Malorazky Ural 2 -?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

dracekvo
Příspěvky: 162
Registrován: 23 srp 2010 13:22

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od dracekvo » 24 srp 2010 15:35

ja sem prave vsechny tyhle z Brna viděl za 6 a více. Teď mám vydaj s tím zbrojákem a okolo pár věcí, tak jsem chtěl něco tak do 3 tis, aby to aspoň nějak střílelo. Kdyby mě to bavilo, tak bych si třeba pozdějí pořídil nějakou tu 150 jak to tu lidi chválí.


qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od qwer » 24 srp 2010 19:01

Dracekvo:
Ten Ural za 1500,-Kč jak udává majitel v inzerci má poškozený vývrt, bude nutné dál investovat do zkrácení laufu, případně výměny.

Shindel:
Nic ve zlém, vím že jsi se zde zmiňoval, že se zabýváš klasickou střelbou ISSF, já také. Proto by jsi mohl vědět, že se ZKM456 pro terčovou střelbu nehodí. Zbraň vznikla v 60.letech na objednávku státu především pro zvyšování branné zdatnosti národa a to také bezezbytku splnila. Také vždy měla zásobník, který se nechal nahradit jednoraným podavačem. Neříkám, že by systém byl špatně zpracován, to zas ne, ale není to vše. Problematický je spoušťák a pak zmíněný dioptr. Dioptr se nebojím nazvat "generátorem náhodných cvaků", chod je katastrofický. O konkurenceschopnosti (bez náročných úprav a tuningu) nemůže být řeč. Připadá mi to, že zde roste nějaký kult 456-tek. Každý ať si vybere co jeho oku ladí a co unese jeho kapsa. V srovnatelných cenových relacích bych jednoznačně sáhl po CM-II (SM-2).
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od Shindel » 24 srp 2010 19:41

Asi jsem špatně pochopil dotaz, myslel jsem, že byl směrován na další alternativní zbraně, tady šlo patrně o tipy na konkrétní kusy. Také jednoznačně preferuji SM-2 a Ural 2. K ZKM 456, s výše uvedeným souhlasím, pro "nesoutěžní" střelbu podle mého názoru stačí.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od qwer » 24 srp 2010 21:12

OK! Souhlas.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od sportovec » 24 srp 2010 21:28

U 456 stojí spoušťák opravdu za nic, mírně řečeno. Dá se ale trochu upravit a stáhnout spouštěcí sílu na 150g aniž by to bylo na úkor bezpečnosti zbraně. Ale už za bolševika se vyráběl pro vybrané kousky a určitou cílovou skupinu střelců plně seřiditelný a stavitelný spoušťák. Kdybych ho neměl možnost vidět a i s ním střílet, nevěřil bych.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od harpplayer » 25 srp 2010 08:25

Největší komedie je, že si tuhle zbraň v domnění,že kupují něco super, pořídilo hodně neinformovaných střelců a dneska se diví, že je přestřílí jiní střelci se zbraněmi za poloviční pořizovací cenu a dožadují se nejrůznějších ústupků právě pro 456. Je pravda, že svého času je kluby rozprodávaly za několik stovek (proč asi?). Ruských zbraní je u nás spousta a na trhu jsou ZATÍM za velmi dostupnou cenu, přičemž kvalita, konstrukce a zpracování proti ZKM je o několik úrovní výše. SM-2 i URAL jsou rovněž zbraně pro výcvik, ale narozdíl od ZKM přímo ve sportovní střelbě, přičemž se s nimi dá dosáhnout úrovně dobré 1.VT (několik takových střelců znám). Tyto zbraně byly přidělovány na okresní výbory Svazarmu a rozdělovány do klubů (především ve větších městech) pro střelce od 2. VT. Dost toho bylo rozebráno, ale stále ještě je množství klubů, které buď končí, nebo přecházejí na komerční a "atraktivnější" disciplíny. Tyto zbraně jsou u nich tím pádem nevyužité a kluby se jich pod cenou zbavují. Stačí trochu sledovat inzeráty na odborných serverech. Naposled jsem takto přivezl kamarádovi moc pěknou SM-2 z Klatov. Proto nechápu snahu po neustálé resuscitaci několikaletých mrtvol ZKM. Kdo to myslí se střelbou jen trochu vážně, dávno se téhle břízy zbavil. Znám jen jednoho šílence z řady ISSF střelců, který tvrdošíjně trvá na 456 - taky na většině závodů obsazuje spolehlivě poslední místo.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od sportovec » 25 srp 2010 08:43

ZKM 456 má totiž jednu zásadní výhodu na některé typy soutěží, neboť se jedná o opakovačku. SM-2 mám doma a nějak mne ničím nezachvátila. Prapodivný závěr, hrůzná spoušť a prťavá pažba bez stavitelné lícnice. Na pouzdro závěru je v podstatě nutné, nechat vyfrézovat rybinu. / puškohled / Tunel mušky se sundavá hodně blbě a nevratně. Jedinný co bych u týhle socky /nemyšleno zle / viděl jako pozitivum, tak to je geniálně jednoduchý a účinný uložení železa do pažby. / spodní část pouzdra závěru je rovná, vroubkovaná plocha /.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od harpplayer » 25 srp 2010 09:21

Nevím, co by mělo být na závěru prapodivnýho - rozhodně tam nelítá žádnej železnej ingot. To, že je to jiná konstrukce, než závěry vycházející ze systému "mauser", ještě neznamená, že by to mělo být divný. Každopádně ten závěr predikuje daleko rychlejší vývin rány nežli např. tolik opěvovaná Suhl 150. Co se týká spouště, rovněž bych ji nenazval hrůznou. Pouze je (u starších typů) jednoodporová. Odpor se ale dá seřídit "na fouknutí" (ikdyž nevím, k čemu by to bylo dobré) při zachování bezpečnosti zbraně. To se se ZKM absolutně nedá srovnávat. Ani ve věci pažby nemám shodný názor. Pažba se někomu může zdát nemoderní a méně elegantní, ale o její skvělé ergonomii jsem už psal (mimochodem viděl jsi současné esemky nebo uralky?) Je pravda, že starší typy nemají pohyblivou lícnici, ale ta pažba je, stejně jako celá zbraň, primárně určena pro střelbu s dioptrem a tam beze sporu vyhovuje. To se ale nedá o ZKM říci ani náhodou. Rovněž argument délky pažby trochu kulhá. Zatímco ty tvrdíš, že SM pažba je krátká, já mohu tvrdit, že ZKM je příliš dlouhá - je to značně individuální. Jenže ve výbavě SM i URAL jsou podložky k prodloužení. 456 můžu akorát tak uříznout. Už jsem kdesi na začátku psal, že uralkou jsem udělal svůj nejlepší "ležákový" výsledek 582. Zkus to dosáhnout 456kou. Jediný, kde ti musím dát za pravdu je rybina, která u starších typů je stranová, u novějších typů vrchní, ale krátká. Ta zbraň totiž není primárně určena pro střelbu s optikou. Pokud se ti ale do ruky dostanou esemky určené pro střelbu na běžící cíl, ty mají rybyny dlouhé dostatečně (ať boční nebo horní). Na běžné esemce to řeší boční montáž dalekohledu (viděl jsem jich pár hodně dobře udělaných zejména v Jižních a Západních Čechách) a nebo nová horní drážka, což je pro zkušeného puškaře vybaveného dobrým nástrojem a mašinou otázka cca 1 hod. a pro zákazníka záležitost několika stokorun. To, že se na materiálu zničí nástroj, je přetrvávající pověra nějakýho vořežpruta, kterej si neuměl na nástroji správně zvolit řeznou geometrii.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od sportovec » 25 srp 2010 09:37

Především moc nejde srovnávat opakovacku 456 a jednoranný terčovnice. SM i přes veškeré moje výhrady jsou schopny dělat konzistentní soustřely do 12mm ops oproti 456 s 15mm :) .
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od harpplayer » 25 srp 2010 10:20

S tím naprosto souhlasím. Proto nechápu jedince, který si to koupí za účelem použití na přesnou střelbu a pak se diví... Ono střílet přesně z malorážky a nabíjet ji ze zásobníku je do značný míry protichůdný, ale to už jsme rozebírali jinde.
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od cherro » 25 srp 2010 12:53

Jednu SM 2 jsem dneska viděl u Tobiáška v Opavě. Cena byla myslím 2900. Má tam v komisi i jednu Suhlku 150.
CZH 2003 total Gunexpert, Gazela, Walther P22Q, Remigton 870, Glock 17, Glock 30 Gen4.1.
"Všechno co má význam být střeleno, má význam být střeleno i vícekrát. Střelivo je levné. To život je drahý."
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od harpplayer » 25 srp 2010 13:17

Doplňuji kontakt:
ZBRANĚ - TOBIÁŠEK JOSEF
Nákladní 895/41, 74601 Opava - Předměstí
Tel.: 553 622 123
A pak, že nerostou!
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od Shindel » 26 srp 2010 19:41

Moderní uralka (model 5-1), o které se zmínil harpplayer vypadá skvěle, jen jsem zatím nevygooglil, že by to měl někdo z prodejců v nabídce (může to být tím, že se vyrábí na objednávku-nevím). S nejvyšším stupněm přesnosti "V" by to byla zajímavá hračka :D
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od josse » 26 srp 2010 19:45

v nove revue je takovy pěkny inzerát na SM-2 ... chcou za ni 5995,- ... komu by se líbila za tuto cenu ať pro ni běží k firmě ***** :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (pro ty co je neznáte ... ani to nezkoušejte :!: )
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malorážky Ural 2 -?

Příspěvek od harpplayer » 27 srp 2010 08:00

Aniž bych chtěl Řeháky nějakým způsobem hájit, je třeba si uvědomit, že za tyhle peníze se normálně prodávají ZKM 456, jejichž jedinou sporadickou výhodou je možnost střelby se zásobníkem. Nový ZKM 452 a 453 jsou cenově někde úplně jinde, přičemž úrovně SM-2 nedosahují ani náhodou. Všechno je věcí nabídky a poptávky. Když se na "odborných" serverech začaly vychvalovat 456, vylezla cena neupravený zbraně ze směšné částky několika set korun až na 5-6 tis. Když pak přišla éra suhlek, vyběhla cena z počátešních 2,5 tis. až k několika desítkám tis. za přestavěné a odzkoušené kusy. Kdyby se ta zbraň ještě dneska vyráběla, měla by skutečně hodnotu několika desítek tis.Kč. No a teď jsou na řadě rusandy. Před několika lety psal o pušce MC-12 ve SR článek Zdeněk Jeřábek a prognózoval téhle zbrani značný cenový nárůst - nemýlil se. Když se prodávaly SM-2 po bazarech za 2 tis. jen jsem kroutil hlavou, jak je to možný (tak málo). Dnes už lidi začínají přicházet na to, že ty flinty jsou fakt dobrý a obchodníci na to začínají reagovat. Takže mi cena 6 tis., pokud je ta malorážka kvalitní, nepoškozená a s příslušenstvím, nepřipadá až tak přemrštěná. Je to cca polovina ceny nové ZKMky.
Odpovědět