Kupa vzduchovky

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Josef Krtička
Příspěvky: 201
Registrován: 20 dub 2007 14:17

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Josef Krtička » 19 úno 2011 01:35

Musím se Miliuse zastat, mám stejnou zkušenost, pubertou jsem se doslova prostřílel s mojí 630-kou (to je ale ku..a dávno) a střílel jsem dost malý věci na 30, ba i víc metrů. Je pravda, že ta flinta byla hooodně upravená (samozřejmě v rámci tehdejších možností), ale podstatný je, že těch 7,5 J to prostě zvládne. A podmínkou je, mít ten kvér "vošahanej" a to jsem tenkrát měl, krabka za odpoledne nebyl problém a všechno ve stoje. Nedávno jsem si to chtěl zopáknout, vzal jsem Slávku a nastřílel jsem akorát VELKÝ PRD :D .


pepe
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 19 úno 2011 11:59

Samozřejmě jsem to nemyslel nijak špatně vůči miliusovi, jen mi to přišlo dost nereálné. Asi tedy nejsem dost dobrý střelec, ale myslím si že moje 620tka je na svůj věk ve výborné formě (teda - novou pružinu asi těžko seženu :? ) a jak říkám - na 25 metrů musím zvedat o celej terč, takže mířím "skoro" pánu Bohu do oken, aby to JSBéčko nějak k tomu terči doplachtilo. Na 10 nebo 15 metrů s ní nemám problém přesně střílet.

Můžeš trochu přiblížit co znamená "...hooodně upravená (samozřejmě v rámci tehdejších možností)..." :?:
Jestli to potom nebyla ta vzduchovka na 22 LR :lol:
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od milius » 19 úno 2011 13:17

Sharpshooter CZ200 S píše:
milius píše:My s nima stříleli na 30 i víc tenkrát s opravdu neskutečnou přesností.Na 10m byly 618ky.
Tak teď přemejšlím jestli tohle bylo myšlený jako vtip...
Jestli se nepletu, tak Slavie vyráběný do roku 2003 byly bez rozdílu se sílou do 7,5 J a bylo jedno jestli to byla 618, 620 625, 630 nebo 631. S mou Slávií 620 (r.v. 1967) po předloňské generálce (rozebrána do šroubku, vyčištěna tech. benzínem, vyměněna těsnění, namazána) mám problém střílet na 25 metrů, protože musím mířit tak vysoko nad terč, že už na něj přes hlaveň a hledí není vůbec vidět. Je možný že 620ky měly z výroby sílu, řekněme jen 5 J, ale stejně nechápu jak jste s přibližně stejně silnou Slávií 631 dokázali neskutečně přesně střílet na 30 metrů?

Combo nemám že bych ji změřil, ale je jistý že za ty roky pružina něco na síle ztratila, ale s tou 620kou jsem se před 20 lety učil střílet a nevzpomínám si, že by tehdy byla o něco lepší...
Tak fakt nevim jestli je to zblblostí na tomhle foru nebo jsi jinak "naočkovaný",ale co má společného úsťová rychlost s přesností? :roll: To jako že olympijské speciály co mají 7,5J jsou na 30m nepřesné?Možná jsme nestříleli na kostky cukru,online terče,plechovku ani zlaté stránky to neprostřelilo a ani potkan se nerozstříknul po celé stěně,ale pokud si přes dnešní pokrok a jakousi "zmlsanost" dokážeš alespoň troch sáhnout do svědomí,tak ti sepne.Lidi strašně zapomínaj :?
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 19 úno 2011 14:37

Nemusíš se hned rozčilovat :wink:
Netvrdím, že úsťová rychlost souvisí s přesností. Jde mi o to, že při 7,5 J má na 30 metrů diabolka už docela velký propad a její let ovlivňuje každý závan větru. Nevím, možná tedy moje Slávie není zrovna v nejlepším rozpoložení, ale na 25 metrů musím nadsazovat tolik, že už přes hledí nevidím na cíl. Pokud budu mít nad cílem pevný záchytný bod, na který budu moct mířit, tak dokážu zasahovat poměrně přesně, jenže když musím nadsazovat tolik, že už nevidím cíl tak je to problém a navíc už se zde silně projevuje to, že každá diabolka je vystřelena trochu jinou rychlostí, takže zásahy "cestují" hlavně po vertikále. A nepamatuji si, že by ty výkony kdy byly lepší.
Netvrdím, že 7,5 Joulový olympijský speciál je na 30 metrů nepřesný, ale nikdy by mě nenapadlo precizní větrovku za 35000 Kč srovnávat s 30 a víc let starou pístovou Slávií :wink:
Rozhodně si taky nemyslím, že bych byl "zmlsaný" - střílet jsem se učil už před víc jak 20 lety právě ze Slávie 620 a teprve předloni jsem si koupil CZ 200 S a až do té doby jsem s ničím jiným jak se starými Sláviemi do styku nepřišel. Ano, při srovnání s větrovkou je to rozdíl 100 a 1, ale tak krátkou paměť zase nemám a občas tu Slávii provětrám ještě dnes, protože je na ní lákavá ta jednoduchost - žádný plnění kartuše, ládování zásobníčku - prostě jen zlomit hlaveň nabít a vystřelit.

