Matematicko - Fyzikalni vypocty

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 02 zář 2008 22:33

-------------
Naposledy upravil(a) milius dne 05 črc 2009 20:30, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 03 zář 2008 21:44

rozhoduje rychost. niekde v brnenskych unob skryptach je pisane o odrazoch: od vody, piesku, hliny..... pre delostrelecke granaty.
nepaušalizovat.
Uživatelský avatar
mzprx
Příspěvky: 215
Registrován: 20 kvě 2007 07:49

kanal medzi valcom a hlavnou

Příspěvek od mzprx » 03 zář 2008 23:18

Este by som sa chcel vratit k uvaham o idealnom rozmere kanalika medzi valcom a hlavnou u vzduchoviek.
V predoslych prispevkoch pise KING o tom, ze jeho vplyv je zanedbatelny a jeho program na vypocet vnutornej balistiky pruzinovej vzduchovky s nim nepocita. Myslim si, ze to plati len pri vzduchovkach s nizsou energiou. Podla mna sa kanalik s mensim priemerom ako ma hlaven sprava ako odpor medzi valcom a hlavnou. Sposobuje znizenie sily, ktorou tlaci stlacovany vzduch na diabolku predtym ako sa zacne pohybovat (rovnaky tlak a mensia plocha), cim oddiali zaciatok pohybu diabolky (v zavislosti na pociatocnom prietlacnom odpore) a umozni dosiahnut vacsi tlak a teplotu vo valci. To by malo byt jeho pozitivne posobenie na celkovy vykon. Nasledne znizuje svojim odporom rychlost piestu na konci drahy, kedze nim nestaci pretekat dostatok vzduchu do hlavne a nakonci sposobi odraz piestu, lebo jeho vplyvom tlak vzduchu vo valci prekona silu pruziny na konci pracovneho cyklu. Cize pre vacsi vykon by bol asi vhodny kanalik, ktory by sa v priebehu vystrelu dynamicky zvacsoval, tak ako vzrasta tlak vo valci.
U vetrovky a CO2 je situacia ina, tam je tlak na zaciatku vystrelu najvacsi a postupne len klesa, cize tam by mal byt kanalik rovnakeho prierezu ako hlaven.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 04 zář 2008 06:53

:mzprx
nejenom průměr, ale i délka kanálku, tedy jeho objem ovlivňuje výkon. Ale vše limituje průtočný odpor kanálkem, takže pro danou délku kanálku lze optimalizovat jeho průměr, aby bylo dosaženo max. výkonu. V praxi to znamená např. u 631 naroste výkon napřímením kanálku (zkrácením) a zmenšením jeho průměru mezi 3 až 3,5 mm
Uživatelský avatar
mzprx
Příspěvky: 215
Registrován: 20 kvě 2007 07:49

kanal

Příspěvek od mzprx » 04 zář 2008 07:35

Samozrejme, to som mal na mysli, ked som hovoril o tom, ze sa sprava ako odpor. Jednym z problemov je aj to, ze jeho objem tvori mrtvy priestor, nepodielajuci sa na stlacovani. Aj ked v porovnani s objemom valca je to tak 1% a menej (to pre barettu - milovnika ucinnosti). Dokonca som sa stretol na zahranicnych strankach s nazorom, ze prave tam vznika dieseling, ze to je vlastne spalovacia komora a ze vsetko nad par joule diesluje, resp. az 30% (niekde je aj 45%) vykonu silnejsej vzduchovky pochadza z dieselingu. Udajne overovane pokusom v cistom dusiku. (zdroj - http://home.hiwaay.net/~ispellan/Airguns.html a
"The Airgun from Trigger to Target" by G .V. Cardew and G. M. Cardew)
Aj ked to moze byt tak trochu amaterske dielko bez teoretickeho zdvovodnenia. Ale v konecnom dosledku teoria ma popisovat realitu a nie naopak. Najviac jasno v tom ma asi KING, snad sa nam znovu podari pritiahnut jeho pozornost... :D
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 13 zář 2008 18:24

vzhladom na to ze KING dosiahol vyssej urovne termodynamickeho vzdelania ako ja nebudem odporovať jeho metode.

Polda mojich vypočtov objem kanaliku nehra velku rolu. - skutočne neak drobne. Lenže ja som NEPREVIEDOL ŽIADNE EXPERIMENTY. a teda ako je spomenute v mojej praci je to iba ORIENTAČNA INFORMACIA.

Prof. Popelinsky - podla ktoreho KING ratal vyhotovil obecny vypočtovy mechanizmus podla ktoreho by sa to malo ratať. Obecne je možne považovať tento postup za spravny. Avšak na overenie pravdivosti vypočtu je nutne zabezpečiť aj ine parametre ako IBA JEDEN VYSTUPNY PARAMETER. Nikdo bez merania priebehu tlaku, teploty v hlavni, puzdre, drahy stely, piestu NEMOŽE PRESNE URČIT priebeh vystrelu. Ze zodpoveda ustova rychlosť je super, ale nestači to.
Chystam sa aj na vzduchovku, ale potrva to chvilu.
KING
Příspěvky: 113
Registrován: 19 kvě 2006 22:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KING » 13 zář 2008 19:18

Už jsem to tu asi někde psal. V mém programu je vliv kanálku zaveden a parametry kanálku jsou pro Slavii 630. Protože ale je jeho vliv nepodstatný, tak parametry nejdou měnit.

