Mala odstrelovacka

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
macek73
Příspěvky: 6
Registrován: 21 dub 2014 08:16

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od macek73 » 21 dub 2014 10:21

jasně, pokusím se, ale momenťák nemám a na strojařinu nemám vzdělání, každopádně začnu řádným vypucováním.
Koukám že jsi z Prahy, což je za humny (já Beroun). Pokud by bylo reálné zajet a nechat někým zkušeným skouknout a nejlépe vyzkoušet (?). Jen návrh :-)
Tuší tady někdo, jakej soustřel by asi 456 měla dosahovat? Aby se zase člověk nehonil za nesmyslem. Moje představa je 7-9mm na 50m. Možná to píšu blbě, prostě desítka ve vzduchovkovém terči na 100%, to mi stačí. Ten kruh je tuším 12mm v průměru. Snad po tý flintě nechci tak moc. Možná si vymýšlím, nevím, střílím pistoli, tady u dlouhé malorážky to mám spíš jako zábavu.
Tady se malorážka už vůbec nestřílí a myslím, že je to škoda. Tak alespoň jednou ročně tady pořádám libovolnou malorážku alá MaO.
díky za tip. A jdu čistit....


PetříkH
Příspěvky: 20
Registrován: 18 lis 2012 18:42

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od PetříkH » 21 dub 2014 11:02

Stejný problém jsem měl loni i Já a pomohlo mi důkladné vyčištění na mokro. U každé hlavně dojde časem ke zhoršení soustřelu a je potřeba čistit. U mě to bylo cca při 1200 výstřelech.

U moji 456 byl taky trochu problém, když jsem měnil střelivo a nevyčistil na mokro - potřebovala více ran na ustálení (někdy i půl krabičky).

Co se týče soustřelu 7-9 mm. Občas se povede, ale určitě ne pravidelně. Do 16mm opsané kružnice by jsi se měl vejít.
Následující terč stříleny se ZKM456, Lapua SK Rifle Match (+tuner na hlavni).
Přílohy
IMG_20131020_081958.jpg
IMG_20131020_082028.jpg
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od mari » 21 dub 2014 11:07

Na 7 to neutahuj.vymackas pažbu. Na takovéto momenty se utahuje do albu pažby. Dotahni max na 5,5. Dle zkušenosti,nejen mých ale i zahraničních střelců BR je vhodný moment do bedingu od 3,5 do 5,5. Sedum je opravdu moc,zvlášť do dřeva. Zkmka dosahuje standardně 16 mm ops. Lze ale i lépe. Hranice náboje je 12 mm, takže na devět se povědět muže,ale není to pravidlem.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od mari » 21 dub 2014 11:08

Tak už jsi me předběhl :lol:
macek73
Příspěvky: 6
Registrován: 21 dub 2014 08:16

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od macek73 » 21 dub 2014 11:15

vypucováno, hard už z toho lezl čistej. Tak uvidím v sobotu na střelnici. Ještě tu nějaký Lapua Rifle Match mám, jinak mám dvě pixly Lapua SK sypanky. Co lze považovat s těma sypanejma Lapua za dobrý soustřel?
Je velkej průser když střídám tyhle dvě munice?
PetříkH
Příspěvky: 20
Registrován: 18 lis 2012 18:42

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od PetříkH » 21 dub 2014 11:41

Z vlastní zkušenosti doporučuji vykašlat se na sypačky ( jsou tam strašný úlety). Když koupíš lepší střelivo, sice zaplatíš víc, ale v konečným důsledku tě to bude stát méně. Takdle vystřílíš X plechovek munice a se soustřelem nebudeš spokojený. Já jsem taky začínal a chtěl ušetřit na střelivu - a teď vím, že je to cesta která nikam nevede.
Na závodech jsem musel mnohem více ověřovat nástřel a několikrát se mi stalo, že zrovna soutěžní rána pak ulítla.

