Lovecke strelivo .22 LR

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Lovecke strelivo .22 LR

Příspěvek od Lovec » 17 pro 2005 18:17

Kedze doteraz som aj na lov pouzival moje oblubene strelivo Lapua Standard/Super Club,nemal som dovod hladat ine.Avsak zvedavost,a maly nadbytok casu+navsteva v jager shope sposobili,ze som odtial odchadzal obtazkany siedmymi druhmi municie, a s rozhodnutim stravit dnesne dopoludnie na strelnici.Vsetko sa jednalo o HV municiu,nasledovnych znaciek a typov: Remington Viper 36gr.,Remington Yellow Jacket 33gr.,Federal Lightning 40gr.,Winchester Wildcat 40gr.,CCI Quik Shok 32gr.,CCI Stinger 32gr. a CCI Velocitor 40gr.
Dnes som stihol vyskusat iba prve 4 druhy,t.j. 2x Remington,Federal a Winchester,kvoli tomu,ze poobede zacalo intenzivne snezit a klesla viditelnost.
VOPRED avizujem ze test bol len orientacny,a zatazeny subjektivnou chybou strelca,ktora sa u kazdeho moze inak podpisovat na vysledku.
Strielal som na vzdialenost 50 a 100 metrov s oporou zo streleckeho stolu.Zbran-seriova ZKM 452 bez uprav s optikou GAMO 3-9x32,osnova nitkovy kriz.Na kazdy druh streliva som najprv nastrelil zbran na 50 metrov,potom som strielal 10 ran na 50m.Dalsich 10 ran som strielal na 100 metrov,z coho 3 rany som strielal bez vyskovej opravy na vzdialenost,aby som zistil aky ma strela pokles na tuto vzdialenost(balist.tabulky su jedna vec,realita druha vec).Vietor 0 m/s,teplota tesne nad nulou.Nechcem vas zatazovat prilis detailnymi udajmi rozptylu,islo mi o lovecke vyuzitie streliva,kvoli tomu aby som do 100 metrov nemusel robit vyskove opravy pri miereni.Ani jeden z tychto 4 druhov streliva mi to neumoznuje,aj ked Rem.Viper,Federal a Winchester su pouzitelne.Takze:
Na vzdialenost 50 metrov boli vyhovujuce v poradi od najlepsieho:Winchester Wildcat,a potom zhodne Remington Viper a Federal Lightning,najhorsi bol Remington Yellow Jacket.Prve tri mali na lovecke ucely akceptovatelny rozptyl do 30mm ( :shock: toto keby mi urobila Lapua,tak vysypem cele balenia do zachoda,a splachnem ho!)Yellow Jacket mal cez 45mm :!: a ziaden dvojstrel. Na 100 metrovu vzdialenost mi vyslo taketo poradie od najlepsieho: Remington Viper a tesne za nim Winchester Wildcat,oba do 40mm.Malinko horsi Federal Lightning mal 45mm.Prekvapilo ma taketo nie velmi velke zvacsenie rozptylu vzhladom na vyssiu vzdialenost.Najviac sklamal Remington Yellow Jacket,rozptyl 112mm :!: :shock: .Uplne nepouzitelne strelivo v mojej zbrani.Od 50 metrov dalej s tym nema zmysel strielat.Bolo to ale jedine strelivo s projektilom typu hollow point,mozno to ma na tom urcity podiel.Velmi milo ma na 100m prekvapil Wildcat od Winchestru,jeho pokles si "dobre rozumie" s mojou osnovou,a viem ho dobre prenasat,cize je adeptom na pouizitie pri love.Trufol by som si aj s ostatnymi,ale s tymto to islo najlahsie.Zvysne tri druhy od CCI odskusam hned ako sa zlepsi pocasie.Tak,a teraz som zvedavy na vase skusenosti,prip. nazory na to co som napisal.


Nelovec

Příspěvek od Nelovec » 17 pro 2005 18:52

Takové testy mají cenu jen pro vás a vaši zbraň, kdyby jste totiž to samé střelivo testoval z jiné zbraně, dokonce i ze dvou různých ZKM 452, dostal by jste pravděpodobně dva dosti rozdílné výsledky. Takový test by si měl udělat každý majitel zbraně, kterému záleží na výsledku jeho střelby a chce najít nejvhodnější střelivo, ale nelze jeho závěry, byť zajímavé, zevšeobecňovat na všechny 452 nebo dokonce na všechny malorážky.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 17 pro 2005 19:01

Takové testy mají cenu jen pro vás a vaši zbraň, kdyby jste totiž to samé střelivo testoval z jiné zbraně, dokonce i ze dvou různých ZKM 452, dostal by jste pravděpodobně dva dosti rozdílné výsledky.

Samozrejme,preto spominam ze ide o subjektivny test.

Takový test by si měl udělat každý majitel zbraně, kterému záleží na výsledku jeho střelby a chce najít nejvhodnější střelivo

Keby to tak robili vsetci polovnici,a nielen s malorazkami..... :cry:


nelze jeho závěry, byť zajímavé, zevšeobecňovat na všechny 452 nebo dokonce na všechny malorážky.

Presne tak,a kvoli tomu cakam na dalsie ohlasy.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Ohlasy

Příspěvek od Shiva » 17 pro 2005 22:03

Každého, kdo dělá nějaké testy, si vážím, protože vím, že jde na střelnici a střílí. Takže ev. dohady na fóru, vycházejí ze zkušenosti a nejsou jen teoretické.
K testům všeobecně.
Je potřeba, když už tomu věnuje někdo čas a peníze, mít jasno co vlastně od testu očekávám. Zajistit maximálně stejné podmínky pro všechny testované typy střeliva.
Jak již někdo poznamenal, tak vypovídající hodnoty, takto (Lovec) prováděných testů jsou vypovídající jen částečně (a zkreslené) pro tu zbraň ze které se střílelo.
Osobně bych rozdělil střelivo do skupin podle typů střel a podle jejich váhy. Samozřejmě, pokud jsem lovec, tak budu vybírat střelivo vhodné pro lovecké účely. Pokud budu střilet terčovou střelbu, tak budu muset vzít asi typů nábojů podstatně víc. Je jedno jaký typ střely tu díru do papíru udělá. U lovu je to sakramentský rozdíl.
Bez hradel jsou testy naprosto o ničem. Protože i když mi zrovna nějaké náboje nebudou střílet dobře z mé pušky, tak vidím jak konsistentní rychlost drží. Dále z toho poznám jestli upadlá rána je chyba špatného náboje nebo chyba něčeho jiného.
Dále je důležité dělat test v maximálně kontrolovaném prostředí. Takže ideální je krytá střelnice.
Ještě důležitější je maximální eliminace chyb střelce.
Tj. Maximalně stabilní stůl a stabilní usazení zbraně. V podstatě se jedná o BR střelbu, ale bez stresu a časového limitu. Samozřejmě doporučuji puškohled se zvětšením minimálně 24x, raději větší. (Samozřejmě jen pro test), zvětšení menší - 9x, 12x umožňuje střelci udělat větší chybu, než když vidí tu díru v terči a je schopen si ji tím křížem rozdělit. Na závodech běžně ověřuji nástřel tak, že střelím do papíru jednu ránu a pak se do ní trefuji. Nedovedu si představit tohle dělat se zvětšením 9.
Prosím, je potřeba si uvědomit to, že netestuji ani kvalitu optiky ani moji schopnost vystředit si terč v optice, která zvětšuje jen 9x.
Podobných testů jsem dělal několik. Nakonec jsem testoval již jen jeden typ střeliva a jeho jednu šarži. Test je zhruba popsán zde, je to v druhé polovině článku.
http://www.sniper.cz/clanek.php?id=56
test byl prováděn za účelem vlivu síly zápalky na usťovou rychlost.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Návštěvník

