Nakup streliva na ZP sk. B

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Pro Zdenka i ostatní

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 07:19

Zdenku, píšeš dobře, nechci tě naštvat, jen bych zopakoval, že střelivo Wolf třeba v ráži 7.62x39 nemá na krabičce uvedeno "lovecké" (tuším ani zákon nezná lovecké střelivo, jen střelivo se zvýšeným ranivým účinkem), zato na ní má CIP. Tj. prodají ti ho třeba v BVS nebo přímo u dovozce (Detex - ale tam musíš mít zbrojní licenci, nebo ji musí mít tvůj střelecký klub, myslivecká jednota by ji taky mohla mít...), neptají se tě na účel a ani nemohou. Sportovní disciplína "útočná puška" existuje, více organizátorů i některé svazy ji mají v oficiálních pravidlech, tak prosím klidně kupuj Wolfy na ZP sk. B, musí to jít. Obchodník ti může řict, že je nemá (třeba když tě nezná, měl nedávno potíže s nějakým potížistou-provokatérem a nechce riskovat), ale jakmile ti řekne, že je má, tak ti je musí prodat, jinak je to na Českou obchodní inspekci, popř. na promluvu s místně příslušným oddělením PČR, skupina pro zbraně, střelivo a drogy.


Návštěvník

Dutá špička

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 07:28

... ještě pro doplnění, proč píšu o Wolfu - Rusové dodávají střelivo této ráže již léta v papírových krabičkách 60x50x42 mm, byly v barvě kartonu s potiskem v azbuce, bez CIPu/GISu, dnové razidlo 270 (vojenské označení muničky) a dvoučíslí roku výroby, pak se objevily v bílém papíru s různými střelami, mj. i s dutou špičkou (dutina průměr 1,5 mm, hloubka 9 mm), dnové razidlo TCW 7,62x39 a opět dvoučíslí roku výroby, prostě opět munička Tula (Tula Cartridge Works), ty už mají na obalu kosočtverec GIS, který u nás platí jako CIP, tj. střelba s nimi je legální i mimo nutnou obranu.
Wolfy, o nichž ses zmínil, mají na obalu natištěno GIS i CIP pěkně vedle sebe, ale podepřeno třeba znakem německé zkušebny, jako to dělají dovozci zbraní z USA nebo Číny (aby u nás mohli prodávat), to není. Nicméně jsou to skutečně legální patrony a můžeš si vybrat střelu 122 gr. celoplášť, nebo těžší 154 gr., včetně polopláště s přední půlkou střely olověnou, odkrytou.
Nejhezčí jsou stejně ty bílé, s dutinou a červeným zalakováním mezi střelou a nábojnicí.
Ještě názor k českému vojenskému střelivu v té ráži - neporovnatelně horší přesnost, rok od roku výroby pokaždé jinak nastavit mířidla (výškově třeba o 10 cm na 50 metrů, a trochu i stranově), jinak střílíš po celém terči.
Nové SB, velké zelené krabice - smrdí jinak, lítají stejně jako nové Wolfy, rána se mi zdá slabší, ale SB nepodporuju, nekupuju je.
Návštěvník

A do třetice

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 07:29

... výše uvedené názory jsou moje, nejsou opsané z hoba.cz, valka.cz, strelectvi, gunlexu, gunshopu, od prodejců střeliva, zbraní, ani z jiného odborného serveru.
Asi tolik k úrovni diskuse tady, jaká by mohla být, kdyby lidi psali k tématu a ne o tom, jakou mám mít přezdívku.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 07:53

Jo jo... psat k veci je nekdy zabavnejsi nez honit prazdna slova.... ale k veci. Udelal jsem zkusenosti s Wolfy 7,62x51 (308Win) a mohu rici, ze na tom nejsou nejlepe. Ostatne co chtit za ty penize. Na 100m delaji 6-7cm rozptylovy obrazec. Tedy na benchrest to neni. Pro bezneho "bouchala" avsak plne dostacujici. Silu take maji... na 50m protavi 1cm tlustou ocelovou desku jako kdyz projede teply nuz maslem. Na 100m prostreli zelezneho panaka z 8mm plechu a vesele pokracuje dal. Tedy wolfy vrele doporucuji do samonabijecich zbrani, ci pro strelbu pro zabavu. Pokud chcete neco trefit... musite bud sahnout hloubeji do kapsy, nebo zacit prebijet.
Návštěvník

