komplexni naklady na zbran

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 06 kvě 2014 18:14

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem pušky. Prošel jsem forum, mám zhruba orientaci ve vlastnostech a řekněme pověsti značek a modelů, co ale chybí, je ucelená informace o TCO, tedy celkových nákladech na zbraň. Koupením holé pušky to nekončí, to asi víme všichni.
Co chci – ca v polovině roku bych rád zakoupil zbraň za účelem víceméně pouze střelby na střelnici na 300 a víc m. V dosahu mám dvě takové, jednu na střední Moravě, jednu na Slovensku. Požadovaná přesnost řekněme 0,2 MOA a lepší – tohle nevyužiju, tak vystřílený nejsem, ale raději chci mít metu před sebou, než řešit, že mi nestačí puška. Cena holé zbraně by měla být do 25-30 tis. Kč, provedení varmint, nejlépe nerez. Chci zjistit, jaký systém mě bude stát nejméně od vybalení z krabice do dosažení alespoň 0,2 MOA. Jak jsem pochopil, můžu pořídit CZ550 za 20 000, ale pak nechat dodělat skoro všechno, anebo koupit Tikku za o dost víc, ale méně dodo.
Takže který systém na 0,2 MOA vyjde cenově nejlépe, když se zahrne lapování, bedding, ladění spouště(kde je třeba i výměna) atd, prostě veškeré operace, které z něj dostanou maximum?
Nebo je dle vás lepší vlastní stavba třeba na závěru – ať už Remington, CZ550 a podobně?
Řeším pouze TCO zbraně, ne čas a ne optiku. Ráže na 99 pct .308 W
Díky.
Naposledy upravil(a) karloscz dne 06 kvě 2014 18:55, celkem upraveno 1 x.


Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od Biggles » 06 kvě 2014 18:17

Myslím, že k dosažení "alespoň 0,2 MOA" je třeba více než 25-30 000 Kč (holé zbraně).
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 06 kvě 2014 18:22

No s vlastní municí by to tak být nemuselo. Každá druhá kulovnice slušnější úrovně by rovnou z krabice měla umět sub0.5 MOA, imho. Náboje si budu dělat sám. KAždopádně, ta cenová úroveň je můj vlastní limit, takže pokud by to mělo být "přidej 5-10 a nic moc nebudeš muset řešit", tak samozřejmě přidám. Pořizovací cena je v dlouhodobém měřítku méně podstatná. Na druhou stranu vyvalit +100 000 za Kelbly teď neumím:-)
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od Biggles » 06 kvě 2014 18:30

No, místní odstřelovači ti jistě poradí konkrétně, ale střílet pod půl MOA (nebo dokonce pod čtvrt) standardně s puškou do třiceti tisíc...
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 06 kvě 2014 18:41

No podle toho co jsem tu i jinde viděl nástřelů, mělo by to být možný, i když je to na hodně tenké hraně. Ale konec konců, za svoje prachy chceme všichni maximum:-). A tvůj odhad ceny za holé železo, můžu li se optat?
Respektive takto - když vezmu za etalon CZ550 nebo Tikku T3, tak ty se do požadované základní ceny vejdou. Mám to tedy brát tak, že chtít po těch puškách 0.2 MOA je scifi?
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
Uživatelský avatar
leos
Příspěvky: 189
Registrován: 22 srp 2009 18:26

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od leos » 06 kvě 2014 22:12

Myslím že to vidíš hodně,ale hodně jednoduše...
běžnou zbraň v běžné ráži a ve tvé cenové relaci a s nikoli náhodným nástřelem 0,2 MOA je velký nesmysl.
Nemluvě o dalších podstatných věcech jako počet výstřelů (nutnost výměny hlavně) než bude střelec schopný pravidelně dávat tento nástřel.
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 06 kvě 2014 22:46

