Miridla sm-2

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 09 bře 2011 11:12

Dobrý den. Mám ruskou malorážku sm-2 (novější model s drážkami nahoře) a bohužel k ní mám pouze jednu hranolovou mušku a jedno průhledítko. Přemýšlím nad tím jak tento problém vyřešit, ale nějak nemůžu vybrat tu správnou variantu. Na internetu jsem neúspěšně pátral po origo sadě mušek a průhledítek, ale určitě by bylo lepší pořídit irisku jak do tunelu tak do dioptru. Tady ale narážím na problém v tom, že tato nová mířidla údajně na můj tunel a dioptr nebudou pasovat. Prý je na nich jiné stoupání závitu.Přemýšlel jsem i nad tím, že do tunelu bych koupil sadu plastových mušek, ale jak řešit průhledítka, abych nemusel pořizovat nový dioptr? Nemáte s touto problematikou někdo zkušenosti?


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Alfonss » 09 bře 2011 11:26

Máme v klubu chlapa, kterej střílí s SM-2, na podzim si od Vargy kupoval irisku a neříkal nic, že by to na původní dioptr nemohl našroubovat...
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 09 bře 2011 11:30

Náhodou by jste asi nevěděl jakou konkrétní irsku má? Já byl totiž upozorněn, že např. anschutzová mířidla nesedí bez toho aniž bych musel vyrobit redukci.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Alfonss » 09 bře 2011 12:07

Kupoval to u Vargy, takže předpokládám, že by bylo nejjednodušší zeptat se přímo Vargy
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 09 bře 2011 12:26

S tím Vargou je to dobrý nápad a asi to tak i dopadne. Nechci ho ale zbytečně otravovat, protože věřím že už spousta lidí tohle už určitě řešila. Stejně mi to ale nejde do hlavy ,protože ať měřím jak měřím tak by to mělo být stejné. Bohužel nemám závitové měrky takže to měřím šuplerou, ale i ten tunel se zdá být M 18x0,5 což Varga prodává. Každopádně bych nerad pořídil něco co nebude sedět.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Kodiak » 09 bře 2011 14:14

Na irisové průhledítko do dioptru je nutné vyrobit redukci, nějaký zručný soustružník s tím nebude mít problém i když bude trochu prskat.
Stoupání závitu v tunelu zjistíš i bez měrek, není to sice úplně echtovní způsob, ale výsledky to přináší.
Vezmeš kousek dřívka (třeba tužku) a přitlačíš jej do závitu objedeš s ním část závitu tak, aby se to dobře vyznačilo (opsalo) na dřívku a pak to jen změříš posuvkou. Čím víc vyznačených drážek za sebou změříš, tím přesněji ti to stoupání vyjde. tzn: měřím 11 rýh na dřívku (10mezer) = 5mm vydělíš to počtem rýh - vychází 0,5mm = stoupání je 0,5mm. Takhle to dělali už starý fachmani, když neměli kalibr.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od harpplayer » 09 bře 2011 14:41

Pozor, na mířidlech ruských zbraní se objevovala celá spousta závitů. Nejčastější byly M6x1 (staré zbraně) a M9x1 (novější zbraně). Závity na dioptrech a příslušenství MEC, Gehmann, Anschütz, Centra ... jsou 9,5x1! Když do zdánlivě shodného otvoru v dioptru napasujete tuhle značkovou irisku, něco s jistotou odejde. Leda, že by soudruzi ve Veliké zemi už přijali standardizované rozměry... Jinak nejlevnější irisky vydražíte na německém serveru www.egun.de
Jsou zpravidla použité a bez záruky, ale za jiné peníze.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od navip » 09 bře 2011 14:41

Nebo totéž s proužkem papírku,jsou lépe vidět ty otisky závitů.
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 09 bře 2011 15:19

Díky za rady. Závity které mám se mi celkem změřit podařilo a jak píše harpplayer tak závit v dioptru mám M9x1. Já jsem hlavně nevěděl jaký je závit na těch novějších iriskách. U tunelů to pan Varga uvádí, ale u irisek bohužel tento údaj není (pravda je ,že by byl asi celkem zbytečný). Díky za radu s dřívkem a papírkem. Kdysi mi byla metoda vysvětlena , ale jaksi už jsem na ni zapomněl a teť se hodí. Vážně není nic co by se dalo koupit a montovat bez úprav? Ne že by byla redukce takový problém, ale je to další mezikus navíc.
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 21 bře 2011 10:40

