Mosin 91,30,38,44 i ostatni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kaufman

Mosin 91,30,38,44 i ostatní

Příspěvek od Kaufman » 29 kvě 2005 12:45

Chtěl bych si časem udělat zbrojní průkaz, jelikož se o zbraně zajímám, ale jednoznačně to není rozhodnutí, které lze uspěchat. Když jsem tak koukal na kulovnice, které bych mohl koupit v určité cenové relaci (tzn. tak do 7000 Kč), přichází v úvahu vzhledově jedině CZ 858 Tactical nebo Mosin 1944. Ovšem vzhledem k tomu, že ona CZ 858 je dokonce dle vašich informací vyrobena z "jetých", pouze přebrynýrovaných dílů, a druhá, již zmiňovaná puška na tom rovněž nebude o nic lépe, rozhodl jsem se pro Mosin. I sběratelský prvek v tom hrál pochopitelně svou roli.
Jenže - když se kouknu do ceníku zde na Gunshopu, vychází na 3900. Když se kouknu do prodejny, která je mému bydlišti blíž, tedy Brymová, stojí 5000. Je v nich nějaký rozdíl, podle vás? Resp. v opotřebování? Jestli se ten cenový rozdíl vyplatí? Popř. jaké máte zkušenosti s těmito prodejnami?

A pokud máte nějaké osobní zkušenosti s touto puškou(Mosin 1944), byl bych velice potěšen, kdybyste mě s nimi rovněž obeznámili.

A snad poslední otázka - v čem se liší zde prodávaná karabina Mosin 1944 a odstřelovací puška Mosin, které jsou obě v neporovnatelných cenových relacích? Je zřejmé, že karabina bude asi kratší, ale jde na ni rovněž namontovat onen puškohled?

děkuji


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 29 kvě 2005 13:42

CZ 858 tactical se upravuje pro jednotlivé rány (zavaření místa aut. spouště a vevaření hranolu, dále odtsranění části pružiny spouště) s tzv. povinných zásob které musel mít výrobce tj. CZ Uh. Brod, takže nejde o žádné jeté zbraně pokud pomineš nutné nastřelení a pak konzervace zbraní.

Mosin 1944 je kratší a modernizovaná verze pušky mosin 1891/30 z čehož vycházela ta zminovaná ostřelovačka. rozdíl je zejména v délce lavně o 20 cm menší, pevný sklopný bodák na zbrani apod. Cena závis na dodavateli a pak na zbani kdy byla vyrobena, kolik má za sebou ran. Pozor na zčíslování jednotlivých komponet zbraně.

jinak nejlepší na pesnost je odstřelovací nebo normální Mosin 1891/30 ale je dlouhá 1230mm a hlaven 729mm, u 1944 je to 1020 se sklop. bodákem a hlaven 517mm a u 858 je to 820 mm a hlaven 401mm.

osobně bych dporučil 858 protože se sní dá dělat IPSC a uděláš až 60 ran/min mířených s výměnou zásobníku. Přesnost s optiku na 300m je do 30cm,a le porovnávat s Mosinem to nelze.
na závěr upozornuji že skoro každá 2 střelnice umožnuje střelbu bud s redukovanými nebo ostrými náboji vz.43 pokud má stav na 100 m, ale s Mosinem musíš mít 300m střelnici a těch tak moc není.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 29 kvě 2005 18:37

Osobně bych šel spíš do 858 Tactical, ale záleží na co to chcete. Jestli jenom k "zastřílení", tak to je to to pravé. Mosinka je krásná, ale střelba s ní je poněkud pro příznivce silnější rány (ale zas je určitě přesnější).

