Nejlepsi rozptyl na 50m z dlouhe malorazky s oporou

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

re:Nejlepsi rozptyl na 50m z dlouhe malorazky s oporou

Příspěvek od Sidewinder » 22 bře 2005 20:11

Anonymous píše: ...názor jednotlivce, který se díví, co všechno je na tomto fóru možné.
Tak se registruj a muzes sve prizpevky take zmenit, kdyz napises nejakou chybu .. cizi prizpevky bohuzel nikdo nezmeni .. ani ty nejblbejsi :)


Návštěvník

re:Nejlepsi rozptyl na 50m z dlouhe malorazky s oporou

Příspěvek od Návštěvník » 23 bře 2005 06:34

Když udělám chybu, tak to nezměním tím, že smažu svůj příspěvek. To jen tak na okraj.
Ale pojďme se v klidu bavit o zbraních, která nás snad zajímají víc než osobní spory.
Chtělo by to nějaké nové téma, třeba "má na přesnost střelby z dlouhé malorážky větší vliv, když se střílí po větru, nebo proti větru"?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

re:Nejlepsi rozptyl na 50m z dlouhe malorazky s oporou

Příspěvek od Andy » 23 bře 2005 10:07

Jen tak na okraj... kdo ze mel ten prizpevek smazat? Ja totiz nic krom sveho ICQ nesmazal.

Ale k Vasemu "novemu tematu": Vnejsi balistika plati pro kazdou zbran. Tedy i pro malorazku.
Vzdy se jen lisi o jakou strelu jde... jak je tezka... jak je rychla... jak silny vitr fouka.. a konec koncu na jakou vzdalenost odchylku sledujete. Jinak tomu bude na 20m a jinak na 100m. Prakticke mereni tohoto typu jsem jeste nedelal.

O.P.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 22 říj 2005 23:41

Snažím se to brát jako Andy, pro pobavení. ale nějak mi to nejde.
Tady jsou nástřely při testování sortovaných nábojů Lapua Midas M pro BR střelbu.
http://www.sniper.cz/pictures/BR_22.jpg Vzdálenost 50m, pozice v sedě, stojan vpředu, bag vzadu. Střelnice Halda, Kladno. Zbraň Anshutz BR special. Desítka má průměr 6.3mm.
první tři terče byl nástřel skupinou vybraných nábojů s největším zastoupením síly zápalky. Třetí terč je 5 ran. Další dva terče jsou s náboji kde byl rim 1.07mm silný. V podstatě, žádný rozdíl.
Další řada zprava. Popis je nad terči. Síla rimu a počet ran. Zprava první terč 5 ran rim 1.07mm, druhý potvrzeni. Třetí 5x rim 1.07 a 2x 0.93mm a čtvrtý 4x 0.93mm ukazuje posun středního zásahu o ca 6mm nahoru.
Při sortování podle váhy jsem žádnou takto přímou závislost nenašel.
Zbylých 20 terčů byly samé desítky. Nevěřil jsem svým očím. Dal jsem další terč, nastavi 30minut timer a začal střílet.
Výsledek http://www.sniper.cz/pictures/BR_250_18Xa.jpg
byl 32 desítek (včetně nástřelu).
Bohužel na závodech se mi podařilo zopakovat jen 249b.
BR discíplína bývá brána s despektem. Věřte, není to jednoduché. Jste vítáni s vašimi zbraněmi a náboji na závodech kdykoli. Kalendář je zde
http://www.benchrest.cz/ něco o přesné střelbě
http://www.sniper.cz/
Soustřelů mezi 0.5 a 0.2 MOA dosahuji s taktickou flintou v ráži .308win a v .338LM rovněž. :)
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 31 říj 2005 12:00

Tak sem si byl picnout s malorazkou nicmene za vetru... a zde je vysledek. Docela usmevne. ;-) Jako z kulometu... vitr 10m/s z prava, byl na 60m pro malorazku smrtelny.
Přílohy
zkm452 60m vitr 10m.s-1.JPG
Návštěvník

