Naboje s okrajovym zapalem

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jirda

Náboje s okrajovým zápalem

Příspěvek od jirda » 13 dub 2009 00:16

Zajímám se o střelectví. Chtěl bych se zeptat :

a) proč se u střeliva s okrajovým zápalem všude upozorňuje na korozi hlavně ? Je zde použita prachová náplň agresivnější než v nábojích se středovým zápalem ?

b) podle návštěvy na stránkách prodejen a podle titulů literatury se může jevit, jako by střelivo s okrajovým zápalem bylo nevýznamné, opomíjené, podřadné. V čem je horší a nevýhodnější než středový zápal ?

c) viděl jsem, že se stále vyrábí náboje flobert 9 mm, ale zbraně se zřejmě neprodávají. Je to tedy jen pro sběratele ?

Děkuji za solidní odpovědi.


Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Příspěvek od Dancek » 13 dub 2009 09:50

1. Nic podobného jsem dosud neslyšel ani nečetl, dokonce vím o několika lidech, kteří čistí své malorážky až když jsou zas...é jak jetel a začnou být méně přesné. Tvrdí, že čerstvě vyčištěná i hodně špinavá hlaveň není přesná, ideální přesnost prý dosahují po určitém počtu ran, který může být u každé zbraně a střeliva jiný.

2. Má-li mít náboj s okrajovým zápalem větší výkon, jsou na nábojnici kladeny protichůdné požadavky. Musí být dostatečně tvrdá aby snesla vyšší tlaky a přitom dostatečně měkká, aby bylo možné odpálit slož, umístěnou v okraji nábojnice. U nábojů se středovým zápalem působí díky malé zátravce na dno zápalky podstatně menší tlak než na dno nábojnice.

3. Pokud vím, náboj 9 mm Flobert ani zbraně na tento náboj se u nás nevyrábí, v krámu jsem sice náboje viděl, ale byly od Fiocchi. Možná jsou ještě mezi lidmi staré zbraně na tento náboj, možná si ji nějaký fanda pořídí z dovozu, protože zrovna tato se mu líbí, ale určitě jich mnoho není. U nás by byly těžko prodejné, žádné rozumné využití mě nenapadá a vzhledem k výkonu by byly na zbrojní průkaz. Domnívám se, že každý držitel zbrojního průkazu si raději koupí malorážku a zastřílí si přesněji, na větší vzdálenost a podstatně levnějším střelivem. Doby, kdy se zbraně 9 mm Flobert doporučovaly pro zemědělské usedlosti k odstřelu drobné škodné jsou už dávno pryč.

Dancek
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

1234

Příspěvek od Apevia » 13 dub 2009 12:57

1. Také jsem o ničem takovém nikdy neslyšel....

2. Ano jsou, nejsou vhodné pro velké výkony, viz kolega Dancek.

3.9mm Flobert dřív dělalo SB, nyní již asi ne (jen 4mm a 6mm tuším) ale i tak je toto sřelivo normálně k sehnání, minimálně RWS a Fiocchy... Já osobně nevidím význam v této ráži, ale něco se na to dá jistě sehnat....
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 13 dub 2009 16:52

V podstatě souhlasím s kolegy, jen k bodu 2 doplním, že nevýhoda nábojů s okrjovým zápalem spočívá taky v tom, že nejdou přebíjet a rozšířený okraj působí potíže se spolehlivostí u samonabíjecích zbraní.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 dub 2009 19:40

Ad to že nejdou přebíjet.... to není tak úplně pravda :twisted: spíš by bylo lepší říct, že to technicky lze ale nelze to dělat :lol:

Například .22LR

Předpokládejme, že úderník při prvním výstřelu zasáhne a poškodí 1/12 z plochy dna, proto přebitý náboj půjde odpálit na 11/12 plochy - což vlastně nemusí vadit. Zápalná slož kterou to zakápneme totiž musí být poměrně citlivá a tak je pravděpodobné, že se odpálení povede i pokud úderník uhodí do stejného místa. Horší to je, když vám takové náboje upadnou :twisted: a vůbec to bude dost dřevní :roll: nicméně trvám na tom, že to lze.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Teorie

Příspěvek od Apevia » 13 dub 2009 21:31

2epetr2008: Teoreticky to lze, prakticky velmi těžko proveditelné (aby jsi měl 100% výsledek).
Cogito ergo armatus sum.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 dub 2009 23:15

O tom se nikdo nehádá :wink: Však jsem říkal dřevní.

Třeba pojedeš do pralesů v Jižní Americe a bude se ti to náramě hodit :lol:
bibros
Příspěvky: 399
Registrován: 31 led 2009 13:42

Příspěvek od bibros » 15 dub 2009 16:57

Jediný náboj s okrajovým zápalem, který se doložitelně přebíjel, byl vojenský 14 mm Wanzel, ale přebité náboje se laborovaly jako cvičné.
Vyřčené slovo a vystřelenou kuli nevrátíš.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 15 dub 2009 19:34

A asi nevíš čím nahrazovali zápalku?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 15 dub 2009 19:44

Přebíjet 22LR? :lol: :lol:

No nic, pobavil jsem se a vracím se radši zpátky do vzduchovek... :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Tak

Příspěvek od Apevia » 15 dub 2009 21:15

Tak zrovna 22LR určitě ne, ale třeba bych chápal snahy u takových né moc známých nebo hlavně né moc používaných ráží jako je třeba .17HMR či 17HM2... Najde se spousta ráží, které nejsou tak časté a je jak malý výběr tak i jejich ceny nejsou zrovna příznivé...
Cogito ergo armatus sum.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 16 dub 2009 03:12

Já nevím proč se smát tomu přebíjení .22 LR.
Možná někteří ještě pamatují dobu, kdy nábojů ani zbraní nebylo a domácí upravená vzduchovka na malorážkové náboje nebyla až taková rarita. Někdo to ládoval diabolkou a za ní dával poplašňák, někdo holt splašil vystřelené nábojnice a přebíjel si.

Jen to střílení s tím nebylo jako to má Apevia na obrázku :lol:
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 16 dub 2009 12:01

epetr2008 píše:někdo holt splašil vystřelené nábojnice a přebíjel si.
znáš někoho takovýho?
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 16 dub 2009 12:08

Tak prosté ano by asi nestačilo, proto nahodím pár odkazů z netu.

http://blog.maly.cz/index.php?cmt=1228
spolužák v prváku na průmce vlastnoručně upravenou pistolovou vzduchovkou (převrtanou na malorážkové brabčenky) prostřelil učebnici ruštiny
Mimochodem - pomoci pridavneho uderniku se dala tato hracka predelat tak, ze brok ci diabolka byla odpalovana startovacim nabojem,
http://paddy.blogy.novinky.cz/0705/kotl ... nych-mozku
Výrobu malorážek doma i ve školní dílně v 7. třídě, po několika pokusech a úrazech, ukončil můj prostřelený palec.
Nedávno tu někdo postnul odkaz na takovou vzduchovku na aukru, ale nemůžu to najít.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 16 dub 2009 12:11, celkem upraveno 1 x.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 16 dub 2009 12:10

Nemyslím upravit vzduchovku na malorážku. Myslím že někdo z vystřelených hylzen .22 LR přebíjel náboje, kapal tam novou třaskavou slož a podobně...
Odpovědět