Nikko Stirling Nighteater 4-16 x 44

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

DaveG17
Příspěvky: 44
Registrován: 04 říj 2007 11:58
Bydliště: Ostrava

Nikko Stirling Nighteater 4-16 x 44

Příspěvek od DaveG17 » 12 kvě 2008 20:20

Je to už pár měsíců, co jsem koupil tohle Nikko. Celkem s dopravou a DPH vyšel na 3800 Kč. Tubus je z jednoho kusu, výrobce se prsí i solidní odolností jak proti vodě, tak proti pádu. Zároveň s tím jsem podlehl své mánii kupovat věci "sladěné od výrobce" a vzal i montáž Nikko Stirling Platinum. Mám obavu, že to je nejslabší část celé sestavy, ale zatím drží.
Puškohled je k mání s osnovami 4plex nebo LRX. 4plex je stejný, jako u nižších řad Nikko a tudíž při zvětšení 4x je na 50m moc hrubý. Osnova LRX se mi hodně líbila, byla mnohem tenčí. Zatím jsem udělal jen tu zkušenost, že když se střed kříže nastřelí na 50m, je možné na smajlíky na 25m mířit horním křížkem (4x zvětšení). Jestli ostatní linky odpovídají propadu na 100 nebo 150 m zkusím, až se dostanu na krytou do Guncentra.
Po montáži nevyžadoval ani velké nastřelování, celkem stranově a výškově do 7 kliků.
Nástřel zjevně drží, když Suhlku nakrmím sypanýma Lapuama, lítá to hezky. Úleťáky přičítám třesoucí se ruce a tomu, že jsem z malorážky za život ještě nestřelil ani 1000 ran. Když se zadaří (a přeci jen se daří čím dál víc), dělá opsanou kružnici pod 15mm.
Při změně zvětšení drží nástřel. Ale abych moc nechválil - při zvětšení blízko 16x už je na čočkách vidět nějaká divná síť tmavých teček. Obraz to neruší, je ostrý a světelnost dobrá, podle prodejce to mají všechny...ale dokonalost to není :)
A co je nejhorší - nemůžu zatím říct, jestli zvládá box test. Točítka jdou dost ztuha a klikání je hodně jemné a nevýrazné. Kdybych točil bez sluchátek, možná by to bylo OK, ale při provozu, ve kterém jsem testoval, bych uši neobětoval. Takže snad příště, protože při prvním box testu jsem znovu nastřeloval a nedokážu říct, jestli jsem se jen přeslech nebo za to může puškohled.

Na pušce vypadá takhle:
Obrázek

s odkrytými točítky:
Obrázek

Osnova při 4x zvětšení na 50m:
Obrázek
Totéž při 16x:
Obrázek
Pro srovnání Delta Titanium při 16x (jen upozornění-zrovna zalezlo slunko, obraz Nikka je možná světlejší, ale ne o tolik):
Obrázek

EDIT: zasklil jsem jednu věc - paralaxa od 10yardů na straně. Jde pěkně ztuha, potvora, chtělo by to takové to velké kolečko, ale to se prodává zvlášť :(
Naposledy upravil(a) DaveG17 dne 13 kvě 2008 08:27, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 kvě 2008 20:57

Zdá se mi to nebo ta Delta na 16x zvětšuje víc než to Nikko?

A ještě jsem si všiml jedné věci na hodně optikách. A to je ten viditelný rozdíl v "tlouštce masa" kolem obrazu. Dobře to jde vidět na těch dvou posledních fotkách. Ta Delta to má skoro až do kraje a to Nikko je jako se dívat do tunelu. Dobře to taky bylo vidět třeba při pohledu do 4-16x42 Titania a do obyčejné 4-16x50 Delty. Bushnell Elite to má taky až do kraje. Terminátor je zase tunel.
Čím to je? A jak se tomu říká?
To není žádné rejpání, jenom mě to zajímá.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
kapula
Příspěvky: 35
Registrován: 04 led 2007 23:13
Bydliště: Orava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kapula » 12 kvě 2008 21:54

tou deltou mieril na blizsi terc, vsimni na fotke s priblizenim 4x to je napravo, a je to kapanek blizsie, a aj papier vyzera byt A3
DaveG17
Příspěvky: 44
Registrován: 04 říj 2007 11:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od DaveG17 » 12 kvě 2008 22:37

Tu kamarádovu deltu jsem cvakl skoro za běhu. Je možné (spíš jisté) že vzdálenost foťáku od puškohledu nebyla stejná jako u Nikka. A s tím tunelem je to možná taky otázka umístění foťáku, ověřím to zítra. Je možné, že pozorovací úhel bude u Nikka užší-konec konců je to optika za poloviční cenu Delty. Člověk nemůže chtít zázraky :)
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 13 kvě 2008 07:59

Ten "tunelovity" efekt rozhodne neni dan vzdalenosti fotaku od okularu. Nevim presne, cim je to zpusobeno, ale jelikoz jsem uz videl hodne puskohledu, vim ze je tam urcita zavislost - cim drazsi puskohled, tim mensi cerne okraje.

Mozna to bude i o zornem poli ..?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 13 kvě 2008 08:53

O zorném poli to nebude, protože třeba u Titania při zvětšení 16x je zorné pole mnohem menší než na 4x, ale obraz je pořád až do kraje. I když je fakt, že ty levné optiky mají v porovnání to zorné pole mnohem menší. Ale třeba teď jsem se schválně podíval přes obyčejnou Deltu 4x32AO a obraz to má až úplně do kraje a zorné pole stejné jako Titanium.
Podle mě ten tunel bude záviset spíš na zakřivení čoček.
Asi by to chtělo aby se tady objevil nějaký optik. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 13 kvě 2008 09:22

Ze je zorne pole pri vetsim zvetseni mensi, to je jasne ..

Jinak ten tunelovy efekt se opravdu projevuje jen u variablu.

Spis mne zajima, kdyby se vedle sebe daly napriklad zminovana Delta Titanium pri zvetseni 16X - a Delta 4-16x50 taky pri zvetseni 16X .. zda by v obou bylo videt treba na 50m stejne do sirky ..

Jinak bych rekl, ze to bude veci vyroby toho mechanismu - kdyz je vyrobni metoda dostatecne kvalitni a presna, je vse pekne sladeno s velikosti vstupni a vystupni cocky a obraz je pekne od kraje ke kraji .. kdyz se setri, je vnitrni tubus mensiho prumeru, aby bylo misto i na dalsi mechaniku (korekce) - a pak je obraz od kraje dal a vidime zminovany tunel..

Pokud je to tak .. bude to mit spis nez na zorne pole, vliv na svetelnost .. coz by potvrzovala moje zkusenost - porovnaval jsem Weaver V16 (4-16x42 - stejna optika jako je Delta Titanium) s optikou Nikko Stirling 4-12x50 .. a pri 12x mel za sera vyrazne lepsi svetelnost Weaver V16 i pres to, ze jeho objektiv je jen 42mm proti 50mm u Nikka .. jen pro uplnost dodam ze u Weavera V16 jsou kolem obrazu cerne okraje dost male ... Nikko je tunel.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 13 kvě 2008 13:47

Mezi obyčejnou Deltou a Titaniem je rozdíl ve velikosti zorného pole při stejném zvětšení obrovský, nevím jak to jinak nazvat, je to o to nečekanější když ta obyčejná má 50mm objektiv.
Ono jsou fajn papírové předpoklady jako zvětšení, rozměry čoček, počty kliků atd., ale ono hrozně záleží na konstrukci té optiky, na tom jak tam konstruktér vypočítal všechny ty poměry a jak to navrhl. Ono se to všechno ovlivňuje navzájem a většinou je to něco za něco.
Já si taky umím stanovit požadavky na (pro mě) ideální puškohled, ale jsou často tak protichůdné, že to prostě vyrobit nelze. :wink:

Průměr vnitřního tubusu si myslím na ten tunel nebude mít takový vliv, podle mě je budou mít všechny palcové optiky víceméně stejný (+- nějakou desetinku).

Na světelnost si myslím, že bude mít víc vliv kvalita čoček a všechny ty povlaky než průměr čoček, protože ve světelnosti jsou velké rozdíly i mezi optikami se stejnými papírovými předpoklady (rozměrovými). I když průměr tubusu na světelnost samozřejmě vliv taky má.

