Mattoni a Tactical uz neni?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 17 led 2006 09:35

Balda píše:...A do dnes si myslim že sem mluvil asi s někým z vrátnice (prostě samej odborník :idea: )
O tom nepochybuju, ale řekněme, že tohle není zas až tak složitá otázka, aby ji nezvládli, takže doufejme, že jim lze věřit.
Čili dobrá zpráva a zároveň konečně odpověď na moji otázku.
Díky všem za účast.


Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 19 led 2006 14:08

Kubajzz píše:To, že je Sa58 vynikající zbraň, si myslíme hlavně my u nás. Ta ráže 7.62x39 je pro vojenské účely mrtvá, ať si říká kdo chce co chce. I rusáci už dávno přešli na svoji obdobu 223Rem tj. 5.45x39 mm.
Jestli bude chtít naše armáda přejít na ráži 5,56x45 NATO , tak jim jenom fandím, rozhodně to bude mít větší smysl než nákup Grippenů.
BTW:Kdysi jsem četl v SM nebo SR jak se porovnávaly naše samopaly s AK47 v Rusku, kvůli kompatibilitě se zbraněmi Varšavské smlouvy. Sa58 neporazil bohužel AK47 v ničem (pardon, je asi o 10 deka lehčí). Sice to bylo těsně, ale bylo to tak. O tom se ale u nás samozřejmě moc nemluví, akorát ještě z dob komančů u nás přetrvávají názory jak jsme byli super vyzbrojeni. Nebyli.

Koupil jsem si také 858 snad z nostalgie nebo vzpomínku na vojnu, také levné střelivo, dobrá cena. Není to žádný zázrak, dal jsem na to optiku a to mě dost zklamalo. Střílím se vším co mi přijde pod ruku, vše bez problémů. Výsledek je tady na obrázku a na takový kus železa to není zas tak hrozný. Jméno Karel je 858 Tactical( každá má zbraň má své
jméno) stříleno je za ideálních podmínek s optikou PSO-1 8x42 a vzdálenost je po řádném změření 165m.
Přílohy
DSC00443.JPG
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 led 2006 15:35

Coz odpovida. Je to cca 2,3MOA. Je to vojenska zbran.. zadna zavodni "tercofka" :D
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 led 2006 15:52

2Zdenek:
Docela povedený nástřel na tuhle zbraň. :!:
Na vojně jsem se z toho nastřílel až až, akorát bez optiky. S tou bych to někdy docela rád zkusil.

Přesnost jednotlivými ranami ujde, špatné je to s dávkou a ostatním. Dnes jsou zbraně někde jinde. Sa58 je starý skoro 50 let. Kalašnikov a nakonec i náš samopal vznikaly v době kdy se podle sovětského vzoru na armádu pohlíželo jako na masu polointeligentů, kteří se na zapískání píšťalky zvedli v tisícihlavých počtech a za řevu "Uráááá" šli na zteč a za běhu kolem sebe chrlili mračna kulek.
Dnes jsme opravdu někde jinde. Na vojáka se pohlíží jako na kvalitně vycvičeného profesionála, který umí využít schopnosti zbraně na 100% a umí se o ni i postarat.
Sa 58 je překonaný nejen konstrukčně, ale hlavním handicapem je použitý náboj. A je zastaralý i morálně. Dnešnímu vojákovi bychom taky mohli dát třeba ostřelovačku Mosin, určitě by s ní mohl dobře trefovat a dosahovat dobrých výsledků, ale tak nějak jistě cítíme, že by to nebylo ono...
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 led 2006 16:06

Kubajzz píše: Dnešnímu vojákovi bychom taky mohli dát třeba ostřelovačku Mosin, určitě by s ní mohl dobře trefovat a dosahovat dobrých výsledků
Co je to "dobry vysledek"?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 led 2006 09:29

Andy píše:
Kubajzz píše: Dnešnímu vojákovi bychom taky mohli dát třeba ostřelovačku Mosin, určitě by s ní mohl dobře trefovat a dosahovat dobrých výsledků
Co je to "dobry vysledek"?
To je výsledek, který s ní dosahovali ostřelovači za wwII, jako třeba Vasili Zajcev, ale toho asi znáš. Nebo i z ní (mimo jiné zbraně) dosahoval "dobrých výsledků" Simo Häyhä - asi nejlepší ostřelovač všech dob.

