Nová střelnice pro vzduchovky

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

eagle
Příspěvky: 9
Registrován: 02 črc 2010 22:49

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od eagle » 17 lis 2019 17:17

Mě se ten nápad celkem líbí, ikdyž mám vlastní prostory na 100+ m střelbu, ale rozhodně bych to nenazýval (nesnažil se to přihlásit jako) střelnicí, tam je opravdu potřeba fůra byrokracie, prostě jen jako rekreační prostor, pořádně označit potenciálně nebezpečnou zónu a hotovo (třeba pozemek oplotit).
Na druhou stranu, když si vzpomenu na případ:
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/polic ... -zpravy_vb
Tak PČR jsou lemplové a sousedi nemají prakticky žádnou šanci se nějak dovolávat práv u regulérni střelnice, kde fakt jde o život.
Proto bych blbinu s diabolkama fakt nebral nijak extra vážně.


koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od koi41 » 17 lis 2019 19:59

Vše, na co kolegové upozorňují, je reálné. Ta naše "střelnice" je na hranici obce a kolem není žádné bydlení či stavba. Jen na sousedním pozemku má soused asi pět koníků. Jinak nikdo kolem. Proto i ten nápad se vzduchovkou.
Směrem, kam budou diabolky létat, je jen mírně se zvedající pozemek, který se na svém konci ve vzdálenosti cca 200 m prudce zvedá. Tedy střely budou dopadat za terčem po pár metrech do země. No, myslím, že to sama příroda řekla: Milane, zde budou práskat vzduchovky. Já nemohu nabídnout nic lepšího, nyní je to na tobě. Čekám na jeden úřední papír a pokud bude kladný, pozemek bude mít rozlohu cca 6400 m2 . Nyní mám jistých (moje) cca 4100 m2.
K rozšíření pozemku by došlo v prostoru dopadu střel o cca 30 m, tedy celkem asi na 50 m. Tam se trefí snad i ten neskutečný magor.
Uživatelský avatar
karel743
Příspěvky: 242
Registrován: 14 srp 2008 15:31
Bydliště: v městě bez střelnice

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od karel743 » 18 lis 2019 08:50

To už jsem viděl na zahradách odfláklé halabala položené zídky ze ztraceného bednění plněné hlínou, pravda kus po pade a tak účet naroste, ale studenoválečných rozměrů to nebude. Dejme tomu max. královských 12m2, které potažmo zaplatí střelci na ubytovném. Popřípadě jen srovnat pozemek buldozerem a shrnutou zeminou nasypat val. Levnějších i dražších variant je spousty. Proti minometným střelců se běžně staví takové ty vyvýšené "ploty" se spodní hranicí ve 2m. Pak už dostane diabolo mezi oči jen ten ukrutně zvědavý :-D
Padáčková prasátková střelnička
Na flintu zrovna šetřím
sartel
Příspěvky: 30
Registrován: 14 lis 2018 16:01

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od sartel » 18 lis 2019 12:34

No a pokud bys nahnal do vzducho-střelo klubu 30 lidí se zápisným 1000,- , měli byste i na nějaký ten kompresorek pro členy :)
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od Albert 22 » 20 lis 2019 09:27

Střelnice pro vzduchovky uprostřed dědiny je jistě dobrý nápad , tedy pro střelce z velkých měst, kteří nemají se svojí flintou kam jít! Nevím však jak moc to ocení ostatní lidé na vesnici, … až všichni sousedé od rána do večera nebudou slyšet nic jiného, než jen to cvakání spouští a hřmot pružinovek party ostrostřelců?

Mám také pěkný kus zahrady za domem, dál už jsou jen pole,… o mlsné lišky běhající kolem a přemnožené kuny, zabydlené v nepoužívaných stodolách, co kradou vajíčka od slepic není nouze! Vzduchovka tedy pro mne byla nutností, kuny se načas odstěhovaly…
Jak kohout napálil lišku.jpg
Ne tak moji sousedi! A ač je to víc než 50m daleko a nelíbí se to ani jejich pejskovi! Je to taková malá vzteklá bystrouška – lišky ani kuny mu nevadí, ale při každém výstřelu se míní přímo zbláznit, …
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od válec » 20 lis 2019 11:17

celý si to vybetonuj, bo lidi ti tam budou tahat flašky od chlastu, CRT monitory a televizory, zářivky, výbojky, ... a to se ti z hlíny bude blbě zametat.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od koi41 » 24 lis 2019 22:56