Přesně tak, Shivo

Příspěvek od Návštěvník » 18 pro 2005 06:55

Ještě bych dodal, že by bylo skvělé, kdyby střelci nabíjel někdo jiný a neřekl mu, kdy střílí Lapuu a kdy jiné střelivo. Zjistili byste, že když střelec ví, že střílí Lapuu, má rozptyl menší, a když to neví, má rozptyl větší. Případně by se mohlo stát, že kdyby nabíječ zaměnil Lapuu a jiné střelivo, byl by s Lapuou větší rozptyl než s jiným střelivem (to samozřejmě platí jen u dvou srovnatelně kvalitních druhů střeliva). Každý, kdo jezdí na závody, potvrdí, že u střelby na přesnost záleží na psychice málem víc než na střelivu :-)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 pro 2005 11:31

No jestli je to myšleno vážně, tak je to jedna z největších blbostí co jsem kdy četl a slyšel.
1. Psychika na soutěži je jedna věc.
2. O jaké psychice při testování nábojů mluvíš?

všechny testované náboje v testech o kterým jsem psal já, jsou nejkvalitnější typy výrobců co dodávají munici reprezentantům. Pokud anonymní dobře četl (o tom pochybuji) tak vy věděl, že munice se vybírá pro každou pušku zvlášť. Takže je jasné, že při výměně nábojů bude přesnost jiná.
Test co popsal Lovec, zase nemá s psychikou závodů nic společného. Navíc jeho příspěvek vychází z praktické střelby.
Anonymní plácá ptákoviny. A pokud opravdu Anonymní střílí a má tyhle problémy, tak se nedivím, že je Anonymní.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Návštěvník

He hm

Příspěvek od Návštěvník » 18 pro 2005 11:38

Zaručuji ti, že když ti někdo nabije pušku a nebudeš vědět, jaké náboje v ní jsou, budeš mít horší výsledky, než když budeš střílet v pohodě přesně za podmínek, na které jsi zvyklý.
Na tom trvám. Jinak k tvému ubohému rozboru, kdo má jaké problémy s psychikou a střílením: přivezl jsi včera ze střelecké soutěže diplom? Já ano a tím bych diskusi uzavřel.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 pro 2005 12:24

No tak to gratuluju.
Aby tvoje příspěvky byly přínosem, tak by jsi měl přijít s fakty. Jak jsem již napsal (a ne jen já), tak je samozřejmé, že pokud ti flinta střílí dobře s Midas M a někdo ti strčí Midas L, tak to bude střílet jinak, a určitě to nebude střílet lépe nebo hůře když to budeš vědět.
Stojím si zatím co jsem napsal, plácáš nesmysly. Ono je to totiž ještě tak, že i jednotlivé šarže stejného typu náboje střílí jinak, hůře nebo lépe. Běžná praxe je, že když máš vybraný typ a výrobce munice, tak ještě testuješ různé šarže a ta co ti střílí nejlépe, tak od té koupíš tolik na kolik máš finance.
Místo tvých výlevů o tom jak jsi dobrý a co jsi vyhrál, by jsi měl přispět něčím co nás obohatí, v tomto threadu se bavíme o testech.
Pokud máš osobní problém, tak ho neventiluj zde, ale napiš to do soukromé zprávy, nebo mně na mail.
Nevím jakou disciplínu stříliš, tudíž nevím jakou přesnost potřebuješ. Věřím, že je možné, když někomu dojde vybrané střelivo a nechá se tím rozhodit, že bude střílet hůř. Jen proto, protože to psychicky neunese. Když děláme testy, tak počítáme, že prostě střílíme s různými náboji a víme, že nebudou střílet stejně dobře. Proto ten test děláme. Jsou to testy ze kterých se snažíme vyloučit všechny okolní vlivy a hlavně vliv střelce. Jsou to hodnoty fyzikálně měřené. Psychiscky stav střelce je okolnost subjektivní. Pokud střelec není schopen střílet stejným způsobem s jakýmkoli nábojem a nechá se rozhodit jiným střelivem, pak by měl dát pušku i náboje profíkovi aby mu ty náboje vybral. Z doslechu vím, že i reprezentace posílá zbraně do UK pro výběr vhodné šarže Eleyek. Ale to vím jen s doslechu. Takže to nemusí být 100% pravda.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 18 pro 2005 19:24

