Na co si dat pozor pri koupi ZKM 456

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od FIRECRACKER » 12 úno 2016 11:39

Ahoj,

chtěl bych začít střílet s Malorážkou. Našel jsem inzerát na ZKM 456

Domluvil jsem se s pánem že ji vyzkoušíme na střelnici, je něco na co bych si měl dát pozor co bych měl zkontrolovat?

Díky

tři obrázky
https://drive.google.com/file/d/0B9ew0N ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ew0N ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ew0N ... sp=sharing


harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od harpplayer » 12 úno 2016 13:17

Většinu toho máš popsanou ve vlákně "vše o malorážkách" - stačí pohledat. Z fotek je patrné naprosto nesmyslné upevnění dvojnožky (z toho usuzuju, že současný majitel toho o přesné střelbě mnoho neví). Dvojnožku je třeba vždy upevňovat na pažbu, nikoli objímkou na hlaveň. Hlaveň musí volně kmitat a tomu takto upevněná dvojnožka brání. Pokud hlaveň volně nekmitá a má to vliv na konzistentní soustřel...
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od FIRECRACKER » 15 úno 2016 16:35

harpplayer píše:Většinu toho máš popsanou ve vlákně "vše o malorážkách" - stačí pohledat. Z fotek je patrné naprosto nesmyslné upevnění dvojnožky (z toho usuzuju, že současný majitel toho o přesné střelbě mnoho neví). Dvojnožku je třeba vždy upevňovat na pažbu, nikoli objímkou na hlaveň. Hlaveň musí volně kmitat a tomu takto upevněná dvojnožka brání. Pokud hlaveň volně nekmitá a má to vliv na konzistentní soustřel...
Děkuji za příspěvek, zmiňované vlákno jsem si nalezl, prošel jsem prvních 220 příspěvků z celkem 1250 a odpověď na svůj dotaz jsem nenalezl. Myslím, že nedostatek času procházet 1200 příspěvků není lenost ...

Pokud by byl někdo tak laskavý a napsal zda je něco na co si dát při koupit požié ZKM 456 pozor tak radu uvítám.

A ještě děkuji za ten poznatek ohledně umístění dvojnožky.
MARKONY
Příspěvky: 472
Registrován: 02 čer 2004 23:20
Bydliště: Ostrava

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od MARKONY » 15 úno 2016 17:17

Třeba podívat se jesli není poškozené usti . nejlépe vzit na střelnici a odzkoušet .
SUHL 150 Anschutz m54 Ruger 161 Glock 43 K 100 X-Calibur Walther PPK .22LR
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od harpplayer » 16 úno 2016 06:24

Ach jo! Nejdřív je třeba zjistit, zda není poškozeno ústí hlavně. To se zjistí nejlépe pohledem na "korunu" ústí přes lupu. Pokud tam jsou nějaké nepravidelnosti, nebrat.
Vyjmout závěr a podívat se do vývrtu - v případě, že jsou v hlavni nečistoty, vyčistit a pohled opakovat. V případě jiného, než zrcadlového vývrtu nebrat. Musí být jasná pole a ostré drážky.
Pokud při pohledu do laufu uvidíš v jednom nebo více místech po celém obvodu stín = výduť - nebrat. Totéž zjistiš protažením vytěráku od komory k ústí - musí jít po celou dobu protahovat plynule, nikde nesmí povolit a zase zadrhnout. Jinak je to opět známka výdutě, tzn. nebrat.
Nesnaž se tam cpát vytěrák od ústí, jinak tě majitel zbraně zabije (pokud tomu jen trochu hoví).
Je třeba zjistit forzírování střely - nejlépe opatrně vylomit střelu z náboje .22LR a opět od komory protlačovat. Na začátku by to mělo jít ztuha a po protlačení náběhovým kuželem plynule s mírným pocitovým uvolněním. Při již popsaném efektu uvolnění a opětovném zadrhnutí nebrat. Na protlačené střele by stopy po drážkách měly být jasné a pravidelné.
Je třeba do zbraně zpět zasunout závěr, do komory prázdnou nábojnici, závěr natáhnout a spustit - následně prohlédnout otisk úderníku - musí být jasný a pravidelný. Chod spouště musí být bezpečný, zbraň nesmí samovolně spustit např. poklepem natažené zbraně botkou o podložku. Nikdy nezkoušej chod spouště naprázdno bez zasunuté nábojnice. Můžeš tak zmrvit zadní čelo komory nebo uštípnout úderník.
Dál je třeba překontrolovat úplnost a správné dotažení upevňovacích šroubů a kompletnost příslušenství.
No a pak hurá na střelnici a pokud možno značkovým střelivem vyzkoušet funkčnost, přesnost a spolehlivost. Zde se nejčastějí narazí na to, že největší problém bývá v mezikusu mezi zbraní a podlahou (a tím nemyslím dvojnožku).
Samostatnou kapitolou je upevnění, seřízení a nastavení optiky.
Sám vidíš, že bez jistých zkušeností se neobejdeš. Proto doporučuji vzít ssebou někoho, kdo zbraním jakž takž rozumí a ví, na co si dát pozor a jak případná vada ve skutečnosti vypadá a jak se projeví.
Stačí to takhle?
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Křapáček » 16 úno 2016 18:12

Ach jo ! Tak dekujeme :)
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od harpplayer » 16 úno 2016 20:30