No přesně tak

Příspěvek od Návštěvník » 01 lis 2005 08:03

Konečně potvrzení, že BR za bezvětří mohou být samé desítky, ale v normálním čerstvém větru 15 km/h nemá malorážka na 50 metrů šanci se trefit 10 ranami do velké zálepky, ani náhodou, nezávisle na zbrani, střelci a munici. Nic přesnějšího a současně rychlejšího než Andyho střelivo snad v prodeji běžně ani není.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: No přesně tak

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 08:36

Anonymous píše:Konečně potvrzení, že BR za bezvětří mohou být samé desítky, ale v normálním čerstvém větru 15 km/h nemá malorážka na 50 metrů šanci se trefit 10 ranami do velké zálepky, ani náhodou, nezávisle na zbrani, střelci a munici. Nic přesnějšího a současně rychlejšího než Andyho střelivo snad v prodeji běžně ani není.
To co jsem ja predvadel s loveckou zbrani na 60m (ne na 50m) neni zadny BR... nybrz jen hrani si. Vitr byl asi promenlivy a tak to padalo jednou blize a jednou dale od stredu. Nic prevratneho. Praporky jsem nemel, nejsem sportovni strelec ;-)

Navic docela me to "rozeseti" po terci prekvapilo. Necekal jsem, ze to bude tak strasne. Strilel sem pred tim z velke a tam to moc velky vliv na 100m nemelo.

http://vetrovky.wz.cz/foto/tikka%20%20T ... etseni.JPG
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 01 lis 2005 11:41

Na příspěvek anonymního jsem ani nereagoval. Bral jsem to jako ironii a vtip, nikoli jako seriozní prohlášení.
Každý kdo někdy BR22 střílel nebo to zkoušel ví, že ani za naprosto dokonalého počasí nastřílet 250b je těžké. V historii českého BR22 (asi tak 4 - 5 let) se to podařilo jen 2x.
4m/s není až takový vítr, aby to dělalo rozptyl (u BR22), co nastřílel Andy. Ale je to samozřejmě o tom, jak člověk umí a má možnost číst vítr.
Na každé střelnici co má valy se vítr točí, u flinty fouká z jedné strany, u terčů z druhé. Často někde na těch 50ti metrech fouká proti. Střelnice mají sestříhanou trávu a tak není možné číst vítr. Jenom ten kdo tam je každý den a střílí, ví ze zkušenosti co, jak, kdy a kam střílí. Bez indikace větru (praporky) je nemožné střílet s jistotou. Je to jen náhoda.
Srovnávat přesnou sportovní střelbu, kde je terč 6,3mm a X 1mm s loveckou střelbou kde je terč ca 10cm a kde střelec může číst vítr z přírodních ukazatelů (tráva, keře, stromky a ostatní porost) je nesmysl.

Už jsem to tu někde psal, ten kdo si myslí, že BR je lehká věc (zdanlivě to tak vypadá) je vítán si to vyzkoušet. Vemte si své Brno a sypačky (či co koli jiného, pokud se to vejde do technických specifikací) a předveď te se.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 lis 2005 12:10

Shiva píše: ... Vemte si své Brno a sypačky (či co koli jiného, pokud se to vejde do technických specifikací) a předveď te se.
Tohle se mi na BR nelibi - ze s tim klasickym Brnem a sypackama ma clovek handicap.

Dle meho: s Brnem a sypackama muze byt clovek klidne vyborny strelec i velmi dobre trenovany, ale kdyz nebude mit velke stesti, nekoho s Anschutzkou a Midasem proste neporazi.

Muj nazor je, ze v BR jde o souboj vybaveni, ne strelcu. Zajimalo by mne co na to Shiva?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 12:45

Sidewinder píše:
Shiva píše: ... Vemte si své Brno a sypačky (či co koli jiného, pokud se to vejde do technických specifikací) a předveď te se.
Tohle se mi na BR nelibi - ze s tim klasickym Brnem a sypackama ma clovek handicap.

Dle meho: s Brnem a sypackama muze byt clovek klidne vyborny strelec i velmi dobre trenovany, ale kdyz nebude mit velke stesti, nekoho s Anschutzkou a Midasem proste neporazi.

Muj nazor je, ze v BR jde o souboj vybaveni, ne strelcu. Zajimalo by mne co na to Shiva?
Tak jako v kazdem sportu (kdyz chces byt alespon trosku na spici) je dulezitost vybaveni az na prvnim miste :D ... tedy stezovat si na to, ze s 456kou a sypackama nemuzes nastrilet to co jinej s anschutzkou a lapua midas je dle meho jako kdyby si pilot F1 vzal na trat svou sportovni fabii RS a chtel i nadale vyhravat. Proste na kazdy sport jine vybaveni, ktere splnuje takove limity, aby vysledek byl z vetsi casti na soutezicim, nikoliv na technice. Ikdyz ona technika hraje samozrejme svou roli. Tedy souhlasim, ze nevyhodou BR22 muze byt vyssi cena vybaveni (oproti MaO). Nicmene kazdy konicek neco stoji.
Návštěvník

Shivo dík

Příspěvek od Návštěvník » 01 lis 2005 12:56

Můj názor můžeš brát jako ironii a je to v pořádku, napsal jsem ho jen a jen proto, že se tu amatéři dokola ptají jakou zbraň a munici, aby stříleli 1 MOA a méně, a přitom o zbrani ani munici to primárně není, respektive právě čím dokonalejší zbraň, tím víc je vidět chyba střelce, vliv větru a další faktory, na které se amatéři nikdy neptají a profíci jako vy jim o nich nikdy nenapíšou. Snad jsme se shodli, že na závodech prostě nerozhoduje zbraň a munice, protože každý, kdo je občas na bedně, ví, jakou zbraň si musí koupit a jaké střelivo jí dopřát, aby měl šanci se na bednu dostat. Chci tím říct, že při tak kvalitním vybavení a sub-MOA střelbě závisí už jen na pohodě střelce a na větru a vlhkosti a teplotě vzduchu, a vlastně už vůbec nejde o kvalitu munice a zbraně, protože těch 5 startujících, z nichž 3 budou na bedně, má srovnatelně (a maximálně) kvalitní zbraň a střelivo. Chtěl jsem jen, aby se o tomhle vědělo, protože to je jako s myslivci - oni (někteří - ne ten děda, co by,l včera v TV, protože při leči spal a když se vzbudil, střelil po zašustění v křoví a skoro zabil mladého kluka) vědí, jak se trefit, a znají tu krásnou "magii" - tj. co všechno je nutno udělat pro přesný zásah. Ale nikomu mimo svůj úzký kruh to neřeknou, a k tomu je tady to fórum, abychom právě tohle změnili.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 lis 2005 13:12

Andy píše: ... jako kdyby si pilot F1 vzal na trat svou sportovni fabii RS a chtel i nadale vyhravat.
Tohle prirovnani je nesmysl .. protoze v zavodech F1 muze klidne pilot udelat chybicku ktera ho posune az za toho manika ve Fabii, ktery protoze je lepsi ridic, vyhraje.

Kdezto BR je spise jako zavody v maximalni dosazene rychlosti. Tam muze sedet za volantem fabie treba M.Schumacher a stejne nema ani nejmensi sanci ..

