Navrh zmeny v pravidlech ISSF

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 12 úno 2013 13:49

tak takhle zamaskovaný pí jsem ještě neviděl :D

ale že to je nesmysl jsem neřekl. Po této zkušenosti bych byl skutečně pro aby se to střílelo. Pouze s tim, aby to nebyl finalový závod, ale extra závod ve stylu sprintu... Na druhou stranu si nedovedu představit finale, aby to nebyla s ohledem na zakladní závod 3,14čovina. Celkem dost jsem se o tom bavil s Rajmondem. A anoon na to má správné názory. Rozhodně striktně nekritizuje nový systém finále, on kritizuje způsob, jak pravidla vznikala. Ale co jsme spolu probírali to by byla esej.


Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Oňarb » 14 úno 2013 21:19

Niekde bolo pisane ako z nepredpisovych streleckych topanok urobit "predpisove 2013". Bohuzial to neviem najst. Jednalo sa o prevrtanie podrazky a tym by sa docielila jej predpisova ohybnost. Nevie niekto o com je rec? 8)
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Vaskent » 14 úno 2013 21:52

stačí oříznout špičku a patu tak, aby okraje nebyly dal od boty než 5mm. Pokud neprochazi pruhyb, tak buťto několikrat ohnout v bodě zlomu měřícího přístroje, nebo to někteří nařezávají v tomto místě. To spiše zavisi na typu bot, který máš... Víc neni třeba
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od parabellum » 23 úno 2013 13:20

Nestaci iba orezat spicku a patu. Podrazka po celom obvode nemoze precnievat viac ako 5 mm za vonkajsi rozmer topanky v ZIADNOM BODE. Podla interpretacie pravidiel na stranke ISSF z februara 2013, nebudu vyhovovat ani hranate, alebo ploche tvary spicky a paty a nie len tvar podrazky. Prvykrat sa pojde na ostro podla pravidiel co sa tyka kabatov a topanok az v maji na svetovom pohari v Mnichove, dovtedy budu len varovania, ze dana vystroj nesplna nove pravidla, aby bolo iste prechodne obdobie, dokedy si to mozu dat pretekari do poriadku. Takze svoje nove topanky Sauer mozem rovno vyhodit, lebo maju hranaty tvar spicky a paty.
Finalove pravidla su extremne nespravodlive. Zmysel sportovej strelby je prave v absolvovani tych 60 vystrelov napr. pri lezacke a vzduchovke, je to vytrvalostna disciplina a nie sprint. Teraz kludne moze vyhrat ten, kto skoncil na poslednom 8. mieste po postupe do finale, hoci aj o jednu desatinu bodu a vysledok zo zakladu je uplne anulovany. Uz som bol svedkom aj u nas pri vzduchovkovej sutazi takehoto paradoxu. Preboha, o com to je? Ako moze vyhrat niekto, kto napr. v zakladnej casti sutaze nastriela povedzme 580 nad niekym, kto nastriela 590 a rozhodnut ma dalsich 20 ran, kde ten horsi moze mat viac stastia a moze vyhrat o jednu desatinu? To je spravodlive? Dufam, ze sa to o rok vrati podla starych pravidiel :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 23 úno 2013 14:21

Vytesat ta slova do kamene a tím šutrem mlátit celý prezídium ISSF po palici! Svoje jsem k tomu napsal už v dávné minulosti tohoto vlákna.... :twisted: :evil: :twisted:
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od parabellum » 23 úno 2013 23:05

:lol: Tak dufam, ze to bude aspon poriadne tazky kamen, minimalne zula :D Na nieco je to asi aj dobre. Aspon si prezidium ISSF precita a vypocuje same "chvaly" na svoju genialitu. Neverim, ze je to iba tlakom medzinarodneho olympijskeho hnutia. Skor mi to pripada ako aktivita nejakeho iniciativneho blbca, ale mozem sa mylit. Niektore navrhy, napr. co sa tyka zmien vo vystroji nijako neovplyvnia vysledky, iba zneprijemnia zivot pretekarom (napr. zakaz streleckych nohavic a topanok pri lezacke, odparanie vystuhy na zadku nohavic, obrusovanie podrazky topanok, umiestnenie svov na kabate pod laktom podpernej ruky). Neviem, ci v ostatnych sportoch dochadza k takymto zmenam v stvorrocnych cykloch, ale ista tradicia a ustalenost pravidiel by tiez nebola na skodu. Ako budeme porovnavat rekordy z minulosti? Ked sa menia casy, system finale, spojenie pripravy s nastrelom? Prehodenie poloh v standarde tiez moze negativne ovplyvnit strelcov, lebo to maju natrenovane inac. Aj v sporte by mala byt urcita standardizacia a nie ked sa nieco v noci sniva nejakemu senilnemu funkcionarovi ISSF, tak sa to na druhy den schvali ako nove pravidla. Ale aby som nehovoril len o negativach, naopak dost sa mi pozdava vyhodnocovanie zasahov na desatiny aj v zaklade-kvalifikacii. To je plus smerom k objektivite vysledkov a spravodlivosti. Samotny system finaloveho zavodu, kedy po 2 ranach postupne vypadavaju pretekari s najnizsim poctom bodov tiez nie je zly napad a je to zaujimavejsie a divacky atraktivnejsie. Pokial su vysledky zo zakladu vyrovnane, tak sance su vyrovnane aj vo finale, ale pokial je vykonnostny rozdiel medzi prvym a poslednym z postupujucich znacny, tak hold smola, malo by sa to akceptovat, ci to bude divacky atraktivne alebo nie (ale fair play to urcite bude) a nie potrestat uspesnych vynulovanim vysledkov zo zakladu. Pouzil by som analogiu z F1, ako keby 2 kola pred koncom vyslo na trat safety car a vymazalo naskok najlepsich pilotov a pred cielovou rovinkou by odislo z trate a potom by sa zacalo "finale" :shock:
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Chiko » 24 úno 2013 16:52