To Albert 22 :
Dobrá připomínka, ale : Pozemek leží MIMO vesnici, tedy za, délka cca 220 m, Nejbližší barák je cca 100 m daleko.
A zády ke střelcům. Tedy myslím NE ve směru střelby. Jo, mám sousedy. Koně. Soused vedle má koně, cca 5 ks, těm to nevadí. Tak ten má trošku strach, aby mu někdo po nich nestřílel. Nebude. Takové hovado, které by střílelo po koních pro radost jsem zatím za svůj dlouhý a dobrodružný život nepotkal a snad nepotkám. Ale opatření jsem udělal, to ano. Další dotaz či kritika ?
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od Albert 22 » 25 lis 2019 09:04

Teď už je to jasnější! Ani 100 m daleko, nemusí být vždy dostatečně daleko. Záleží na sousedech! Předpokládám, že už máš souhlas alespoň těch nejbližších, nejen od starosty obce…

Ale než nainvestuješ statisíce, nic ti nebrání pozvat asi tak 20 kámošů se vzduchovkami a vyzkoušet si to! Uvidíš, co na to pak v sousedství budou lidé říkat, po jednom takovém dni intenzivní a soustředěné střelby. Je to tvůj pozemek a nikdo ti takovou zkoušku nemůže zakázat…

Také náhodný výstřel ze vzduchovky do vzduchu může způsobit dost nepříjemností. Pomocí jednoho balistického prográmku jsem si kdysi zkoušel vypočítávat jak daleko doletí diabolka vystřelená s energií 7,5J a 16J se standardní hmotností… 0,5 a 1,0 gramu. Až jsem se podivil! Také jaký je optimální úhel pro nejdelší dostřel. Zbytková dopadová energie sice by už nemusela způsobit zranění, ale problémy ano!
Nevím jaké jsou na to předpisy, ale musel bys mít zabezpečený prostor nejméně na kilometr daleko na všechny strany, pokud jinak nezabráníš takovým náhodným výstřelům…

Jako majitel a provozovatel střelnice přebíráš veškerou zodpovědnost za bezpečnost a případné následky…
Optimální by bylo zakoupit k takovému účelu nějaký opuštěný lom alespoň kilometr daleko od nejbližšího obydlí.
Ale jinak přeji hodně úspěchů!
Uživatelský avatar
karel743
Příspěvky: 242
Registrován: 14 srp 2008 15:31
Bydliště: v městě bez střelnice

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od karel743 » 25 lis 2019 09:40

Už jsem zažil uprostřed vesnice, že si násoskové nasadili zavařovačky na plaňkový plot a spustili po litrech vína destrukční střelbu. Ten rozum, povahu a odpovědnost nepoužíváme vždycky...
Jinak dostřel vzduchovky standartně pro sichr vedu 400m.
Padáčková prasátková střelnička
Na flintu zrovna šetřím
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od Albert 22 » 25 lis 2019 16:10

Ano, ten dostřel vzduchovky může být až ke 400m, maximum mi vychází zhruba pro úhel výstřelu 35°...

Pro 16J - Diabolo 0,49g GAMO Pro-Magnum cal 4,5mm ... Dostřel 320m
Pro 16J - Diabolo 1,00g GAMO Pro-Magnum cal 5,5mm ... Dostřel 360m

Balistické křivky:
Balistika - 16J Diabolo GAMO Pro-Magnum cal 4,5_5,5mm.jpg
Uživatelský avatar
jama
Příspěvky: 1259
Registrován: 03 pro 2012 15:20
Bydliště: Pha 16

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od jama » 25 lis 2019 17:22

Pro zabránění výstřelu vzhůru pod velkým úhlem bývají na střelnicích takové "pergoly" s několika za sebou horizontálně zavěšenými gumovými pásy.
z ho.na bič neupleteš
Uživatelský avatar
tomkony
Příspěvky: 85
Registrován: 12 pro 2017 20:32
Bydliště: okres Opava

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od tomkony » 25 lis 2019 23:46

Pokud to Koi41 směřuje oficiální cestou zbudování střelnice, pak je tady možná naděje v nově připravované Zbraňové legislativě v oblasti požadavků na střelnice. Viz úryvek z návrhu Zbraňového zákona (leden 2019):

