Noze Mora za tri "kila"

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
T.Chabera
Příspěvky: 10
Registrován: 26 srp 2014 20:21
Bydliště: Kladno

Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od T.Chabera » 16 zář 2014 22:16

Craftline Top Q.jpg
Craftline Top Q.jpg (10.57 KiB) Zobrazeno 6828 x
Craftline Allround High Q Robust.jpg
Craftline Allround High Q Robust.jpg (8.67 KiB) Zobrazeno 6828 x
Army Companion MG Hi Carbon.jpg
Army Companion MG Hi Carbon.jpg (23.49 KiB) Zobrazeno 6828 x

Ahoj, nechci dělat nikomu reklamu, ale koupil jsem si tři nože od Mory, za tři kilča jeden. Jeden je z karbonové oceli 58HRC carbon ocel sandvik , jeden je z 57-58HRC carbon , jeden z 57-58HRC nerez sandvik. Chci je používat jako pracovní nože, například při vyvrhování zvěře, stahování atd. Jaký je váš názor na ocel carbon vs. nerez? Která je lepší na co? S "údržbou" karbonové oceli nemám problém. Pročítal jsem jiná vlákna, určitě se najde spousta lidí, kteří nad noži v této cenové relaci ohrnou nos. I já mám dražší nože, ale nůž za tři kila budu nosit bez obav z toho, že jej ztratím ( což se mi stává ) , navíc si chci nechat jeden jen tak válet v kasliku auta ( kdyby náhodou něco ). Rád bych znal vaše názory, ale raději bych nebral takové : " koupil jsi naprostej šmejd, nůž pod tisícovku nemůže být dobrej". Raději bych něco relevantního, nejlépe názor někoho, kdo má osobní zkušenost s Morou. Díky za odpověď.


Rossi 763 .357 Magnum ; CZ 83 7,65 Br. ; Holek Brno .22 LR ; + lovecké dlouhé 6 ks
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Artifex » 17 zář 2014 05:42

Od Mora toho mám kvanta a rozhodně bych jim neřekl špatné nože. Na nejhorší práci ber rozhodně zelený Army Companion, má z nich nejdelší trn, takže je ho prakticky hodně těžké vylomit z ručky, na druhou stranu ty craftline mají trn hodně krátký.
Companion má trn cca do 3/4:
Obrázek

Clippery a craftliny cca jen do 1/3:
Obrázek

Prakticky se mi zatím ale ani jednoho clippera nepodařilo zničit ani batoningem ani žádným jiným týráním (všechno pochopitelně zničit jde, ale počítám, že každý ví, jak se zachází s nožem a co se s ním nedělá nikdy)

Na nějaké porovnávání HRC se vyprdni, ty materiály mají prakticky podobný ale přesto se chovají každý trošku jinak, nejlépe to poznáš při broušení, ta nerez se jakoby maže po jemnějších kamenech a při používání se sice rychle ztupí nejfajnovější ostří, ale pak dlouho zůstane na takové té běžné ostrosti použitelné. Uhlík zase naopak dlouho drží to fajnové ostří, kterým se dá holit ale když už povolí, sice také řeže, ale už to není ončo (tipuji tedy, že se nerez spíše tupí abrazí při řezu, uhlík je lehce křehčí, takže se mikrozoubky vzniklé ostřením vylámou) Ten uhlík každopádně není žádný sandvik, je to 1095CroVan.

Nevím, co k tomu chceš vědět více, spíš nadhoď konkrétní dotazy.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Poli
Příspěvky: 274
Registrován: 27 črc 2008 22:10

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Poli » 17 zář 2014 08:26

Na válení v autě bych zvolil nerez, ona ta jejich uhlíkovka docela rychle chytá lišku - vlastní zkušenost. Jinak nože na klasickou práci za tu cenu super.
Uživatelský avatar
T.Chabera
Příspěvky: 10
Registrován: 26 srp 2014 20:21
Bydliště: Kladno

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od T.Chabera » 17 zář 2014 21:11

Díky Artifexovi za téměř vyčerpávající odpověď, v podstatě jsem se chtěl ujistit, že jsem koupil dobře ( za ty prachy ) , to jste mi vlastně potvrdili. A objasnili rozdíly v použité oceli. Takže jsem spokojen, teď ještě abych byl spokojen s nožíky :wink: Žádné psí kusy s nimi dělat nehodlám, z toho jsem už vyrostl. Chci je opravdu jen na práci se zvěří, rybami. Tam si myslím, že svůj kus práce odvedou a v případě, že bych nějaký ( nerad ) ztratil, nebude to pro mě taková tragedie. A kdo ví, třeba jsem tím mohl dát tip někomu, kdo nechce dát za nůž moc peněz. Navíc jsou kupované na serveru http://www.topfishing.eu/ , kde je poštovné i s dobírkou v akci za 1,- Kč !!!
Rossi 763 .357 Magnum ; CZ 83 7,65 Br. ; Holek Brno .22 LR ; + lovecké dlouhé 6 ks
Uživatelský avatar
T.Chabera
Příspěvky: 10
Registrován: 26 srp 2014 20:21
Bydliště: Kladno

