Mazani a povrchova uprava olovenych strel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Manene
Příspěvky: 7
Registrován: 15 zář 2008 19:33

Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Manene » 23 zář 2014 21:11

Ahoj, máte tu někdo odzkoušenou nějakou náhradu za mazivo Alox, či zkušenost s jinou "povrchovou" úpravou olověných střel v domácí proveditelnosti, díky


kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kersanti » 23 zář 2014 21:27

Odzkoušeno osobně nikoli,ale používá se třeba emailový povlak.
Patentový spis SB:
http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocumen ... 284226.pdf
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od ladaj » 24 zář 2014 11:02

Zkoušel jsem dvousložkovou epoxydovou barvu. Je s tím samozřejmě víc drbačky, dělal jsem dvě vrstvy, chce to dobře trefit hustotu (případně úpravit ředidlem), množství barvy a střel, pak buď vyskládat v rukavici, nebo vysypat na rošt (položil jsem stavební perlinu na desku). Vytvrzení lze udělat během chvilky v troubě (pořídil jsem do dílny takovou tu stolní za pár šupů, jen na technické účely).

Vytvrzené střely lze prohnat kalibrací, nic se neloupe. Měl jsem toho jen nějakou stovku a nejsem si jistý, jestli byl vývrt čistější, oproti aloxu. Každopádně méně kouří a jinak smrdí (podobně, jako ARES). Pak samozřejmě nešpiní při manipulaci a lze udělat netradiční barvu (mám jen bílou). Povrch trochu bublinkovatý, to by asi šlo zlepšit praxí.
hutla
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2014 23:42

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od hutla » 14 říj 2014 00:10

Několik let používám pozůstatek socializmu- Rezistin- přípravek na antikorozní ochranu dutin autových karoserií. Ani nevím, jestli ještě existuje, ale funguje parádně. Asi 10% do benzinu, vymáchám olověné střely,rozložím na papír,upeču chvíli v troubě a po vystydnutí je hotovo. I po několika stovkách ran je hlaveň čistá. Povrch střel vypadá jako po Eloxu. Používám na vlastní kule do ACP.45 a PPŠ 41.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 08 kvě 2015 19:35

Trochu oživím tohle zašlé téma. Měl jsem problémy se 120gr odlévanými LRN s povrchovkou MoS2. Při laboraci na faktor 125 a více s vectanem Ba9 a S&B SP. Při vystřílení 100 ran byly pole plná olova i přesto, že slitina byla velmi tvrdá.... Už mě vytáčelo, že jsem po každý střelbě drhnul lauf mosazným kartáčem skoro hodinu... Říkal jsem si, že tudy cesta nevede.

Sehnal jsem si kalibrační matrici 9,03mm a střely zbavil původního laku acetonem, prohnal kalibrem. Ty jsem pak vyskládal na noviny základnou dolů a přestříkal jsem je zátěžovou barvou(vrstvu jsem se snažil dělat souvislou, ale sprayem to moc nejde).
bobíky.jpg
Po 24h jsem je vzal a dal je do trouby na 5 min na 240° a nechal je schladit. Po vychlazení bylo vidět, jak je vrstva krásně rovnoměrná a přilnula k povrchu olova. Potom jsem vzal znovu matrici a začal je znovu kalibrovat, vrstva byla částečně strhaná... Nejdříve jsem nadával jako dlaždič, ale na podložce je lehce stříknul metaflonem a pak šly nádherně kalibrovat bez trhání povrchu. Nakonec jsem je vyválel v hadru a nabil jako normálně při zachování laborace.
hotové střelivo.jpg
Vypadaly hodně podobně, jako teflonky a povrchovka je dost odolná proti vrypu...

Nakonec jsem šel na střelnici a testoval na 25m soustřel 15 ran. a pak další trénink ipsc 135 ran.
soustřel.jpg
Byl jsem dost překvapenej, že olovo vůbec nečoudí(charaktericsticky smrdí po spáleným plastu), soustřel je na moje požadavky v pořádku a hlaveň po 150ti ranách byla naprosto čistá. Vyhrabal jsem pár střel z hlíny, povrchovky byla lehce prožíznutá drážkama, ale opravdu jen zanedbatelně, jinak bez porušení :D

Takže lité střely se dají sehnat za hubičku a stačí jen připočítat sprej za 140kč na 2000 střel. Celková cena oproti teflonování je zanedbatelná.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od Decoy » 09 kvě 2015 08:02

Vypadá to nadějně, ale co je to ta zátěžová barva? Pod tímhle označením jsem našel jen barvy a laky na podlahy a beton, žádná ve spreji.