Taky cenově je výhoda na straně Tacticalu. Cena rany je asi od 7 Kč, kdežto rána z Mosinky je aspoň za dvacku.
Návštěvník

S cenama jste naprosto mimo

Příspěvek od Návštěvník » 29 kvě 2005 21:07

Rána z Tacticalu je za 3,80 Kč, bvs.cz má munici wolff, což je legální verze ruských vojenských nábojů (má CIP).
Rána z Mosina i za 2,50 Kč, pokud znáte někoho, kdo má staré zásoby (vojenské patrony z boku ražené sítotiskem 7,62x54R jsou taky legální).
V obou rážích je přibližně stejný výběr protipancéřových, svítících atd. nlábojů.
Mosin má patinu, historii, kouzlo, 858 je podivná složenina. Kdo má rád moderní hračky, koupí 858. Kdo má rád zbraně, koupí si SKS nebo Kar98 nebo Mosina... prostě nezmršené vojenské pušky.
Kaufman

Příspěvek od Kaufman » 31 kvě 2005 17:49

Děkuji za odpovědi, ovšem asi si přese všechno nakonec pořídím Mosin. Mimochodem, ten, co se prodává zde na gunshopu.cz je již po tormentační zkoušce? Tedy zkoušce pevnosti(pokud se jakožto laik nepletu ve významu tohoto slova)?

A ještě - Máte nějaké zkušenosti se zdejším obchodem Gunshop nebo pražskou prodejnou Brymová? Jelikož podle ceníku je tu ohledně Mosina dost veliký rozdíl, rád bych věděl, zda opodstatněný.
Návštěvník

Jděte do něj

Příspěvek od Návštěvník » 31 kvě 2005 18:12

U Mosina se musíte smířit s tím, že spoušť má chod, jako by šlo o hřebík zespoda zatlučený do pažby :-)
Jinak rána je ohromná, výšleh plamene a zvuk velmi silný.
Patrona je těžká, velká, relativně dražší a musíte nabíjet každou ránu ručně.
Uvažte ještě SKS, je to vojenská zbraň novější, lehčí, na levnější náboje, přitom také s bodákem, také s možností optiky...

Pokud jde o tormentační značku, tak jakýkoli obchod smí prodávat jen zbraně takto označené a zkouška nesmí být starší než rok. Sběratelské zbraně jsou něco jiného, pokud z nich nestřílíte a jen je sbíráte, tak musíte mít ZP skupiny A a zbraň bez značky vám pak zaregistrují, ale nesmíte z ní nikdy vystřelit (na střelnici vás mohou zkontrolovat a pokud střílíte, máte smůlu). Nikdo neriskne prodávat zbraň na střílení (na ZP skupiny B) bez značek.
Při prodeji mezi občany tento požadavek není, takže značky mohou být starší a platné (ale pozor, asi 2 roky platí nový seznam značek, které se uznávají, a třeba stará česká do r. 1948 už na seznamu není).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 31 kvě 2005 18:44

Mám Mosina 44 protože je to krásná vojenská puška s velikou šupou,fakt pro chlapa, z nostalgie(2 roky byla moji věrnou na vojně) mám i 858 s optikou Dragunov. Jsem spokojený s oběma a tak ti doporučuji kup si obě, cenově je to přijatelné. Zdar a ať už střílíš.
Kaufman

Příspěvek od Kaufman » 01 čer 2005 00:12

Za opětovné rady opětovné veliké díky. Takže pokud bych z něj chtěl střílet, musím Mosina používat jako zbraň kategorie B, nebo D. Což by asi sotva někdo uvěřil, že je na sebeobranu, ale zákon to snad nezakazuje? Jen doufám, že se mi po prvním výstřelu neroztrhne v ruce. I když nemám téměř žádnou pochybnost ohledně kvality druhoválečné výroby našich dávných spolusoudruhů, přece jen by to bylo celkem nepříjemné, proto jsem se ptal na zkoušku pevnosti.

