Naboje "povolene" pro sebeobranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od bradek džon » 08 dub 2011 09:42

Harquebusier píše:
bradek džon píše:Pistole .22 má vyšší učinost (rychlost, učinný dostřel) než 6,35 stačí si pročíst tabulky. byl jsem taky překvapen když jsem to četl.

Byl jsi překvapen? Já jsem zase překvapen, jaké zdroje bereš za důvěryhodné. :o
Tomu troubovi, kterej tu tabulku dal dohromady asi vůbec nevadilo, že míchá hrušky z jablkama. 22 LR 330 m/s a 22 LR HV 410 m/s lítají z dlouhé (puškové) hlavně.
Z kraťoučkého pistolového laufu (Drulova sebou asi nikdo na obranu nenosí, že?) si co do energie střely proti 6,35 Br. ani neškrtnou (čímž ovšem tuto ráži nijak nehájím jako vhodnou pro sebeobranné účely).

Holt ne všechno na webu jsou moudra. :(
Čoveče, a já jsem zase přesvědčen, že když si přečteš ten článek celý, tak bys takhle nemluvil. Né nadarmo je .22 dost olíbená ráže u italské mafie.
Když použiji tvá slova, tak já bych se nepostavil, ani proti 6,35 ani proti .22... dokonce bych se nenechal ukecat ani proti flobertu, protože zkrátka nemám rád bolest.


Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
LadaN
Příspěvky: 47
Registrován: 11 úno 2010 11:28
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od LadaN » 08 dub 2011 09:59

.22LR je oblíbená ráže nejen u Mafie ale i u Mossadu ne pro svou účinnost, nýbrž pro míru hlasitosti projevu při výstřelu. Ale pro běžnou sebeobranu to snad nemá cenu komentovat.
LEX www.gunlex LEX
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od 4mike » 08 dub 2011 10:24

když řekneš A, řekni i B
ale používají to na svou obranu při kontaktní vzdálenosti či k nájemnýmu vraždění ze zálohy ?
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od kersanti » 08 dub 2011 10:49

Pokud 22 mafióza používají,tak si tipnu ruger 22
IMI používá ruger 10/22 http://www.ruger1022.com/docs/israeli_sniper.htm
LadaN
Příspěvky: 47
Registrován: 11 úno 2010 11:28
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od LadaN » 08 dub 2011 11:24

To 4mike: no to je samosebou bez komentáře, ale to už jsme out z tohoto vlákna.
LEX www.gunlex LEX
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 08 dub 2011 11:26

bradek džon píše:Čoveče, a já jsem zase přesvědčen, že když si přečteš ten článek celý, tak bys takhle nemluvil. Né nadarmo je .22 dost olíbená ráže u italské mafie.
Máš pravdu. Mluvil bych jinak. Tak, že ten článek je exemplární snůška pitomostí, sepsaných amatérem, nejspíše postpubertálního věku. Temné území - web zdarma naznačuje mnohé... :roll:

Je volbou každého, jaké zdroje informací považuje za kvalitní. Já mám zbrojní průkaz 20 let a zbraně jsou mým koníčkem ještě mnohem déle. V čerpání informací se tedy spoléhám spíše na svoji knihovnu, archiv časopisů, rozhovory se zkušenějšími kolegy střelci či puškaři než na hlouposti namátkově nalezené Googlem na síti. Ale jak říkám, je to volbou každého...

Omlouvám se za OT.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od navip » 08 dub 2011 18:44

