Kvalitni nuz...

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Termit
Příspěvky: 714
Registrován: 07 bře 2010 21:38
Bydliště: Bystřany

Re: Kvalitní nůž...

Příspěvek od Termit » 22 srp 2020 20:59

Kvalitní nůž je jedna věc, ale kdo z vás ho pak umí nabrousit aby byl ostrý jako nový. Ja se s tim teda hodně peru. nabrousit a nezničit. Třeba Fiskars , nový kuchyňský nůž super,ale po x použití se mi jej ještě nepodařilo nabrousit do původního stavu. Mám original Fiskars brousek, klinskeho, různé kameny. atd.
Každý nůž se jednou ztupí a ocílka nepomůže.....
Pro mě je zatím nejlepší něco z uhlíkové oceli, řezivost super a vcelku se dobře brousí. Mora atd...


koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní nůž...

Příspěvek od koi41 » 29 srp 2020 00:50

To Termit : Poslouchej, Termite, věc se má asi takto. Jdeš kolem stánku prodejců z krajiny rýže. A padne ti do oka skvěle vypadající nůž za dvě stovky. No tohle, řekneš si a vezmeš ho do ručky. Po zjištění, že snese srovnání s břitvou obětuješ dvě stovky, s tím, že to není dnes žádný peníz a uděláš si radost. Po tomto kroku tě čekají již jenom slzy ve tvém vlastním oku a nůž po krátkém čase zařadíš třeba do šuplíku v dílně. Nesnaž se ho brousit, nikdy ho nenaostříš tak, jak byl, když jsi ho kupoval. O broušení nožů toho bylo napsáno nepřeberně. Mám to štěstí, že osobně znám dva nožíře, které považuji za špičku v oboru. A byl jsem vpuštěn do jejich dílny, kde jsem nahlédl do jejich nejtajnějšího místa. Měl jsem v ruce nože v různém stádiu rozpracování. Hele, zkrátím to. Když jsem s noži začínal, moje vize byla naučit se ostřit nože tak, aby to holilo. Když jsem svoje snahy konzultoval s odborníky, v podstatě jsem se dozvěděl, že nabrousit nůž aby holil dokáže téměř každý blbec. Ale po broušení musí kudla byt super ostrá, ostří držet, nepoškrábaná, správný úhel ostření na středu nože atd. Ukončím to : Pokud máš drahou kvalitní věc, nenič jí, svěř jí odborníkovi. Ale odborníkovi, který je opravdu odborník. Za tuto službu zaplatíš od dvou do třech stovek. Tady fakt platí pořekadlo, co jest císařovo, ponech císaři. Já to také nakonec také tak udělal. No a takové ty sr..ky klidně přelíznu i na jemné brusce ( nejlepší je jemná pásovka, ale kdo ji má, že.) přejedu ocílkou a koženým řemenem namazaný jemnou brusnou pastou dílo dokončím. Tak asi tak to vidím já.
sasula
Příspěvky: 77
Registrován: 16 srp 2020 22:51
Bydliště: Praha

Re: Kvalitní nůž...

Příspěvek od sasula » 01 zář 2020 13:32

Hlavně nože nebrat na rychloběžné brusce. Ale hezký pomalou pod vodou. Jinak se přehraje ostri a nůž bude máslo.

Hodně kvalitní nože k nožíři, ale střední třídu aspoň pomabezku z lidlu.jen s lepším kamenem.


Tomek by byl lepší ale tolik lidí nedá několik tisíc jen aby si nabrousili nůž.
Kral Arms Puncher Jumbo Dazzle Camo 5.5mm .22 + Falcon X50 10-50x60 + modulátor Hogan Decimeater
KalibrGun Springbok 5.5mm 600mm hlaveň - dočasně zapůjčen
Uživatelský avatar
Termit
Příspěvky: 714
Registrován: 07 bře 2010 21:38
Bydliště: Bystřany

Re: Kvalitní nůž...

Příspěvek od Termit » 02 zář 2020 01:00

To koi41: Nevím co nakupuješ u Vietnamců ty ,ale já jelikož v místě bydliště není pekárna tak rohlíky a chleba. Nože které mám doma v kuchyni mimo jiné Fiskars a Solingen ,Fiskars je nerez s tvrdostí 54 nebo 56 a u Solingenu nevím,nehledal jsem ,dárek. Ale je to typ wusthof. Že zavirakù třeba Ontario rat1 D2. Z uhlikovek Mora. Nejlip mi jdou kupodivu nabrousit kuchyňské nože Mikov a ta Mora. Pár zavirakù z nerezu mám taky ,ale ty používám na houby ,u nich mi není líto že je ztratím. Na ních mi nemrzi sem tam nějaký zoubek a zvládnu to bez pláče.
PS:Proč když je někdo poprvé v továrně dobře nabrousil by se to nemělo podařit podruhé, potřetí?
Mohu si koupit drahý nůž ,který používáním ztupim, k čemu mi je když ho nebudu umět nabrousit do původního stavu. Stoprocentně budu chodit někam si je nechat brousit...Tak že za mě uhlikovka,pár tahů po kamení a je z ní břitva.
koi41
Příspěvky: 283
Registrován: 21 srp 2017 00:43

Re: Kvalitní nůž...

Příspěvek od koi41 » 02 zář 2020 22:06

Hele, Termite, nic ve zlém. Ty prodejce rýže jsem uvedl jako příklad, který je všem celkem jasný. Já tam také nic nenakupuji. Kvalita těchto čínských nožů je všem jasná. A co se týká broušení nožů. Napsal jsem ti jen moje zkušenosti. Jo, pokud máš doma laserovou brusku, není co řešit. Oni ji mají. V Česku neznám nikoho, kdo by jí vlastnil. Všechna ta Čína se vyrábí v jedné obrovské továrně, kde mají špičkové vybavení. Já osobně pokládám slušnou kudlu od 59 HRC výše. U měkčích materiálů se ti při broušení dělá neustále tz, jehla, a je s tím práce na prd.
A ty drahé, tz. sběratelské nože ? Někde jsem to tady již psal. Je to jako s auty. Jedno luxusní mi parkuje v garáži a jezdím s ním jen ve svátek. A mám druhé, s kterým jezdím všude. To samé je i u nožů. Neznám nikoho, kdo by používal nůž, dejme tomu v ceně 1000 Eček a výše, pro obyčejné práce. Myslím, že tato hranice je dnes někde 4 -5 ticek. Tak asi tak.
Odpovědět