mazani olovenych strel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Honza

Příspěvek od Návštěvník » 10 led 2006 11:52

Nevěřím všemu, ale věřím tomu, co se z hlediska fyziky zdá reálné.
Olej v motoru taky dotěsňuje mezeru mezi pístem a válcem.
Pitomá ruční tlaková maznice dá na výstupu v pohodě 40-50 MPa.
To není zas tak úžasný tlak - v technice docela běžný.


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 10 led 2006 12:23

Arny píše:Ještě jsem slyšel, že se veškeré mazání při výstřelu teplotou vypaří - můžete někdo potrvdit? Zajímá mě to z důvodu kvality a rovnoměrnosti namazání střely s vlivem na přesnost. Předem díky.
Možná se ho odpaří většina, ale všechno určitě ne.
jarves
Příspěvky: 7
Registrován: 26 pro 2005 20:40

Příspěvek od jarves » 10 led 2006 16:09

Pevný tuk zůstává téměř všechen na střele.(Alespoň ten, kterým mažu já)
honza 11

Re: Honza

Příspěvek od honza 11 » 10 led 2006 19:08

Anonymous píše:Nevěřím všemu, ale věřím tomu, co se z hlediska fyziky zdá reálné.
Olej v motoru taky dotěsňuje mezeru mezi pístem a válcem.
Pitomá ruční tlaková maznice dá na výstupu v pohodě 40-50 MPa.
To není zas tak úžasný tlak - v technice docela běžný.
Takže jestli to dobře chápu pístní ktoužky se dávají do motoru jenom pro ozdobu?
Pokud chceš zkošet jak dotěsňuje olej mezeru mezi pístem a válcem tak vymontuj pístní kroužky a uvidíš jestli nastartuješ. olej maže píst ve válci na utěsnění jsou tam pístní kroužky
Maznice klidně může dávat 40-50 Mpa ale to je tlak na výstupu kterým v maznici mazivo stlačím a ne tlak který vazelína utěsní.
To že z rozprašovače buru stříkat vodu tlakem 5 Kpa neznamená že voda utěsní tento tlak mezi pístem a válcem, kterým tento tlak dosáhnu ( to platí i u vazelíny a u všeho dalšího). Píst kterým to stlačuji má nějaké těsnění atd. atd.
honza 11

Příspěvek od honza 11 » 10 led 2006 19:31

Arny píše:Ještě jsem slyšel, že se veškeré mazání při výstřelu teplotou vypaří - můžete někdo potrvdit? Zajímá mě to z důvodu kvality a rovnoměrnosti namazání střely s vlivem na přesnost. Předem díky.
můžeš sám odskoušet vystřílej 100 bez mazání a 100 s mazáním a uvidíš.
Já mám odskoušeno že bez mazání se zasírá hlaveń a s mazáním ne, takže tam něco zůstat musí, hlavně v mazacích drážkách tam je asi nejdůležitější mazat.
Arny

Příspěvek od Arny » 12 led 2006 11:58

honza 11 píše:
Arny píše:Ještě jsem slyšel, že se veškeré mazání při výstřelu teplotou vypaří - můžete někdo potrvdit? Zajímá mě to z důvodu kvality a rovnoměrnosti namazání střely s vlivem na přesnost. Předem díky.
můžeš sám odskoušet vystřílej 100 bez mazání a 100 s mazáním a uvidíš.
Já mám odskoušeno že bez mazání se zasírá hlaveń a s mazáním ne, takže tam něco zůstat musí, hlavně v mazacích drážkách tam je asi nejdůležitější mazat.
Já to myslel spíš ve vztahu k rovnoměrnosti namazání. Abych na jedno místo nenapatlal víc maziva a střely potom nelítaly jako jí chodím po deseti pivech... :lol: Kdyby se vše vypařilo v hlavni, bylo by po problému.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 led 2006 12:23

Já bych řekl, že tam po prvním výstřelu zůstane přesně tolik mazadla, kolik se vejde do vůle mezi zaříznutou kulkou a stěnou drážky. Půjde o vrstvu v řádu mikrometrů, takže nemá cenu přemýšlet o nějaké nepřesnosti vlivem nerovnoměrného mazání.
Návštěvník

Honza 11

Příspěvek od Návštěvník » 12 led 2006 13:19

O kroužcích vím... taky jsem napsal "dotěsňuje".
O tom, že mazivo ze střely přestoupí na stěny hlavně, myslím není pochyb.
Reagoval jsem na tebe hlavně proto, že jsi argumentoval "šíleným tlakem" 160 MPa. Takový tlak byl před 60 lety ve vzduchových nádržích Wolkswagenů, když si to svištěly rychlostí 640 km/h...
Prostě 160 MPa tlaku ti vrstvička maziva po tu milisekundu, kterou trvá průlet projektilu hlavní, v pohodě udrží. Totéž v motoru.
Ondra

Příspěvek od Ondra » 12 led 2006 19:41

A pokud se nemylim tak tlak 160 MPa je jeste vcelku maly asi jako v 45ACP,ve SR jsem cetl ze i SB 9mm luger ma prac. tlak kolem 280MPa???
Fan
Příspěvky: 12
Registrován: 24 říj 2005 20:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fan » 13 led 2006 11:35

Vystřílel jsem 110 nábojů .45 ACP 230gr SWC,které jsem záměrně nenamazal žádné závratné zašpinění nebo dokonce zalepení drážek olovem se nekonalo :shock: Do dvou minut byl vývrt vyčištěnej,uvažuju zda má to mazání vůbec cenu!Jinak mažu střely v misce WaxProtectem na dutiny výrobce je Hammerite UK.Sprej 600g stojí 190kč.
Dokonce firma Libra a.s. prezentuje náboje z čisticí střelou,jejíž tvar a použitý materiál dokáže jednou ranou vyčistit lauf.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 13 led 2006 13:12

Olověná střela se nepochybně mazat musí. Samozřejmě, že těžká a pomalá pětačtyřicítka znečistí novou hlaveň méně, než rychlá devítka. Suché olovo navíc hlaveň obrušuje, zvláště některé složky slitiny. Nenamazaná olověná střela vám spolehlivě zničí hlaveň mnohem dříve než plášťová střela. Namazané olověné střely mají také podstatně vyrovnanější rychlost a střela je samozřejmě přesnější.
Odpovědět