Nový zákon o zbraních 01/2021

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
sajfi
Příspěvky: 140
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od sajfi » 25 pro 2020 18:03

Mě to připadá, že to video LEX a zrušení limitu 16 J u plynových zbraní se týká návrhu nového zákona o zbraních, kde budou zbraně R1 až R4 a PO a NO. Podle něj by flobertky měly být v PO (budou se ohlašovat, obdoba C-I) a všechny plynovky bez ohledu na energii a ráži v NO (bez ohlašování, obdoba dnešní D). Ale to je jen návrh, četl jsem verzi z ledna 2019, ten návrh se může ještě měnit a co bude nakonec schváleno se může změnit o to více.

Novela, co teď byla schválena, má být asi přechod, než bude nový zákon, aby se vyhovělo EU. A vypadá to, že pro vzduchovkáře to bude mišmaš, který to jen zamotal a zpřísnil. Je otázka, jestli to je chyba, že zůstal § 6 písmeno c), které si nikdo nevšiml, nebo to takto bylo myšleno a lze čekat, že to bude podobně i v novém zákoně. Zrušení limitu výkonu u flobertek by dávalo naději, že je to chyba, protože teď to bude s povoleným výkonem flobertky vs. vzduchovky obráceně.

Ale pořád to chce, ať nám to tu rozsekne někdo s právnickým vzděláním, jak jsem psal dříve, rád se budu ve výkladu mýlit, že cokoliv nad 16 J bude stále C. Bohužel mi to ale připadá napsané dost jasně, že silnější plynové zbraně budou v C, a zbytek v C-I a D podle ráže.


AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
Uživatelský avatar
tomkony
Příspěvky: 85
Registrován: 12 pro 2017 20:32
Bydliště: okres Opava

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od tomkony » 25 pro 2020 18:51

PavelETV:
tak to mě nenapadlo, koi41 psal "plynové zbraně" tak jsem to hned považoval za vzduchovku.
Novelizaci změn i Úplné znění zákona o střelných zbraních jsem četl i z tvého odkazu ....

Nedalo mi to a napsal jsem email panu Karáskovi (člen představenstva sdružení LEX pro komunikaci s médii a veřejností) jak to tedy je. Uvidíme zda-li odepíše. Třeba je to opravdu jen nějaká "rychlo úprava zákona" před větší změnou, jak píše Sajfi. V prezentaci opravdu popisuje změny, které v novelizaci vůbec nejsou.
V mnou zmiňované prezentaci sdružení LEX říká jasně, že se jedná o návrh zcela nového zákona o zbraních, nikoliv o žádnou novelizaci, která byla právě podepsána prezidentem a z které vznikla diskuze "limit 16J".
Návrh nového znění je zde:
https://www.mvcr.cz/clanek/navrh-noveho ... anich.aspx
Zde opravdu není zatím nic o limitu 16J a v platnost by se měl dostat v roce 2022 (pravděpodobně).
Předpokládám, že v podobném duchu dostanu odpověď i od pana Karáska. Nepochytil jsem info co je novelizace zákona a nový zákon. :?

Odpověď pana Karáska (sdružení LEX) byla velmi rychlá na to že máme první svátek vánoční :D
Dotaz zněl, zda-li byl účelně nezměněn limit 16J v novelizaci zákona nebo došlo k omylu.
Dobrý den,

Máte pravdu. Ten limit 16 J měl být zrušen už teď a nahrazen tím limitem ráže 6,35 mm. Bohužel při legislativním procesu došlo k přehlédnutí, jehož důsledkem jsou teď plynové zbraně v kat. C, C-I i D - prostě se stalo to, že autor novely rozdělil plynové zbraně mezi C-I a D podle ráže, a zapomněl je vyškrtnout z kat. C. Nicméně na nápravě už se pracuje - zákon o zbraních je v současnosti otevřen v jiném řízení, tak jsme dohodli s jedním poslancem, že podá návrh na vyškrtnutí plynových zbraní z § 6. Takže k tomu zrušení výkonnostního limitu dojde (resp. bude nahrazen limitem ráže), ale bude to o něco déle trvat. Jakmile bude návrh opravy zveřejněn na stránkách Sněmovny, budeme o tom informovat.

s pozdravem

David Karásek
Brocock Compatto .177 + Valiant 4-16x50
Slavia 630
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od Altaros » 25 pro 2020 20:50

Napíšu to asi takto. Dle mého názoru byla snaha to udělat tak, aby vzduchovky do ráže 6.35mm měly být bez limitu, ale očividně to někdo zprznil při aplikování do novely zákona.