Zkráceně řečeno - když budu mít 25 metrů před sebou půllitrovou plechovku od piva, tak ji tou Slávií pravděpodobně zasáhnu, ale tohle nepovažuju za neskutečnou přesnost...
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od milius » 19 úno 2011 17:01

milius píše:My s nima stříleli na 30 i víc tenkrát s opravdu neskutečnou přesností.Na 10m byly 618ky.

Tak co jinýho podle tebe bylo tenkrát(Před 20ti lety) neskutečně přesnější?IŽka?Píšu Tenkrát s neskutečnou přesnostíTzn. že to nebudu srovnávát s tou dnešní přesností(8mm na 30m)
Sem doufal,že to alespoň ten Kubajzz pochopí. :)
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
pepek vyskoc
Příspěvky: 6
Registrován: 19 úno 2011 17:03

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od pepek vyskoc » 19 úno 2011 17:31

myslím si že moje 620tka je na svůj věk ve výborné formě (teda - novou pružinu asi těžko seženu )
čest, myslím že do 620 lze použít klidně z 630, možná i bez zkrácení.
jinak musim souhlasit s miliusem. 630 je opravdu dostatečně přesná i na 50m(na plešky od piva úplně v poho) a bez korekce mířidel- stačí jen nezavírat oko-jedním okem mířím a druhým sleduji cíl a jako bonus nepřicházim o prostorovou orientaci :lol:
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 19 úno 2011 19:50

OK pánové, vzdávám se - udolali jste mě Obrázek. Holt jsem asi příliš špatný střelec, protože toho co popisujete já prostě nejsu schopnej se Slávií 620 dosáhnout a 630 nemám. Chyba tím pádem bude pravděpodobně v tom mezikusu mezi zemí a vzduchovkou.

to: milius: Měl jsem pocit, že jsi původně porovnával přesnost 631 za komančů a dnes (tedy, pochybuju že by se přesnost Slávií za těch 20 let až tak moc zhoršila). Samozřejmě na tehdejší dobu a s tím co bylo k dispozici byla 631 přesná. Ale já prostě na 30 metrů s 620 přesně střílet nedokážu dnes stejně jako před 20 lety, protože na takovou vzdálenost prostě nemá moje Slávia 620 účinný dostřel.

to: pepek vyskoc: Nevíš jaký má ta pružina do 630 parametry - délka, průměr, síla drátu, počet závitů?
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
Uživatelský avatar
Josef Krtička
Příspěvky: 201
Registrován: 20 dub 2007 14:17

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Josef Krtička » 20 úno 2011 10:59

Taky bych řek, že jsem někomu dával 630-kovou pružinu do 620-ky.
Co se týče těch mých tehdejších úprav na mé 630, vše vycházelo z toho, že jsem po nějakém čase došel na hranice možností té klasické pažby a otevřených mířidel a já chtěl prostě dál, takže táta mi vyfrézoval do pouzdra (pracoval ve fabrice v nástrojárně, k dispozici byla i galvanika :wink: ) šínu a já na to dal dioptr, takový plastový bazmek co vyrábělo nějaké tehdejší výrobní družstvo, ale fungoval. Pak jsem vyráběl thumbhole pažbu, byla to tenkrát hrozná obluda ale účel plnila dobře. Pak následoval lovecký puškohled Zeiss 6x, naprosto nevhodný, ale nic jiného nebylo a zase mě posunul o kousek dál. Taky jsem si ze dřeva a překližky :D vyrobil dvojnožku, byla ze dvou půlek a jako svěrák jsem ji chytal na předpažbí. Diabolky LUXky (tenkrát to nejlepší) jsem si přebíral pomocí kalibru. Ještě dnes mám před očima terč, který jsem s touhle sestavou nastřílel na 40 metrů a který potvrzuje to, co říká Milius, že k přesnosti není třeba velké energie, ani větrovkář by se za něj nemusel stydět.
pepe
pexo
Příspěvky: 233
Registrován: 15 lis 2009 09:50
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od pexo » 20 úno 2011 11:29

pepek vyskoc píše:jinak musim souhlasit s miliusem. 630 je opravdu dostatečně přesná i na 50m(na plešky od piva úplně v poho)

no to ste možno všetci špičkový strelci, ale so starou 630kou sa na 50m bez optiky strieľať nedá. Prepad strely asi 40cm a kde by som musel mieriť, do neba? Konzistencia striel je v najlepšom prípade +-2ms (aj horšia) a to je na takú vzdialenosť veľmi veľa. Chodil som do zväzarmu, ale nevidel som, že by sa oficiálne na súťažiach strieľalo s týmito vzduchovkami na 30m a viac. Súťaže aj tréningy boli na 10m.
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od milius » 20 úno 2011 12:02

