Mate k E i jine skupiny?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 06 říj 2008 16:31

Chci tři zbraně:
Novou Berettu 90 TWO (ta bude 8) )
Falcona http://www.zvi.cz/vyrobni-program/falcon.html
(cena cca 280tis ale nevím o střelnici na kiláček - že bych se dal k myslivcům?)
AA12 (

U poslední nevím jestli jí chci až tak moc.
Ale vůbec nevím jestli takovou zbraň chci mít doma, kdyby se jí někdo zmocnil mohl by s ní nadělat úplně šílenou paseku -- za takovou spoušť bych asi nechtěl bejt žádným způsobem odpovědný.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 06 říj 2008 16:33, celkem upraveno 1 x.


pajasoptik

re: nikdo

Příspěvek od pajasoptik » 06 říj 2008 16:32

ale pouze do zbraně kterou máš na sk E, nic jiného nesmíš... A navíc je v zákoně pokud se nepletu střelivo, nikoliv části střeliva
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 říj 2008 18:06

Nikdo píše:JirkaS: Jak nedovolené? Nabývám (vlastní výrobou) do vlastnictví jen střelivo, které jsem oprávněn nabývat do vlastnictví, držet, atd...
Znamená to, že když můžu nabývat do vlastnictví pistoli, pušku nebo brokovnici, že si ji můžu doma vyrobit? Ok, beru pilník a vrtačku a jdu na to. Doteď sem si myslel, že je k tomu potřeba koncesi + licenci na výrobu zbraní ...
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 06 říj 2008 18:31

Když mluvíš o té výrobě zbraní, tak asi nesmíš vyrobit nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo zbraň jakékoliv kategorie(kategorie zbraní dle zákona samozřejmě).

Tj. ad absurdum ani luk, ani kuši, ani foukačku pokud dokážeš fouknout víc než 16J :lol: :lol:

že?
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 říj 2008 19:54

epetr: Bohužel máš pravdu. :roll: I na výrobu blbé airsoftové pistole potřebuješ zbrojní licenci. Pokud to není kategorizovaný jako hračka ale jako zbraň - a v EU jsou zbraně kat.D všechny věrné napodobeniny zbraní bez rozdílu napínací síly nebo energie střely, takže 99% airsoftových zbraní. Proto to taky u nás nikdo nevyrábí. U těch kuší a luků je to totéž - pokud to není konstrukčně upravený tak, aby to nešlo natáhnout větší silou než 150N (15kg), tak je to zbraň a potřebuješ zbrojní licenci na výrobu.

U toho přebíjení děláte jednu chybu. Myslíte si, že když ve zbrojním zákonu 119 (kterej ste asi šprtali na zkoušky ZP) není něco výslovně zakázaný, tak je to automaticky povolený. Jenže naše zákony nejsou jen zákon 119. Věc se má takto:

Trestní zákon říká v §185, že kdo bez povolení vyrábí střelivo, bude potrestán odnětím svobody až na tuším 3 roky. Kdo má a kdo nemá povolení pak upravují jiné zákony. Především Živnostenský zákon, který výrobu střeliva povoluje subjektům s příslušnou koncesí + licencí pro výrobu střeliva - a tu z vás tady má asi málokdo (spíš nikdo). Dále pak zákon o zbraních 119/2002 sb., který povoluje výrobu střeliva za použití již použitých nábojnic (přebíjené střelivo) v §28 pouze držitelům skupin B + C. Skupina E toto povolení nemá a ani jiný zákon ji ho nedává. To je taky důvod (mimo jiné), proč doporučuju udělat si ke skupině E zároveň i B.

Další zákony související se střelivem, resp. částmi nábojů (zápalka ve výbušnina!) upravuje třeba Zákon o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě.

Se zákonem o zbraních souvisí další a další zákony, jejich seznam je většinou uvedený na konci znění zákona, namátkou živnostenský zákon, zákon o ozbrojených silách, zákon o ověřování zbraní, zákon o policii, zákon o obecní policii, trestní řád, o ochraně státních hranic, o správním řízení atd. atd.