Důvody proč si to myslím:

1) Byly informace a články, které toto přímo říkaly a to i ze zmiňovaného sdružení LEX od zmiňovaného Davida Karáska. Sdružení LEX si já jinak velmi vážím a odvádí dle mě dobrou práci ve snaze prosazovat naše práva. Zde bohužel ale jen zbytečně vzbudily naději, byť chápu, že to nebylo na první pohled zřejmé a po přečtení jen novelizace pro kategorie D to takto vypadalo.
Odkaz je zde :
https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... ich-navrhu
Důležitá věta: „ Plynové zbraně (tj. vzduchovky, větrovky atd.) o ráži do 6,35 mm by měly být zařazeny do kategorie D (bez ohledu na energii střely; v současnosti platný limit 16 J by měl být zrušen). „

2) Pokud tato novela neměla být snaha o zrušení limitu, jak jsem psal v první větě, tak by nebylo logické mazat tuto větu v původním zákonu u kategorie zbraní D

§ 7
e) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J,

Tento bod ve starém zákonu, (který byl novelou zrušen) spolu s bodem v kategorii C, který ale zůstal i po novele
§ 6
c) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou paintbalových zbraní, a
dával totiž jasnou logiku věcí (do 16J, nad 16J). Vymazáním jen jednoho omezení se sice smazala 50% zákazu, ale dle mě je to jedno, protože i kdyby tam v zákoně bylo původně 100 vět zákazu a zůstala jen jedna, tak i ta jedna stačí.

Na druhou stranu nelze říct, že prostě vůbec nekoukli na oblast § 6 zákona pro zbraně kategorie C, protože v novele z dané věty vymazali doslova jen „ , a „ . Toto najdete v novele pod bodem 17 –citace : V § 6 se na konci písmene c) slovo „a“ zrušuje.

Tedy ten bod minimálně někdo četl a jen si řekl, že by to mohli napsat češtinářsky správně. Sám toto vím, jelikož jsem si užil své při získávání koncese na výrobu střeliva a ten zákon psal prasopes, jak říká můj kolega, protože spojky, vylučovací prvky, atd. používali totálně nesmyslně a řešil jsem to s živnosťákem déle než je zdrávo pro kohokoliv, kdo má ještě zdraví rozum a chce si ho nadále uchovat.

Je zde jen naděje, že původní správný záměr byl, příště to snad dotáhnou do zdárného konce a třeba se do mezidobí napíše nějaké doporučení, jak se má tato novela zákona vykládat, ale to je dle mého spíše zbožné přání, než co se stane.

Nechci nikomu kazit Vánoce, ale je nutné se postavit pravdě čelem. Věřte, že bych se opravdu hodně rád mýlil.
Není nic horšího než dát člověku naději a pak ji zhatit s největší pravděpodobností jen lajdáctvím jednotlivce.


Edit: dle příspěvku, který se objevil kdž jsem to psal. Bohužel jsem měl pravdu. Ale tato informace nám dává naději na ryhclejší změnu, než čekání na celý nový zákon. Děkuji panu Karáskovi za snahu o nápravu.
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od PavelETV » 25 pro 2020 21:30

Hurá, tak to jsem rád, že se to tak rychle vysvětlilo. Připadal jsem si jako blázen, když jsem to četl. A on se zatím zbláznil někdo o pár pater výš :D
Ta partička komiků co se tituluje
"zàkonodàrný sbor" pouze vyblinkla další paskvil.
Jen zase potvrdily, že ne všechny zàkony je potřeba brát úplně vážně.
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od cvicubis » 25 pro 2020 21:40

U tlumicu je to jasne, z acka se presunou do cecka..... . At uz jde o tlumic na devitku nebo vzduchovku... .
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od PavelETV » 25 pro 2020 21:44

Pane kolego, vzduchovka nemá tlumič, pouze moderátor zvuku. A to je úplně jiná pohádka :D
sajfi
Příspěvky: 140
Registrován: 01 bře 2019 10:56
Bydliště: Praha

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od sajfi » 25 pro 2020 21:52

Už jsem to tu taky psal, odstavec zní:

§ 6
Zbraněmi kategorie C jsou
e) tlumiče hluku výstřelu, kterými jsou zařízení určená pro použití s palnou zbraní a konstruovaná pro celkové snížení hluku výstřelu při ostré střelbě, a to včetně snížení hluku výstřelu ve směru střelby.

Vzduchovka je plynová zbraň, ne palná. Proto by mě zajímalo, jestli už se to pro vzduchovky smí nazývat legálně tlumič? Samozřejmě pokud jde o tlumič použitelný jen pro vzduchovky.
AirArms HFT500 + Optisan CP 3-12x32
AirArms TX200 HC Ultimate Springer + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW98 + Optisan CP 10x32
Weihrauch HW30S + mířidla (případně Optisan Cobra 3-9)
pavel.kot
Příspěvky: 142
Registrován: 21 led 2008 20:00

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od pavel.kot » 26 pro 2020 00:52

u flobertek už limit 7,5J nebude?
Uživatelský avatar
tomkony
Příspěvky: 85
Registrován: 12 pro 2017 20:32
Bydliště: okres Opava

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od tomkony » 26 pro 2020 01:19