Střelnice
Zákon bude rozlišovat tři druhy střelnic:
- příležitostnou střelnici, která není provozována častěji než 26 dní
v kalendářním roce
- limitovanou střelnici, která je provozována častěji než střelnice příležitostná
a je určena pro střelbu se střelivem, u něhož úsťová energie jednotné střely
činí nejvýše 200 Joule nebo s brokovým střelivem s broky průměru nejvýše
2,5 mm nebo z palných zbraní kategorie PO nebo NO zkonstruovaných na
principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámků
anebo z jehlovek
- standardní střelnici
Leden 2019
Provozovatel střelnice nebude muset být držitelem zbrojní licence. V budoucnosti by
základem povolení provozování střelnice měla být příslušná kolaudace stavebním
úřadem. Policie již nebude (až na výjimky) posuzovat technické aspekty provozování
střelnice v řízení podle zákona o zbraních, ale vyjádří se již v rámci stavebního řízení
jako dotčený správní orgán. Technické požadavky na střelnice budou součástí
technických požadavků na výstavbu. Policie bude následně povolení provozování
střelnice vydávat na základě splnění dalších podmínek (např. způsobilost
provozovatele či předložení provozního řádu střelnice, ale k posuzování technických
aspektů stavby již docházet nebude (s určitými výjimkami v případě střelnic, v jejichž
případě se posuzování podle stavebního zákona provádět nebude). Reálně to
znamená, že dojde k posílení role stavebního úřadu a ke koncentraci povolování
střelnice coby souboru nemovitostí a zařízení do jediného řízení v souladu
s v současnosti připravovanou reformou stavebního práva.

Ale platnost od roku 2022 je nejistá, tak jako toto znění a Koi41 čekat asi nebude :D
Brocock Compatto .177 + Valiant 4-16x50
Slavia 630
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od koi41 » 27 lis 2019 00:08

S velkým zájmem si pročítám hromadící se připomínky a všem děkuji.
Aby zde nedošlo k omylu. Prosím, je potřeba si přečíst všechny příspěvky. Připomínky se opakují. Střelnicí jsem to nazval pro jednoduchost zde na fóru. Jinak se jedná o zatravněnou plochu. A používat vzduchovku mi zde žádný zákon (zatím) nezakazuje, ani neříká kolik vzduchovek zde může střílet najednou. Pokud se pletu, prosím, upozorněte mě, o který paragraf se jedná. Je zde prosím někdo, kdo se dožadoval souseda, zda může střílet doma na zahradě nebo na dvorečku ? Pochybuji.
Nebude zde střílet parta náhodných maníků, snad zpočátku. Jsem si jistý, že se časem dá dohromady parta kluků,
kteří pomohou i organizačně. A pokud přijede někdo nový, bude střílet jen pod dohledem někoho z nás.
Dostal jsem BANána, musím být opatrný co píšu, nebo dostanu zaracha. No, snad mají operátoři pravdu.
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 190
Registrován: 25 úno 2015 06:24

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od LSoft » 27 lis 2019 04:27

Podle mě bude všechno OK, když tam nebude nikdo dělat "bordel" :)
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Nová střelnice pro vzduchovky

Příspěvek od koi41 » 13 pro 2019 02:18

Ať chci, nebo nechci, musím pustit další info. O pozemeček se 50 let nikdo nestaral. Jsou na něm tz. nálety. Tedy dřeviny do přůměru 30cm, asi tak xy metrů. Samá švestka, to se bude udit. Baví mi to. Motorovka, mačeta a velké ohně. Vše šlo k mé spokojenosti dobře. Ale před cca 10ti dny byla manželka na procházce s naší vlčicí. Uprostřed polí uklouzla, pád a tma. Našel jí tam jeden páreček, co šli randit. Přeskočím to ošklivé. Skončila s těžkým úrazem v Motole, kde trvalo dva dni, než měli vše připraveno. Operoval samotný primář.Rameno bylo na padrť, nutná totálka. Teď bude muset půl roku cvičit atd. Já také zdeptanej, strašně jí miluju.
Tak se musím starat o 4 siamky, jednoho vlka, 40 koi kaprů a to nejhorší, sám o sebe. A to nepočítám, že mi také umřela mamka. Takový prosinec jsem ještě nezažil. Ať chcípne ten hajzlík co je tam nahoře.
Takže jsem s pracemi na nějakou dobu v řiti. No uvidíme, jaro je ještě daleko.
Odpovědět