, je nutnost vysoké montáže pro optiku. Na mě je to moc vysoko, lícnice by potřebovala tak 2 cm zvýšit. Pažba se dá rozdělat, i lícnice sejmout, ale není nic, co by se mezi to dalo vsunout. Některé modely Gamo to mají vyřešené, ale tento toto řešení nenabízí.
Pro normální střílečku na zahradě by mi bohatě stačila optika i 6x40 AO.
Za mě dobrá koupě. Až vyladím tu optiku, třeba na 30 metrů trefím i pračku :)
Honzita
Příspěvky: 47
Registrován: 28 dub 2020 11:10

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Honzita » 29 dub 2020 11:11

Ahoj. Můžete mi napsat nějaké zkušenosti s Magnum 1250 Jungle 4,5mm+3-9x40 WR ? Chci to koupit.. Za ty peníze mi to přijde pěkný a hlavně mi dobře sedí velikost.. Akorát mi nevoní, že nová věc a hned rozebírat, čistit , brousit, vrtat,.. :D

Ale nejspíš to tak musí být a výsledek by měl stát za to.

Pokud už tady přímo téma Magnum 1250 jungle je, tak sorry , ale já jsem ho nenašel :lol:

Díky :mrgreen:
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Albert 22 » 18 kvě 2020 13:05

Honzita píše:
29 dub 2020 11:11
... Akorát mi nevoní, že nová věc a hned rozebírat, čistit , brousit, vrtat,.. :D
Vyčistit se snad musí každá nová zbraň, která je plná konzervačích tuků a olejů! Akorát u staré SLAVIA-631 to šlo ještě jednoduše - v návodu bylo psáno: …“Doporučujeme několikrát vystřelit naprázdno, aby se z kompresního válce dostalo přebytečné mazivo!“

To bych u těchto nových výkonných vzduchovek – zejména u třídy MAGNUM moc nedoporučoval, to by mohlo skončit po dieselingu zničením těsnění pístu nebo i zkřivenou či prasklou pružinou…
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od Albert 22 » 20 kvě 2020 13:36

ZPĚTNÉ RÁZY U VZDUCHOVEK GAMO:

Jedním z hlavních problémů pružinových vzduchovek třídy POWER, MAGNUM a Super-MAGNUM jsou zpětné rázy způsobované jednak dopředným pohybem poměrně těžkého pístu a pružiny, ale i následně rázy v opačném směru a zákmity po dopadu pístu a opakovaných odrazech od vzduchového polštáře u dna kompresního válce.

Tyto rázy a zákmity jsou zvláště markantní u vzduchovek GAMO, jejichž výkony jsou na povolené Joule-limity ve výrobě upraveny přiškrcením - přidušením Transfer Portu. Tím je samozřejmě hrubě porušeno optimální nastavení a vyladění - vyvážení všech sil a hmotností pohyblivých mechanických komponentů - píst - pružina - přídavné závaží - celého pneumatického systému. :mrgreen:

Značná část stlačeného vzduchu je zbytečně dlouho zadržována v kompresním válci a proto dochází ke zmíněným opakovaným odrazům pístu a zákmity ještě v průběhu cesta diabolky vývrtem hlavně. To má samozřejmě neblahý vliv nejenom na přesnost samotné střelby, ale i na životnost optiky.

Řešení je v novém vyladění a dynamickém vyvážení po snížení nadměrné síly pružiny a optimalizace velikosti Transfer Portu! Ideální je použití plynové pružiny s vypouštěcím ventilem, kterou je možno opětovně natlakovat. Rovněž sílu klasické ocelové vinuté pružiny lze též snížit, buď jejím zkrácením o několik závitů a nebo použitím podobného, kratšího typu.

Vzduchovka pak přestane „kopat“ a zmenší se i síla potřebná k nátahu pružiny!! :D
tomas100
Příspěvky: 2
Registrován: 31 kvě 2020 21:41

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od tomas100 » 31 kvě 2020 21:50

Dobrý večer, mám v úmyslu zakoupit Gamo Replay gen.2. Bylo by možno doporučit nějakého servismana, který by mi udělal předstartovní servis a zastřílení ve Středočeském kraji? Děkuji.
tomas100
Příspěvky: 2
Registrován: 31 kvě 2020 21:41

Re: O vzduchovkách Gamo

Příspěvek od tomas100 » 07 čer 2020 22:04

Takže nakonec to obstaral Strix, naprostá spokojenost... Sice jsem si udělal výlet přez půl republiky, ale co už.
Odpovědět