Radši si připlatím za střelivo a pokaženou ránu vyčítám jen sobě!
Uživatelský avatar
mot
Příspěvky: 556
Registrován: 30 kvě 2008 16:47
Bydliště: Praha

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od mot » 21 dub 2014 18:03

S tím utahovacím momentem má mari výjimečně pravdu.Omlouvám se ti za špatné info. Já mám PillarBedding a utahuju na právě na těch 7. Pro mně vyzkoušeno jako nejlepší.
V tom ostatním chyba není. :)
Co se týče střídání střeliva v tom není problém,pokud je od stejné značky.
Je pravda,že např. sypačky Lapua Magazine,jsou jako tréninkové střelivo hodně přesné. Jenže pro závody v MaO jsou nepoužitelné,právě kvůli tzv.úletům. Ale samozřejmě záleží na tom,jakou přesnost vyžaduješ. Ze své zkušenosti bych dal přednost také levným nábojům Lapua Rifle Match. Sice úplně jednou dírou nejdou ale nemají tak fatální úlety.

Ještě jsem tě chtěl upozornit na to že když jsi teď vydrbal kartáčem hlaveň že budeš muset počítat že bude trvat nejmíň 20 ran,než se soustřel ustálí.

Nakonec ještě jedno ještě :)
Střeci,kteří ti budou tvrdit,že se ZKM budou střílet stabilně pod 12 mm ops.tak jim nevěř. A ti,co se takovým soustřelům blíží mají zbraně upavované ( např.odlehčené úderníky,laděné spouště nebo měněné a ještě upravované Timney)a střílí vybraným střelivem speciálně pro svojí hlaveň.
Já jsem taky dokázal nastřílet s Anschutz 1913 soustřel pěti ran 7 mm ops.Když se hoooodně daří tak i dakrát pětiranný soustřel 8mm . Někdy se to povede ale určitě bych nikdy netvrdil že stabilně. Samozřejmě nemluvím o BR to je jiná kategorie.
macek73
Příspěvky: 6
Registrován: 21 dub 2014 08:16

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od macek73 » 21 dub 2014 19:06

super, díky všem za info. Víte o někom kdo by ten beding udělal? Myslím dobře. A má to smysl na týhle flintě a střelbě do 100m ?
Koukám že .22LR je docela věda narozdíl od pistolové střelby ;-)

Já ho mám od výrobce v kulovnici, ale nevím jaké to je bez něj. Každopádně kulovnice střílí luxusně. Pan Říha, co střílí odstřelovačku mi říkal, že s touhle flintou chodí borci i na závody a střílí z této metrové flinty na 1km! a slušně, prej.
Mám Savage Precision 10 Carbine .308Win
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od harpplayer » 21 dub 2014 20:19

mot i mari mají pravdu, ještě bych snad přidal možnost utržené osnovy nebo uvolněné čočky v dalekohledu (osobně se mi to stalo na Bushnellu Trophy), snad bych ještě překontroloval usazení a správné dotažení optiky v montáži. Upřímně, ZKM 456 bych příliš neřešil. Ani s pillar beddingem to nebude žádná hitparáda, nehledě na to, že ten bedding taky nebude zadarmo. Na trhu je hromada SM-2, Uralek i Suhlek za docela slušné ceny, pokud si umíš u PČR vyřešit dovoz zbraně ze SRN, dá se vydražit velmi slušná jetá "anča" na serveru E-gun. S těmihle flintami, pokud s nimi bylo dobře zacházeno, nastřílíš výrazně víc bez jakýchkoli úprav (problém pak už bývá někde mezi flintou a podlahou - a dvojnožka to není). Co se týká sypaček Lapua Magazine, dají se očekávat v plechovce 1-2 flyery, ale jinak pro trénink chodí excelentně (blbý je, že nevíš, kdy ten flyer přijde, takže na závody out). Vždy je třeba dodržovat zásadu, že pro trénink i závod používat střelivo od stejného výrobce, pro trénink nižší řadu, např. Lapua Mag. - trénink, Lapua Center X - závod. Střelivo má stejnou počáteční rychlost a shodný lubrikant, takže záměna je možná bez "zajíždění" laufu a změny nastavení optiky. Trochu bych polemizoval s těmi 20 ranami na zaběhnutí laufu po mokrém čištění - je to velmi rozdílné u jednotlivých hlavní. Některému laufu možná stačí 20, já bych spíš věřil, že 200 - BR střelci by mohli povídat. Těch 20 bych odhadoval tak na záběh při změně značky střeliva. Škoda, že už nežije Šiva, jeho zkušenosti v tomhle oboru by daly na střeleckou bibli.
macek73
Příspěvky: 6
Registrován: 21 dub 2014 08:16

