naboje pro zbrane s inertni strelou

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Btu

náboje pro zbraně s inertní střelou

Příspěvek od Btu » 31 črc 2008 12:54

Dobrý den všem na tomto fóru,
mám na Vás dotaz. Mohl by mi prosím někdo laicky vysvětlit co znamená pojem: náboje pro zbraně s inertní střelou? Mohl bych pod tento pojem zařadit náboje 7,62x25, 8x57JS Her., 7,62x54R MA.
Díky


JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 31 črc 2008 13:09

Inertní střela = střela, která neobsahuje výbušninu. Buďto náboje konstruované bez výbušné náplně, nebo je výbušná náplň dodatečně odstraněna a nahrazena inertním (nečinným) materiálem. Všechny tebou vyjmenované náboje mají inertní střelu.
Btu

Příspěvek od Btu » 31 črc 2008 13:23

Díky za odpověď, ještě poddotaz, jak je potom zajištěna jejich funkčnost, nebo jsou tyto náboje nefunkční? Slepé, či akustické to je asi zas jiný pojem, že jo?
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 31 črc 2008 13:56

Je rozdíl mezi pojmy "náboj" a "střela". Jednotný náboj se skládá z:
- nábojnice (inertní, je to jen kovová schránka)
- zápalky (není inertní, obsahuje třaskavinu)
- výmetné slože (není inertní, je to střelivina - střelný prach)
- střely (ta je inertní podle toho, jestli obsahuje nebo neobsahuje třaskavinu nebo jinou aktivní náplň)

Většina puškových a pistolových střel je inertních, protože jsou z olova nebo jiného kovu a neobsahují žádnou aktivní část, na cíl působí jen svojí kinetickou energií. "Náboj s inertní střelou" je plně funkční náboj, jsou to všechny nejběžnější náboje pro pušky a pistole.

Speciální střely navíc můžou ale obsahovat i třaskavinu, zápalnou slož, stopovku apod. To už nejsou inertní střely a v podstatě jde pro civilní účely o zákonem zakázané střelivo.

Pokud chceš získat "inertní náboj", musí se odborně rozebrat (delaborovat) a odstranit všechny jeho aktivní části = třaskavinu ze zápalky, střelný prach z nábojnice a aktivní náplň (třaskavinu, zápalnou slož, stopovku apod.) ze střely. Takový náboj je pak nefunkční (znehodnocený).
Btu

Příspěvek od Btu » 31 črc 2008 14:05

Díky za vyčerpávající odpověď. Už je mi to jasné :)
Odpovědět