naboj na obranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 18 dub 2006 18:45

Ach jo. Zas už tu je diskuse přímo na úrovni. Subsonik je proto podzvukový, protože je u něj použitý pomaleji hořící prach a podstatně těžší střela. Tato kombinace vytvoří právě to, že střela má podstatně větší hybnost ale přibližně stejnou energii jak normální oglivál (záměrně do toho netahám číselná vyjádření rychlostí, energií atd).

Jak vám každý, kdo absolvoval základní kurz mechaniky (tedy klasické Newtonovské fyziky) řekne, energie je skalární veličina, tedu není možno ji vyjádřit vektorově, nemá směr. Je to jako když vezmete kýbl vody a hodíte jej na zem. Část energie se při dopadu spotřebuje na rozbití nádoby, část na vnitřní tření vody, čás na jakýsi silový účinek do stran a část na silový účinek na podložku. Nedá se ale opravdu přesně říci, jaký díl energie půjde na jakou činnost. Naproti tomu se dá přesně určit, jak střela předá hybnost a z ní se dá i určit jaký bude silový účinek, protože hybnost je vektorová veličina - má směr.

Jaká střela je nejlepší? Taková, která má velkou energii (aspoň kolem 500J), střední průřezové napětí (aby neprošla cílem, ale aby dokázala proniknout dostatečně hluboko) a schopnost deformace na cca 1,5 - 2,1 násobku původního průměru. Původní průměr by měl být u pistolové střely od 9 mm výš. Všechno ostatní je jenom otázka konstrukce střely, osobní víry, zkušeností, testů a magie.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 129
Registrován: 22 bře 2006 06:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lala » 18 dub 2006 21:18

"Jo, a polopláště zakázaný nejsou. Stačí se přečíst zákon a vyhlášku."

- nevim, nic takoveho nemohu v zakone a vyhlasce najit, neni to mysleno jen pro lovecke ucely?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 18 dub 2006 21:42

Kdyby to tak bylo, muselo to tak být řečeno. Zkuste si projít vyhlášku číslo 370/2002 sb.

V paragrafu 2 o dovoleném výrobním provedení střeliva jasně čtete:
(1) Za dovolené výrobní provedení střeliva se považuje
a) střelivo se střelou celoplášťovou, poloplášťovou, olověnou, plastovou, pryžovou nebo značkovací. Jádro střely smí být pouze z měkkého materiálu, přičemž plášť střely smí být ocelový, tombakový, plastový, teflonový nebo měkkým kovem pokovený...

V zákoně o zbraních a střelivu je pak definováno, co je zakázáno (pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku) a ze semantiky vyplívá, že vše ostatní (moc toho nezbývá) je povoleno.

Ale dostanete se k tomu NEJDÚLEŽITĚJŠÍMU: Je střela, která se deformuje v těle střela "šoková nebo střela určená ke zvýšení ranivého účinku"? Moje odpověď zní, že není (ale to už je jenom moje spekulace). Ona totiž každá povolená střela (střely s ocelovým jádrem povolené nejsou) se v těle deformuje a může za jistých podmínek fungovat jako šoková, nebo se zvýšeným ranivým efektem.

Nakonec dospějete do stavu tropického šílenství na jehož konci uvidíte nápis svítivý barvami duhy"Je jedno, jestli budu nosit poloplášť, střelu typu CEPP, nebo střelu s tupým nosem, hlavně, že přežiju útok a budu zdráv a živ" :lol:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 dub 2006 08:53

Jen bych uvedl na pravou míru ten subsonik.
Jeho energie je zhruba o pětinu nižší oproti normálnímu střelivu.
(400J versus 500J)
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

náboj na obranu

Příspěvek od vito » 19 dub 2006 14:04

Pro Kubajzz: Někam se mi ztratil můj příspěvek, doufám, že se někde nevynoří a nebudu vypadat jeko pitomec. Tedy. Ta nižší výkonnost subsoniků proti "normálnímu" střelivu nemusí nutně být. Záleží na té které laboraci jednotlivých druhů i u jednoho výrobce, natož u různých výrobců. Mám subsoniky o Winchestera, které jsou výrazně výkonnější, než FMJ od téhož výrobce. Je to skutečně velmi různé.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 dub 2006 14:35

Bral jsem běžný subsonik od SB.
Aby měl subsonik těch 500J, tak by musel mít přes 11g, což si myslím je u 9Lug docela dost (běžně 7,5-8g).
Mimochodem to je přesně .40SW = subsonik (11g/300ms) co má energii 500J. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Náboj na obranu

Příspěvek od vito » 20 dub 2006 12:22

Pro Kubajzz: Jo, máš samozřejmě pravdu. ten Winchester, o kterém jsem psal má střelu 9,6 gramu, je to parádní náboj se střelou komolý kužel, moc rád ho nosím. Jinak, laborace jsou tak nepřeberné, že tady na to skutečně není místo. :D
Odpovědět