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od macek73 » 21 dub 2014 21:02

Šiva nežije? To je škoda. Kdysi jsem s ním řešil po internetu odstřelovačku... :-(
No jo no, holt jsme smrtelní. Ale on nebyl nějak moc starej ne? Ksakru.
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od mari » 21 dub 2014 21:59

Mot mozna utahuje do beddingu 7nm, doporucuji ale zkouset utahovat postupne. Urcite nejit ale prez meze danneho materialu.
7 je na malorazku az moc, jestli mu to ale strili proc ne.
Ted jsem delal dve flinty na br s fullbeddingem a u jedne jsem na 3,6 u druhe 3,8 nm. U pretazene flinty jsou vyskove ulety.

Mote: prvada neni to, co chces slyset, ale to, cemu bys mel naslouchat :lol:
Uživatelský avatar
RChlapek
Příspěvky: 292
Registrován: 02 led 2011 16:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od RChlapek » 24 dub 2014 22:28

Obrázek

Na sobotu 3.května je připraven již druhý závod Celoroční ligy v Malé odstřelovačce! Střílet se bude na střelnici klubu SSK Třebeš Hradec Králové. Propozice závodu včetně registračního formuláře najdete jako obvykle na stránkách www.ODSTRELOVACKA.cz

A jedna motivační novinka: Pořádající klub SSK MaO nechává vyrobit pamětní klubová trička pro všechny střelce, kteří se letos zúčastní "Ligy MaO", tedy pro každého, kdo absolvuje alespoň čtyři z celkových šesti ligových závodů! A připraveny jsou samozřejmě i pamětní medaile "TOP 10", jako každý rok, takže se neváhejte přihlásit a v sobotu v Hradci nashledanou!
Uživatelský avatar
Laponec
Příspěvky: 254
Registrován: 16 pro 2013 20:26

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od Laponec » 26 dub 2014 09:50

Prohraboval jsem se fotkama ze střílení a na tohoto Bobra z HK se prostě rád dívám, tak se o něj s vámi rád podělím :) . Tuším stříleno s A1913 rok netuším.
Deset ran a bylo vyreseno :)
Přílohy
Bobr 4.jpg
Anschutz 1907/pažba1918 + NSD 10-50x60 Nato
Suhl 150/061 / custom BR pažba + Sightron SII 36x44 BR
Walther LG300 Dominátor + Sightron SIII 10x42
Nečlen a tedy nesponzor fi. CAFTA.
Uživatelský avatar
Laponec
Příspěvky: 254
Registrován: 16 pro 2013 20:26

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od Laponec » 02 kvě 2014 08:41

Rád bych se zeptal současných organizátorů MaO jestli je tato úprava bipodu povolena. Pravidla sam znám ale je tam jeden odstavec do kterého se vejde pro zakázání úpravy výstroje a výzbroje lecos.
Tato úprava je pro položku židle z důvodu nízkého předpažbí.
Přílohy
Úprava bipodu 2.jpg
Anschutz 1907/pažba1918 + NSD 10-50x60 Nato
Suhl 150/061 / custom BR pažba + Sightron SII 36x44 BR
Walther LG300 Dominátor + Sightron SIII 10x42
Nečlen a tedy nesponzor fi. CAFTA.
Uživatelský avatar
RChlapek
Příspěvky: 292
Registrován: 02 led 2011 16:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá odstřelovačka

Příspěvek od RChlapek » 02 kvě 2014 09:21

V podstate sis odpovedel sam .. toto je uplne presne ten pripad, ktery popisuje bod D11 pravidel MaO:

Veškeré používané vybavení střelce musí odpovídat standardním odstřelovačským praktikám. Pokud rozhodčí zjistí používání vybavení, doplňku nebo úpravy výzbroje a výstroje, která zjevně odporuje odstřelovačské praxi nebo je používána k získání nesportovní výhody v soutěži či její jednotlivé položce, může toto jednání trestat jako porušení pravidel soutěže a dané vybavení střelci zakázat.
Odpovědět