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od T.Chabera » 23 zář 2014 18:47

Tak jsem vzal všechny tři kousky do práce, projel je rentgenem a byl jsem velice překvapen.
Příjemně. Trn je u všech tří krásně dlouhý! To bych nečekal...
( snímek není nejkvalitnější, ale kdo zkoušel fotit CRT monitor, tak pochopí :wink: ).
Přílohy
004.jpg
Rossi 763 .357 Magnum ; CZ 83 7,65 Br. ; Holek Brno .22 LR ; + lovecké dlouhé 6 ks
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Artifex » 24 zář 2014 10:55

Super, takže se i se Craftliny poučili, to je dobrá zpráva. Pak se tedy v ničem krom barvy neliší tyto verze craftline a companion.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2013 19:01

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Starosta » 24 zář 2014 14:38

Zajímají mě nerez čepele na nechání v autě a na drobnosti kolem dílničky, mohl byste někdo porovnat High Q, resp. Top Q s Companionem?
Stojí to za to kilo navíc?


EDIT: Tak už jsem dohledal na stránkách Mory.
High Q: http://www.moraofsweden.se/morakniv/cra ... 50.0.135.2
Top Q: http://www.moraofsweden.se/morakniv/cra ... 50.0.141.2
Companion: http://www.moraofsweden.se/morakniv/com ... rp-s1%2F41

Pokud dobře koukám, HighQ je o chlup menší, čepel má 2mm.
TopQ je o malinko větší (cca stejně jako Companion), má 2.5mm čepel, grip s většími výstupky - asi bude velmi dobře porovnatelný s Companionem...

Ten TopQ se mi za 320 líbí, máte pls někdo zkušenosti s konkrétně tímto modelem?
Uživatelský avatar
T.Chabera
Příspěvky: 10
Registrován: 26 srp 2014 20:21
Bydliště: Kladno

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od T.Chabera » 07 říj 2014 20:37

No já ho mám sice chvíli, ale spokojenost. Myslím, že Artifex to rozebral důkladně. Co se týče rukojeti, je zde trochu rozdíl, ale obě verze mají příjemný úchop, sám nevím, co je lepší. u Top Q je trochu "gumovější pocit" , ale je to příjemné. Za tři stovky a dopravou za kačku budeš spokojenej. Jsem asi trochu staromódní, ale když si prohlížím ve fóru, jaký si lidi pořizujou kinžály obřích velikostí a prapodivných tvarů, říkám si, k čemu se tak dají doopravdy využít? :shock: Mně se líbí klasika a čepel cca 10 cm mi bohatě stačí na všechno, k čemu je potřeba mít nůž. Pokud bych chtěl něco většího, pak bych se porozhlédl po mačetě, nebo sekyrce. Ale to už je na úplně jiné téma... :D
Rossi 763 .357 Magnum ; CZ 83 7,65 Br. ; Holek Brno .22 LR ; + lovecké dlouhé 6 ks
Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2013 19:01

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Starosta » 08 říj 2014 13:54

Diky, objednal jsem.
Postovne za 1kc stale plati...
Uživatelský avatar
T.Chabera
Příspěvky: 10
Registrován: 26 srp 2014 20:21
Bydliště: Kladno

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od T.Chabera » 27 říj 2014 18:28

Zdravím Starostu, tak jak jsi spokojen? Já už s ním vyvrhoval a stahoval srnčí a spokojenost. Navíc se dobře umeje, nikde mi nezůstává žádnej bordel. Napadlo mě, že bych dal jeden synovi ( 10 let ) , ale je tak ostrej a má tak ostrou špíčku, že jsem to raději zavrhnul, aby se nepořezal... :wink:
Rossi 763 .357 Magnum ; CZ 83 7,65 Br. ; Holek Brno .22 LR ; + lovecké dlouhé 6 ks
Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 46
Registrován: 13 úno 2013 19:01

Re: Nože Mora za tři "kila"

Příspěvek od Starosta » 28 říj 2014 20:06

Ahoj,
vzal jsem tri - jeden do bedynky s naradim, druhej do kastliku u auta, treti brachovi.

I pres to jsem s nima krome osahani nepracoval.
Ale za tu cenu to vypada velmi solidne a radeji se vybavim ted rozumnou kvalitou za mrzky peniz, nez zacit v pripade potreby teprv shanet informace a oblizat eshopy :lol:
Odpovědět