Myslím, že si úplně nerozumíme. Ten strop 30 000 je jen za základní železo a spíš myšlený jako nějaká kotva, aby bylo jasné, že nechci Kelbly za stopade - resp chci ale nemám na to:-). Já chápu, že z krabice to nepůjde a že ta částka rozhodně není konečná. Jde o to, že někde začít musíš. Může být, že z tovární pušky vezmu závěr, tělo, nechám udělat hlaveň Krieger včetně komory na míru, vyměním spoušť za nějaký kontejner Timney, pažbu na míru a jsme na + 30 000.
Čeho se chci dopátrat, je kompromis mezi co nejnižší počáteční cenou, najít nejvhodnější výchozí systém, který bude z hlediska TCO nejjednodušší dostat na požadované parametry. Taky někdo může říct, že celá ta operace co jsem naznačil je lautr zbytečná, protože ze železa za 30, do kterého vrazím dalších 30, tím dostanu zbraň, jaká se dá z regálu koupit za 50. To je to, co nevím. Původně jsem to nechtěl psát, abych nenastavil zbytečně nějaký limit, ale počítám s celkovou cenou kolem 50 tis.
Co se týče výměny hlavně, než unavím 308, unavím dřív sebe:-D. Ale vážně - u této ráže to není myslím to hlavní hledisko.
Taky může být, že nejjednodušší řešení je postavit custom - vybrat závěr, hlaveň.. nevím. Proto se na to ptám. Že nebude železo za 30 tis střílet 0.2 MOA je mi jasné a myslím že to vcelku vyplývá i z toho prvního příspěvku:-)
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 07 kvě 2014 08:23

Kup Tikku T3 Varmint v 308win a rozhodně neuděláš chybu. Nebo nějakýho Remingtona 700. Čézetu bych teda nebral.
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 07 kvě 2014 09:53

Jak uz tu uvedli zkusenejsi....na CZ 550 zapomen....tam to neni o "sub 0,5MOA" jak uvadis, ale spise o sub MOA. U zbrane 20-30 (40)tis muzes vysledek kolem 0,5moa ocekavat s prebijenou munici (dostanes se lehce pod 0,5moa mozna). Pokud chces 0,2moa (tak na nejakych 0,3 +-) se dostanes s TRG ktere kolem 50tis slusne jete sezenes.

Jak psal Onevan, kup tikku v 308 (v 308 je velka nabidka jak tovarnich slusnejch naboju tak cenove doatupnejch komponentu). Muzes sahnout i po Tice v 6,5x55. Je to asi (dle meho nazoru) nejlepsi zelezo v pomeru cena/kvalita zpracovani a presnost. Krom pazby je to skvela flinta a da se nova pod 26tis, zbyle penize vrazis do skla a naboju.

Ale chtit po flinte (nove) do 40-50tis 0,2MOA je asi trochu nerealne....leda by jsi si sehnal zaver (jetej napr) na to dal lauf ruzneho vyrobce, slusnej spoustak a pazbu by ti udelal znamej truhlar. Ty si dodelas bedding tak se na tech 40-50 dostanes a s trochou stesti i na 0,2moa
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 07 kvě 2014 12:30

silhouette: díky, to je ono. Takže se to redukuje na Tikka+pažba vs komplet custom. O té 6,5x55 jsem uvažoval, to by ale znamenalo i nové nářadí. Dokážete někdo odhadnout, kolik by stál ten custom, kdyby ho dával dohromady profík? Cena jen za práci - dodělat hlaveň včetně komory z polotovaru, vylapovat, sestavit. To Sako, když ještě započítám Optilock, se šplhá někam dost daleko za bod, kde mám rodinné finanční embargo....
Druhá věc je čekačka. Nerad bych na to sáhl poprvé na Mikuláše.
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 07 kvě 2014 13:45

To Karlos: mrkni na "konkurencni" forum strelectvi, projdi LR strelbu a ruzne odnoze.....urcite tam najdes par lidi, co tomu rozumi a uz ma doma nejake prestavby/stavby.

soucasnej andel, P. Cink umi Kelbly. Pak vo vim jsou v CR dalsi (asi 2-3) puskari co to umi precizne poskladat a neco i vyrobit.

ALE

radeji bych se drzel Tikky a te 308.Na tech 300m tato raze dobre, do 800m jeste take ok. Co se pazby tyce, myslim, ze Grinch porad jeste ma Sporter pazbu na tikku pro kratkej zaver. Dodelas pillary a glass a bude to parada. Co usetris na flinte, vraz bud do strileni nebo prebijeni, at vyuzijes potencial zbrane.