Nechápu, proč reaguješ. Pokud vím, ty ses na nic neptal....
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Křapáček » 16 úno 2016 20:42

Dekoval jsem ti za všechny ostatní tazatele i za ty kteří se tu primo neptaji.
Nehledej v tom nic špatného spise naopak. Jen tak dal.
:?
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Pajik_CZ » 16 úno 2016 22:25

taky děkuji, ač jsem se neptal. Sice 456 již mám, ale tohle se hodí vědět komukoliv :)
FIRECRACKER
Příspěvky: 128
Registrován: 23 čer 2009 15:18
Bydliště: Praha

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od FIRECRACKER » 16 úno 2016 22:39

harpplayer velmi děkuji za odpověď/rady
Leeoo
Příspěvky: 198
Registrován: 13 lis 2008 21:24
Bydliště:

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Leeoo » 16 úno 2016 23:18

Při cenách zkm nemá smysl špekulovat a hledat drobnosti, já bych si dal pozor, aby nebyla přelazená spoušť a zbraň nespustila při odjištění pojistky. Divím se prodejcům, co jdou se zbraní za pár šlupek s kupcem na střelnici, já bych se na to z vysoka...
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od JuroNR » 17 úno 2016 11:36

Chlapi, mne to neda a stale rozmyšlam ako može vzniknuť poškodenie na usti hlavne, ved každe ustie je chranene, bud je tam take milimetrove osadenie alebo zahlbenie aby sa ustie chranilo, alebo je tam urobeny radius ktory prečnieva a vyvrt je akoby skryty aby sa nepoškodil, to by musel majitel maloražky zobrat flintu na gulečnik a použiť ju ako tago a ustim odražať gule. :roll:
Dalšia pre mna nepochopitelna vec je, ako može vzniknuť vyduť v posranej maloražke, že by ta mekka olovenna strela postala na sekundu v hlavni vytvorila by sa vyduť a potom by pokračovala dalej von?
Možno keby bolo nalepene olovo v niektorej časti hlavne a vyterakom by sa zistilo že v tom mieste kladie večši odpor tak to by mohlo byť, ale to zase vylučuje možnosť ked už ta hlaven bola pred predajom dokladne vyčistena.
No ale teoreticky je všetko možne, ja som len nahlas rozmyšlal, inač pohoda.
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Křapáček » 17 úno 2016 13:55

Usti poskodis napr blbym ocelovym vyterakem kdyz cistis od usti.

Vydut z vyroby, mrskal to bolsevik ve znacnych seriich
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od Kodiak » 18 úno 2016 08:36

Leeoo píše:Při cenách zkm nemá smysl špekulovat a hledat drobnosti, já bych si dal pozor, aby nebyla přelazená spoušť a zbraň nespustila při odjištění pojistky. Divím se prodejcům, co jdou se zbraní za pár šlupek s kupcem na střelnici, já bych se na to z vysoka...
Myslím, že s tebou nemůžu souhlasit a asi nebudu jediný.
Pokud si něco kupuji, tak mi v první řadě jde o to, abych investované zdroje nevyhodil jen tak zbůhdarma. Tím spíš jde-li o zbraň. I když se jedná v tomto případě „pouze“ o ZKM 456, neznamená to, že si nezaslouží věnovat stejnou pozornost jako zbraně za „větší“ prachy.
Já bych si teda nechtěl domů koupit werk, který by byl dobrý akorát na to, aby na něj sedal prach ve skříni.
Pokud se jedná o prodejce, jestliže chce prodat, musí ujistit zákazníka, že prodávané je v očekávaném stavu.
Když něco prodávám já, tak nejen že se zákazníkem jedu na střelnici, ale dám mu ke zkoušce i střelivo odpovídající kvality, aby mohl zbraň vyzkoušet, nebo mu jí předvedu sám a je mi jedno, jestli to je za 5 nebo 50 tisíc.
To v konečném důsledku znamená, že třeba od tebe bych si nic nekoupil, protože tobě je tohle zatěžko!

Jinak k tématu - Harp to popsal zcela přesně, osobně bych nevynechal žádnou část.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Na co si dát pozor při koupi ZKM 456

Příspěvek od harpplayer » 18 úno 2016 14:04

To JuroNR: Ustí hlavně, je možno poškodit necitlivým zacházením, ať už, jak popsal Křapáček, nevhodným postupem při čištění, nebo třeba tím, že při odpočinkové poloze v leže někdo reje ústím hlavně v hlíně (netřeba se divit, viděl jsem to nesčetně krát), případně, že v klubovém trezoru něco na flintu "nešťastně" spadne, případně, že je zbraň napadena kutilem domácím (zvláštní mutace živočišného druhu homo sappiens).
Rovněž výduť může vzniknout dost neočekávaně rychle. Malorážka je totiž, ač se to nezdá, zbraň s poměrně vysokým vnitřním startovacím tlakem (viz http://www.rucevzhuru.cz/images/poradna ... y/22lr.jpg). Stačí, aby v hlavni zůstalo např. zrnko písku a výduť je na světě, zejména u méně masivních hlavní (to není, až tak dalece případ ZKM 456). Už jsem ale také viděl výduť u terčovnic s dost robustními hlavněmi. Bůh suď, jak mohly vzniknout, důležité je, že vznikly.
Odpovědět