Vřelý souhlas

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 10:58

Pod to bych se podepsal :-) Bohužel i když někdo přebíjí (jako třeba já), může to dělat jako koníčka, tj. z běžných komponent a nepoužívat např. nábojnice a střely Lapua a prach Vitthuori (možná píšu s překlepem, nejde o slovíčko, ale o naznačení cenové skupiny). Takže i tak konkrétní otázka, jako přesnost střelby při přebíjení, má mnoho odpovědí. Samozřejmě se lze dostat na vyšší přesnost při přesném přizpůsobení komponent i sestavení náboje dané hlavni, komoře, podmínkám při střelbě, ale to dělá kolik procent střelců? Není to pak při střelbě v určité pravidly definované disciplíně náhodou jako porovnávat jízdu trabantem a mercedesem?
Obecně to vidím stejně jako vy, s tím, že závody (nevrcholové úrovně, které jsem navštěvoval) byly zábavné do doby, kdy mělo 20 normálních chlapů výsledky např. 100-130 ze 150. Teď když jsou pokaždé na prvních třech místech stejní lidé se 148, 148 a 149, přičemž ti se 148 se rozstřelují o druhé a třetí místo a nahlas diskutují, kdo měl větší štěstí, zatímco ostatních 17 lidí musí hodinu čekat, nebo odjet před vyhlášením výsledků, to bude dost upadat - normální lidi, kteří berou střelbu jako zábavu to otráví.
Já letos přestal jezdit na spoustu akcí, radši si zastřílím na klubové střelnici jen pro radost.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 11:11

Jo to znam. Tak to vetsinou chodi. Bud clovek opravdu zavodi... a dava tomu vse, nebo si jezdi odpocinout. Dnes jiz davam prednost tomu druhemu. S prebijenim si hraji zatim jen v myslenkach. Zase tolik nestrilim. Vyzkousel jsem ted naposledy 308Win SAKO RANGE 123gr FMJ 900m/s a docela me to prekvapilo. Na 100m se da nastrilet 3rana polozka do kruhu 3cm. Trefit na 300m lopuchovy list o rozmerech 15x20cm se da kazdou ranou :-) ... Puska Tikka T3 308Win bez napinaku.. jen snizeny odpor spouste na kilo. Puskohled Artemis 3-12x50 (sportovni kriz s dalkomernou stupnici).
Zdenek

Re: Pro Zdenka i ostatní

Příspěvek od Zdenek » 14 črc 2005 13:34

Anonymous píše:Zdenku, píšeš dobře, nechci tě naštvat, jen bych zopakoval, že střelivo Wolf třeba v ráži 7.62x39 nemá na krabičce uvedeno "lovecké" (tuším ani zákon nezná lovecké střelivo, jen střelivo se zvýšeným ranivým účinkem), zato na ní má CIP. Tj. prodají ti ho třeba v BVS nebo přímo u dovozce (Detex - ale tam musíš mít zbrojní licenci, nebo ji musí mít tvůj střelecký klub, myslivecká jednota by ji taky mohla mít...), neptají se tě na účel a ani nemohou. Sportovní disciplína "útočná puška" existuje, více organizátorů i některé svazy ji mají v oficiálních pravidlech, tak prosím klidně kupuj Wolfy na ZP sk. B, musí to jít. Obchodník ti může řict, že je nemá (třeba když tě nezná, měl nedávno potíže s nějakým potížistou-provokatérem a nechce riskovat), ale jakmile ti řekne, že je má, tak ti je musí prodat, jinak je to na Českou obchodní inspekci, popř. na promluvu s místně příslušným oddělením PČR, skupina pro zbraně, střelivo a drogy.

To o těch loveckých nábojích se mi stalo v ráží .22LR s dutou špičkou. Chodí se mnou střílet moji synové, tak jim tento náboj vyhovuje, protože střílí samonabíjecí malorážkou jsou nebo se alespoň zdají být našlapanější a přesnější. To je jasné že jiný obchodník mi je u nás v Brně prodá. Ještě jedna perlička- v jednom nejmenovaném obchodě vždy při nákupu jakéhokoliv střeliva si prodavač vždy prohlíží sjetinu čísel zbrojních průkazů jestli prý není na seznamu a mají to údajně dělat všichni prodejci. Chlapi, je to samá buzerace a bordel, člověk neví co je zákon a co si někdo dělá svůj zákon. Člověk se z toho musí pak vystřílet na střelnici.
Na náboje Wolf jsem zvědavý ještě jsem je nezkoušel cena výborná ale nemám na ně štěstí hned jsou pryč. Samozřejmě že nestřílím z vojenských pušek za cenu mysliveckých nábojů cca 18,-Kč to by mě teda moc nebavilo.
Střílení zdar jsem teď na mateřské s miminkem pitbula tak odcházím se té mé slečně věnovat.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 14:54

Jo pitbul... tak mu dej hned jeden LR za ucho... at ti nepotrha v dospelosti vedle sousedy... a to se vyplati!
Návštěvník

Že by někdo crackl Andyho registraci?