Ani zbran za 10000000 nebude strilet 0,2moa s mizernejma nabojema, v levejch rukach. Honit se za kazdou cenu po 0,2moa s rozpoctem do 40tis je vystrel do tmy. Se setiovkama co s dobrym nabojem pul moa se tez umistis dobre. Nakonec zjistis, ze pri strelbe nad 300 je to spise o vetru a rukach a jestli ti flinta strili 0,1 nebo 0,6moa se ztrati v plose.

Pokid zacinas, tikka je dibra a vzdy ji dobre prodas.

Kdyztak vim i o trg se spuhrem, nalitano myslim kolem 2-3tis, ale nevim zda je to aktualni jeste. Cenovka byla myslim 55. Kdyztak sz a poslu ti kontakt

Custom s pozdavkem tve ceny bude mimo uvedena cisla rozpoctu
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 07 kvě 2014 17:10

Ted sem si poradne precetl tvuj prvni prispevek.

.....0,2moa a lepsi-tohle nevyuziji...a pak se to ocekava od seriovky za 25-30tis

Ted presne nevim, jak je to myslene.....
Za 30tis +- ani toto nikda asi nebude schopna (tedy kdyz nevezmes neco vystrilenyho s dobrym zaverem a na to nechas dat precizni lauf).

S fluntama Tikka, Howa a i Savage (TR jestli je jeste nekde skladem - vychazi na 19tis coz je vzhkedem k precizi parada) urcite chybu neudelas, je to jen o tom, co je zrovna dostupne a padne ti do oka.

Klidne bych sahl po te Savage s 20" laufem, at to neni kopi a strilel a strilel....az vymlatis lauf, popremyslel bych o vymene a treba v razi .260rem hlaven je zajistena kontramatkou, takze vymena nic sloziteho. Tikka a Howa jsou na tom s presnosti obdobne, na obe ma roedale pekne pazby, tikka mi pripadne ze ma lepsi zaver.
Ale pro zacatek jestli jeste jsou (proarms, objednany byli druhotne alfatactical ats....) bych vzal TR od Savage. Pomer cena vykon jak se mi zdalo a jak to strili lidem co vlastni prekvapive
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 07 kvě 2014 21:20

Ok, trochu se mi to rýsuje. Asi slevím z požadavku směrem k té Ticce. S dobrou montáží a pažbou a dodělávkama (bedding...) to stejně zamíří k cenovému limitu. Nasadil jsi mi brouka do hlavy s tou 6.5x55...:-) S rychlým stoupáním by to nemuselo být od věci. Co se týče těch Savage, co jsem četl, tak jsou hodnocené o něco hůř než Tikka.
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 07 kvě 2014 21:31

Par lidi Tikku v 6,5 ma, tak se poptej na dojmy a vysledky. Pokud mas v planu prebijet, ta raze ma na vetsi dalky lepsi potencial. Ale zvazil bych i tu 308....v pripade, ze by ti vyhovovala sporter pazba. Pokud by jsi chtel roedale, nevim zda se delaji na LA. Zvazil bych investici driv nez do pazby do kvalitni montaze SPUHR rovnou na pouzdro zaveru, se sklonem.

Savage TR jsem mel v ruce, ale nestrilel, tak nemuzu hodnotit. Ale s precizi na tom dle doslechu bude podobne a je o nekolik tis levnejsi. Ale zda je jeste nekde maji. Jako druha flinta s 20" laufem by se mi libila.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 09 kvě 2014 09:57

karloscz píše:Ok, trochu se mi to rýsuje. Asi slevím z požadavku směrem k té Ticce. S dobrou montáží a pažbou a dodělávkama (bedding...) to stejně zamíří k cenovému limitu. Nasadil jsi mi brouka do hlavy s tou 6.5x55...:-) S rychlým stoupáním by to nemuselo být od věci. Co se týče těch Savage, co jsem četl, tak jsou hodnocené o něco hůř než Tikka.
I takhle může vypadat Tikka v 308 a pažbě Roedale. Celej systém chodí od výroby jako po másle včetně závěru a spouště. Když se to hodí do Roedale tak už neřešíš ani bedding. Pouze šínu se sklonem. A to je celý. Kroužky jaký chceš, sklo jaký chceš. A je to 24" kterej do střelí (a trefí) na kilák s tovární Lapuou Scenar 167grs.
1000.jpg
Odpovědět