Koupe predovky? ano ci ne?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Návštěvník

Koupě předovky? ano či ne?

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2005 15:42

Chci si koupit nějakou pušku předovku, vžycky se mi totiž velmi líbili, hlavně repliky těch historických. Potřeboval bych ale poradit v: Jestli potřebuju ZP nebo nějaké jiné povolení. Jestli to stojí zato a opravdu se s tím dá pořádně střílet aspoň na 50m. Jáké příslušenství bych potřeboval. A nokonec bych potřeboval poradit nějakou ne přiliš drahou ale spolehlivou značku ( osobně se mi líbí ARDESA HAWKEN WOODSMAN RIFLE .45 co Vy na to?). Prostě pište jakékoliv věcné rady, sem v tomto oboru začátečník a nemám se vůbec s kým poradit. Děkuji


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2005 20:11

Poradí ti každý prodejce zbraní.
Richi

Příspěvek od Richi » 12 srp 2005 20:51

90 % nehôd s predovkami sa končí fatálne, sú to nebezpečné hračky...
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 srp 2005 21:52

Dobrá rada nad zlato a pan Richi umí povzbudit.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 13 srp 2005 13:05

Bez zbrojního průkazu můžeš vlastnit jednorané jednohlavňové a dvouhlavňové předovky, žádné povolení není třeba. Rozhodně to nejsou hračky jako například flobertky a tak je možné z nich střílet jen na schválených střelnicích. Kulovnice se vyrábí do ráže zhruba .54, brokovnice běžně v ráži 12. Výkon je poměrně velký, u pušek se úsťová energie pohybuje okolo 2000J, což je jen tak pro srovnání stejný výkon jaký má .44Rem Mag. vystřelený z pušky... Přesnost je pro střelbu na 50 metrů zcela dostačující a bez obav se dá střílet i na větší vzdálenosti. Tady je balistická tabulka běžně používaných střel pro předovky - http://www.ardesa.com/avancarga/eng/tab ... s_bola.htm Nevím sice co myslel Richi tím že jsou to nebezpečné hračky, ale u jednoraných předovek opravdu žádné velké nebezpečí nehrozí… Pokud se člověk vyhne situacím typu – „hele Franto, nasyp tam trochu víc toho prachu asi tak půl hlavně ať vidíme co to udělá“ pak nevím co by se mohlo stát. Prach do předovek nemá takový výkon aby zrnko navíc rozmetalo střelce a zbraň po okolí. U revolverů může při nedbalém nabíjení dojít při výstřelu k odpálení více komor najednou a to je potom mazec, jenže ty už jsou v současnosti v prodeji pouze na zbrojní průkaz. Ke střílení ti bude pro začátek stačit prachovnice s odměrkou, nabiják pokud nechceš otloukat ten na zbrani a pochopitelně střelivo. V našich končinách je to Vesuvit LC, kule, zápalky (u křesadlových systémů křesací kámen)a případně ucpávky. Pokud se ti ta ARDESA líbí, klidně si jí kup, myslím že budeš spokojen.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Dědek Plesnivák

Příspěvek od edelweiss » 13 srp 2005 15:52

jj sámsemsi plácl z reminktona tři rány naráz ale sklouzly všechny po rámu mně ani zbrani se nic nestalo jen to byla šlupka jo začátky sou těžké dnes už stejnou chybu nezopakuju.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 13 srp 2005 18:50

Jistotu budeš mít i tak že předovky oficiálně prodávané u nás musí mít atest od zkušebny v Pze podobné načky jako na zbraních normálních a pokud ji nemá není je problém dát otestovat na zkušebnu řadově 1000 kč to stojí.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 srp 2005 08:39

Děkují za rady. Nevíte náhodou kolik tak zhruba stojí ty věci jako prachovnice, nabiják ... Za odpovědi předem děkuji.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 srp 2005 23:54

