Nejmensi ucinna zbran ke skrytemu noseni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Kubajzz » 14 kvě 2013 12:00

Chrono je hrozně jednoduchá mašinka, jsou to vlastně stopky, které změří čas od zatmění jednoho čidla po zatmění druhého čidla.
Pokud dělá blbosti, tak to obvykle znamená, že to nevzalo čidlo 1 nebo 2 a pak vypíše error a nic nezměří. Když je moc jasná obloha, musí se použít stínítka.
My hradlama (několika typy od různých výrobců) měříme furt, protože je to součást naší víry a vím, že to měří přesně nebo vůbec. Odchylky od různých výrobců obvykle nejsou žádné nebo maximálně v jednotkách metrů. Obvykle to zkouším tak, že dávám dvě chrona za sebou a jestli ukážou stejně.
Nějaká extrémně chybná hodnota (> 10 m/s) se snad může vyskytnout, ale ne 10x za sebou a marně vzpomínám, že bych takový rozdíl někdy viděl.


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Dancek » 14 kvě 2013 13:47

Dřív jsem pracoval jsem jako elektrotechnik, jak fungují hradla mi nemusíš vysvětlovat.
Zkus se podívat sem, diskusi na téma přesnosti hradel začal veleba4 4. května 2011 a pokračuje na následující straně http://www.strelectvi.cz/forum/357-mag-t5244-80.html . Rozdíly v naměřených hodnotách nejsou jenom moje zkušenost a rozhodně bych netvrdil, že hradla měří buď správně nebo vůbec …
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Kubajzz » 14 kvě 2013 14:18

No, ty hradla, co Mandy použil byly moje Beta Shooting Chrony, proto mě taky zajímají ty jeho výsledky co vlastně naměřil, jinak bych sem nelez. :lol:
Pokud jsou blbé, tak jsou blbé hradla dalších asi 4 lidí, protože všem nám to měří +- stejně (modely Beta, Prochrono, F1, Combro), měříme rychlosti kolem 240m/s.
Já nezpochybňuji měření, i když chyba je samozřejmě možná, baterku tam mám už dost dlouho. Jenom tak ze zkušenosti vím, že lidi jsou obvykle přesvědčení, že mají výkony jak Dirty Harry, dokud to nezměří a pak se diví a hledají chybu ve všem možném.
Kdyžtak někdo změřte 9mm Luger z malého Glocka s 5cm hlavní, schválně jestli se to potvrdí. Glocků 26 je tu plno. Podle mě těch 300J je momentálně realita.
Vyměním baterku a půjčím mu to znova, jestli se něco změní, samotného mě to zajímá. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
mandy
Příspěvky: 653
Registrován: 11 pro 2010 11:51

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od mandy » 14 kvě 2013 15:30

Souhlas a mohu vyzkoušet klidně hned o víkendu. Pokud by měl někdo zájem se účastnit, budu rád.
Úspěch navštěvuje jen ty, kteří vedou život plný práce a nekradou.
inliner
Příspěvky: 123
Registrován: 26 lis 2012 19:14

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od inliner » 14 kvě 2013 15:52

no ja hlavne pochyboval nad G19, ale kazdopadne me to zajima, meril jsem vzdycky akorat svoje vytvory s mym G17, kuli spravnemu odladeni navazky, merit tovarni strelivo me nikdy nenapadlo... kde se bude to mereni konat?
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Dancek » 14 kvě 2013 21:14

Vím, že tento pokus není nijak moc průkazný, třeba už jen proto, že QuickLoad je nastaven spíš na výpočty pro dlouhé zbraně, ale zkusil jsem vypočítat rychlosti střel 115 grs FMJ náboje 9 mm Luger s několika prachy Lovex, nejdřív pro 150 mm a pak pro 100 mm dlouhou hlaveň (stejně dlouhou má G19). Abych eliminoval vliv "reklamních údajů" výrobce, jako rychlost ze 150 mm dlouhé hlavně jsem zvolil 370 m/s namísto katalogem udávaných 390 m/s.
Podle výpočtů uvedeného programu všechny laborace, které dosáhly ze 150 mm dlouhé hlavně rychlosti 370 m/s dosáhly ze 100 mm dlouhé hlavně úsťové energie přes 400 J.
Přílohy
9 Luger.jpg
Naposledy upravil(a) Dancek dne 16 kvě 2013 14:03, celkem upraveno 1 x.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od 4mike » 15 kvě 2013 13:01

