Mattoni a Tactical uz neni?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Mattoni a Tactical už není?

Příspěvek od Slim Jim » 06 led 2006 12:41

Nedávno jsem v prodejně Brymová zachytil zprávu, že CZ 858 Tactical se přestal dodávat. Prý jim někdy koncem prosince 2005 přišly poslední tři kusy a šmitec. Ta zpráva mě dost znepokojila, protože jsem si tenhle typ hračky docela oblíbil (prostřednictvím klubového CZH 2003) a už delší dobu (cca půl roku) vážně uvažuju o koupi. Pokud by už nebyly, znamenalo by to docela nepříjemnou čáru přes rozpočet (protože Hermexe nechci, po tom, co jsem o nich slyšel). Taky by to mohlo ovlivnit dostupnost náhradních dílů, příslušenství a spousty dalších věcí (takže se to svým způsobem netýká jen mě, ale i každého, kdo tuhle pušku už má).
Víte o tom někdo něco? Je to pravda, nebo zas jen nějaká podivná fáma? Pokud by to byla pravda, určitě bych nebyl jediný člověk v republice, který to zaslechl, doufám...


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Asi přece jenom fáma...

Příspěvek od Slim Jim » 11 led 2006 10:02

Ve Střelecké revui (novější než moje informace od Brymové) jsem se totiž dočetl, že CZ UB zavedla do výroby novou verzi 858 Tactical II s hlavní prodlouženou na 477 mm (zatím dodávána pouze do Kanady, kde si ji taky objednali, prý se plánuje i uvedení na český trh; má vyšší úsťovou rychlost a lepší přesnost, konkrétní údaje zatím nejsou k dispozici). Teď docela vážně uvažuju, zda zůstat u klasiky anebo zda nedat přednost výhodnějším parametrům.
Takže potom by to celé nedávalo smysl. Kdyby jim docházely díly, tak budou těžko vyvíjet upravenou verzi pro Kanadu, o dodávkách stokusových sérií ani nemluvě.
Otázka spíš je, zda po vyčerpání NZ (tedy pokud je vůbec v silách jedné generace vyčerpat NZ :wink: ) CZ UB nezahájí kompletní novou výrobu jako reakci na vysokou poptávku. Pravděpodobně ne, protože poptávka je dána mj. i tím, že jde o tak úžasně levnou zbraň, a levná je právě proto, že NENÍ nově vyráběná :cry: .
Jinak plánují taky nové příslušenství- "orailované" plastové podpažbí, noý typ vylehčené dvojnožky, nový typ průhledového kolimátoru a několik dalších- přece by nedělali příslušenství k výběhové zbrani (leda by počítali se zájmeme těch, co je už mají, ale to je z obchodního hlediska mírně řečeno riskantní).
Návštěvník

Podivné argumenty

Příspěvek od Návštěvník » 11 led 2006 10:42

Nezlob se, ale rail, kolimátor, laser a tlumič (nazvaný kompenzátor) vyrábí i Umarex k plastovým "zbraním". CZH i Tacticalů bude vždy dostatek, protože větší půlka lidí, co si to koupila, to prodává.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: Podivné argumenty

Příspěvek od Slim Jim » 11 led 2006 10:54

Anonymous píše:...CZH i Tacticalů bude vždy dostatek, protože větší půlka lidí, co si to koupila, to prodává.
Ale bazarovou bych nechtěl. Jednak jsem ani žádnou neviděl (takže nevím, odkud ta informace pochází- mé zkušenosti hovoří jinak) a jednak stačí, že i to "nové" vlastně nové není, ještě aby to bylo omlácené od někoho dalšího (kdo to prodává možná proto, že zjistil, že to zničil :wink: - a k tomu dojde celkem snadno- stačí používat staré armádní střelivo a čas od času to zapomenout vyčistit).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 led 2006 11:00

No, ono se čím dál víc šušká o přezbrojení armády na 5,56x45 NATO a to plánované dodávání zbraní z NZ by tomu odpovídalo. Nechme se překvapit.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 11 led 2006 13:57