Téma se jmenuje náboje "povolené" pro sebeobranu - což je podle mne v první řadě náboj který to spolehlivě dokáže na krátkou vzdálenost do 5,max 10m a tam už to budeš těžko obhajovat.To znamená jednou max dvěma ranami zastavit útočníka, aby vás ještě potom neumlátil tou trubkou co má v ruce a pak teprve zkolaboval.
Opravdu si myslíte že .22LR a 6,35 Br je to pravé ořechové? Na 90% tu vaši obranu přežije, vy možná taky, a u soudu se dovíte že se vás chtěl zeptat kolik je hodin, a to že se divně choval bylo tím že mu nebylo dobře.
Uživatelský avatar
von.raven
Příspěvky: 140
Registrován: 04 led 2011 03:17
Bydliště: Oderské vrchy
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od von.raven » 09 dub 2011 03:16

mi se .22 HV zda zatracene dostatecne, ted kdyz jsem ze samonabijecky (ktera musi natahovat zaver - cimz podle me fest ubere na energii kulky... delka hlavne neco kolem 22cm) ladil puskohled, tak jsem na 50m miril na smrkove desky tloustky 2cm a kazda rana prosla a litaly trisky (CCi Blazer - desky drzi terc na strelnici)
Požuby ožbrojen, hrožně koušu a když dojdou žuby tak škrábu :)
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 09 dub 2011 10:21

Samonabíjecí funkce ubere energii střely (nikoliv kulky :roll: ) jen minimálně.

Píšeš, že jsi střílel ze zbraně s 22 cm hlavní, tady je ale řeč o sebeobraně a za tímto účelem takto dlouhou 22 LR sebou asi nikdo nenosí. Mám maličkou Ermu v 22 LR, je to taková zmenšenina od Walther PPK, má hlaveň dlouhou 72 mm včetně komory. Moc hezká hračka, ale se silnějším prknem má problém již v kontaktní vzdálenosti. Nehledě na to, že rozumně se s ní dá střílet tak na 5 metrů, pak již střely létají naplocho. Na sebeobranu určitě ne.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od bradek džon » 09 dub 2011 22:51

Tak fajn nebudu ti to vyvracet. Já mám svůj názor ty svůj. Pokud ti lítají střely na plocho máš vyběhanej lauf.
Jinak jsme pěkně OT a koledujeme si minimálně o warning od moderátora. Takže zpět k tématu. Argument že má někdo 20 let zbroják je víc než úsměvný. Znám spoustu myslivců, kteří ho mají i 40 let a nerozeznají 9mm luger od 7.65 Br.

Pokud někdo někdy narazí na nějakou slušnou tabulku kde jsou popsané v ČR prodávaná střeliva a k jakému použití je lze užít, tak jí sem prosím postněte.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 11 dub 2011 21:52

To jsi hodnej, že mi to nevyvracíš a navíc ještě stanovuješ diagnózu mojí zbraně. Mohu Tě ubezpečit že:
1) Lauf, střílející bezplášťové střelivo 22 LR se dá jen těžko "vystřílet" i při velmi častém používání.
2) I kdyby to bylo možné, moje pistole má celkem na kontě tak do 500 ran.

Pokud jde o tu tebou požadovanou "slušnou tabulku", je třeba tady:

http://www.sellier-bellot.cz/cesky/pist ... ?product=9
a tady:
http://www.sellier-bellot.cz/cesky/nabo ... product=16

Přímé srovnání obou ráží vystřelených z krátké hlavně tam sice nenajdeš, ale jistě uznáš, že 22 LR se 135 Joule z 60 cm laufu nedosáhne z 6,5 cm hlavně 93 J, což je energie střely ráže 6,35 Browning. Ani 22 LR HVčko na tom nebude o nic lépe, protože větší dávku prachu, kterou má, v krátké hlavni prostě nespálí. Efektem bude hlavně větší kravál a záblesk.
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od kersanti » 12 dub 2011 01:57

Melensdad píše:Relative Stopping Power of Handgun Bullets

Based on Hatcher's theory, you want a handgun cartridge that has a value of over 50 for the most effective stopping power.

Values over 55 have diminishing returns. You don’t gain significant increase in stopping power for the extra recoil and control you must cope with. Handgun cartridges that don’t make a value of at least 50, should not considered for self-defense.

* A Hatcher Rating under 30, it only has about a 30% chance of producing a one shot stop.
* Hatcher Ratings of 30 to 49 raise a one shot stop to approximately a 50% chance.
* Ratings of 50 or higher produce a one shot stop about 90% of the time.