Pokud zákon o zbraních 119 některý věci něřeší nebo neupravuje, musíte to prostě hledat v jiných souvisejících zákonech.

To že někteří Ečkaři už léta bez problému přebíjí náboje nebo to že ještě žádnýho Ečkaře za přebíjení nesoudili (doufám) je sice možná pravda, ale radit to začínajícím střelcům rozhodně nebudu.

ABE je rozumná kombinace a ta ušetřená pětistovka za skupinu se může v budoucnu škaredě nevyplatit.

B se hodí taky kvůli tomu, že můžeš nakoupit neomezený množství střeliva do zbraně kterou vůbec nevlastníš. Třeba ji má tvůj kamarád, kterej ti ji na střelnici půjčí, aby sis zastřílel. B se hodí taky v okamžiku, kdy si chceš pořídit zbraň, na kterou některý OŘ PČR nechtějí vydávat povolení k nákupu na E (ochranu/nošení) - a budeš se divit, že i takový OŘ v některých městech jsou.
pajasoptik

to: JirkaS

Příspěvek od pajasoptik » 06 říj 2008 20:31

Snad po Tvém výkladu už to bude krásně jasné... Jinak dlouze jsi rozpitval to co jsem už uváděl v příspěvcích výše. Akorát se mi to nechtělo přesně hledat :D
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 06 říj 2008 20:40

nech toho, JirkaS odvedl dobrou práci!
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaS » 06 říj 2008 21:33

OffTopic: epetr: jen pro zajímavost jsem mrknul do obchodního rejstříku na firmy, který se u nás zabývají výrobou luků a kuší (ty co mají v nabídce i luky a kuše s napínací silou nad 15kg). Možná tě teď už nepřekvapí, že mají ve výpisu činností taky tohle:

- Vývoj, výroba, opravy, úpravy, přeprava, nákup, prodej, půjčování, uschovávání, znehodnocování a ničení zbraní
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 06 říj 2008 22:41

No počkej a to se vzájemně nějak popírá? Bez licence to určo nedělají, takže jsi vlastně neřekl vůbec nic
dong
Příspěvky: 60
Registrován: 24 říj 2007 20:42

Příspěvek od dong » 07 říj 2008 07:10

JirkaS píše: ABE je rozumná kombinace a ta ušetřená pětistovka za skupinu se může v budoucnu škaredě nevyplatit.
Presne, tak nejak sem uvazoval pri sve zkousce. Taky sem si rikal, abych pak te 500, co sem usetril, nelitoval :-)
(jeste sem chvili uvazoval o D, ale pak mi to prislo zbytecny)
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 07 říj 2008 09:54

JirkaS - obávám se, že máš pravdu :cry:
Pak už zbývá jen dokazatelnost (licí kleště se mi doma jen tak válí, hilzny sbírám protože jsem sběratel, 15 kilo olova mám v komoře běžně a tyhle přebíjené náboje jsem koupil, už nevím od koho :lol: ), ale studium TrZ jsem odflákl, to uznávám :oops:
pajasoptik

Příspěvek od pajasoptik » 07 říj 2008 12:55

epetr2008 píše:nech toho, JirkaS odvedl dobrou práci!
taky jsem to takto myslel... :o pokud to vyznělo jinak tak se omlouvám
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 07 říj 2008 13:14

2 pajasoptik

aha, tak promiň, trochu to tak vypadalo....
rydlas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2007 14:41

Příspěvek od rydlas » 10 říj 2008 11:38

Tak jsem se byl přihlásit na Policii v Nymburce. Pánové byli extrémně vstřícní, byl jsem tam ve čtvrtek mimo pracovní dobu, sami mi to nabídli...no mazec... s otevřenou hubou jsem to všechno povyplňoval, 30.10. jdu na zkoušky.. Den před tím se na střelnici koná školení (sborka, rozborka, střelby, testy... za litr) takže do toho jdu... jinak za zkoušku chtěj 800,-.
Odpovědět