Že by tato: http://www.tectane-autokosmetika.cz/aut ... esk-400-ml ?

Nezkoušel jste někdo toto http://www.wekem-chemie.cz/technicke-spreje/ws440.htm , je to asi něco jako Rezistin?

Nebo kovové povlaky ve spreji http://www.wekem-chemie.cz/technicke-kovove.htm ?
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 02 pro 2015 16:36

Pánové, prosím o radu. Zdokonalil jsem povrchovou úpravu olověých střel, kdy jako povrchovku používám Epoxidovou barvu. Při kalibraci jsem doteď používal teflonový sprej smíchaný s tuhým teflonovým mazivem. Výsledek je perfektní, ale trvá cca 3-4 týdny, než se většina oleje odpaří a teprve můžu nabíjet. Máte někdo recept na mazivo, které nerozkládá střelný prach při dlouhodobějším skladování??? Někdo mi dříve radil, abych používal lanolín, s tím ale nemám zkušenosti.
spikelet
Příspěvky: 101
Registrován: 24 pro 2013 17:31

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od spikelet » 02 pro 2015 17:39

Zkusil bych ten lanolin. Ja ho pouzivam na mazani nabojnic. Lanolin jsem rozpustil v lihu, smes nalil do nadobky s mechanickym rozprasovacem a tim pak jen prestriknu nabojnice v krabici, prohrabnu a hotovo. Zatim to funguje perfektne. Lanolin jsem rozpousrel v mirne rozehratem lihu, jinak se nerozpusti.
Uživatelský avatar
FTC
Příspěvky: 465
Registrován: 19 led 2012 15:17

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od FTC » 11 led 2016 14:58

Malá vlaštovka pro možnou inspiraci:
3-vrstvé plastování olověných střel základovou epoxidovou barvou obohacenou práškovým MoS2. Poplastování i s kalibrací po vytvrzení trvá celkem 1,5 hodiny na cca 1100 střel. Vstupní náklady: tvrdidlo - 90Kč(na cca 10000 střel, barva - 150Kč(na cca 10000 střel), kelímky 2kč/ks, práškový MoS2-500Kč (na cca 100000 střel), plechový pozinkový kýbl 90Kč.
Poslední várka vyzkoušena 1200 ranami z pistole CZ75, byly nabíjeny na minor p.faktor, prach Vectan Ba9, zápalka S&B. Po 300 ranách bez čištění byla hlaveň perfektně čistá, absolutně bez otěru olova. Střely se i za použití rychlého prachu nestrhávají, několik jsem jich dokonce vytahal z pneumatik a povrchovka nebyla nikde proříznutá na olovo. Při výstřelu nic nekouří a nesmrdí. Nabízí se otázka, jestli by se dala používat i měká slitina olova, aby se pak střely nestrhávaly ve vývrtu??? Bohužel nejsem tavič a lití střel přenechávám někomu jinému, zkušenějšímu.
Epoxi-MoS2.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:32

Dobrý večer. Prispievam svojou troškou pri farbení Pb striel. Odliate strely kalibrujem a potom ich farbím práškovou farbou Pulverit.
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:34

Stručný postup.
Přílohy
C6000+ trocha farby.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:42

pretrepanie striel s farbou
trasenie cca 60 s.jpg
trasenie cca 60 s.jpg
trasenie cca 60 s.jpg
trasenie cca 60 s.jpg
trasenie cca 60 s.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:42

osievanie
Přílohy
osiate.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:44

poukladanie striel do prípravku
Přílohy
ukladanie 1.jpg
kexo
Příspěvky: 14
Registrován: 26 srp 2017 00:00

Re: Mazání a povrchová úprava olověných střel

Příspěvek od kexo » 26 srp 2017 00:46

vypaľovanie striel cca 12 minút pri 200 stupňoch
Přílohy
va pred pečením.jpg
Odpovědět