Zatim jsem si BR opravdu nezkusil, takze treba zmenim nazor. Ale podle rozptylu, ktere jsem videl od Shivy a ktere dosahuji sam, mi zatim BR opravdu pripada jako soutez ve vybaveni - cimz ovsem nechci snizovat strelecke kvality Shivy, ktery je dle meho nazoru "streleckym kouzelnikem a alchymistou" :)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 lis 2005 13:27

Sidewinder píše:
Andy píše: ... jako kdyby si pilot F1 vzal na trat svou sportovni fabii RS a chtel i nadale vyhravat.
Tohle prirovnani je nesmysl .. protoze v zavodech F1 muze klidne pilot udelat chybicku ktera ho posune az za toho manika ve Fabii, ktery protoze je lepsi ridic, vyhraje.
Depak, to neni nesmysl. Nebavim se o moznosti byt predposledni :-) bavim se o tom, kdyz chces byt na spici. Asi sis to spatne precetl ;-)

A kdyby to bylo jen o vybaveni... asi by prvni 4 lidi co maj stejne kvalitni vybaveni, strileli maximalnich 250b. Nicmene jelikoz nestrili, zrejme to bude tim, ze ne kazdy to dokaze. Proste "na silnicni zavody potrebujes auto silnicni... na tereni auto tereni... a kdyz si vezmes SUV cili kompromis... nikdy mezi spickou nebudes... ani v jedne kategorii". A vvvotom to je. Jakmile srovnas uroven vybaveni se spickou... muzes zacit opravdu zavodit.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 lis 2005 13:38

Andy píše:
Sidewinder píše:
Andy píše: ... jako kdyby si pilot F1 vzal na trat svou sportovni fabii RS a chtel i nadale vyhravat.
Tohle prirovnani je nesmysl .. protoze v zavodech F1 muze klidne pilot udelat chybicku ktera ho posune az za toho manika ve Fabii, ktery protoze je lepsi ridic, vyhraje.
Depak, to neni nesmysl. Nebavim se o moznosti byt predposledni :-) bavim se o tom, kdyz chces byt na spici. Asi sis to spatne precetl ;-)

A kdyby to bylo jen o vybaveni... asi by prvni 4 lidi co maj stejne kvalitni vybaveni, strileli maximalnich 250b. Nicmene jelikoz nestrili, zrejme to bude tim, ze ne kazdy to dokaze. Proste "na silnicni zavody potrebujes auto silnicni... na tereni auto tereni... a kdyz si vezmes SUV cili kompromis... nikdy mezi spickou nebudes... ani v jedne kategorii". A vvvotom to je. Jakmile srovnas uroven vybaveni se spickou... muzes zacit opravdu zavodit.
Ale .. ona uz zvolena kombinace F1 vs. Fabia RS neodpovida te komentovane, tedy Anschutz vs. Brno. .. tam je rozdil ve vykonosti mnohem mensi. Ale i tak maly rozdil by majiteli Brna nestacil na zadne slusne umisteni v BR. Protoze jak jsi rekl, na prvni petku musis mit super vybaveni a pak uz se jedinci tahaji jen o bodiky, a to uz je o nahode.

Zatim proste nejsem presvedcen o tom, ze strelec hraje v benchrestu hlavni roli, jako je tomu u jinych streleckych disciplin.

Zajimala by mne fakta .. je to tak jak rika Andy, tedy ze prvnich nekolik strelcu v BR ma srovnatelne vybaveni a tedy jejich umisteni urcuji pouze jejich strelecke kvality a aktualni forma - tedy z onech deseti vyhravavaji dva nebo tri nejlepsi? .. a nebo je tech prvnich deset vybavenim a tedy vysledky vyrovnano .. a je to jak rikam ja .. jen o nahode?
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 01 lis 2005 14:07

Nemůžu se ze zkušenosti vyjádřit k extrému, jako je Benchrest, ale u nás jsem opakovaně viděl důkazy toho, že kdo je dobrý střelec, ten se nějak trefí i s kopytem (jeden chlapík mi ukázal, že s CZ 83 r. 7,65 Br. udělá na 25 m lepší rozptyl než já s Margolinou na 15 m :cry: ). Takže ta důležitost vybyavení se mi jeví poněkud didskutabilní (pokud je splněno nějaké minimum, samozřejmě).
Odpovědět