Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 19 črc 2010 20:14

Tak se mi povedlo konečně dostat do ruky nové kukátko na MaO, tedy ne že by mi NS Diamond 10-50x60 vadil tak moc, a i když určení u mne bude primárně na MaO (velká možná někdy v budoucnu), prostě jsem neodolal a sáhl po něm...

Zde se Vám v krátkosti budu snažit nějak popsat její vlastnosti ...

Nějaká TTD:

8-32x56 NXS
Magnification: 8-32x

Objective Diameter: 56mm

Exit Pupil Diameter: 7.0mm @ 8x
1.8mm @ 32x

Field Of View: 12.1ft @ 8x 3.1ft @ 32x

Eye Relief: 3.8in (98mm)

Internal Adjustment Range: 65moa elev. 45moa wind.

Click Value: .250moa

Tube Diameter: 30mm (1.18in)

Ocular Diameter: 36mm

Mounting Length: 6.7in

Weight: 34oz

Overall Length: 15.9in

Reticles: All NP Reticles, CH-1, CH-2, CH-3, MLR, Mil-Dot

Parallax: 30m

Ceny u nás v ČR dosahují astronomických až absurdních rozměrů a snad proto nejsou tak rozšířené (vlastně právě proto), naštěstí se cena venku pohybuje zcela někde jinde...

Optiky NF se dá říci, že patří ke světové špičce. Každý kus je testován a pokud projde, tak je odeslán na pulty. Pro příklad jsou optiky testovány na podchlazení a hodinu udržování na teplotě -27C a rázném přechodu na teplotu +121C, kde je taktéž udržována hodinu a vše několikrát za sebou. Přičemž si optika při obou teplotách musí zachovat nástřel a nesmí se mlžit...

Optika je zabalena v robustní krabici o profilu rovnostranného trojúhelníku... při jejím otevření zjistíme, že je vše pevně přichyceno a chráněno od veškěrých vnějších vlivů (ne, že by to NF optiky potřebovaly :) Obsahem balení je puškohled, neoprenové spojené krytky, čištění a inbus ...
Na rozdíl od jiných prodejců optik zde je velká zásoba "literatury" - warranty card se seriovým číslem, manual, a dokonce i někdy tolik důležitý manual k osnově a nějaké letáčky s obrázky konstrukce a typů optik...

Obrázek

Obrázek

Optika sama o sobě je nádherný kus železa, vše je precizně zpracováno (však jste to tak 2x zaplatili :))) , každý krok hejblátek je jasný, přesný a pocitově i slyšitelně čitelný...

Varianta NXS patří do taktické řady puškohledů NF... další možnou variantou jsou BenchRest modely či kompakt modely (o těch nemám žádné info)... oproti BR optikám se liší ovládáním paralaxy, podsvícení, krokem turretů, prstencem změny zvětšení a optické korekce...

Paralaxa:
Varianta NXS má ovládání paralaxy na boku (BR ji má na objektivu), kde je kombinované s přísvitem.
Paralaxa nemá značené vzdálenosti (použitelná je minimálně od cca 30m) - vyplývá to z taktického použití - neurčuje se jí vzdálenost ale pouze ostrost obrazu... Přísvit má pouze 2 polohy ON/OFF (narozdíl od BR verze s 11 kroky intenzity) a zapíná se vytažením paralaxy vně optiky - ale síla přísvitu se dá štelovat malým poťáčkem umístěným v paralaxa - klasicky se odšroubuje krycí víčko, vypadne baterka a ejhle, je tam šroubek na štelling inteznity ...

Obrázek

Turrety:
Komínky jsou jasně a čitelně značeny, plus směry a označení UP/DOWN či L/R je znázorněno i na tubusu u jejich úpatí...
Krok je jasně slyšitelný a zcela jasný i na pocit... Otáčení jde ztuha, ale zároveň i jemně a přesně a to i v rukavicích... Nemám pocit, že by mohlo dojít samovolně či nechtěně při náhodném strčení do nich k přetočení... Komínky mají jasné zdrsnění na jejich konci pro lepší úchop, což mohu jen chválit.
Tato verze má rozsah 65MOA UP/DOWN a 45MOA L/R, tedy rozsah je dostatečný...
Krok klikání je po 1/4MOA (BR má 1/8MOA)...

