MTC Viper 6-24/56

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

drát
Příspěvky: 1672
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Příspěvek od drát » 04 led 2009 13:40

Recenze jak z odborného časopisu.


CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
dobrodruh

Příspěvek od dobrodruh » 04 led 2009 13:46

to: happymoos & drát
..díky :D
, snad to někomu pomůže při schánění informací
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Optika

Příspěvek od Apevia » 04 led 2009 14:06

Velice pěkná optika... Cena je taky velmi dobrá... Tvůj test-recenze je velmi pěkná... Přeji Ti ať Ti slouží!
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
Josef Krtička
Příspěvky: 201
Registrován: 20 dub 2007 14:17

Příspěvek od Josef Krtička » 05 led 2009 12:08

To dobrodruh: testovat, jestli ti se ti mění bod zásahu při změně zvětšení střelbou na 9 metrů je nesmysl, to by na tom musel být puškohled fakt blbě, aby se na tu vzdálenost ta chyba projevila. No a na větší vzdálenost už do toho vstupují další vlivy, jak jsi správně napsal, které celé měření zkreslují. Je ale způsob, jak puškohled opravdu objektivně otestovat, a dokonce nemusíš vystřelit ani jednu ránu :wink: . Já puškohledy jinak netestuju a musím říct, že docházím mnohdy k dost šokujícím zjištěním. Předem ale upozorňuju, že tahle metoda je jen pro ty, co mají odvahu podívat se pravdě do očí. Metoda je strašně prostinká: Do velkýho svěráku na těžkým stabilním stole upnu 11 mm vyrobenou šínu (nebo weavera -záleží na jakou lištu máš montáž), na ni upnu puškohled, do vzdálenosti např 25-30 metrů si něco umístím (já používám obrázek se síťovým vzorem pro lepší přehlednost), zaměřím na to kukr a pak už jen točím točítkama na všechny strany, dělám si "box testy"atd bez jedinýho výstřelu-vždy se musí kříž vrátit na výchozí místo. Nejzajímavější je právě test při změně zvětšení. Zaměřím se přesně na bod na obrazci a měním zvětšení tam a zpátky a přímo vidím, co se děje. Zatím všechny puškohledy co mě prošly rukama, měnily při tomhle testu "bod zásahu". Ty kvalitnější velmi plynule a pravidelně, takže se dá odchylka stanovit a později vždy při změně zvětšení eliminovat překlikáním. Ty horší k tomu ještě přidávají mechanickou vůli uvnitř mechanizmu, kdy se bod zásahu mění pouhým "vrkláním" točítkem zoomu sem tam a k tomu se může přidat stejná vůle i v točítku paralaxy. Bohužel v rozdělení na lepší a horší nehraje žádnou roli cena puškohledu! To bylo moje největší překvapení, když jsem začal puškohledy testovat tímhle způsobem. Východisko z celé zdánlivě zoufalé situace je to, že skutečná praktická střelba je ovlivněna tolika dalšími nepřesnostmi (zbraň, střelivo, povětrnostní vlivy a nesmím zapomenout na tu největší, aspoň v mým případě, tedy střelce :D ), že tyhle "nepřesnosti" v puškohledu se v tom všem schovají a rozmažou. To jenom že jsi se tak rozepsal o tom testování, tak jsem si nedal pokoj :wink: . Ještě OT-pjeknej kvér.
pepe
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 led 2009 12:53

No z toho co je na fotce je vidět, že to se změnou zvětšení bod zásahu mění, a to dost výrazně. Protože jestli to na 9m posune zásah o 3mm tak na 50m už to můžou být tři centimetry.

Jinak jestli se MTC obecně zlepšilo, tak je to jenom dobrá zpráva. Já jsem zatím viděl dva kusy a ten jeden měl hrozný obraz na zvětšení přes 20x (ostřil jenom střed, tak nějak kolem kříže, ramena už byly v mlze) a ten druhý měnil zvětšení obrazu při točení točítkem paralaxy (dost nepochopitelná věc). Takže sice oba použitelné, ale celkem se zásadními vadami.
dobrodruh

Příspěvek od dobrodruh » 05 led 2009 16:53

to Josef Krtička:
..ju, naprostý souhlas, testovat změnu bodu zásahu nástřelem na 9M je pochybné musel by to být opravdu zoufalý kousek. Bohužel je rovněž pochybné testovat to na vzdálenost 30M, kde se zase projevují jiné vlivy (puška, střelec, vítr) a těžko je v tomto případě rozlišit od chyb optiky.
U box testu jdou ty ostatní vlivy alespoň eliminovat na únosnou mez střelbou na kratší vzdálenost a zvětšením provedených korekcí.
Cestou z tohoto dilematu je použít postup, o kterém píšeš.
Díky za reakci a za elegantní tip na testování, podívám se pravdě do očí a zkusím to s Viperem bez výstřelu :)
KING
Příspěvky: 113
Registrován: 19 kvě 2006 22:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KING » 05 led 2009 19:48

Plně souhlasím s Josefem Krtičkou. Dokud jsem nezačal upínat puškohledy do svěráku tak jako Josef tak jsem nechal spoustu času a nábojů na střelnici a stejně jsem nic přesně nezjistil. Ve svěráku je vidět vše, hned, zadarmo a bez rušivých vlivů. Každý puškohled mění nástřel se zvětšením, se změnou AO či SF, klikají jinak než mají. Otázka je o kolik. Terč mám na 28m a dle osnovy a rozsahu zoomu vidím pohyb záměrného bodu se zvětšením i 1mm. A krom toho mám u terče značky abych změřil zorné pole (které bývá u puškohledů se stejnými parametry různé) a noviny, abych porovnal kvalitu skla.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 05 led 2009 20:24

A nemohli byste uvést které puškohledy vám vyšly z této zkoušky jako nejlepší? I když to bude sakra OT, myslím, že by to bylo zajímavé.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Josef Krtička
Příspěvky: 201
Registrován: 20 dub 2007 14:17

Příspěvek od Josef Krtička » 05 led 2009 22:57

Kingu, jestli se ti mění bod zásahu v cíli při změně zvětšení na 28 metrech o pouhý 1 mm, potom testuješ fakt dobrý kousky, to by znamenalo na 50-ti metrech zhruba 2 mm odchylku a to bych bral. Moje zkušenosti jsou bohužel běžně i o řád horší...
pepe
KING
Příspěvky: 113
Registrován: 19 kvě 2006 22:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KING » 06 led 2009 07:52

Psal jsem o minimu které jsem schopen odhadnout, v praxi je to skoro vždy více. Teď používám Weaver GrandSlam 6-20x40AO, takže už celkem slušný puškohled a při změně zvětšení 20x-11x se nehne, při 11x-6x stranově uhýbá asi 1.2mm/28m. A klik není 0.125MOA ale 0.137MOA, nicméně v celém rozsahu stejně. Těch GS jsem měl několik a nebyly špatné ale to je OT.
A taky není od věci zkusit zaostřit AO nebo SF při max. zvětšení, pak přejít na minimální a ověřit že je pořád zaostřeno, i to se mění.
Uživatelský avatar
Josef Krtička
Příspěvky: 201
Registrován: 20 dub 2007 14:17

Příspěvek od Josef Krtička » 06 led 2009 08:47

Aha, špatně jsem pochopil, už je mi to jasný. Jinak tedy Weaver-dobrý(hm, asi dobrej oddíl). Co mě prošlo rukama je spíš to, o čem je tu na fóru řeč nejčastěji -ZOS, Hawke,MTC a tak, vesměs čínská výroba, cenově do 7-8 tisíc.
pepe
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Příspěvek od Barys » 06 led 2009 11:26

Předem bych chtěl poděkovat Jos.Krtičk. za opravdu přínosný příspěvek,jelikož on se na tomto fóru neprosazuje kvantitou bezcených příspěvků,ale kvalitou!Na druhou stranu jen bych chtěl poznamenat,že nepatrné odchylky při změně zvět.,paral. a klikání jsou běžné a pokud to není opravdu tragické tak není důvod se znepokojovat,protože ost.vlivy střelby jsou vždy větší než chyba optiky.Tím jsem chtěl trochu upokojit čtenáře,který tento test zkusí,aby hned na tom svěráku tu svou optiku nerozmlátil kladivem. :D
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: MTC Viper 6-24/56

Příspěvek od kesi » 11 pro 2009 07:03

Apevia vložil do vlákna MTC Viper 10x44 pěkné recenze, zaujalo mě hodnocení této optiky po tom všem co jsem tu četl:

Optics

But the most important thing a scope should have is missing: good optics. It's just unbelievable how bad these optics are. They miss clarity and contrast and the image is milky on every magnification except the lowest, and even then eye positioning is very critical to get some kind of clear image. This is all very disappointing. I do like the crosshairs though.

Možná měl v ruce jen špatný kus.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: MTC Viper 6-24/56

Příspěvek od madbugie » 11 pro 2009 07:27

MTC vipery su tym zname že maju mliečne kruhy ked pozeráš "krivo" do optiky...

kesi ale pre nás vzduchovkárov a HFTčkarov je to by som celkom povedal aj výhoda,... že má mliečny obraz... ale ked pozeráš v "strede" tak je ten obraz relativne OK - rozjasní sa, čiže minimálne sa eliminuje chybyčka pozerania a paralaxy... pozeral som do 10x44 a je to tak robí mlžné kruhy ale ked si v strede je to OK v rámci danej cenovej hladiny... čiže ako vzduchovkár by som to videl ako plus... (aj ked je to v podstate chyba :D )

zveráková metoda sa mi celkom pozdáva akurát že máte dokonale pevný zverák na pevnom stole ktorý sa absolútne "nehýbe"... ??? aj to treba preveriť... zveráky tiež majú dosť velké vôle v mechanizmoch...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: MTC Viper 6-24/56

Příspěvek od kesi » 11 pro 2009 07:41

Ahoj :) , když si přečteš recenzi o modelu 10x44 (ve vláknu MTC Viper 10x44), tak je tam napsané zhruba to co píšeš, :roll: už jsem to zde párkrát na fóru četl, to by mě nepřekvapilo a snad to i chápu jako dobrou věc minimalizovat chybu paralaxy (i když...), ale přečti si obě recenze!
Viper 10x44 dopadl ve srovnání s Viper 6-24x56 (podle jednoho a toho samého člověka) jednoznačně lépe!

http://www.severi.be/airgunning/MTC%20Viper.htm

Na předchozí straně je recenze a v ní se dočteš, že má 6-24x56 jasný a nezkreslený obraz i při horších světelných podmínkách + snadné a rychlé nalezení pozice oka i při maximálním zvětšení.

Proto jsem psal, že možná narazil jen na špatný kus.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět