Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 15 dub 2012 19:42

k tomu neni moc co řict.... když si se zbraní člověk střelí s hakem a botkou tak to musí pochopit i uplný laik....


Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Joezbrna » 16 dub 2012 09:56

BTW u toho biatlonu se střílí v každém závodě (mimo žáků) vždy obě polohy (leh a vstoje). Jak se s tím snáší hák? Nevšiml jsem si, že by jej před střelbou přestavovali...
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 16 dub 2012 10:14

Střelba v biathlonu je poněkud specifická disciplína. Její rozdílnost od běžné sportovní střelby je asi taková jako F1 proti Rallye. Nemá smysl se tu zabývat jejími zákonitostmi (ani do nich tolik nevidím), bylo by to na samostatný odstavec. Ve věci háku - všiml sis správně, že se hák v biathlonu nepřestavuje. Jistě sis ale taky všiml té rozměrné rohaté botky s "rohy" nahoře i dole. Ta veliká botka nahrazuje posun běžné botky používané v "klasické" střelbě (přece jen tam jde o čas daleko víc). Vleže střelec zbraň v rameni fixuje pomocí horního "rohu"přiložením k rameni shora, vstoje využívá spodní "roh" jako klasický hák.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Joezbrna » 16 dub 2012 10:29

Jj, střelba z malorážky ve větru, chumelenici a ještě uprostřed běhu na čas má svá špecifiká :lol:
Toho "dvojitého" háku jsem si všiml, ale nedošlo mi to. Díky za osvětlení.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 29 dub 2012 21:25

Teraz som trochu experimentoval s hákom. Chcel by som ho tiež nastaviť tak, aby čo najtesnejšie zvieral spolu s hornou časťou botky plece. Myslíte, že je to dobrý nápad, alebo skôr slepá ulička?
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 07 bře 2013 15:48

parabellum píše:Ostrejsi obraz mam preto, lebo ked mam oko dalej, tak do oka dopada vela bocneho svetla a obraz terca je tym padom nezretelny a ked mam oko blizsie, tak je to opacne a obraz je ostrejsi. Ale teraz na inu temu. Po nabijani, ked vratim pravy laket na povodne miesto a idem zamierit, sa mi stava, ze neuhadnem presne povodne miesto, resp. aj lave predlaktie sa trochu pohne dolava alebo doprava (lavy laket sa samozrejme nepohne ani o milimeter) a ked sa pozriem do irisky dioptra, tak som mimo terca. Korigujem to len posunutim praveho lakta tak, ze ho zdvihnem a polozim (pri sucasnom pohlade do dioptra), pokial nie je obraz terca vycentrovany ako na zaciatku a aj 2-3 krat to zopakujem, kym to nie je v poriadku. Vychadzam z toho, ze ked som na zaciatku dobre vysteloval polohu, tak sa nic ine nezmenilo, iba poloha praveho lakta a teda by sa celkovo poloha nemala nejako rozhodit takymto postupom, pokial sa lavy laket nepohne alebo ostatna cast tela. Je taky postup spravny? Ma to vplyv na polohu? Ja viem, ze postupom casu, cim viac budem trenovat a chodit na sutaze, by som tento problem nemal mat, ale momentalne to inac neviem vyriesit.
Zkus to vyřešit opěrkou dlaně na pistolovou rukojeť.Ta ti zajistí, že pravou dlaň budeš přikládat stále stejně vysoko a tím pádem budeš spouštět pravý loket na stejné místo.Ale pozor!Musíš mít dokonale nastavenej hák,aby obepínal co největší plochu kabátu.Když bude hák opřený jenom v horní nebo dolní části,tak ti váha pravé ruky bude přetáčet pušku doprava.Není to tak jednoduchý jak popisuju a je to hlavně práce na doma(sušení) a podloženo ostrým tréninkem.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 07 bře 2013 16:58

Poraďte mi někdo.Střílím plechovou muškou 3.4mm.Při míření se mi občas stává,že si docela úskostlivě hlídám vystředění mušky vůči terči.Všechno jak má být(muška ostrá terč trochu rozmazaný).Je nutné to takhle hlídat,nebo si to oko vystředí samo?Hodně lidí mi říká,že si mám dát větší průměr mušky,ale když to zkusím,tak je to ještě horší.A s menší muškou se mi nechce střílet,kvůli světlosti.Stává se mi to jenom někdy a jenom vleže.Ve stoje se mi to nestává,protože na to není tolik času a i ne úplně vystředěný rány,když jsou dobře načasovaný a spušťený tak jsou kolem desítky. Kdo mi poradí jak správně mířit?
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 07 bře 2013 18:21

Trochu skrat dobu mierenia. Vela ludi zbytocne dlho mieri aj pri lezacke. Je to unava oka. Kedysi som si myslel, ze je to slzenie oka, ale to nastava len vynimocne, vtedy sa to da odstranit zmurkanim (mrkanim). Ja som tiez s tym dlho bojoval. Teraz je to uz coraz lepsie, cim viac mam odtrenovane, uz sa mi to stane len ku koncu treningu/sutaze. Mne vzdy pomoze, ked si dam pauzu a nehladim do mieridiel, staci tak minuta - dve a potom je uz obraz mieridiel dokonaly.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 08 bře 2013 11:27

Chiko,
v tomhle Ti nikdo asi moc neporadí, ale skuz si z netu stáhnout jednu publikaci -
Ralf Horneber: Střelba z pušky - jak na ni vyzrát.
Tam je spousta ucelených informací, které Ti pomohou pochopit, jak se to má dělat!
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Joezbrna » 08 bře 2013 11:35

Kdyby náááhodou někdo ještě neznal tento odkaz :wink:
http://www.shooting.sk/?id_menu=1577
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 09 bře 2013 16:55

Dotazy na Vaška:Jak ténuješ stabilitu pro střelbu ve stoje?Máš nějaké speciální cviky?Stává se ti někdy že máš beton.stabilitu a někdy je velké chvění?Střílí se ti dobře když máš bet.stabilitu nebo když je chvění minimální.Jaké střelivo používáš při střelbě ve stoje?Předem díky za odpověď.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 10 bře 2013 14:01

Kodiak píše:Chiko,
v tomhle Ti nikdo asi moc neporadí, ale skuz si z netu stáhnout jednu publikaci -
Ralf Horneber: Střelba z pušky - jak na ni vyzrát.
Tam je spousta ucelených informací, které Ti pomohou pochopit, jak se to má dělat!
Ta publikace je super.Je tam hodně podrobných informací o všech polohách.Míření je tam taky dopodrobna znázorněný,ale ten můj malej problém(úzkostlivé,přehnané středění terče a mušky)tam není.Asi bude nejlepší se na to zaměřit v tréninku.Chce to jenom zkoušet co si můžu dovolit a co ne.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 10 bře 2013 17:24

Skus trenovat/susit aj na cisto bielu plochu a zvislu ciernu ciaru a aj bez spustania, iba mierenie a dychanie. Skus trochu zvacsit priemer musky a ked bude moc svetla, tak kompenzuj dymovymi filtrami na iriske. Predlzenie zamernej difuzorom, ako si sa dotazoval v inej casti fora, by ti podla mna len uskodilo. To by si este uzkostlivejsie mieril a predlzoval mierenie, co by este viac unavilo oko. Skus cely trening odstrielat v rychlejsom tempe ako obvykle a uvidis, ze clovek ma tendenciu zbytocne vahat so spustanim a nepojde to na ukor presnosti. Pravidelny rychlejsi rytmus strelby je len plus a navyse pri nom nemas cas zaoberat sa negativnym hodnotenim pokazenych vystrelov a narusat tak koncentraciu. Je dost tazke pri sutazi nenechat sa rozhodit pokazenym vystrelom a vela pretekarov pokazi aj dalsie vystrely vplyvom negativnych emocii z predchadzajuceho zleho vystrelu a to su uz celkom zbytocne straty bodov. Ked strielas pomaly, tak mysel ma vela priestoru zaoberat sa inymi vedlajsmi rusivymi vplyvmi, negativnymi emociami atd.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 10 bře 2013 19:11