To je fakt a je to podle mě blbost. Sa. 58 jsou kvalitní a odolné pušky, které by v naší armádě vydržely ještě 40 let bez jakýchkoli nákladů. I munice je do nich dost. A ta ráže není v porovnání s 5,56x45 NATO ani zdaleka tak špatná, jak se s oblibou tvrdí. Totéž se týká např. UK 59L. A naší "armádě", která se nedávno "profesionalizovala" by na to střílení stačily i Mosiny ze začátku století. Hlavní problém totiž není ve zbraních, ale v naší malosti, v důsledku které si prostě nemůžeme pořádnou amádu dovolit. Takže dávat obrovské peníze do nějakého přezbrojení se mi zdá MOMENTÁLNĚ naprosto zbytečné (výrobou nových zbraní počínaje a likvidací starých zásob nábojů ani zdaleka nekonče). Možná tak za 10, 20 let, ale teď je to fakt předčasné.
Je mi jasné, že hlavním cílem je zajištění kompatibilty našich zbraňových systémů a systémů NATO. Ale my stejně nemáme jednotky, které by byly schopny operovat po boku např. SAS nebo SEALS. A drobné sólové akce, jako např. střežení našich lékařů v Basře, zase nevyžadujou totální kompatibiltu, protože si na ně většinou vystačíme sami...
Nicméně armáda samopaly evidentně definitivně vyřazuje, a to už dlouho. Prvním důvodem byla předimenzovanost NZ, následovala profesionalizace a s tím související redukce počtů všeho, a přechod na NATOvské ráže je nejspíš jen poslední rána z milosti pro jednu z nejlepších útočných pušek druhé poloviny dvacátého století :cry: .
Člověku je z toho až smutno...
COLT

Příspěvek od COLT » 12 led 2006 08:18

858 Tactical stale nabizeji na BVS za 5900 kaček s dvouma zasobnikama, zkus kouknout tam. Taky mám Taktikala, vůbec ho nechci prodávat, naopak, mazlím se s ním před spaním a manželka si ťuká na čelo a bonzuje to kamarádkám. :roll:
Jeff

Příspěvek od Jeff » 12 led 2006 11:07

Myslím si ,že pravý důvod přezbrojení není shodnost střeliva,ale výše úplatků od zbrojařských firem pro naše politiky.Není mi jasné,proč se pořádá drahé výběrové řízení na transportéry,když by je naše Tatra dokázala bez problémů vyrobit.My ale raději zavřeme fabriku a koupíme nějaký vyřazený "šmejd"z ciziny.Mněl jsem možnost střílet z několika útočných pušek,ale kdybych mněl jít do boje,rozhodně bych si vzal starou dobrou "padesát osmičku".
Uživatelský avatar
Salamoun
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2006 11:16

to Jeff

Příspěvek od Salamoun » 12 led 2006 13:04

Máme tady nového bojovníka,nejspíš adepta na cizineckou legii,kam chceš jít válčit? :lol:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: to Jeff

Příspěvek od Slim Jim » 12 led 2006 13:16

Salamoun píše:Máme tady nového bojovníka,nejspíš adepta na cizineckou legii,kam chceš jít válčit? :lol:
To je celkem fuk, munice do téhle zbraně (7,62x39 vz. 43) jsou po celém světě tuny, a tam, kde se válčí, je jí nejvíc. Nic dalšího nepotřebuješ (protože ta zbraň je narozdíl třeba od AR-15 naprosto bezúdržbová), takže se saprem se dá válčit všude, kde se válčí (což se o moderních útočných puškách říct nedá, protože do těch je nadbytek munice prakticky jen v USA). Rusové to holt flákali dost do zásoby (tolik, že všichni teroristi na celém světě z toho žijou už 20 let a dalších 20 z toho žít budou).
COLT

Příspěvek od COLT » 12 led 2006 13:28

Slim Jime, zda se mi, ze si obcas malinko protiřečíš.. na jednu stranu chválíš kvality Sa 58 a odvozených zbraní a na druhou stranu vykládáš něco o tom, že bys bazarovou nehtěl, páč ji někdo zapoměl vyčistit a používal do ní staré vojenské sřelivo. Myslíš že tombakový plášt vojenské střely z tvrdým jádrem ztrvrdne jak starý chleba? Ale kdepak. A zrovna tak je to s tím čištěním, zbraně se samozřejmě čistit a udržovat musí, ale kdyby po tobě pražil nepřítel, taky bys nečistil a střílel doslova jak o život..a takto kvalitní zbraň by to přečkala a až by šel nepřítel nq svačinu, tak bys ji vyčistil. Takže nepřeháněj.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 12 led 2006 15:21