Myslím že +- 2m/s na 50m a plechovku je zanedbatelný viz.Steyr LG 110.Plechovka je dost velká.No a ve svazarmu se střílelo jen na 10m,protože prakticky všechny vzduchovky byly určené na 10m a krom v dnešní době větrovek je i dnes klasická zlamovačka určená na rekreační 10ti metrovou střelbu.Už třeba proto,že klasický a jediný terč pro vzduchovku se dělá pro 10m.Osobně bych se ale s lámačkou na střelbu na 50m vyprdnul.Ono těch 30m je tak akorát.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od Kubajzz » 20 úno 2011 12:49

2Milius:
Já jsem tě právě s tou neskutečnou přesností pochopil.
Například já jsem v dětství vystřílel mraky olova z Tex-ky, S620 a S630. Prostě nepočítaně krabiček, naši mi to kupovali v jednom kuse a byli rádi, že ode mně mají klid.
A nepamatuju si, že bych někdy minul. :lol:
A nepamatuju si to kvůli tomu, čemu se říká selektivní paměť. To je to samé, proč ti důchodci budou tvrdit, že se měli za komančů dobře. Prostě lidi si pamatují, jenom to co chtějí, to příjemné a to co se jim povedlo.
Stejně tak já si pamatuju svoje nejlepší trefy, ale už si nepamatuju ty tisíce ran, které jsem poslal pánubohu do oken. :wink:
S tím se nedá nic dělat, ani na tom nic změnit, ale je dobré na to vždycky myslet, zvlášť když se hodnotí vzduchovka (nebo cokoliv jiného) při zpětném pohledu do minulosti.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
RZ CZ
Příspěvky: 1197
Registrován: 11 dub 2010 01:36
Bydliště: okr.NJ

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od RZ CZ » 20 úno 2011 13:10

Zdravím Kubajze.Pravdu bdíš.Já začínal se špuntovkou v 7 letech.S bráchou jsme stříleli po indiánech naskládaných na opěradle gauče a když byla dokoupená druhá,tak jsme se s bráchou naháněli kde se dalo (obývák zahrada) a valili jsme po sobě.Co střela to zásah.Joj to byly časy :o .Ve dvanácti nám Tata koupil S 630.Tehdy jsme byli v okolí s bráchou mistři střelby.Byla to tehdy super vzduchovka a mysím,ikdyž zatím S 634 nevlastním (po letech jsem začal s dražšími kousky-Ikdyž?!) :wink: tak to bude taky dobrá věc.Já jsi ji z nostalgie v budoucnu taky koupím.
pepek vyskoc
Příspěvky: 6
Registrován: 19 úno 2011 17:03

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od pepek vyskoc » 20 úno 2011 13:39

no velmi matně si vzpomínam na včerejší střílení 630kou a nějak mám dojem že jsem nebyl schopný na těch 50m trefit :lol: . prostě po cca 50ti ranách sem nezaznamenal nikde kolem značení zásahu a bez toho si neškrtnu. ta slávka je taky rozhozená a celkem jetá. ale je to sotva týden co jsme střílely na tu vzdálenost 631kou co má kámoš a opravdu to jde, cca 5 ran na jednu plešku(plechovku) vestoje bez opory. mě střílení baví tak do 10 výstřelú na zásah, trefovat každou ranou je taky nuda
630 má pružinu 36 závitů s 3mm drátem
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od milius » 20 úno 2011 14:48

Kubajzz píše:2Milius:
A nepamatuju si, že bych někdy minul. :lol:
A nepamatuju si to kvůli tomu, čemu se říká selektivní paměť. To je to samé, proč ti důchodci budou tvrdit, že se měli za komančů dobře. Prostě lidi si pamatují, jenom to co chtějí, to příjemné a to co se jim povedlo.
Stejně tak já si pamatuju svoje nejlepší trefy, ale už si nepamatuju ty tisíce ran, které jsem poslal pánubohu do oken. :wink:
S tím se nedá nic dělat, ani na tom nic změnit, ale je dobré na to vždycky myslet, zvlášť když se hodnotí vzduchovka (nebo cokoliv jiného) při zpětném pohledu do minulosti.
A taky si nepamatuješ,kolikrát ses netrefil s HW 100 a kolikrát se netrefíš se Steyrem.Takhle to přeci nemůžeš brát :wink:
Musíš to vzít procentuelně.Buďto si v té cenové relaci koupí Slávii nebo čínu.
No a nemyslim si,že jsi v dětství střílel s JSB :wink:
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
sharpest
Příspěvky: 48
Registrován: 26 dub 2010 15:51

Re: Kupa vzduchovky

Příspěvek od sharpest » 20 úno 2011 16:49

presnost zbrane zavisi hlavne na usti hlavne a konzistenci.
vse ostatni vcetne korekce pocasi je na strelci
631 + 4x
Sharp Innova 5,5 + 4-9x 40mm osvit
Odpovědět