parabellum píše:Skus trenovat/susit aj na cisto bielu plochu a zvislu ciernu ciaru a aj bez spustania, iba mierenie a dychanie. Skus trochu zvacsit priemer musky a ked bude moc svetla, tak kompenzuj dymovymi filtrami na iriske. Predlzenie zamernej difuzorom, ako si sa dotazoval v inej casti fora, by ti podla mna len uskodilo. To by si este uzkostlivejsie mieril a predlzoval mierenie, co by este viac unavilo oko. Skus cely trening odstrielat v rychlejsom tempe ako obvykle a uvidis, ze clovek ma tendenciu zbytocne vahat so spustanim a nepojde to na ukor presnosti. Pravidelny rychlejsi rytmus strelby je len plus a navyse pri nom nemas cas zaoberat sa negativnym hodnotenim pokazenych vystrelov a narusat tak koncentraciu. Je dost tazke pri sutazi nenechat sa rozhodit pokazenym vystrelom a vela pretekarov pokazi aj dalsie vystrely vplyvom negativnych emocii z predchadzajuceho zleho vystrelu a to su uz celkom zbytocne straty bodov. Ked strielas pomaly, tak mysel ma vela priestoru zaoberat sa inymi vedlajsmi rusivymi vplyvmi, negativnymi emociami atd.
Díky za radu
Všechno co zde popisuješ má docela hlavu a patu.Popřemýšlím o tom a určitě některé prvky zakomponuju do přípravy.Ale myslím si,že to bude až druhá fáze.Nejprve je asi lepší trénovat polohu,spouštění a dýchání,protože všechno souvisí se vším.Např. vloni jsem od nabití po výstřel dýchnul 6-7krát letos to zkouším 3-4krát.Poloha:Musí být dokonalá a tím se zvyšuje sebevědomí a můžu střílet rychleji a mířit kratší dobu.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 12 bře 2013 14:52

Chiko píše:Dotazy na Vaška:Jak ténuješ stabilitu pro střelbu ve stoje?Máš nějaké speciální cviky?Stává se ti někdy že máš beton.stabilitu a někdy je velké chvění?Střílí se ti dobře když máš bet.stabilitu nebo když je chvění minimální.Jaké střelivo používáš při střelbě ve stoje?Předem díky za odpověď.

omlouvam se, že jsem hned nereagoval (pokud to tedy bylo mířeno na mě...). Stabilitu trenuju na "prkýnkách", to jsou takové dvě desky na chodidlo se základnou o cca 3x3x3cm a hranami zaoblenými cca R=3-5mm. Setkal a setkávám se s názory, že je lepší trenovat na prkýnkách s kulatou základnou, nebo na (ted nevim jak se to přesně jmenuje) stabilizačních polštářcích (takové nafukovací míčky nebo jak to nazvat, což používá mnoho různých sportovců-střelci moc ne). Ty nafukovací míčky jsou výtečné na posílení hlubokého svalstva. Ale nedoporučuju intenzivní cvičení. Z uplně stejného důvodu jako nedoporučuju trenink stability na kulatých prkýnkách: když si tělo naučí vyrovnávat nestabilitu, tak při střelbě tělo uplně stejně pracuje i když nemusí, což zrovna člověku nepomůže.... Naopak když se člověk naučí najit si těžiště na malé ploše, uvolnit svaly, tak to převede i do střelby. Dle mých zkušeností ale i zde je zapotřebí dodržet jedno pravidlo-trenovat déle než 1hodinu. Když někdo na těchto prkýnkách stojí třeba jen 10-15 minut, tak to udrží svaly, které pracují obdobně jako když budeš stát na kulatých prkýnkách... Proto si myslim, že je třeba stát déle, aby se tyto svali dostatečně unavily a donutily tělo najit to pravé těžiště. Když se to povede tak toto tělo automaticky převede i do jakékoli situace vstoje, tedy i na střelbu (proto toto praktikuju třeba navečer u televize)

Samozřejmě, že neni každy den stejny. Jeden večer se člověk přežere, tak rano ma jinou stabilitu, jindy zase spí v přehřáté místnosti, atd atd. Prostě každy den je stabilita atd jiná. Zajisté se lépe střílí, když se stabilita blíží idealu, ale to nebývá často. Ale jak tu pišete, s dobrým spouštěním se da střílet i při ne uplně idealní stabilitě ;)
Odpovědět