Možná máš pravdu, nicméně ty zase děláš jinou chybu, a sice že některá tvrzení chápeš s příliš malou rezervou. Když říkám "bezúdržbová zbraň", tak je to samozřejmě trochu hyperbola. Zbraň, která by se nemusela čistit, zatím nevyvinuli ani Američani (takže je těžko vyčítat Ing. Čermákovi, že jeho samopal čištění vyžaduje). Otázkou spíš je, jak často se musí čistit a hlavně jakou další údržbu ještě vyžaduje, a v tom jsou zbraně z armád bývalé Varšavské smlouvy všeobecně lepší než západní (trik sapíku aj. Čs. zbraní spočívá v tom, že jsou dobře vymyšlené, trik ostatních zbraní, zejména z SSSR, např. AK-47, spočívá ve velkých výrobních tolerancích. Jistě každý uzná, že Čs. řešení je lepší :lol: .)
P.S. To s těmi "ztvrdlými plášti" jsem nepochopil. Problém staré voj. munice nespočívá v kulích, ani ve stáří jako takovém. Tady je problém v korozivních zápalkových složích, a těm neodolá žádná hlaveň, pokud není z nerezu (a takových zbraní v armádách moc nebude 8) ). Takže tady je opět těžko sapíku něco vyčítat (a to mě ještě napadá, že hlaveň Sa. 58, v souladu s armádními obyčeji tvrdochromovaná, bude proti těmto vlivům poměrně odolná).
No a závěrem bych snad jen dodal, že průměrný voják nemá takové nároky jako já, takže zatímco já bych si zbraň s vyžranou hlavní nekoupil ani náhodou (leda by byla za odpovídající cenu, tj. prakticky zadarmo), nějakému "vojákovi štěstěny" by mohla sloužit ještě celá léta a možná by ani nepoznal, že s ní něco je. Já bych se samozřejmě taky o zbraň mnohem líp staral a nevystavoval ji takové zátěži.
Nelze zkrátka analogicky porovnávat podmínky na jihoafrickém bojišti a jihočeské střelnici :wink: .
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 led 2006 16:11

To, že je Sa58 vynikající zbraň, si myslíme hlavně my u nás. Ta ráže 7.62x39 je pro vojenské účely mrtvá, ať si říká kdo chce co chce. I rusáci už dávno přešli na svoji obdobu 223Rem tj. 5.45x39 mm.
Jestli bude chtít naše armáda přejít na ráži 5,56x45 NATO , tak jim jenom fandím, rozhodně to bude mít větší smysl než nákup Grippenů.
BTW:Kdysi jsem četl v SM nebo SR jak se porovnávaly naše samopaly s AK47 v Rusku, kvůli kompatibilitě se zbraněmi Varšavské smlouvy. Sa58 neporazil bohužel AK47 v ničem (pardon, je asi o 10 deka lehčí). Sice to bylo těsně, ale bylo to tak. O tom se ale u nás samozřejmě moc nemluví, akorát ještě z dob komančů u nás přetrvávají názory jak jsme byli super vyzbrojeni. Nebyli.
danielTIR (dan)

Příspěvek od danielTIR (dan) » 16 led 2006 19:44

CZ 858 Tactical je a Česká zbrojovka neuvažuje o jeho stažení nebo ukončení prodeje.Mám to přímo ze zdroje CZUB.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 17 led 2006 00:27

danielTIR (dan) píše:Mám to přímo ze zdroje CZUB.
:lol: :lol:
Jo tuhle sem taky volal do CZUB potřeboval sem něco ohledně stoupání vývrtu hlavně.
A do dnes si myslim že sem mluvil asi s někým z vrátnice (prostě samej odborník :idea: )
Odpovědět