Nedávno jsem provedl experiment se Slavií 631 s novou pružinou (mimochodem naměřené parametry byly poněkud odlišné od těch, co mám ke stažení na www). Výpočet v0 odpovídal měření (řekněme +- 5%). Pak jsem uřezal asi 3cm pružiny, tj. pružina nebyla ve válci předepnutá a v0 taky "seděla" s výpočtem (řekněme +- 10%).
Dále jsem s pomocí kolegy stlačil do válce asi o 5cm (nevím přesně) delší pružinu, jinak se stejnými parametry. Podle výpočtu by měla být v0 větší než při použití originální pružiny, ve skutečnosti ale klesla. Vrátil jsem zpět původní pružinu, vše bylo zase ok, pak zase tu delší a opět byla v0 menší. Nevím čím to je, ale asi (možná i vzhledem k zápachu při výstřelu) dochází ve válci ke zvětšení tření – zatím jsem to nezkoumal.
Uživatelský avatar
mzprx
Příspěvky: 215
Registrován: 20 kvě 2007 07:49

Příspěvek od mzprx » 14 zář 2008 07:56

Ja som sa s tym uz tiez stretol. Aj v na nete sa o tom pise - niektori ladici davaju na dosiahnutie vyssieho vykonu kratsiu pruzinu. Zrejme existuje pre dane parametre vzduchovky optimum. Ide o to, najst ho inak ako empiricky.
Ale myslim, ze prave pri zvysovani vykonu prostrednictvom silnejsej pruziny zohrava ulohu ten kanalik. Pri silnejsej pruzine sa piest vplyvom toho, ze vznikne pred nim vacsi tlak ako sila pruziny na konci odrazi a tak jeho energia zostane nevyuzita. Respektive nasledne kmitanie este zhorsi presnost. Podla mojho nazoru, spolu so silnejsou pruzinou je nutne zatazit piest, aby sa zdvihol vykon.
Ked som meral rychlost a porovnaval ju s vypoctom, vysla mi u beznych diaboliek (0.51g) tiez velmi dobra zhoda, medzi vypoctom a meranim(12.87J vs 12.7J vypocet). Avsak pri pouziti tazsich diaboliek (0.67g) uz bol rozdiel znacny. Doslo sice k poklesu vykonu, ale pokles bol mensi, ako vypocitany(12.28J vs 11.35J vypocet).
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 26 zář 2008 14:01

vplyv priemeru hlavne pri konštantnej hmotnosti strely a pri zodpovedajucej hmotnostis trely
Přílohy
na gunshop o priemere laufu.doc
vypočty na rychlo
(35.5 KiB) Staženo 289 x
Uživatelský avatar
baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 26 pro 2008 10:12

čo som zabudol pripojiť
Přílohy
11.jpg
obrazky
varianty pazieb 2.jpg
no ked som navrhoval pažbenie, bolo to na rychlo ako to pri takýchto prácach býva. A tiež je pravda že neuživam psychotropne a omamne latky, tak preto su take nudne - tie pažby
pepan012345
Příspěvky: 317
Registrován: 03 lis 2009 14:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematicko - Fyzikalni vypocty

Příspěvek od pepan012345 » 03 srp 2010 15:12

Teďka jsem tak přemýšlel, že tu často udáváme veličinu "výkon vzduchovky" a udáváme ho v Joulech, v jednotkách práce, čili kinetické energie střely... Ale jen tak zkusmo sem si zkusil spočítat skutečný výkon vzduchovky s 40cm hlavní, 4,5mm při úsťové rychlosti 250m/s, 16J..... Představte si, taková vzduchovka má výkon 5kW!!! Samozřejmě se jedná o chvilkový výkon poskytovaný jen 0,0032s, čili téměř považovatelný za okamžitý, ale i tak je to hezké číslo, ne? Výkon 5kW mají velká krbová kamna....:-)
Hatsan AT44 S 4,5
Sharp Innova 5,5
Shanghai china B3 5,5
QB 57 4,5
Crosman 1077
Crosman benjamin 392 5,5
Crosman 1377
Slavia 620/631
Slavia 618
LOV1
Crosman Marlin Cowboy
Flobert JGA R+R
Uživatelský avatar
DrobasMirek
Příspěvky: 984
Registrován: 01 bře 2010 16:54

Re: Matematicko - Fyzikalni vypocty

Příspěvek od DrobasMirek » 03 srp 2010 15:19

tohle evidentně neni vlákno pro mě, všichni jste tu nějaký divný :lol: :lol:
.
.
.
popravdě klobouk dolu před některýma ideema
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Matematicko - Fyzikalni vypocty

Příspěvek od PEPAN » 03 srp 2010 17:53

Tývoééé, takový 3 vzduchovky maj skoro výkon trabanta :shock: :lol:
Nejde!Prostě NNe
Odpovědět