Naboje 9mm*19

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

pistolník

Příspěvek od pistolník » 05 bře 2006 17:18

Mě osobně připadají ty CEPP jako zbytečnost. Jde vpodstatě o střelu s expanzní dutinou, která je krytá pláštěm. Nevidím vtom žádnou výhodu.

Pokud nejdou sehnat tak není co řešit.

Můj názor je že na nošení stačí polopláště nebo subsonic.

Na stránkách Lapui mě to taky nedává hlavu ani patu.


vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Náboj 9mm *19

Příspěvek od vito » 06 bře 2006 09:39

Již po mnohokrát zde konstatováno: náboje Lapua CEPP nemají žádnou expanzní dutinu. Ani jeden z obou typů.Dle mých praktických zkušeností v současné době jeden z nejlepších schválených nábojů /střel/.
Vik

Příspěvek od Vik » 06 bře 2006 11:20

Po podivani se po netu, sem dosel asi k tomuhle teda. Je to obracene jak sem si prvne myslel:)

Pri kolmem vystrelu do +- 15 stupnu si zachovavaji pruraznost v tvrdych materialech jako FMJ, zatimco v mekkych materialech maji kratsi drahu zastaveni (na "mojezbran" se tvrdilo cosi okolo 60-80% klasicke FMJ, predni cast strely se zdeformuje zhruba na velikost zadni casti, takovej valecek to bude, ale tyhle informace brat spise s despektem).

Pri vyssich uhlech si zachovavaji schopnost pruniku do mekkych cilu (telo, drevo?) zatimco o tvrde veci(asi zed) se tristi.

Tedy, bude to zhruba stejnej efekt jako nosit klasickej poloplast od Sell-Bell, navic s tim, ze pokud se vyslovene minete, tak pokud to do neceho narazi, tak se rozpadne.
Treba kdyz vystrelite na psa, ktery vas napadl a minete, nebo prostrelite, tak po narazu na chodnik, nebo kamen pod povrchem se neodrazi ale roztristi.
No a ktomu si muzete pricist technickou kvalitu streliva, coz jak sem slysel se o EFMJ zase rict neda. Ale to je zase takovy "jedna pani povidala"
Tot moje domnenka, vydedukovana z informaci z ruznych zdroju.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Náboj 9 mm*19

Příspěvek od vito » 06 bře 2006 13:24

Já to nemám z netu ale ze svých zkoušek. Standardní navlhčené Zlaté stránky, zkoušeno v 9 Luger od Winchester subsonic přes teflonované olovo od Fiocchi, polopláště SaB až CEPPům od Lapuy. CEPPy se deformují na cca 1,5 až dvojnásobek základního průměru střely, zůstávají vcelku a mají i tak vynikající průbojnost. Střelný kanál se pravidelně a čistě rozšiřuje. Do zdi jsem s nimi nestřílel.
Vik

Příspěvek od Vik » 11 bře 2006 21:51

Nezlob se, ja su vetsinou ke zdrojujm z internetu znacne skepticky:)

A kdyz bys porovnal Ceppy vuci prubojnosti standartniho FMJ a poloplaste od SaB jak by si vedly. Nemel bys pro srovnani fotky tech naboju?
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 14 bře 2006 18:03

Já se osobně domnívám, že teoretické porovnání je na slušně řečeno na nic. Důležité je , že se snižuje riziko průletu zasaženým objektem a, že je tu určitá vyšší schopnost zastavení než u klasiky. Jinak v praxi jsem pár střelených viděl a výsledky byly velice rozdílné. Jedou osoba dostala 16 zásahů 9mm Praa a ani následný zásah z Benelky nedokázal ihned útočníka eleiminovat aještě jednoho člověka ze zásahovky napadl. Další případ člověk v autě zasažený do hlavy a ještě vozidlo po velice těžké havárii, kdy se snažil projet barikádu ze sl. vozidel opustil běžel cca 20 metrů exitoval až za 14 dní. Další průstřel holení kosti spodní hrany ruky a třetí střela šla zvrchu přes klíční kost skrze plíce a zůstala v páteři. Po takovém zásahu a málem utekl. Na druhé straně policista lehce zraněný do paže umírá na šok. Jistá otec zločinec se rozhodl zprovodit ze světa svého tehdy 11ti letého syna a na dvorku RD ho vzal brokovnicí do oblasti břicha. Jak to tam vypadalo si asi dovedeete přestavit. Syn bohužel zemřel, ale až v 21 letech na předávkování.

Pointa k čemu teorie a testy do gelatiny, když praxe je tak rozmanitá. Dnes každá firma produkující střelivo sní o 100% střelivu, ale jsou zde tak protikladné požadavky, že se to doposud nikomu nepodařilo. Proto se domnívám, že ty dva údaje stačí.

Jaroslav
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 15 bře 2006 06:17

Pod to nezbývá, než se podepsat.