Zdravím.Jsem tu nový a chci se zeptat,jestli už někdo absolvoval závod v LM 60 a popř.jak se dá dle nových pravidel stíhat.Jako dorostenec jsem začínal na 1h40min.Pak to okrouhali na 1.15min.a měl jsem problém se do času vejít.Po mnohaleté pauze jsem loni zase začal střílet a chci znát názor někoho,kdo už závod absolvoval.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 01 bře 2013 17:29

Ještě jsem to nestřílel, ale buď v klidu - nástřelné rány se střílejí v přípravném čase, takže ti nebudou krást závodní čas. Na závodní rány máš 60 min. na elektronické terče (ty skoro nikde s výjimkou Plzně nejsou), na posuvy se bude přidávat 5 - 10 min., takže máš na závod čas 65 až 70 min. To se příliš neliší od současných časů. Jen musíš zvolit správnou taktiku co se týká nástřelu a to je třeba zatraceně dobře zvážit. Když ho uspěcháš, budeš na štandu ležet jako trubka a čekat, až vyprší patnáctiminutový limit a pak se bude blbě navazovat závodními ranami. Když naopak budeš čekat, v případě vzniklého problému nebudeš mít čas ho odstranit v nástřelu a budeš to muset řešit v závodu, což je ztráta bodů. A teď babo raď!
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Chiko » 02 bře 2013 11:41

No a taky bude záležet na přístupu jednotlivých rozhodčích a organizátorů.Těch 15min.na přípravu a nástřel je počítáno s tím,že přijdu na stav ustrojený s osazenou puškou a nemusím štelovat dalekohled apod.Určitě si někteří rozhodčí budou myslet,že když dostřílí poslední střelec předchozí směny,že budou moct vyhlásit přípravu a nástřel.A já tam budu stát s taškou a s puškou ve futrále.Tak takhle by to určitě nikdo nestihl.Před tím se to dalo celkem zvládat,protože nástřel a závod byl časově spojen.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 02 bře 2013 12:10

Pokud jsem ta pravidla četl správně, měl by rozhodčí vyzvat střelce k zaujmutí stanovišť 15 min. před přípravným časem. Tento čas je určen k přípravě stanoviště, obléknutí, ale taky k přípravě zbraně, tzn. zbraně mohou během tohoto času být vyjmuty z obalů a je povoleno cvičné míření. Následovat by měla 15 min. příprava a nástřel. Během tohoto času střelec může řešit cokoli z přípravy a musí absolvovat nástřelné rány. Po vyhlášení závodního času už střelec nesmí vystřelit nástřelnou ránu. Na našich závodech to hodláme řešit tak, že po nástřelných terčích (povoleny 4 ks) následuje výrazný oddělovací terč, který musí závodník nastavit po 15 min. přípravy tak, aby rozhodčí měl jistotu, že všichni střelci ve směně už budou střílet pouze závodní rány. Následuje příslušný počet závodních terčů. Mělo by se to dát stíhat, pokud rozhodčí dodrží uvedený harmonogram. Dá se asi jasně předpokládat, že rozhodčí v rámci urychlení nebo neznalosti pravidel budou chtít čas k zaujmuntí stanoviště zaměňovat s přípravným časem a dávat pouze 15 min. na všechno. Je na nás, střelcích, abychom je vyvedli z omylu a důrazně je upozorňovali na faktické znění pravidel a trvali na jejich dodržování.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 02 bře 2013 16:07