Příspěvek od Návštěvník » 14 črc 2005 15:12

Andy, střílet miminka? Myslíš to vážně, nebo napíšeš, že ho má Zdenek zvykat na hluk výstřelu?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 14 črc 2005 16:01

Ne, byla to samozrejme nadsazka. Nicmene... nemam s touto rasou dobre zkusenosti. Ale samozrejme je to o vycviku. Kazdemu zvireti se majitel musi venovat. Lidi na to ale kaslou... a pak to konci tragicky. Nekdy pro majitele... ale vetsinou pro okoli. Nepochopim, co dela napr. 55kg holka se statnym rotvajlerem ci stafordem :-(( ... Je to moda.
pitt

Re: Pro Zdenka i ostatní

Příspěvek od pitt » 14 črc 2005 18:04

Zdenek píše:Střílení zdar jsem teď na mateřské s miminkem pitbula tak odcházím se té mé slečně věnovat.
Gratuluju,dobrá volba :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 17 črc 2005 18:18

ikar píše:Takze kdyz uz jsem musel kvuli jedne diskusi otevrit zakon tak udelam jasno i tady v tehle :) teda snad.
Takze jak nam k tomuto promlouva zakon 119/2002 :)
podle $28 "Opravneni drzitelu zbrojnich prukazu" dle odstavce 2 pismene c (tykajici se zbrani kat. B a C)
(2) Drzitel ZP sk. B nebo C je opravnen
c) nabyvat do vlastnictvi strelivo nebo jednotlive casti naboju do zbrani kat. B nebo C. (konec tecka vymalovano)

Nikde zde neni nic o tom ze musi nekdo nekde predkladat PZ, a pokud to nem nekdo chce tak jedna nezakonne, nebot to jestli mam nebo nemam PZ muze byt kazdemu jedno pokud u sebe tu zbran nemam.
Ač nerad, musím Vám oponovat:

§ 29, pís. h
"mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně"

Jak chcete kupovat střelivo do zbraně kategorie A,B,C (což jsou všechny zbraně pod ZP) bez průkazu zbraně, když jej musíte mít u sebe, máte-li střelivo? Tedy jinak, nakoupit jej logicky smíte, ale jakmile jej koupíte, už musíte mít průkaz zbraně na tu zbraň, do které jej chcete použít.

Mám DOJEM, že v zákoně byla někde zakotvena povinnost vyžadovat při prodeji střeliva nesběratelské povahy průkaz zbraně, ale nemohu to najít. Já sám to považuju za nesmysl, pokud se nejedná třeba o střelivo použitelné do odstřelovačských pušek (které já považuju za mnohem zákeřnější než tlumiča a samopaly dohromady). Nicméně tím by se dostaly do problémů vlastně všechny kulovnice a to by bylo pro myslivce neskutečný problém.

Jedna z nesmyslností českého právního řádu: nikde není napsáno, co všechno musí udělat člověk aby se zachoval podle práva.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 17 črc 2005 19:19

Bavime se o tom zda po tobe prukaz zbrane musi prodavajici vyzadovat. Odpoved zni: "NIKOLIV". To ze ho musis mit u sebe je vec jina.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 18 črc 2005 09:49

To taky říkám. Prodejce jej nemusí vyžadovat (podle mne jej vyžadovat nesmí, protože to je poušení zákona o ochraně osobních údajů - stejně jako někteří vyžadují bydliště z OP a pod).

Ale stejně to tak dělají. Stejně tak jako mnozí policajti chtějí při inspekcích střelnic kontrolují i střílející (na což nemají právo).

Ten zákon je bohužel napsaný tak nekvalitně, že si jej vykládají všichni jinak. Viz tyto konference.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 08 led 2006 01:07

HanuIv píše:
ikar píše: (2) Drzitel ZP sk. B nebo C je opravnen
c) nabyvat do vlastnictvi strelivo nebo jednotlive casti naboju do zbrani kat. B nebo C. (konec tecka vymalovano)
Nikde zde neni nic o tom ze musi nekdo nekde predkladat PZ, a pokud to nem nekdo chce tak jedna nezakonne, nebot to jestli mam nebo nemam PZ muze byt kazdemu jedno pokud u sebe tu zbran nemam.
Ač nerad, musím Vám oponovat:
§ 29, pís. h
"mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně"

Jak chcete kupovat střelivo do zbraně kategorie A,B,C (což jsou všechny zbraně pod ZP) bez průkazu zbraně, když jej musíte mít u sebe, máte-li střelivo? Tedy jinak, nakoupit jej logicky smíte, ale jakmile jej koupíte, už musíte mít průkaz zbraně na tu zbraň, do které jej chcete použít.
Mám DOJEM, že v zákoně byla někde zakotvena povinnost vyžadovat při prodeji střeliva nesběratelské povahy průkaz zbraně, ale nemohu to najít.
Stačí se kouknout kousek vedle:§ 28
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně,
Čili pakliže máš jen "E" - tedy pro ochranu.... , musíš při nákupu střeliva předložit průkaz zbraně. Jestliže k tomu máš i A,B, nebo C, průkaz zbraně se nevyžaduje. Já s tím zkušenost nemám, protože mám B a E, takže ode mne nikdy předložení průkazu zbraně v krámě nevyžadovali, ale jak vidno z § 29/1h, policajt před krámem by mohl.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět