Kratka na velke vzdalenosti

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 11 dub 2007 16:37

DOKTOR píše:Fakt mě hodně překvapuje že se tu najdou lidi kteří střelbu z jednorané malorážky na 50metrů považují za střelbu na VELKÉ vzdálenosti. Vždyť to byla normální olimpijská disciplína! Siuletoví střelci střílí z malorážkové pistole nebo i revolveru na 25 až 100m, beran na 100m je větší než A4, ale menší než A3 (přesné rozměry si nepamatuji) a střílel jsem to stařičkou MC-55, a ani revolveráři neměli své zbraně nijak specialně upraveny. "Polní" -v podstatě služební pistole to střílí na tytéž vzdálenosti jen na trochu jiné terče. Sportovní speciály střílí na 50 až 200m- v případě revolverů to jsou běžné sériové zbraně (sice ty nejsilnější, ale pořád jen sériovka)-na 50m je slepice v životní velikosti, na 150m je krůta v životní velikosti. na 200m beran rozměrů 60x80cm(odhad). Tady už se dá mluvit o střelbě na větší vzdálenosti. Osobně bych považoval za střelbu na velké vzdálenosti u služební pistole (a malorážky) 100 a více metrů, u speciálů alespoň 150, spíše však více než 200m. Co se týká úspěšnosti- tak průměrný siuletový střelec trefuje zhruba 3x z 5možných.

Je fakt, že poslední dobou mám moc práce a často na stránky gunshopu nechodím, ale po přečtení příspěvku Doktora se musím ozvat. Už delší dobu jsem podobný pičoviny neslyšel. Měl jsi vůbec v ruce pistoli? Přečti si alespoň základy balistiky, nebo blbou tabulku nábojů, kde se udává o kolik padá náboj v cm na 100m a to se jedná třeba o vcelku výkonné puškové ráže, kam bys tak s tou pistolkou ala 9mm chtěl mířit?
Co se vlastně rozčiluju, na takový bláboli už jsu moc starej. Žij dál ve svém světě čarostřelče z pistole, speciále na 150m.


DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 11 dub 2007 22:42

Je zvláštní kolik lidí mě považuje za lháře (což mě uráží) a sama přitom blábolí nesmysly. Hýkel-Malimánek stana 462 -tabulky Lapua- 9luger- nástřelá vzdálenost 25m, největší zde udávaný propad na 100m je 353mm- ze 105mm hlavně! Kdyby ten pan Zděnek znal balistiku (jak naznačuje, nebo aspoň uměl číst tabulky o kterých píše) věděl by co s dráhou střely udělá přenesení nástřelné vzdálenosti na 50m. Ale obávám se, že některé věci některým "odborníkům" prostě nevysvětlím.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 11 dub 2007 23:13

to-DOKTOR
Seš z terezína tak se zeptám nezní tvůj nick v celku DOKTOR-PARAFÍN???
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 12 dub 2007 09:23

Nepoužil bych slovo nick, ale jinak souhlas.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 12 dub 2007 09:25

To-DOKTOR
co tě dokopalo k PC černoprachý ječtěre s Vektorem :twisted: Jinak tě tu vítam.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 12 dub 2007 23:16

Nad 100 metrů se opravdu střílí, ale speciálama a ne služebkou.
Pistole ( jednoranná ), nebo revolver v discilíně production ( vyrobeno alespoň 100 kusů ) má 10 3/4 palce lauf a umí do 5cm na 100 metrů.
To není ta krátká o kterých se tady bavíme.

Pro zajímavost: http://www.czmssa.cz/
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 13 dub 2007 00:06

To-edelweis: zůstal jsem zcela bez přístupu netu, tak jsem si holt pořídil vlastní(a chvílema toho lituju)

To-tome : a o jakých krátkých se tu teda bavíme když revolver s desetipalcovou hlavní už je mimo? Myslel jsem(moje obvyklá chyba), že se bavíme o limitních možnostech VŠECH krátkých zbraní, s vyjímkou řekněme speciálů na puškové náboje a různých extrémních kusů.
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 13 dub 2007 00:24

Myslel jsem, že o těch, ze kterých se normálně střílí na 25 metrů a míň, jak je uvedeno v prvním přízpěvku.
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 13 dub 2007 21:36