.45 ACP full metal jacket 230 grain .............. 49.1
.44 Magnum full metal jacket 240 grain ......... 92.3
.44 Magnum lead wad cutter 240 grain ......... 136.8
.44 Special full metal jacket 240 grain ........... 51.6
.44 Special lead wad cutter 240 grain ............ 76.5
.41 Magnum full metal jacket 230 grain .......... 54
.41 Magnum lead wad cutter 230 grain ........... 80
10 millimeter full metal jacket 180 grain ........ 50.3
.40 S&W full metal jacket flat nose 180 grain .. 53.4

.38 Special full metal jacket 158 grain .......... 26.7
.38 Special lead wad cutter 158 grain ........... 39.7
.357 Magnum full metal jacket 158 grain ....... 32.7
.357 Magnum lead wad cutter 158 grain ........ 48.5
.357 SIG full metal jacket 147 grain ............. 36.6
9 millimeter full metal jacket 147 grain ......... 32.3
.380 Auto jacketed hollow point 95 grain ........ 18.3
.32 Auto jacketed hollow point 71 grain .......... 11.1
.25 Auto jacketed hollow point 50 grain ........... 3.7
.22 Long Rifle jacketed hollow point 40 grain .... 4.2
Upravená tabulka s náboji u nás povolenými.S vyjímkou posledních 4 "hrášků" pro porovnání.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od bradek džon » 12 dub 2011 10:47

Harquebusier - My jsme si možná nerozuměli. Tabulky jsou skvělé, ale nevyčteš z toho co je povolené na obranu a co je povolené pouze pro sportovní střelbu.

Každopádně musím okomentovat tvůj poslední příspěvek ohledně .22 HV. Používám například Walthera P22 a ten má skutečně kraťoučkou hlaveň 83mm a i přesto pociťuji znatelný rozdíl v kopání a především ve spolehlivějším natahování závěru oproti standartům. Určitě to asi nebude tím tebou zmiňovaným plamenem před laufem, nýbrž skutečnou účinností v prachu uvnitř hlavně. Dokonce si dovolím tvrdit že některé jako Blaser HV ani plamen nevyšlehnou a přitom kopou extra víc. řekl bych že to bude rychlostí spalování. Co tím chci říct - né každé střelivo se nestihne vypálit v krátké hlavni,, tudíž účinnost bude vyšší než u 6.35 Br.
Co se týče vyběhanýho laufu, máš samozřejmě pravdu. Tam jsem se unáhlil
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Harquebusier » 12 dub 2011 11:16

Povolené... spíše bych řekl vhodné či nevhodné pro sebeobranu, pokud je tedy řeč o výkonu (energii). Ale toto kriterium je stejně nepříliš vhodné, proto byly vymýšleny jiné, viz např. to co sem dal kolega Kersanti.

Jasně, že HV kopne z kratšího laufu více, ovšem jeho ztráta oproti dlouhému je ještě větší, než u standard velocity. Ráže 22 LR (long rifle, tedy už podle názvu dlouhý puškový náboj) je určená pro dlouhé hlavně a proto se do krátkých nehodí. Existují sice varianty pro sportovní pistole, které mají rychleji hořící prachovou náplň, ale sportovní pistole nemá hlaveň 6 cm...
Oproti tomu 6.35 Browning je od samého počátku náboj vyvinutý pro mini pistolky. :wink:
Nijak ho neobhajuju, podle mě jsou obě ráže na sebeobranu v krátké zbrani stejně naprd. :(
LadaN
Příspěvky: 47
Registrován: 11 úno 2010 11:28
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od LadaN » 12 dub 2011 11:52

Nevím, zda bude mít debata o "sebeobranném střelivu" někdy nějaký konec, ale myslím, že je třeba alespoň správně vnímat příslušné termíny.
Povolené střelivo je přece takové, které není zakázané příslušnou právní normou, tedy zákonem o zbraních. A ten, pokud je mi známo, žádné rozdělení na střelivo "povolené pro sportovní střelbu" a "pro sebeobranu" nezná.
LEX www.gunlex LEX
Odpovědět