P.S. - Simonov je sice rovněž krásná zbraň, ale co se mi na Mosinu líbí nejvíce, je právě systém natahování. Zvažuji ještě Mosin 1891, na který bych časem dal tu parádní optiku PU. Kupovat ho jako komplet odstřelovačku za 20000 se mi totiž rozhodně nechce. Tohle rozhodování mě zničí. Jak už je to jednou doma, není co řešit. Ale takhle... výběr je zkrátka utrpení.
Kaufman

Příspěvek od Kaufman » 01 čer 2005 01:26

Hm, tak teď jsem koukal na stránky CUZZS a Mosin 1944 je kat. B, což znamená sportovní účely, ale to musím mít průkaz sportovního klubu, nebo ne? Totiž jelikož je mi účast v jakémkoli klubu protivná, přece se nebudu k někomu takovému hlásit, jen abych si mohl koupit tu pušku, kruci!
Návštěvník

Kat. B

Příspěvek od Návštěvník » 01 čer 2005 06:02

Mosin karabina je na povolení, protože je opakovačka (víc než 1 náboj v zásobníku) a současně má kratší hlaveň než 60 cm. Řešení problému s vaším ZP bez skupiny B je jednoduché - buď se zeptejte na PČR, zda můžete karabinu používat na obranu (třeba bvs.cz na svých stránkách píše, že nový zákon umožňuje kupovat dlouhé zbraně na obranu, což já si vykládám jako obejití zákonné podmínky, že zbraň sk. B je jen na zbroják B), nebo si dodělejte skupinu B, nebo si kupte původního Mosina nebo jinou zbraň s hlavní delší než 60 cm. Těch necelých 10 cm vám na karabinu nikdo nenavaří.
Návštěvník

Re: Kat. B

Příspěvek od Návštěvník » 01 čer 2005 06:51

Anonymous píše:Mosin karabina je na povolení, protože je opakovačka (víc než 1 náboj v zásobníku) a současně má kratší hlaveň než 60 cm. Řešení problému s vaším ZP bez skupiny B je jednoduché - buď se zeptejte na PČR, zda můžete karabinu používat na obranu (třeba bvs.cz na svých stránkách píše, že nový zákon umožňuje kupovat dlouhé zbraně na obranu, což já si vykládám jako obejití zákonné podmínky, že zbraň sk. B je jen na zbroják B), nebo si dodělejte skupinu B, nebo si kupte původního Mosina nebo jinou zbraň s hlavní delší než 60 cm. Těch necelých 10 cm vám na karabinu nikdo nenavaří.
Víc než 1 náboj v zásobníku? To jsem se zasmál. Podle zákona víc než tři rány, ne?

Zbraň tř. B je na povolení. Dlouhé zbraně nelze nabývat pro sebeobranu, pokud neexistuje možnost, jak je nosit skrytě. BVS v tomto případě uvádělo možnost nákupu dlouhé zbraně pro sebeobranu u brokovnice s dlouhou hlavní, ale bez pažby. Je ale možné, že policie udělí povolení stejně (pokud máte známé)

Záleží na tom, jaký ZP si chce tazatel udělat. Z mého pohledu bych na Mosina doporučoval sk. A (sběratel), B(sportovní střelba - disciplína střelba z válečné pušky - tak nějak se to jmenovalo). Ostatní skupiny jsou passe.

Kde jste našel, že zbraň B může být jen na ZP sk. B? To by jste tomu dal!
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 01 čer 2005 09:52

Pánové,já se vám divím.Zbroják,je přece investice dlouhodobá a tak si myslím,že ta "pětistovka "za skupinu se dá zaplatit a je po roblémech.Nemusíte přemýšlet,jak obejít vyhlášku.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 01 čer 2005 15:57

Na Mosina je potřeba zbroják - sportovní střelba a do budoucna se určitě vyplatí mít obě skupiny.
Návštěvník

Vypadlo slovo

Příspěvek od Návštěvník » 01 čer 2005 21:00

dlouhá zbřaň skupiny B je jen na zbroják B - protože na loveckou kulovnici stačí C
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 01 čer 2005 21:03

dlouha zbran skupiny B muze byt lovecka kulovnice (ZP sk.C) a naopak kratsi lovecka kulovnice patri do SK. B .... pletete si pojmy s dojmy
Odpovědět