Obrázek

Obrázek

Okulár, změna zvětšení, korekce:
Tak zde se NF vytáhl... tato část patří u celého puškohledu NXS (BR má ovládání totožné s drtivou většinou puškohledů jiných značek) k té "nejexotičtější"...
Změna zvětšení se provádí celým okulárem - tedy ne klasicky prstencem ale celými cca 6 cm - chod je tuhý, plynulý, nikde nic nezadrhává a nepřituhuje. Zde bych jen vytkl malou praktickou věc - NEJDOU POUŽÍT ZADNÍ BUTLER CREEKY!!! Rozsah zvětšení je cca 300 stupnu, tedy otevřená krytka by při změnách zvětšení v celém rozsahu zavazela o pažbu či rybinu... Ale dodávané neoprenové krytky jsou stejně účinné a i tak praktické...

Dioptrická korekce je věc vychytaná :) poslední prstenec funguje jako aretační či kontra matka. při jejím povolení lze otáčet koncem okuláru a zvolit patřičné dioptrie, potom stačí jen prstenec pocitově na sílu došroubovat k okuláru, utahnout a ejhle dá se opět celým okulárem měnit zvětšení... má obava, že se to bude povolovat se ukázala jako naprosto zbytečná - a vůbec celkový pocit z celé optiky je, že vše je na chlup přesné a fungující ...

Obrázek

Osnova:
Osnovu jsem zvolil MLR - je to osnova vytvořená pro taktické použití a střelbu na dlouhé vzdálenosti. Je v MRAD, tedy ekvivalent MilDotu ale její výhodou právě oproti němu je použití čárek, nikoli teček...

NF garantuje libovolnou změnu osnovy - stačí jenom zaslat a v rámci garance vymění čočky a záměrný kříž do jedné z desítky jejich podob...

Obrázek

Závěr:
Plakal jsem, doopravdy jsem plakal když jsem tahal bankovky z kapsy, ale jak jsem dostal tuhle optiku do ruky, přestal jsem litovat... možná zas začnu až mi na to dojde drahá polovička :) Optika je přesně to co jsem pocitově chtěl... Nikko mělo úžasný obraz za krásného počasí, ale v době koukání přes tohle NF lilo jak z konve, bylo zataženo a obraz byl zcela bezkonkurenční, tedy se nemohu dočkat na krásné počasí... Pocitově mi přijde lehké zhoršení obrazu na 32x oproti 8x, ale zatím jsem pouze držel v ruce (nějak není čas nahodit to na flintu) a to se nedala doostřit paralaxa - malý krok udělá relativně velkou změnu... ale i na 32x má obraz minimálně shodný jako NS Diamond...

Obraz má reálné podání barev, přirozenou sytost a žádné zkreslení ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A zde ještě porovnání s NS Diamond 10-50x60 Sportsman:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Grinch dne 13 pro 2010 16:08, celkem upraveno 1 x.


Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Kubajzz » 19 črc 2010 23:13

Na jakou nejmenší vzdálenost při nejmenším zvětšení jde ještě střílet?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 19 črc 2010 23:14

Paralaxa vypada ze je pouzitelna od 30m, tedy predpokladam 30yds? na mensi se nezaostri a 8x je dostatecne malo... zatim neni nahozen na flinte, to bude cas az o vikendu to poradne sesadit a nastrelit, tak pak dam i fotky skrz a nejake porovnani ...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Alexxxus » 20 črc 2010 14:28

Tohle byla jedna optika která mne brala když jsem ji držel v ruce, ale ... pro vzduchovku nepoužitelné.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 20 črc 2010 15:25

Já právě posílám veškerou vzduchovkovinu do světa, takže NF byla pro mne jasná volba :)))
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
.357Mag
Příspěvky: 120
Registrován: 23 pro 2005 12:10

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od .357Mag » 22 črc 2010 11:34

teda ty jsi z neho udelal uplnou modelku :D jsem ti s nim moh privest i nejaky sexy oblecek :wink:
Buďte sami tou změnou, kterou chcete ve světě kolem sebe vidět. Mahátmá Ghándí
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 24 črc 2010 11:33

