Malorazky,malorazkove strelivo a debata o nich

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 27 bře 2008 13:49

Dioptr je průhledítko přičmž hledí je dírka o různém průměru a muška může být jak dírka různých průměrů tak i hranol o rozličné tloušťce. A ty si při míření dáváš do jedné roviny ty dva otvory a cíl a zaměřuješ se na světlé okruží okolo černého středu terče. :wink:
Naposledy upravil(a) J.Laser dne 27 bře 2008 14:28, celkem upraveno 1 x.


Aquila non captat muscas
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 bře 2008 13:55

Nemusí to být jen na terč. Ono se to zdá podivné, když ta muška se nechytá zároveň s žádným hledím, ale jen do středu kružnice, ale oko si střed najde, tak to funguje dobře.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 27 bře 2008 16:40

Aha, takže žádný čočky? Žádný přiblížení?
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 bře 2008 17:10

Ne, nic takového.
Jenom blízko oka malá dírka v plechu, skrz kterou se díváš na mušku a na cíl.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 bře 2008 17:11

ne zadne cocky. zadne priblizeni. vylepsena "otevrena" miridla. Kdo je na to zvykly a umi to s tim, tak s tim strili velice presne. vzdy to byla sportovni miridla.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 bře 2008 17:14

Zas tak čistě sportovní záležitost to není.
Má to i hafo vojenských zbraní. Třeba M16-ka.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 bře 2008 17:28

Ano miridla na tomto principu ma M16 a klony AR15 pokud na tom nemaji nejakou optiku. Ale verim tomu, ze to prevzali ze sportovnich zbrani.
Ale je to celkem putna. Nechci aby vznikla debata o tom kde vznikl dioptr. Dioptr ma vetsina sportovnich malorazek a mozna i sportovnich velkoraznych, kde neni povolena optika.

http://jga.anschuetz-sport.com/index.ph ... &sprache=1
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 27 bře 2008 18:17

Ok, dík za odpovědi. Už je mi to jasný. Já sem si myslel, že to tak nějak je, ale mátl mě ten název "dioptr".

Tak a teď další věc, ptal jsem se na to na předchozí stránce, ale nějak ste to asi přehlídli: Z čeho jsou hilzny u SB Club, že jsou takový stříbrný? Myslel jsem, že je to nějakej železnej plech, ale magnet na ně absolutně nereguje. :roll: A co si o těchto nábojích obecně myslíte? Odpovídá jejich cena 1,70 /ks kvalitě?
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 27 bře 2008 18:25

Taky nechci diskutovat o tom, kdy a kde vznikl dioptr, ale kdo se dívá na klasické westerny, ví, že v dobách Divokého Západu měly dioptr i tehdejší "dalekonosné" pušky. Středověké evropské terčovnice byly rovněž vybaveny dioptry. Z toho lze lehce odvodit, že se jedná o velmi přesný druh MECHANICKÝCH mířidel. Je pravda, že se jedná primárně o sportovní mířidla pro olympijské a ISSF puškové disciplíny. O přesnosti těchto mířidel svědčí dlouhodobě dosahované výsledky v těchto disciplínách. Pro sportovní střelbu, kde se střílí prakticky výhradně na kruhové terče, se na vyšší výkonnostní úrovni používá kruhová muška, takže se v podstatě centruje terč do středu mušky. Pro použití vhodného průměru mušky bylo vytvořeno mnoho teorií. Zdálo by se, že čím "přísnější" muška, tím přesnější střílení, ale není tomu tak. Malé světelné mezikruží mezi terčem a muškou značně unavuje oko a v jiných, než optimálních podmínkách vede k chybám. V minulosti se používaly mušky o průměru 2,8 až 3,2mm, v 70. a 80. letech se začalo přecházet na mušky až do průměru 3,6 mm (což já na ležáka považuji za optimum), dnes u světově velmi dobrých střelců není výjimkou muška o průměru 3,8 mm a na stojáka i 4,1 mm (používával jsem i já). Podle světla vstupujícího do dioptru se také mění průměr průhledítka od 0,6 (velmi ostré světlo) až po 1,8 (někdy i více - velmi slabé světlo). Je pravda, že dioptrická mířidla jsou velmi choulostivá na světlo a při velmi špatných světelných podmínkách jsou lepší otevřená mířidla. Aby střelec nemusel trvale něco vymontovávat a namontovávat, byly pro současné střelce vyvořeny irisové clony do muškového tunelu, kde si střelec průměr mušky může v určitém rozsahu plynule nastavovat. Irisové adaptery montované do dioptrů jsou dnes hotové laboratoře. Obsahují kromě již zmíněné irisové clony také barevné filtry a polarizační skla. Tato skla však nesmí vytvářet čočku, která by vytvářela optické mířidlo. Dalo by se toho o dioptru psát mnohem více, ale věřím, že pro představu o jeho používání to stačí.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 bře 2008 18:31

sis dal teda nacas.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 27 bře 2008 18:31

Náboje SB Club neznám, jelikož jsem je naposledy cpal do pušky někdy před 15 lety. Pamatuji ale (a mnozí střelečtí kmeti se mnou), že stříbrné nábojnice měly RWS R50, čímž se na první pohled lišily od jiného střeliva. Dlouho jsem s R50 nestřílel, takže když jsem minulý rok koupil dávku tohoto střeliva naivně jsem se divil, jak to, že nejsou stříbrný. Střelci, kteří byli IN, mě vyvedli z údivu, resp.mě udivili ještě více, když mi oznámili, že se stříbrný R50 už nejmíň 10 let nevyrábí. Ještě mám jednu stříbrnou krabičku schovanou.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 27 bře 2008 18:34

Malorazkove SB je nepresny sunt, ne zcela hoden slov a jejich ceny.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 27 bře 2008 18:35

To Shiva: .... sem makal jako barevnej (teda ty moc nemakaj - tak jako bílej vykořisťovanej). Co máš na mysli, hemrlínu nebo dioptr?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 bře 2008 18:36

Normalne se jim rika niklovane. ale jaky je to material opravdu nevim. Jen se rika ze jsou pri prebijeni (ne malorazky) mene setrne na matrice. jsou pry tvrdsi.
dej dotaz na vyrobce.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 bře 2008 18:42

:-) dioptr.

mel jsem celou orig. sadu k suhlce, ale daroval jsem to qwerovi.
vzivote jsem do toho nekoukal a uz asi ani nebudu, zacinam bejt slepej. ale urcite to je velice presne.

:-) tvoje nova laska, hm, znas me, nejsem moc na vzhled a jsem spis a moderni veci.
Pokud to strili dobre, tak vis dobre, ze bych to cele rozebral, prepazbil do pazby vhodne k danemu typu strelby, hodil na to i vhodne sklo. :-)
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Zamčeno