Hurááá. Kamarád mi půjčil průhledítko tak jsem ho hned oměřil a mám jasno. Jedná se o závit UNF 3/8 se stoupáním 24 závitů na palec. Redukci jsem nakonec neřešil a říznul jsem ho přímo do dioptru a jsem maximálně spokojený. Je to jako originál. Dneska mi kamarád přiveze z Plzně irisku a plastové mušky ,takže i načasování je 100%.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od qwer » 21 bře 2011 11:27

Vcelku jsi si dobře poradil. Ještě bych ti doporučil nechat udělat z mosazi prstýnek, který bude pasovat do osazení plastové mušky. Je to proto, že muška se do tunelu vkládá obráceně tudíž nezapadne do matice a při utažení by mohlo dojít k utržení okraje pleximušky. Prstýnkem doplníš to vybrání okraje kruhu. Spáru na tunelu přelep neprůhlednou páskou, zamezíš tím nežádoucím efektům lomu světla.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Vaskent » 21 bře 2011 11:54

no nevim co vše s touto zbraní hodláš střílet, ale osobně bych Ti poradil nechat si sundat tunel co je na SM-ce napevno a namísto toho dát rybiny. Aby do budoucna kdybys chtěl střílet i vstoje, Pak by nebyl problém použít podložky na tuto střelbu což je daleko pohodlnější....
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 23 bře 2011 11:57

qwer: Možná přesně nechápu, nebo mám jen jinou mušku, ale v matce sedí osazení perfektně. Průřez zalepím, ale pokusím se vymyslet něco vzhlednějšího než je páska (tedy doufám :) ).
Vaskent: Zatím ležačku, ale v budoucnu to tak asi stejně dopadne. Navíc při ceně jedné pleximušky asi 190 Kč by to bylo víc než rozumné. Zatím snad nějak vystačím s tím co mám a uvidí se co dál. Nemluvě o tom, že na standartku by to chtělo asi v první řadě i jinou pažbu. Tu si kolega nechal na smku vyrobit a cena byla tuším 12000 kč.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od qwer » 23 bře 2011 18:01

Jirka K: OK! Určitě si se znepřístupněním světla poradíš dobře sám jako v případě montáže nové irisky. :) Doba kdy jsem používal SMku a Uralku již minula, přesto si ale dobře pamatuji, že u těchto malorážek bylo nutné pleximušku montovat obráceně aby správně plnila svoji funkci, tj. šikmým zahloubením ven k terči.
Mně poněkud uniká souvislost, cena pleximušky za 190,- a rozumné řešení podložka pod tunel.
Jirka K
Příspěvky: 19
Registrován: 09 bře 2011 10:36

Re: Mířidla sm-2

Příspěvek od Jirka K » 24 bře 2011 15:06

Rozumné řešení v případě, že bych mušky potřeboval měnit, což nepotřebuji a úplně vystačím s mojí kruhovou 3,2 mm. Ona totiž celá sada stojí nějakých 1600 a než to, tak už by asi stálo za zvážení dát tam nějakou irisku. Bohužel ta do tohoto tunelu nejde kvůli rozdílnému stoupání. Tuším, že je tam M18x0,75 a na centrách atd. je M 18x0,5. Proto by se musel použít jiný tunel, ale ten by s největší pravděpodobností nevycházel výškově (proto podložky). To je vzdálená budoucnost a ani tím si nejsem jistý. Přece jen je to jedna z nevratných úprav, do kterých se dost nerad pouštím. Jinak připojuji náčrtek mojí mušky. Mensí průměr krásně sedí v matce tunelu. Navíc jsem ji tam dával s velice zkušeným střelcem a pochybuji, že by ji tam zrovna tento člověk dal obráceně, i když nikdo není neomylný. Jinak iriska je gehmann s 6 filtry, muška 3,2mm a můžu říct, že to nemá chybu.
Přílohy
Scan.jpg
Menší průměr mám blíže k terči
Odpovědět