A naše malá modelka už si hoví, prozatím na Leupold PRW, na flintě :)

Obrázek
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
.357Mag
Příspěvky: 120
Registrován: 23 pro 2005 12:10

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od .357Mag » 30 črc 2010 10:10

Velice pěkné to máš! A ta pažba je parádní!
Buďte sami tou změnou, kterou chcete ve světě kolem sebe vidět. Mahátmá Ghándí
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 10 říj 2010 07:48

Tak s touhle optikou jde strilet i na 10m :) a to ma paralaxu od 40m, ale pri natoceni nejmensiho zvetseni a paralaxy na 40m se da nalezt prijemny kompromis v obraze a krizi - resp v jejich rozmazanosti :-D
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od sportovec » 10 říj 2010 08:49

Grinch : teď už zbývá jen přiblížit kvalitu střelce ke kvalitě materiálu :D Ale to už je úplná prkotina ... :)

Co se týká korekce paralaxe. Nevím jak u této optiky, která se designem nápadně podobá NS Sportsman :) ale většinou se dá točit přední čočkou objektivu a tím přenastavit paralaxu od - do bm. Např. u Hawke Frontier 8-32 jsem po zatočení čočkou dokázal nastavit paralaxu od deseti metru z původních třiceti metrů ale její max. vzdálenost se posunula z nekonečna na 60m. Tím chci říct, že většina puškohledů se v tomto dá přizpůsobit větrovkovým potřebám. Tato úprava se týká puškohledů s možností korekce paralaxe. Samozřejmě se dá hýbat i s čočkou optik bez možností korekce paralaxe ale tam už je to trochu o něčem jiném.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 10 říj 2010 13:56

Sportovec: jak si prisel na o ze se podoba NS ?:) Vzdyt konstrukcne je zcela jina (korekce, kominky, jednodilny tubus)

Myslim ze je to nebe a dudy - jak kvalitou obrazu tak v provedeni - neb s NS nemuzes zatloukat hrebiky, s NF to pry jde:)

Navic nejdee zdaleka srovnavat takticky puskohled (prosim plne takticky - neb NXS bylo dano do kategorie material specialnich slozek) a HFT specialu jako je NS.

Opravdu znatelny rozdil je v jistote kliku, sile klikani, provedeni paralaxy, aretace opticke korekce, podsvetleni osnovy a navic provedeni skel a sily osnovy...

jako pro mnohe je NS krokem milovym kupredu, tak pro mne bylo doslova skokem kolem zemekoule prejit ze dvou NS Diamondu na NF NXS...

Co se tyce posunu obrazu, aberace, cernych okraju, zmeny nastrelu se zmenou zvetseni, ... to u NF neznam... neustale me praxe presvedcuje, ze to byl krok, ktery za ty ku*****ky penize stal...

vzhledem k tomu, NF je puskohled bez omezeni vykonnosti flinty (na rozdil od NS) , tak si myslim ze nikdo nepredpokladal ze s tim bude nekdo strile tna 50m, proto ta paralaxa od 40m - nehlede na to ze se s tim da nastrilet i polozka polohy na stojaka 10m bez opory na maximum... ale to si nekteri zkusi :)

a nehlede na muj planovany prechod do .308win a moznosti 300m strelnice opravdu nebudu hybat s nastavenim :)

i kratke vzdalenosti dovoli relativne presnou strelbu kdyz se clovek szije s obrazem... a obraz od 40m je to nej co sem zatim mel moznost videt ... (jeste sem nevidel Schmidt a Bender, Swarovski ale to je zas jina liga)
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Robo77
Příspěvky: 167
Registrován: 01 črc 2009 03:41

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Robo77 » 10 říj 2010 14:18

...
Naposledy upravil(a) Robo77 dne 13 led 2014 15:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Nightforce 8-32x56 NXS - MLR

Příspěvek od Grinch » 10 říj 2010 14:27

FT nebo HFT v dane souvislosti je to jedno - proste srovnavat takticky puskohled na libovolnou velkoraz s optiku urcenou apriori na vetrovky je hloupost...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Odpovědět