Spíš ten tunel tipuju jako záležitost toho zakřivení čoček, pokud si ještě něco pamatuju z optiky jak se láme světlo v čočkách ze střední školy.
Taky možná, že je problém vyrobit kvalitní čočku se stejným zakřivením po celé ploše i na jejich okrajích, tak se to u těch levných optik řeší tak, že se pro přenos obrazu využívá jen její střední část bez okrajů (prostě ne celá plocha) - ale tohle se mi moc nezdá.
Nebo je to jak říkáš tím špatně navrženým vnitřkem. Nebo se prostě za malé peníze nedá udělat tak dobrý vnitřek, aby to jakž takž fungovalo, tak je to zase něco za něco.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Fotka

Příspěvek od CZ_Iceman » 15 kvě 2008 08:16

Ta delta co fotil daveG17 je moje a rozhodne pri 16x zoomu nemam tak strasny obraz. Je to asi tim, ze dave uz celkem spechal a nejak divne to blejsknul. Priste to zkusime znova za stejnych podminek aby to bylo vypovidajici. Taky se pak lze podivat na detaily snimku jaky bude pouzit cas a clona a podle toho se da pak jasne rict ktery z puskohledu propousti vice svetla.
DaveG17
Příspěvky: 44
Registrován: 04 říj 2007 11:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od DaveG17 » 15 kvě 2008 10:55

Ten obraz Delty byl pod mrakem stejně "strašný" jako u Nikka ;) prostě to foťák moc nepobral. Jen jsem tady fotku za stejného počasí u Nikka nedával, protože jsem to cvaknul křivě - foťák nebyl v ose puškohledu.
Co se týče tunelu, včera jsem to ověřoval a opravdu je fuk, jak blízko narvu foťák k okuláru, o moc lepší to nebude.
Ale já se ani nesnažil tady tvrdit, že Nikko za poloviční cenu Delty titanium nabídne stejné služby :) Rozhodně ale budu tvrdit, že nástřel při změně zvětšení drží oba stejně a že obraz Nikka není ani omylem 2x horší.
CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

porovnani

Příspěvek od CZ_Iceman » 15 kvě 2008 11:17

Muzu potvrdit, ze obraz z toho Nikka je skutecne velmi slusny a za ty penize je to rozhodne zajimava volba. Mi osobne akorat nesedel ten zamerny kriz, ale to je vec osobnich preferenci, zvyku a je to ciste subjektivni zalezitost.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Odkud?

Příspěvek od Apevia » 17 kvě 2008 14:44

2DaveG17: Ahoj, začal jsem přemýšlet o nový optice na naší starou ZKM 451. Tahle mi padla celkem do očí, cena 3 800Kč je super. Můžeš poradit od kud si ho koupil? Od kolika má paralaxu? Je u něj SWAT kolečko? Díky.
Cogito ergo armatus sum.
DaveG17
Příspěvky: 44
Registrován: 04 říj 2007 11:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od DaveG17 » 17 kvě 2008 16:57

Koupena byla tady. Ostatní věci jsou v prvním příspěvku.
DaveG17
Příspěvky: 44
Registrován: 04 říj 2007 11:58
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od DaveG17 » 18 kvě 2008 11:23

Jelikož se mi množí PM s dotazy, tak to sem dám rovnou sumárně:
- platit lze kartou nebo přes paypal (doporučuju druhou možnost)
- clo neřešte, je to EU
- puškohled £80.81, poštovné £16 a DPH £16.94
- cena je za holý puškohled, nejsou tam ani krytky (£4.95 ) ani montáž, ani velké kolečko na paralaxu (£8.95)
- dodávka poštou do 10 dnů
- komunikace s prodejcem velmi dobrá
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Kříže

Příspěvek od Apevia » 18 kvě 2008 13:31

Ahoj. Potřeboval bych ještě něco. Nemáte někdo fto, popřípadě spíš obrázek jak vypadá 4 PLEX-ovej kříž a obrázek toho LRX-ovýho kříže, na fotce to není tak dobře vidět.... Budu vděčný....díky
Cogito ergo armatus sum.
Odpovědět