Ale jak sis všiml, píšu že jsou lepší zbraně a jsem proti tomu, aby naši vojáci byli vyzbrojeni zastaralými.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 20 led 2006 13:21

Kubajzz píše:...a jsem proti tomu, aby naši vojáci byli vyzbrojeni zastaralými.
S tím budu souhlasit, až uvidím, že máme takovou armádu, která naplno využije hypermoderních zbraní typu AUG apod. Zatím máme armádu, která je sice na postkomunistickou minirepubliku jako jsme my velmi slušná, ale takové úrovně jako moderní útočné pušky pořád ještě nedosahuje. Přezbrojovat naši armádu se mi zkrátka pořád ještě jeví jako cpát motor z Rolls-Royce do Škodovky 120. A nějaká opravdu zásadní změna je v nedohlednu (naši politici sice melou hubou velmi impozantně, ale to už pomalu dvacet let, takže jim nějak přestávám věřit... :wink: :lol: :cry: ).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 led 2006 13:33

Kubajzz píše:
Andy píše:
Kubajzz píše: Dnešnímu vojákovi bychom taky mohli dát třeba ostřelovačku Mosin, určitě by s ní mohl dobře trefovat a dosahovat dobrých výsledků
Co je to "dobry vysledek"?
To je výsledek, který s ní dosahovali ostřelovači za wwII, jako třeba Vasili Zajcev, ale toho asi znáš. Nebo i z ní (mimo jiné zbraně) dosahoval "dobrých výsledků" Simo Häyhä - asi nejlepší ostřelovač všech dob.
No a jaky vysledek tedy dosahovali? Rad bych nejakou mernou jednotku... nejlepe MOA... ne pocet zastrelenych. To je jako kdyz se zeptas myslivce zda je IZa dobra zbran... a von ti rekne jasne ze ano... uz sem s ni strelil 10 prasat.

Bavme se v cislech co vyjadruji presnost zbrane.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 led 2006 15:22

Andy, ty máš v hlavě jenom tabulky a číslíčka. Za druhé světové vojáci v poli nestříleli žádný benchrest.
Já nevím kolik MOA udělá Mosin a ani mě to nezajímá, protože si ji nekoupím a ani do žádné války s ní nepůjdu. Bude to víc než Tikka s pillar bedingem, můžeš být klidný. Kromě toho je to jedno, protože polemika na téma "Tahle puška se dá použít, protože má rozptyl na 300m jen 10cm a tahle se nedá použít protože má rozptyl 15cm" mě nechává chladným.
Co je teda podle tebe dobrý výsledek u vojenské odstřelovačky, když to není počet odpravených nepřátel?
U té konkrétní zbraně ten počet není nikterak malý, takže asi o úplný šit nešlo. Zřejmě je ta přesnost dostatečná. Kdyby tu pušku měl dnešní odstřelovač, tak by s ní asi taky sejmul pěknou řádku lidí. Akorát dnešní odstřelovač bude střílet s dnešní puškou, to je snad každému jasné.

Toho Mosina jsem tam napsal, jako příklad staré zbraně, s kterou se dá ještě zahrát dobré divadlo, ale titul národního umělce už za to nezískáš. Stejné je to s Sa58.

PS. Pokud ten myslivec střelil 10 prasat z 10-ti, tak ta puška je opravdu dobrá. A dobrý je i ten myslivec, protože zřejmě necítí potřebu střílet na prase na 200 metrů a víc někde z posedu.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 led 2006 16:16

Slo mi o to, zda vis o cek mluvis.

Cili nevis. Mluvis o dobrem vysledku ktery pro tebe predstavuje pocet zastrelenych. Zastreleni mohli byt trebas na 10, 60 ci 100m ... co ja vim... jak se pozna ze je to dobry vysledek pro tu danou zbran? Je to dobry vysledek pro toho vojaka... ze za tu dobu co on zastrelil tolik vojaku nebyl sam zastrelen... tak bych to videl ja.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 led 2006 16:47

OK, takže co je to podle tebe s tím Mosinem ve válce dobrý výsledek?

Když jako voják někoho trefím na 300m tak je to dobrý výsledek a když ho trefím na 100m tak je to špatný výsledek?

Já pořád nechápu o co ti jde a co se snažíš v těch posledních třech příspěvcích říct.
Já se nebavím o sportovních disciplínách. Že je v porovnání střelby na 1km 80 let starý Mosin horší než Barret je mi jasné.
joot

Příspěvek od joot » 20 led 2006 17:14

Kubajzz píše:OK, takže co je to podle tebe s tím Mosinem ve válce dobrý výsledek?

Když jako voják někoho trefím na 300m tak je to dobrý výsledek a když ho trefím na 100m tak je to špatný výsledek?

Já pořád nechápu o co ti jde a co se snažíš v těch posledních třech příspěvcích říct.
Já se nebavím o sportovních disciplínách. Že je v porovnání střelby na 1km 80 let starý Mosin horší než Barret je mi jasné.
U těch válečných sniperů to taky nebylo jenom o tom něco střelit, ale dostat se na místo, číhat celé hodiny, a hlavně se zas dostat nazpátek se zdravou kůží. Jinak ten Simo Häyhä byl asi vcelku slušnej lovec lidí, jak jsem četl, tak na spoustu svých obětí nepoužil vůbec optiku a někdy je vzal jenom tak samopalem.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 20 led 2006 17:16

Kubajzz píše:OK, takže co je to podle tebe s tím Mosinem ve válce dobrý výsledek?

Když jako voják někoho trefím na 300m tak je to dobrý výsledek a když ho trefím na 100m tak je to špatný výsledek?

Já pořád nechápu o co ti jde a co se snažíš v těch posledních třech příspěvcích říct.
Já se nebavím o sportovních disciplínách. Že je v porovnání střelby na 1km 80 let starý Mosin horší než Barret je mi jasné.
Musím se tě trochu zastat jak vidím Mosin, tak na něj nedám dopustit. Sám střílím staré pušky a terč používám pro nastřelení toho dne nebo jak mi to dnes půjde. Uplatňuji střelbu na vzdálenost 100-300m a střílím zásadně na figurínu čili na chlapa jako ve válce. Na co mě budou MOA a číslíčka, když mám s vojenskou puškou zničit a zneškodnit živý cíl, nepřátelského vojáka, jinak trefí on mě. Střílet na číslíčka je spíš sportovní střelba a vím že velmi přesná. Mě dělá radost když na 300m mám zásahy uprostřed trupu a na to je taky vojenská puška stavěná. Škoda že to nemohu vyzkoušet s otevřenými mířidly na větší vzdálenosti.

Jinak se uvažuje o přezbrojení naší armády německou G36, ale tomu jsem se lehce usmál.
Přílohy
mosin91-30a.jpg
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 led 2006 20:45

Kubajzz píše:OK, takže co je to podle tebe s tím Mosinem ve válce dobrý výsledek?

Když jako voják někoho trefím na 300m tak je to dobrý výsledek a když ho trefím na 100m tak je to špatný výsledek?

Já pořád nechápu o co ti jde a co se snažíš v těch posledních třech příspěvcích říct.
Já se nebavím o sportovních disciplínách. Že je v porovnání střelby na 1km 80 let starý Mosin horší než Barret je mi jasné.
Me je jedno zda ve valce nebo v miru. Slo mi o tvoje pojeti dobreho vysledku zbrane Mosin.

Vubec nehodlam porovnavat zabite vojaky na 100m ci 300m. Chtel jsem na svou otazku slyset napr. : "puska MOSIN dosahovala presnost cca 1,5MOA". Hotovo, smitec. To by byla odpoved na mou otazku co si predstavuje pod pojmem "dobry vysledek". Na vojenske pouziti je rozptyl 1,5MOA plne dostacujici. Nektere zbrane mohli trebas strilet i 1MOA. Coz uz neni vubec spatne.

Nicmene ted jsem jiz pochopil, ze ty nehodnotis zbran jako takovou... ale vojaka, ktery s tou zbrani operuje.
Fiochi
Příspěvky: 44
Registrován: 28 říj 2005 09:30
Bydliště: Chomutovsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fiochi » 20 led 2006 21:50

Bravo Andy zase jsi jim to nandal! Jako ve většině tvých příspěvků. Dal jsem si tu práci a všechny přečetl. Ačkoli musím konstatovat že jsi dobrý teoretik a vědomostí máš dost přesto ti položím otázku.
Nenapsal jsi knihu PROTI VŠEM ???
Nejlepší obranný sprej je 9 Luger až 50BMG
Odpovědět