V prvním příspěvku je zmíněn šestipalcový revolver a téma je KRÁTKÁ (zbraň) na VELKÉ vzdálenosti. Nejsem neomylný-že by mi něco uniklo ?
A vzpoměl jsem si ještě na dvě věci-kdysi kdosi v SR psal o tom jak zkoušel střílet z perkusní (aspoň myslím, že to byla perkuska a ne křesadlo) pistole na 50 a snad až na 100m (už si to fakt moc nepamatuji), alevzpomínám si, že tam vcelku solidně tam popsal přípravu, provedení i výsledky(pro ten poměrně fundovaný přístup k experimentu mě to utkvělo v paměti).
A taky jsem si vzpoměl, že u většiny příruček pro vojenskou pistoli které jsem četl, se píše, že "zbraň je určena pro střelbu do 50m". Na tuto vzdálenost tedy dané zbraně musí být v rukou průměrného střelce schopny trefit chlapa. Nebo to dedukuji špatně?
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 14 dub 2007 12:07

Služební zbraně umí na 50 metrů, průměrný střelec ne.
Na závodech KVZ je mířená na 25m nekrytě ležící figuru.
Pro některé ( i ti se pravidelně účastní ), je tato vzdálenost limitní.
Pokud umím na 25 metrů rozptyl do 10 cm, tak se umím trefit i na 100 metrů ( ve stoje s pistolí GLOCK 17 a TOKAREV 33 vyroben r. 1945 ).
Na větší vzdálenosti tyto zbraně rozptylem nemají, i když zelené vojenské do TT balisticky zvládnou ještě víc.
Že se to dá trefit s šestipalcovým revolverem beru jako samozřejmost.
Arnie

Příspěvek od Arnie » 14 dub 2007 12:27

To jako ze mas vsechno pravidelne na vzdalenost 25m v krouzku o prumeru 10cm??? :shock: Rekl bych ze prumernej strelec ani na 25m neudrzi vse v cernym.
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 14 dub 2007 14:33

Znám celkem dost průměrných střelců, kteří mají hodně velký problém trefit terč na 50 metrů. Určitě to tedy není samozřejmost.
to Doktor: Jinak otázka v prvním příspěvku zní jestli někdo někdy zkoušel střílet z pistole nebo z revolveru na víc jak na 25 metrů. Podle mě tedy jsou myšleny zbraně běžně používané na tuto vzdálenost. Tedy služební pistole a revolvery, kompakty atd. Pokud někdo střílí závody na sto a více metrů, pak je celkem jasné, že nepoužívá takovou běžnou zbraň.
A když je v příručce napsáno, že "zbraně jsou určeny ke střelbě do padesáti metrů", pak tahle vzdálenost je většinou považována za limitní, kdy jde ještě pořádně něco trefit. Určitě bych netvrdil, že tahle zbraň musí v rukou průměrného střelce trefit chlapa. To ani náhodou.
Si vis pacem, para bellum.
vocopade
Příspěvky: 15
Registrován: 09 srp 2006 14:58
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od vocopade » 14 dub 2007 15:36

to Fantan
Mimochodem, Plzeňský revolver stále ještě pořádáme!! Bohužel už bez těch různých blbin (nejsou lidi)....
http://www.sskslovany.cz/ tady máš propozice.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 14 dub 2007 17:28

Arnie píše:To jako ze mas vsechno pravidelne na vzdalenost 25m v krouzku o prumeru 10cm??? :shock:
Mám pocit, že se tady hodně kecá. 10 cm na mezinárodním pistolovém terči 50/20 je devítkový kruh. Udržet se v něm lze, ale rozhodně ne vždy, ne běžnou služební pistolí a ani ne každý vynikající (ne průměrný) střelec.
Střílívali jsme "námahu" na 50 m - psal jsem to asi o 2 stránky zpět, nebudu se opakovat. Na 50 m tedy bez problému - na figuru, ne na terč, na to jsou štechrovky (Margolinem to jde taky, vím).
Plzeňský revolver byl fajn, vzpomínám na Košutku rád. Jen se mi ztratil kachlík z I. ročníku - myslím, že to bylo 1983, protože to jsem ještě střílel v kat."A" - MS a I.VT (jednou ve mně bouchly saze a dostal jsem se mezi vlky). Těch legrácek je škoda, bylo to opravdu prima - důkaz, že si na to po tolika letech ještě pamatuju. A disciplina VPi 30+30 je dneska už taky k vidění opravdu zřídka!
Přílohy
Plzeňský revolver1.JPG
Byl jsem tam vícekrát, ale příslušné kachlíky jsem už nenašel.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
tome
Příspěvky: 26
Registrován: 15 úno 2007 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » 15 dub 2007 00:17

To Arnie: Někdy daří, nejlíp to jde samozřejmně při treningu, kde střílím po pěti ranách mířenku ( jsem odchovaný mířenkař ). V závodě na 30 ran je už jiná situace. Tam už má vliv únava i stres.

PS. Glock střílí s orig. SB průměr 12 až 15 cm. Pod 10 jde s vlastníma přebíjenkama, pokud to nestrhnu.
Odpovědět