Asi opět né zcela jasný výklad, ale řekl bych že Flobertka bude max. do 20J, ale na ohlášku:

d) palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě,
f) palné zbraně pro soupeřský systém výcviku s úsťovou energií střely nejvýše 20 J
Brocock Compatto .177 + Valiant 4-16x50
Slavia 630
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od koi41 » 26 pro 2020 02:16

No, tak je to úplně přesně, jak jsem psal výše. Zase spatřil světlo světa paskvil. Altaros to popsal správně. Tady lze jen říci de.... má pán Bůh taky rád. Já to vidím tak : Celá obec střelců, tím myslím všechny co drží a střílejí z nějaké zbraně, nemají v tomto státé politické zastoupení. A v rámci republiky se bude jednat v řádu sta tisíců jedinců. Před časem jsem zde informoval o vzniku hnutí H5H, které mělo ve svém programu mimo jiné také hájit na politickém poli zájmy této oblasti. Byl jsem tvrdě napaden, že chceme jen drobit politickou scénu a bla bla bla. Také fandím LEXu, ale jak z výše napsaného lze vyčíst, byl podveden. Ano podveden. Co bylo domluveno neplatí, aneb slibem nikoho neurazíš. Myslím, že LEX měl být dávno pol. hnutím a jsem si jistý, že za URČITÝCH podmínek by měl šanci vstupu do parlamentu. Jeden jediný poslanec je schopný měnit běh dějin. Spoléhat na sliby nějakého poslance z nějaké partaje je směšné a nebojím se napsat naivní. A pokud tento jedinec nechápe problematiku zbraní, jednání s ním je ztráta času. A podpisové archy ? Ty skončí někde ve sklepě a za týden je sežerou myši.
Muhu jen litovat, že nejsem o cca 20 let mladší. Aneb jak řekl v TV Babiš. Nelíbí se ti politika ? Tak si založ stranu, dostaň se do parlamentu a vládni. Já to také tak udělal. Moudrá slova, že ?
PavelETV
Příspěvky: 101
Registrován: 31 srp 2018 16:56

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od PavelETV » 26 pro 2020 10:23

No, zakládat kvůli jednomu zákonu politickou stranu je škrábání se levou rukou za pravým uchem. Myslím, že jeden Bureš, který přitáhl z východu pod krycím jménem Babiš nám stačí.
Spíše je smutné, že kolem jednoduchého strojního výrobku jako je střelná zbraň, který je primárně konstruován aby jej dokázal stejně dobře ovládat farmàřský synek ze středozápadu, arabský nomád i ruský mužik někdo dokázal vytvořit elaborát, pro jehož pochopení je třeba mít vystudovaná práva v kombinaci se strojním inženýrstvím 😀
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od koi41 » 26 pro 2020 15:06

To PavelETV : Čti pozorněji. Napsal jsem ...mimo jiné také hájit... Nejsem naivní, máme program jako každá strana a hnutí. Potíž je v tom, že si lidé myslí přesně něco podobného jako ty. Pokud přičteme do skupiny pistolníků i výrobce a prodece zbraní, máme tu skupinu o počtu milionu lidí.A to je síla. Piráti se dostali do parlamentu příslibem legalizace marjánky. Je to evidentní blbost - a hele jsou tam. Lidé, přemýšlejte, jde tu o každého z nás...
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od cvicubis » 26 pro 2020 20:25

Prostě se stalo to, že autor novely rozdělil plynové zbraně mezi C-I a D podle ráže, a zapomněl je vyškrtnout
z kat. C.
Proc o tom rozhodujou lidi, kteri tomu nerozumej, proc o tom nerozhodujou lidi, kteri tomu rozumej :?: :?:
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od válec » 26 pro 2020 22:29

Protože nikdo rozumějící by volný prodej plynem hnaných zbraní bez výkonového limitu nedovolil.
Pístové pružinovky, budiž. Vždyť v základním principu jsou to vlastně mechanické zbraně. Jejich velikost je úměrná jejich síle, 30J pružinovka se do kapsy nikdy nevleze, kindoš ji nenatáhne, dávkou to nevystřelí, slugy v tom nebudou dobře fungovat, kravál to dělá, atp.
nedovolene ozbrojeni expanznim pristrojem.jpg
nedovolene ozbrojeni expanznim pristrojem
Cyklista
Příspěvky: 4
Registrován: 27 pro 2020 19:13

Re: Nový zákon o zbraních

Příspěvek od Cyklista » 27 pro 2020 19:59

tomkony píše:
26 pro 2020 01:19
Asi opět né zcela jasný výklad, ale řekl bych že Flobertka bude max. do 20J, ale na ohlášku:

d) palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě,
f) palné zbraně pro soupeřský systém výcviku s úsťovou energií střely nejvýše 20 J
Odst. d) pro fobertky by měl být výkonový limit zrušen.
Odst. f) 20 J platí pro značkovací střelivo, gumové, plastové střely a pod.
Odpovědět