Skoda munice a casu :-) Nejlepe z loveckych strili CCI Velocitor!

http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=818&start=15
Naposledy upravil(a) Andy dne 18 pro 2005 21:15, celkem upraveno 1 x.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 18 pro 2005 20:36

Andy píše:Skoda munice a casu :-) Nejlepe z loveckych strili CCI Velocitor!
Pevne verim,ze len nemiestne srandujes. :lol: NIKDY nie je skoda ani municie,ani casu,aby som sa presvedcil,co je pre mna najvhodnejsie.A presne to som teraz urobil....A ci je CCI Velocitor aj z mojej ZKMky najpresnejsi sa dozviem uz cez tyzden.Proti nemu bude stat Stinger a Quik-Shok.A vobec to nebude skoda nicoho,pretoze strelba mi prinasa potesenie.... 8)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 18 pro 2005 21:24

Lovec píše:
Andy píše:Skoda munice a casu :-) Nejlepe z loveckych strili CCI Velocitor!
Pevne verim,ze len nemiestne srandujes. :lol: NIKDY nie je skoda ani municie,ani casu,aby som sa presvedcil,co je pre mna najvhodnejsie.A presne to som teraz urobil....A ci je CCI Velocitor aj z mojej ZKMky najpresnejsi sa dozviem uz cez tyzden.Proti nemu bude stat Stinger a Quik-Shok.A vobec to nebude skoda nicoho,pretoze strelba mi prinasa potesenie.... 8)
Ne ne "nesranduji" :D . Mohl sis usetrit cas i penize. Kazdopadne paklize je to jen o zabave... tak samozrejme jen do toho.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 pro 2005 21:58

Troufnu si tvrdit, že všechny .22LR budou střílet ze všech pušek na 50m rozptyl pod 50mm. A pokud to někomu stačí, tak opravdu nemusí dělat žádné testy nebo výběry.
Vzhledem k tomu, že se v této ráži věnuji pouze a výhradně jen sportovně, nedovedu posoudit efekt této munice při lovu. Jak Lovec napsal, že loví se sypačkama (klubkama), tak je to asi jedno.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 18 pro 2005 22:18

Shiva píše: Vzhledem k tomu, že se v této ráži věnuji pouze a výhradně jen sportovně, nedovedu posoudit efekt této munice při lovu.
Tak ver Andymu co rika o CCI Velocitoru a Lovec si to mezi tim overi na terci a v praxi.

Ja a Sidewinder jsme dosli ke stejnemu zaveru. I pres brutalni rychlost velmi presne! Znovu opakuji, ne pro SHIVU presne! :D Pro myslivce vsak ano!

Obrázek
Obrázek
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 pro 2005 22:32

Takže aby si Andy nemyslel, že se chci dohadovat. Vrátím se zpět k původnímu a to je testování.
Bude to asi poslední můj příspěvek na toto téma. Osobně si myslím, že testování kombinace zbraně a munice v ráži .22LR pro jakékoli účely je nezbytné. Je to prostě můj názor a hluboké přesvědčení. Proto jsem ten původní příspěvek napsal.
Připomínky k Lovcově testu jsem již napsal.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 18 pro 2005 23:23

s Andym nesouhlasim .. myslim, ze i kdyz bude clovek vedet od ostatnich, ze mu nejlepe pujde treba CCI Velocitor, stejne neni ztratou casu testovat, protoze mit jistotu a pouzivanemu strelivu verit na 100%, je opravdu potreba.
Odpovědět