Material na odlievaciu formu poprip. klieste

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Venet
Příspěvky: 18
Registrován: 09 úno 2007 00:01

Material na odlievaciu formu poprip. klieste

Příspěvek od Venet » 09 úno 2007 00:32

Vedel by mi niekto poradit aky by bol najlepsi material na odlievaciu formu alebo klieste?


Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 09 úno 2007 08:42

To záleží na tom, z jakého hlediska se na to díváš. Jestli si to chceš sám vyrobit a mít to levně, tak oceníš snadnou obrobitelnost hliníku nebo duralů. Jestli si to chceš nechat vyrobit a na korunu nekoukáš, tak na oceli zase oceníš její nezničitelnost. Já si nemyslím, že by kokily byly vyráběné z nějakých speciálních kovů (snad až na profesionální vercajk, určený pro skutečně průmyslovou výrobu). Z běžně dostupných materiálů bude patrně nejlepší středně tvrdá ocel, která se dá pěkně rozleštit, nějaká, která nemá tendence "pracovat" při změně teploty, možná nějaká trochu lepší nerezovka. Znám ale několik perkusářů, kteří nedají dopustit na hliníkové licí kleště vlastní výroby :wink: . I továrně vyráběné kleště bývají někdy z hliníku (myslím, že např. Lee, ale nejsem si úplně jist).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
Netopyr
Příspěvky: 62
Registrován: 06 úno 2007 12:02
Bydliště: Berounsko, Trier
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopyr » 09 úno 2007 10:17

kdybych se pouštěl do výroby kokil, tak určitě z oceli. Vydrží věčně. Pokud z hliníku, tak bych koupil hotové Lee, případně Lee a dodělat k obrazu svému.
Venet
Příspěvky: 18
Registrován: 09 úno 2007 00:01

Příspěvek od Venet » 09 úno 2007 11:00

Diky. Len som nevedel, ci nevznika pri niektorych materialoch problem s teplotnou roztazitelnostou. Predpokladam ze kokila musi mat odlievaci priestor o kusok vacsi ako je samotny kaliber hotoveho projektilu. da sa to nejako vypocitat? alebo ten material pracuje tak malo ze sa tym nemusim zatazovat.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 09 úno 2007 11:58

No zaťažovať by si sa mal, ak nechceš aby strela vypadla von laufom :D
Formy zvyknú byť väčšie lebo olovo sa po vychladnutí "zmenší". Presné rozmery ti ale nepoviem, lebo neviem. Ak si zaciatočník tak odporúčam naštudovať bezpečnosť práce, lebo to má (odlievanie) "pár špecifík" :wink:
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 09 úno 2007 12:10

Dělal jsem si několik forem na lití (kokil) většinou ze „železa“ nevím co to je přesně za matroš. Vážně záleží na co to chceš, nejlépe se dělají bez mazacích drážek, vybrousíš vrták ideálního průměru do správného tvaru a navrtáš do spojených půlek kovu, vybrousíš a zaleštíš (samozřejmě vše na jedno upnutí), musíš ale počítat s tím že se lauf bude po deseti až dvaceti ranách těžce zanášet olovem. Nebo můžeš kokilu udělat o nějakou tu desetinu menší a střelu obtočit papírovým límečkem, což je zase práce navíc při přípravě střeliva.
Pokud chceš dělat i mazací drážky, zkomplikuješ si život ale na setiny nekoukej, střelu stačí prohnat kalibrem a je přesná.

Takže záver, nekoukej na nějakou tu desetinu!!! Opravdu desetina není problém pokud vše protáhneš kalibrem, tam záleží na přesnosti. Povedlo se mi prohnat střelu .45 kalibrem .44 a jak lítá, panečku (Vetterli 1871).
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 09 úno 2007 13:00

Venet: Pokud chceš kleště na normální běžnou ráži, tak se ti nevyplatí dělat žádnou kokilu. To by mělo smysl jedině v případě že máš nějakou nestandartní hlaveň pro kterou se nic nehodí. Pak bych ti radil použít hliník nebo dural protože se dobře obrábí. Z ocelí bys mohl použít např. automatovou ocel která má zaručenou dobrou obrobitelnost. Taky nepíšeš o jakou střelu se ti jedná, jestli kulatou nebo válcovou s drážkami.
Samozřejmě že se olovo smrští po odlití a průměr střely pak je závislý na tom jestli je to čisté olovo nebo slitina olova.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Venet
Příspěvky: 18
Registrován: 09 úno 2007 00:01

Příspěvek od Venet » 09 úno 2007 13:08

normalna bezna raz, ale kokilu nemam problem si dat spravit na mieru. Chcel by som formu na ogival s drazkami, ale tak aby sa dala spravit aj minie. A skusit viac tvarov striel. A olovo chcem pouzivat ciste
vlčák

Příspěvek od vlčák » 11 úno 2007 22:14

hliník je dobrý, ale pro častější používání , nebo pokud chceš tam přidělat ten plech na odstřihování, tak nejlepší je železo, ale pozor na reznutí, po lití je dobré ji namazat (zvláš když jí nebudete dlouho používat), před litím je dobré jí očistit.
nerez je skvelá, ale špatně se obrábí... plánuješ dělat něco takového? :D
Přílohy
mold.jpeg
mold3.jpeg
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 11 úno 2007 23:19

vlčák: pěkný kleště, čí je to výroba ? :shock:
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Venet
Příspěvky: 18
Registrován: 09 úno 2007 00:01

Příspěvek od Venet » 12 úno 2007 14:34

Moooc pekne, ale skor by som chcel formu, ako klieste
vlčák

Příspěvek od vlčák » 12 úno 2007 20:44

to už si nepamatuju odkud, je to obrázek z nějaké stránky, já taky dělal nějaké formy, ale profi kleště jsou fajn, nepálí tě to v ruce, stačí nalít, odklepneš nálitek a vyklopíš to ... jinak u té formy nezapomen udělat středící kolíky ( nemusíš to přesně vrtat, stačí to svrtat v kuse a také to sedí), stačí krátké a nějakou svorku, nebo nákružek co ti to stáhne dohromady. V originále to drží ty rukojeti, jak to máš v ruce.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 úno 2007 21:37

Vyrábět kokilu není vůbec jednduchý. Na kule to podle mě amatérsky vůbec nejde, protože ta kule by nebyla zřejmě nikdy přesně kulatá a lítalo by to bůhvíkam. Na nějakou tu ogivální s drážkama snad, ale je to práce na draka. Sám jsem se ji pokoušel vyrobit, soustruh mám, ale ty drážky, který se v kokile vytáčí jsou vlastně vodicí kroužky, nebo jak bych to vyjádřil, udělat na míru není jednoduchý. Když jsem to udělal, zkusil odlít, tak jsem zjistil, že to je malý. Hrál jsem si s tím jen z toho důvodu, že mě občas popadne chuť něco si udělat sám, je to prakticky výzva, jestli k něčemu ještě jsem. Po ekonomický stránce to nemá smysl, protože jak mám informace od Fandy, hliníková kokila s kuličkou a ogiválem stojí kolem tisícovky. Za den se dá ta tisícovka někde vybouchat a je asi lepší si ji koupit. To je jen můj názor.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 12 úno 2007 23:32

zrova na ty kule jsem ji dělal a dobrý, ideál je, když ti to někdo udělá na souřadnicové vrtačce, když to děláš v soustruhu, tak dělat formu jen na jednu a použít čtyřhraný špalík nebo desku, abys to nemusel středit - máš čtyřčelisťové sklíčidlo? A taky jsem slyšel doporučení - ty koule dát do krabičky a "přesejpat", koule se vzájemně oklepají do kulata... s těmi kroužky to chce udělat přesně díru, pak si škrtnout kudlou (zapichovák, nebo rozjet záviťákem) a odpočítat to, jinak když to nevyjde poprvé tak příště přidat víc... Jinak máš pravdu, "co se dá běžně koupit se nevyplatí vyrábět" , takže kdo má možnost, tak to dělá pro zábavu... :wink: (řekl bych že ta hliníková asi nemá to ostřihování... )
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 13 úno 2007 09:18

Jo čtyřčelisťový sklíčidlo mám, jinak by to nešlo upnout. Dělal jsem to ze dvou pásovin tl. 10, který jsem nejdřív zkolíkoval, pak to upnul a dělal. Až byla jedna díra hotová, povolil jsem to, posunul a tak dál. Odstupňoval jsem to, jenže ani jedna neseděla. No možná, zase až nebudu mít nudou do čeho píchnout. Na to musí být ale chuť. Při čtení tvojeho příspěvku jsem si uvědomil, že jsem udělal chybu a základ t.j díru jsem udělal menší, než je průměr mezi poli v laufu a zaměřil se na drážky v kokile. Ten přebytek by se možná potom dal odstřihnout v nějakým kalibrovacím přípravku. No snad někdy.
Odpovědět