Nerad bych vypadal, že vás považuju za blbce (ani omylem), ale jestli jste začátečník, tak snad neuškodí upozornit na to, že tyhle zbraně jsou dost náročné na obsluhu- už jen správně to nasypat je kolikrát problém (rozhodně větší než do zadovky šoupnout náboj)- opakovaně se mi stalo, že jsem si v Rogersu blbě nasypal jednu komoru a měl jsem zásah o čtvrt metru níž, než měl být (a to na 25 m!). Na tréninku je to drobnost, ale při soutěži to naštve (vyzkoušeno). No a vyčistit takovou předovku, to je teprve zážitek! Žádné protáhnout vývrt vytěrákem, namáznout závěr a hotovo- naopak, je to akce, která mě občas přímo děsí. No a udělat velký úklid, tj. vyčistit ji s kompletním rozebráním (nutné minimálně jednou za sezónu, ale radši častěji), to je na celý den (trošku nadsázka, ale ne zas tolik), k tomu plus samozřejmě nové nastřelení po vyčištění (u některých typů). Perkusy se holt (dík černému prachu a olovu) sviní mnohem víc, než jakákoli jiná zbraň. V zásadě přitom platí, že perkusáky se paradoxně čistí snáz něž jedno- a dvouranovky. Mám dojem, že nedávno o tom ve Střel. revue, nebo možná ve Střel. magazínu byl článek- pokud seženete, doporučuji prostudovat. Nechci nikoho odradit (ostatně sám vím nejlíp, že ten požitek ze střelby za to všechno stojí), ale je dobré vzít v úvahu i tenhle faktor (mě osobně to nepříjemně překvapilo). Střelbě zdar, a jestli si ji koupíte, tak ať vám dobře slouží!
Fanda

Příspěvek od Fanda » 17 srp 2005 22:55

Anonymous píše:Děkují za rady. Nevíte náhodou kolik tak zhruba stojí ty věci jako prachovnice, nabiják ... Za odpovědi předem děkuji.
Chtěl bych vás upozornit na jednu dos důležitou věc. Musíte si před koupí předovky uvědomit čím budete chtít střílet, jestli kulatou střelou, nebo podlouhlou válcovou střelou! Pro střelbu kuličkou v ráži např. .45 nebo .50 budete potřebovat hlaveň se stoupáním drážek 1:66" nebo 1:70". Ale pro střelbu válcovou střelou(a je jich několik druhů), budete potřebovat stoupání drážek o dost rychlejší např. 1:36" nebo dokonce 1:24" pokud budete chtít střílet SABOTY (pistolová střela v plastovém košíčku). Jsou také předovky a je jich asi většina které mají stoupání universální což je 1:48" (což je jedna otáčka střely na trase 48 palců - 1220 mm). Toto rozhodnout není jednoduché. Souvisí to s účelem a cílem vaší střelby, zábava, nebo soutěže? Také to souvisí s velikostí prachových dávek. Střela musí mít optimální otáčky aby byla dobře stabilizovaná, takže kulička bude mít jiné opt. otáčky než větší válcová střela i když budou obě ve stejné ráži.
Kolik stojí prachovnice, no pár stovek asi. Nabiják dostanete s puškou. Pokud budete střílet střely válcové, tak možná bude na začátek stačit. Pro střelbu kuličkou skoro určitě stačit nebude. Jistě si uděláte svůj z mosazné kulatinky. Používá se i dural nebo nerez.
Jak už bylo řečeno v příspěvcích nahoře, princip je úplně jednoduchý - nasypat prach,zasunout střelu, dát zápalku na piston(já používám slovo piston) a zmáčknout spoušť. Ale PRAXE je mnohem složitější ve všech ohledech!!! Budete muset hodně koumat a hodně se naučit aby vám předovka dobře střílela. Doporučuju nejdříve přečíst hodně článků na toto téma. Je mnoho literatury v angličtiě a na internetu. Prostě zkousat hodně teorie. Pak teprve sáhnout pro penízky.
Tady není možné se podrobně zabývat vším co člověk musí znát aby mu to "chodilo" do černého natož do desítky.
Jedna věc na závěr. Střelba z předovky není pro lenochy. Ani pohodlnost není vítána. Je to pro opravdu činorodé a pracovité lidi.
Doporučuji vám články ve Střelecké revui o střelbě z předovek, které asi před 4 , 5 lety napsal Pavel Balák, čerstvý mistr Evropy a už dnes asi 25 násobný mistr republiky ve střelbě zpředovek. Vycházely tam na pokračování.
Přeju vám příjemné rozjímání o předovkách a hodně zdaru pokud do toho půjdete.
Fanda
Návštěvník

Pěkné předchozí odpovědi

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 05:17

Takové informace vám prodejce zbraní nedá, toho zajímá jen, zda uvidí vašich 5-8 tisíc peněz. Předovka je relativně hodně drahá zbraň na to, že je dlouhá jednoranná.
.Jen bych doplnil praktickou stránku - předovka může být z nerezu a pak není takový problém s čištěním, resp. s korozí při čištění a sušení.
Přes časovou náročnost nabíjení a čištění mají předovky své stálé příznivce a nebudete sám, kdo ji bude střílet. Faktem ale je, že předovkáři jsou dost malá menšina střelců.
Ke střelnicím - ne na každou vás pustí, na uzavřených střelnicích může být problém, že pokud nestřílíte sám, nestihne ventilace odvětrat to ohromné množství kouře,k a nikdo z přítomných po vašem výstřelu nic nevidí. Takže ne všude vás uvítají s otevřenou náručí.
I jako nečlen sportovního klubu ale můžete střílet na venkovních střelnicích, pokud si takovou najdete, popř. na závodech, které mají u předovkářů na rozdíl od běžných "špičkových střelců" většinou totálně pohodovou atmosféru.
To bylo jen pár střípků, pokud ještě stále zvažujete nákup předovky.
joot

in-line system

Příspěvek od joot » 18 srp 2005 08:40

http://www.bvs.cz/bez_zbrojaku_predovky ... e_p50.html
když už jsem u těch perkusních systémů, jakým způsobem funguje in-line závěr?
Fanda

Re: in-line system

Příspěvek od Fanda » 18 srp 2005 10:11

joot píše:http://www.bvs.cz/bez_zbrojaku_predovky ... e_p50.html
když už jsem u těch perkusních systémů, jakým způsobem funguje in-line závěr?
Zjednodušeně řečeno, je to systém skoro shodný s běžnou kulovnicí. Z jedné strany pružina a úderník, z opačné strany od hlavně je to dnový šroub s pistonem na který se nasazuje zápalka. Samozřejmě každý výrobce má konstrukci trochu jinou.´
Hlavním smyslem tohoto uspořádání je prošlehnutí plamene přímo (in-line) do prachové náplně. Tedy nikoliv jako u postraních zámků kanálkem zahnutým o 90°. Cílem in-line je rychlý , stejnoměrný v celé ploše vedený zápal prachové dávky.
Existuje také jiné provedení zámku in-line. Například americká firma THOMPSON/ CENTER,( v minulých letech jednička ve výrobě perkusních a hlavně loveckých pušek) začala v roce 1995 prodávat in-line pušku SCOUT která má uspořádání stejné jako mají revolvery(puška je samozřejmě bez bubínku).

http://www.ardesa.com/avancarga/pdf/buc ... erifle.pdf

Na této adrese uvidíte pušku BUCKHUNTER IN-LINE v rozloženém stavu.

Fanda
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 srp 2005 20:47

Otázka: Je in-line systém k něčemu, resp. je to tak úžasné zlepšení, aby to stálo za tisíce navíc? Poznám při výstřelu rozdíl mezi in-line a ne-in-line systémem, pokud nejsem předovkář na úrovni mistra republiky? Předovky nestřílím, ale kamarád má právě jakýsi výtvor od fy. THOMPSON/ CENTER i několik "obyčejných" perkusů, vč. jedné pistole se spodním kohoutem. Postupně jsem si dal z každé pár desítek ran (snad po třiceti? Nepočítal jsem je.) a nebyl jsem schopen rozeznat mezi nimi jediný rozdíl (kromě velikosti zpětného rázu kvůli rozdílným rážím, taky nesrovávám křížem pušky a pistole- to by bylo naprosto zcestné), a to navzdory jeho přesvědčování, že THOMPSONka musí být bezkonkurenčně nejlepší. To snad i byla, ale já pozoroval akorát lepší povrchovou úpravu a pohodlnější pažbu. Takže s tím in-line nevím... Podle mě je to pro začátečníka zbytečné (a navíc drahé).
P.S. U in-line systému se nejdná o in-line závěr- hovořit o závěru u předovky není zcela přesné.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 21 srp 2005 08:24

In-line systém u předovek skutečně přináší výhody spíše teoretické, jako je rychlejší a pravidelnější zápal, a praktičtější - systém je krytý proti nepohodě a střelec není obtěžován úlomky zápalek nebo výšlehem. To je ale především dobré tam, kde se předovkami legálně loví a pro tento účel jsou především vyráběny. Pokud si takovou zbraň pořídíte, musíte se smířit s tím, že se nejedná o repliku historické zbraně a proto vás nepustí k závodům z historických nebo westernových zbraní. Thompson se specializuje právě na lovecké předovky, jedničkou je možná v této oblasti a jak bývá zvykem u amíků, tvrdí to o sobě hlavně oni sami.
Odpovědět