Kubajzz píše:..... Odchylky od různých výrobců obvykle nejsou žádné nebo maximálně v jednotkách metrů. ...........
do 8% uvádí CED, ostatní o tom taktně mlčí
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Kubajzz » 15 kvě 2013 13:34

8% je teda fakt hodně. Já bych to trochu rozdělil.
1.) jestli jsou odchylky v rámci jednoho měření u konkrétního kusu chrona
- tam se s tím nesetkávám, protože pokud je zbraň dobře nastavená, tak je vidět, že je třeba dvacet ran v rozmezí +- 1 až 2 m/s bez nějaké odchylky. A to platí pro všechna chrona, od různých výrobců co používáme, jak jsem uved výše.

2.) jestli jsou odchylky v měření mezi chrony od jednotlivých výrobců
- tam jsem je nezaznamenal, případně jsou velmi malé (1-2 m/s). Tohle zkouším jednoduše tak, že střílím přes dvě chrona za sebou a dívám se, jestli ukazují stejně. Vlastní zbraň nastavuju těsně k hranici povolené rychlosti a i na závodech v zahraničí zase na jiných typech chron jsem nikdy neměl problém. Podle mě všechna ta chrona ukazují prakticky stejně, takhle jsem zkoušel Prochrono + Combro + Shooting Chrony.

3.) jestli ta hodnota, kterou chrona ukazují je reálná
- tohle s jistotou nevím, to by ukázalo jedině srovnání s nějakými certifikovanými chrony někde v laboratoři. Podle mě by se tam odchylka ukázala, ale její velikost by pro naše účely byla zanedbatelná.

Závěr je pro mě ten, že ty běžně prodávané chrona jsou obecně důvěryhodné a měří dobře. Samozřejmě nevylučuji nějaký vadný kus nebo nějaké mimořádné testovací podmínky.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Dancek » 15 kvě 2013 14:08

Kde se bude měření konat ? Z Uherského Hradiště to budu mít asi hodně z ruky, ale výsledky by mě velmi zajímaly.
Uživatelský avatar
mandy
Příspěvky: 653
Registrován: 11 pro 2010 11:51

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od mandy » 16 kvě 2013 13:14

Chtěl bych to opět změřit tento víkend na střelnici ve Vražkově. Myslím však, že výsledky budou stejné nebo hodně podobné, takže je otázka, jestli se tím zabývat. Ale pro klid a pokoj mezi střeleckým lidem to rád vyzkouším.
Úspěch navštěvuje jen ty, kteří vedou život plný práce a nekradou.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Dancek » 16 kvě 2013 14:02

Něco přes 320 km, trochu daleko …
Jestli bude slunečno, doporučuju zastínit hradla nejen shora, ale i ze strany odkud svítí slunce. Jsem moc zvědavý na výsledky.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od Dancek » 21 kvě 2013 19:00

mandy: Měřil jsi znovu? Jestli ano, jak to dopadlo?
Uživatelský avatar
mandy
Příspěvky: 653
Registrován: 11 pro 2010 11:51

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od mandy » 22 kvě 2013 19:32

Zatím ne,ale faktem je,že dost pochybuji nad tím,že by se něco významně změnilo.
Úspěch navštěvuje jen ty, kteří vedou život plný práce a nekradou.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od 4mike » 21 čer 2013 13:13

Joezbrna píše:115gr subsonic? To chci na závody :lol:
Vidím to na chybu měření. Takový čajíček by imho u G26 už nepřetahoval spolehlivě závěr.
přetahoval ale musel bys laborovat SP2
inliner
Příspěvky: 123
Registrován: 26 lis 2012 19:14

Re: Nejmenší účinná zbraň ke skrytému nošení

Příspěvek od inliner » 14 srp 2013 20:51

tak kdyz si nemeril ty, tak jsem meril ja a to Limit 124gr z meho Glocka17
prumerna ustova rychlost 364m/s takze cca 400J
coz je teda min nez jsem si myslel, ale o dost vic, nez nameril mandy
Odpovědět