LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 01 bře 2007 08:53

1. Fascinuje mne, jakou obrovskou váhu dávají lidé střelivu. Musím se ptát, zda dávají stejnou váhu tréninku střelby (a nejen statické střelby, ale hlavně střelby dynamické). Veškeré střelivo je Vám totiž na nic, když kvér včas netasíte a netrefíte se do útočníka. A trénujete tasení z pouzdra? Nebo máte bouchačku v pouzdře tak dlouho, že už chytá lišku? :)

2. Můžete mít nabito cokoliv, když se chováte jako ovce, jdoucí na porážku, tak vám to pomůže pramálo. Už jsem to psal několikrát, ale nezbývá to než zopakovat milionkrát: dívejte se kolem sebe, pozorujte lidi, nenechte se zaskočit a aktivně nebezpečí předcházejte! Ačkoliv mnohé útoky přicházejí nečekány obráncem a útočník má vždy převahu, lze se bránit alespoň útočníkově manipulaci do předem nevýhodných podmínek.

3. Je nemožné a krajně zavádějící jakkoliv standartizovat pravidla, kdy se jedná o sebeobranu a kdy ne. Důležité je, aby Vaše obrana nebyla zásadně nepřiměřená povaze a intenzitě útoku a aby útok v době, kdy se mu bráníte trval, nebo hrozil. Pamatujte si vždy, že v obranných situacích jste vždy sami s útočníkem, nikdo vám nepomůže a je jen na Vás a na útočníkovi, zda z ní vyváznete zdraví, nebo aspoň živí. Nikdo nemá práva vám nařizovat, zda se smíte bránit nebo ne. Za svá rozhodnutí nesete zodpovědnost v první řadě sami proti sobě a teprve pak smí po Vás chtít zdůvodnění někdo další. Neexistují tedy metry, centimetry, sekundy a pod. Existuje jen právo člověka bránit svůj život, život svých blízký a svůj majetek tehdy, pokud na něj jiný člověk, nebo lidé zaútočí.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 01 bře 2007 08:58

Hezký. Vytesat do kamene, zapsat do učebnic. Nelze než naprosto souhlasit.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 bře 2007 09:32

HanuIv:
Jako kdyby byla sebeobrana stejna jako lovectvi :-) Hledani optimalniho projektilu :)
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 01 bře 2007 10:59

Pocitam, ze kazdy rozumny tazatel nejdrive pouzil vyhledavani a nasel uz nekolikero vyjadreni (jako ze to puvodni pisatel pise, ze hledal hledal, ale nenasel), ze ucinnost streliva ma vliv na zdarne dokonceni stretu asi 10-20%, ze mnohem podstatnejsi je dusevni pripravenost, fyzicka pripravenost, technika provedeni a az nakonec strelivo...
Ale otazka znela ciste na strelivo, tak se na strelivo odpovida...
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 01 bře 2007 12:14

HanuIv: Jo, jo, už jsem to psal taky několikrát. Podepisuji všechno, co jsi napsal, jenom si ještě dovolím víc zdůraznit mentální připravenost. Ale bohužel si nemyslím, že tvými svatými slovy tyhle dotazy přestanou. :cry:
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 01 bře 2007 12:27

A co takhle zřídit takový FAQ fakt se opakujou věci donekonečna, zejména střelivo na obranu a plynovky na obranu :twisted:
Vik

Příspěvek od Vik » 01 bře 2007 13:01

Já osobně to beru jako celek. Můžete mít ideální ráži, střelivo které "záporáka se sekerou" zastaví na centimetru, ale protoze, nedokazete vytahnout pistoli z pouzdra, neb k němu přirezla, je to naprd. Ale stejně můžete mít skvěle natrénovano tasení i výstřel, bez problému ho trefíte, ale kvůli špatné volbě munice a zbraně doběhne až k vám a zatne vám sekeru do hlavy než umře.
Příprava na obranu spočívá v mnoha složkách a čím lepší sou jednotlivé složky, tím je větší pravděpodobnost úspěchu. Je zbytečné některé části přeceňovat, ale taky není dobré je podceňovat.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 01 bře 2007 13:29

Vik píše: Ale stejně můžete mít skvěle natrénovano tasení i výstřel, bez problému ho trefíte, ale kvůli špatné volbě munice a zbraně doběhne až k vám a zatne vám sekeru do hlavy než umře.
K tomu lze dodat jen toto: pakliže dotyčného netrefíte pancerfaustem, či něčím podobně účinným, zabije vás stejně, ať použijete jakoukoli munici a trefíte ho jinam, než do hlavy.
Je ověřeno, že s proříznutým srdcem a useknutou aortou budete fungovat ještě nejméně 20 sec., než mozku dojde kyslík. Jak dlouho trvá vyndat mobil, vyťukat 155 (- ambulanci), počkat až to zvednou, představit se, říci kdo, kde a jak mne zabil? To bude ještě déle! :evil: :cry:
Ten dotyčný byl přepaden - tedy oběť, ne útočník, střízlivý a nezfetovaný - v Praze 1, kolem 13:00 hod v sobotu 27.1.2002.
Naposledy upravil(a) Fantan dne 01 bře 2007 14:09, celkem upraveno 2 x.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
g.man
Příspěvky: 99
Registrován: 20 zář 2005 20:23

Příspěvek od g.man » 01 bře 2007 13:57

No to možná je, ale to bude útočník totálně zfetovaný nebo totálně odhodlaný. Těžko se bude jednat o běžného lupiče. Normální postřelený člověk asi bude mít jinou starost.
Jo a proč na něj volat hasiče ? :lol:
Lépe zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít.
Vik

Příspěvek od Vik » 01 bře 2007 14:01

Hasice? Protze maj nejrychlejsi dojezdovej cas:) Kdyz chcete vsechny tri tak prijedou prvni hasici prestoze maj nepomalejsi auta, pak dojedou sanitky a suverenne posledni poblicajti. :twisted:
g.man
Příspěvky: 99
Registrován: 20 zář 2005 20:23

Příspěvek od g.man » 01 bře 2007 17:02

Sorry za ty hasiče, ale původně tam bylo 150 a já si to nemohl odpustit. Nepochybuji o tom, že takový případ může nastat, ale určitě je to pouze výjimka, nikoliv pravidlo. Nedávno jsem viděl v tv prase se dvěma čumáky. Taky to existuje, ale jen těžko se s tím potkáte.
Lépe zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít.
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 01 bře 2007 18:42

Chtěl bych se vrátit k prvnímu příspěvku tohoto fóra.
Nevíte někdo jestli se komise odborníků už shodla na tom, jakou metodou se bude posuzovat ten ranivý účinek?
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 01 bře 2007 23:10

Opet jen upozonuju, ze zakon nerika nic o "strelivu s vyssim ranivym ucinkem", zakon mluvi o "strelivu se strelou, urcenou ke zvyseni raniveho ucinku" !!!
Co z toho presne plyne pro praxi, nad tim lze zase vest polemiku, nicmene minimalne to, ze neni potreba stanovovat "standardni ranivy ucinek" aby se od nej odvodil vyssi ranivy ucinek...

Kazdopadne - ten problem ve finale neni o tom...

Ten problem ve finale je o tom, ze kdyz koupim nejaky naboje v krame - normalne ofikl bez vyjimky a jsou to naboje, ktere zkusebna nezarazovala do A nebo B+C a ja temito naboji nekoho smaznu a zkusebna je zaradi jako A, tak kdo je zodpovednej za to, ze jsem mel ve zbrani Ackovy strelivo - jestli prodejce, pac je jeho chbou, ze neco takovyho prodal, nebo ja, ze jsem neco takovyho koupil...
Vik

Příspěvek od Vik » 01 bře 2007 23:48

V logickém státě by to byla asik chyba zkušebny, neb nedělala to co měla.(ověřovala a vydávala posudky). Co by se stalo tady je otázka, ale myslím že největší pravděpodobnost je, že by to skončilo na krku střelci. Státní zkušebna a poblicajti sou státní zaměstnanci, přece se nebudou vzájmně podrážet, obchodník, si bude moct dovolit, solidní úpla..ehh právníka, takže kdo zbývá.
Snad se dá hrát na to, že v prodeji by měly být jen věci dovolené. Co je zakázané by se prodávat volně nemělo. Já nemám znalosti(nejsem expert v oblasti balistika) a nemám možnosti(nevlastním střelnici a kamion želatiny) abych zkoumal dotyčný náboj.

Ono je to stejně nelogické. Kdyz vemu 9mmFMJ, a EFMJ, tak efmj je rozhodne navrzen k vyssimu ranivemu ucinku. Ale bude mit 9mmEFMJ vetsi ranivy ucinek nez .45FMJ, která je beznámitek dovolená? Tot otazka, ale rozhodně bude mít menší účinnost než brokovnice kterou můžu k obraně domu taky použít. Ó logiko kde jsi? :D
Tomm
Příspěvky: 97
Registrován: 26 črc 2011 19:51

Re: LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Příspěvek od Tomm » 28 lis 2011 18:32

Dobrý den, hledal jsem nějakou dobu kam vhodně umístit dotaz, ale tady to snad půjde...
Prosím Vás, zajímá mne, jestli lze do pistole CZ 75 použít i náboj 9mm RUBBER (ráže 9x22 P.A.). Jeho popis naleznete i zde: http://www.snailteam.cz/vyroba_streliva ... eliva.html Nesmrtící náboj s pryžovou střelou...

Našel jsem na foru pouze krátký ,,posměch,, :) tomuto náboji, a píši právě sem, i do sebeobrany, jakožto tento náboj je k tomu i určený. Se sebeobranou je to samozřejmě u nás dost diskutabilní ale o to mi teďko tolik nejde - zkrátka zkoušeli jste to někdo dát do CZ 75? Jestli nevadí drážkovaná hlaveň či jiné prvky zbraně? Originální zbraň pro tyhle náboje je tedy CZ 83, ale máme k dispozici CZ 75.

Předem děkuji moc za odpovědi.. :wink:
CZ, ZKM, Slavia, Norconia, ALFA, Drulov ...
Odpovědět