Víte, v oblasti terminální balistiky existují dva mýty, které ale v podstatě ohrožují život nostitele zbraně:

1. Moje střela "SUPERDUPER" mě zachrání, protože má 10x větší zastavovací účinek. V první řadě zastavovací účinek je nesmysl. To je hypotetická hodnota, vypočtená podle dnes už docela zastaralé metodiky za použití nepodložených a mnohdy nepřesných údajů a špatných předpokladů.
Ve skutečnosti je nejduležitější patero terminální balistiky, které definovali pánové z FBI asi před dvaceti lety - umístění zásahu (placement) 40% - hloubka průniku (20%) - předaná energie (10%) - psychycký stav cíle(20%) - Velikost a stav trvalé/dočasné dutiny (10%)

2. Moje střela "SUPERDUPER" zůstane v cíli, zatím, co střela oglivální v cíli nezůstane a proletí. Jistě. Je potřeba nezapomenou na zásadní předpoklad: ta střela do toho těla musí doletět. Jinak řečeno, musíte se trefit. Jinak je Vám ten nejdokonalejší CEPP zcela na nic. Kdyby jste viděli statistiky ozbrojených střetů a jejich "efektivity" - tedy kolik vystřelených střel našlo svůj původní cíl, tak byste se divili, jak malé to je procento.

Myslím, že je čas přestat planě teoretizovat a začít se věnovat nácviku praxe. Takže hurá na střelnici :twisted:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Náboje 9 x 19

Příspěvek od vito » 15 bře 2006 07:45

Souhlas. Už jsem se zmiňoval, že tyto polemiky se mohou vést tak maximálně ve velmi obecné rovině Terminální balistika je o tom, co píše HanuIv. Účinky v cíli jsou rozdílné případ od případu a rozhodně se nedají generalizovat. Spoléhat se jenom na to, že mám dokonale zkonstruované střely a že tím automaticky budu mít ve střetnutí úspěch je, mírně řečeno, velmi optimistické. Vše je v nácviku a drilu. A pánové, nezapomínejme na mentální přípravu. O té se tady moc nemluví. Já jsem svým žáčkům vždy tvrdil: Mentální příprava a modelování situací je 80% úspěchu při ozbrojeném střetnutí.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 15 bře 2006 09:10

Tak tak.
Je to jako když si člověk pořídí zimní pneumatiky a myslí si, že se mu tím pádem nemůže nic stát.
A vzhledem k tomu, že při střetu jen mizivé procento střel zasáhne zamýšlený cíl, tak pro nezúčastněné osoby představují "ranivější" střely daleko větší nebezpečí - paradoxně. Každý argumentuje průstřelem útočníka, ale že dalších 10 kulek poletí na všechny strany už jaksi zapomíná. :?
Vik

Příspěvek od Vik » 15 bře 2006 10:56

Probuh nezvrhnete to do diskuze o terminalni balistice. Me jen zajimalo jak se ta strela chova konkretne po zasahu tech zlatych stranek v porovnani s ostatnimi, kdyz uz se s tim testem dotycny delal.

Puvodni otazka znela predevsim na kvalitni a spolehlive strelivo v ramci zakona. Kdyby mi slo o terminalni ballistiku koupim si .45 a do toho narvu tri hydrashocky koupeny na sberatelak.

CEPP me ukurat zaujal tim, ze pri vetsich uhlech narazu se tristi, takze prave kdyz prostrelite ci minete, tak se strela po narazu do nejake prekazky roztristi, a jeji ztbytky budou rozhodne mene zivotu nebezpecne nez celistva kulka. A ze je to jak tu nekdo rikal, kvalitni strelivo, jedna kulka jako druha. Takze to neberu rozhodne jako nejakou kouzelnou kulku od carodeje ze zeme Oz, ale jako obycejnou strelu, ktera ma navic drobnou vyhodu.
venda

Příspěvek od venda » 17 bře 2006 13:15

vito: mentální příprava mi moc neříká, jak to trénovat? a nevím jestli to vůbe jde, totiž můžu se připravit na situaci v které jsem nikdy nebyl na tož v ozbrojeném střetu. moc mě to zajímá. myslim si že je to jako ze vším např. sport: i hráči na stejné technické úrovni se můžou neskutečně lišit v samotném zápase či utkání - léta jsem hrál závodně tennis a vím že ti nejlepší se lišili jen tím, kdo umí lépe prodat to, co mají na trénováno. tudíš vycházím z poměru: 35 % motoríka+technika a 65%hlava. díky za odpovědi
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 17 bře 2006 14:08

Nelze to od sebe oddělit(praxi a duchovno),naopak je to nutno kombinovat,jakousi hrou na kdyby:Kdyby z toho rohu vyběhla......musíš jako ozbrojený člověk myslet ,žít dýchat,máš-li kalhoty máš na sobě bouchačku,nemáš-li kalhoty a jsi v posteli jsi tam mimo jiné :twisted: i s krochnou....to že máš paranoiu ještě přece neznamená že po tobě nejdou :D a pak závody a o závodech se nesoustředit na výsledky ale na svůj psychický stav a bezpečnost.......je též dobré mít alespoň základy nějakého boje muž proti muži,aby tě nerozhodila blízkost nepřítele......a jistě přijdeš na další během času....
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » 29 čer 2006 22:26

to VIK
poptej se na Šumavské, možná, ještě mají
bližší tech.info najdeš na webu lapua.com
Uživatelský avatar
Salamoun
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2006 11:16

Příspěvek od Salamoun » 30 čer 2006 07:24

Souhlasím se všemi názory na tomto threadu,konečně se zde sešli lidé,kteří používají hlavu a nabyté znalosti.Všem zúčastněným přeji hezký víkend.
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S474N » 30 čer 2006 08:54

A kdyz uz budes na sumavske, tak se na ty Lapua vykasli a rovnou si kup EFMJ.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Odpovědět