V dnešním finále žen VzPu se opět ukázala nespravedlivost nového finálového systému. Srbka Maksimovičová postupovala z kvaldy do finále jako první s náskokem 3,3 bodu na poslední postupující, Italku Martinu Picu. Jenže ten náskok jí byl za současného systému k prdu a protože jí nevyšla 7. rána, vypadla z finále jako první, tzn. skončila 8. Taliánka měla kliku a tak se dohrabala na 2. místo. Bohužel se nedá aní kalkulovat případný další vývoj, kdyby Srbka měla možnost střílet dál. Je docela slaboduchý, když úspěch 60 ran kvalifikace může zdiskreditovat jediná špatná rána ve finále. Někdo by možná řekl, že v tom je to kouzlo, ale já tvrdím, že je to pěkná pakárna. :evil: Blicí smajlík tu bohužel není. :roll:
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Chiko » 02 bře 2013 21:48

No těch 15 min. předpřípravy a k výzvě rozhodčího na obsazení stanoviště,tak to jsem v pravidlech nenašel.Ale budu tomu věřit a doufat,že to budou vědět hlavně rozhodčí.Ale zase jsem tam našel další změny.Raději střílím 3polohový závod,tak mě udivilo,že se pořadí disciplín přehodilo.Myslím že to bude většině střelců úplně jedno(vím že se polohy na tréninku střílejí v pořadí jak se to hodí)a tak trochu postrádám smysl této změny.Zákaz používání střeleckých kalhot v LM60 se mě taky moc nedotkne,protože dlouhá léta už střílím v duchu těchto pravidel(kalhoty v leže jenom na standart abych neměl mezi polohama moc převlíkání).A zase postrádám smysl změny.A perlička na konec.Vím že vzduchovka se skoro všude střílí na přitahovače,ale někde ještě používají posuvy.V pravidlech je nově psáno,že dalekohledy smí být použity pouze na disciplíny50m a 300m.Jsem zvědav jak to budou řešit na menších závodech.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 03 bře 2013 08:32

Všeobecná pravidla (72 1. vydání 2013 - autorská práva ČSS (ISSF)
6.11 POSTUPY PROVEDENÍ SOUTĚŽÍ
6.11.1 Pravidla pro puškové a pistolové discipliny na 10m a 50m
6.11.1.1 Čas na přípravu a nástřel
Střelci musí před začátkem závodu dostat 15 minut na svou konečnou přípravu a vystřelení neomezeného počtu nástřelných ran. Nástřelné terče musí být vystaveny nejméně 15 minut před začátkem času na přípravu a nástřel.

Střelci nesmějí své zbraně a vybavení donést na svá stanoviště dříve, než k tomu rozhodčí na střelišti (RS) vydá pokyn. RS musí povolat střelce na stanoviště nejméně 15 minut před začátkem času na přípravu a nástřel. Jestliže je více než jedna směna, pak musí být střelcům všech směn umožněno donést své vybavení na své stanoviště ve shodném předstihu před časem na přípravu a nástřel. Poté, co RS povolá střelce na stanoviště, smějí střelci manipulovat se zbraněmi, sušit, nebo cvičit držení zbraně a zamiřování před začátkem času na přípravu a nástřel. Jury a čároví rozhodčí musí všechny kontroly před závodem dokončit před začátkem času na přípravu a nástřel. Čas na přípravu a nástřel začíná povelem „ČAS NA PŘÍPRAVU A NÁSTŘEL; START“ („PREPARATION AND SIGHTING TIME; START“) Před povelem „START“ nesmí být vystřelena žádná rána. Střelec, který vystřelí ránu, nebo rány před povelem start, musí být diskvalifikován, pokud tím došlo k ohrožení bezpečnosti. Nedošlo-li k ohrožen bezpečnosti, musí být první soutěžní rána hodnocena jako chybená (0) Čas na přípravu a nástřel musí doběhnout v čase oficiálního začátku závodu. Pozn: Z návaznosti na další vyplývá, že přípravu je nutno vyhlásit ne 15 min, ale cca 15,5 minut před oficiálním začátkem závodu.
Je jen na nás, abychom si toto právo u rozhodčích vymáhali a nutili je k jeho dodržování.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od Shindel » 04 bře 2013 20:23

Za sebe mohu napsat, že závod se ve zkráceném čase stihnout dá, dvakrát jsem to trénoval a pak šel na závod, výsledek v (mé) normě. Stíhali i kolegové s pákovkami. Před změnou jsem běžně končil bez pár minut v plném čase.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Návrh změny v pravidlech ISSF

Příspěvek od harpplayer » 05 bře 2013 05:57

To já jsem přesvědčen, že se to dá stihnout, dokonce to možná paradoxně některým střelcům může pomoci. Tady jde spíš o to, kolik má střelec reálného času na přípravu, kolik na nástřel, resp. co je nutno v kterém časovém úseku stihnout, tzn. aby rozhodčí na střelišti nepískl 15 min. na přípravu a v tom čase střelec nemusel připravovat stanoviště, oblékat se, budovat a orientovat polohu a ještě nastřelovat. Věřím tomu, že tak to hlavně ze začátku budou někteří rozhodčí hlavně na klubových závodech zhusta zkoušet. Je na nás, abychom tohle nepřipustili a dokázali argumentovat příslušným bodem v pravidlech.
Odpovědět