komplexni naklady na zbran

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 27 kvě 2014 11:52

Dobrý den vespolek, když vezmu v potaz pouze pravidelnou střelbu s nějakou snahou o progres, ne sem tam si jít prásknout na střelnici, tak ca 2000 ran (musel bych spočítat krabice od střel:-)
Páka vlevo je naprosto jasná věc, osobně jsem stejně nikdy moc nechápal, proč pro praváka cpou výrobci páku vpravo, když tak musí zbytečně hýbat "spouštěcí rukou". Příslušenství jsem neřešil, šlo mi jen o cenu zbraně. Jednak už něco mám(pozorovací dalekohled, hradla, software, lis např.), a taky je to dost peněz navíc. Optiku chci Swarovski Z6i. Máš víceméně ve všem pravdu, to je jasný. Limit těch výkonů na soutěžích je hlavně vítr, jenže to je o hlavě, ne o hlavni:-)
To je sice trochu ot, ale kámoš vyvíjí právě kvůli větru přístroj na bázi lda, který by měl ve vektorech po ca 1m trasovat směr a intenzitu větru ve 3D modelu - to je ale běh na dlouhou trať, hlavně co se týče vyhodnocovacího softwaru. Problémy jsou i s dostatečným množstvím částic vs frekvence laseru, atd.


Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 27 kvě 2014 12:05

JR píše:Ale tam jde hlavně o balistiku. 6mmBR, 6.5x47Lap. a pár dalších mají o čtvrtinu menší odchylku na vítr. Kdybys 308 a například 6mmBR (ve stejný kvalitě) proti sobě srovnal v tunelu, rozptylově to vyjde podobně (akorát 308 udělá větší díru), ale při venkovních podmínkách 308 nikdy tyhle menší ráže nedožene, to je bohužel fyzika...
Prvních 9 míst na kilometru v Záhorí na Slovensku v kategorii standart duben 2014:
308 win
6,5x55
308 win
308 win
6,5x47
6,5x47
308 win
308 win
308 win

6 x 308win
3 x 6,5

Prvních 13 míst na kilometru v Záhorí na Slovensku v kategorii standart březen 2014:
308 W
6.5x55se
308 W
308 W
308 W
308 W
308 W
308 W
6.5x55se
308 W
308 W
308 W
308 W

Nehádám se, konstatuju
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od JR » 27 kvě 2014 13:47

Karlos: Páka vlevo ti při poloze vleže právě bude dělat problém. Spouštěcí ruka (u většiny lidí pravá) je v poloze vleže flexibilnější. Pokud budeš muset pokaždý vytahovat ruku zpod pažby, nebo od zadního bagu, bude tě to zpomalovat a navíc budeš muset napínat daleko víc svalů, než u druhý ruky a to bude mít vliv na ustálení polohy, nehledě na to, že se budeš muset po každym výstřelu znova rovnat. Pokud budeš střílet vleže a máš flintu napravo, měl bys mít kliku i vokýnko napravo. Když budeš střílet hlavně v sedě, pak je uživatelsky příjemnější mít kliku vpravo a vokýnko vlevo. Oni soudruzi vědí, proč to tak dělaj.

Onevan: Tady ale mícháš dohromady umění a znalosti těch střelců s možnostma ráží, který používaj. Kdybys těm s 308 dal do ruky 6, nebo 6,5mm, jejich výsledky by byly ještě lepčí. Též se podívej, v jakym množství tam byly zastoupeny 308 a kolik tam bylo šestkovejch ráží - počet pravděpodobností mluví jasně.
Když se podíváš na výsledovky soutěží ve státech, kde je LR střelba daleko rozšířenější, mnohem dál než tady a rozdíly mezi kumštem střelců na špici jsou daleko menší zjistíš, že tam maj 308 už svojí vlastní kategorii právě kvůli jejich jasnýmu balistickýmu hendikepu - vlastně se tam 308 střílí už jen z nostalgie. V týhle moderní době se o 308 hovoří už jako o mrtvý ráži.

JR
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 27 kvě 2014 14:04

JR: To bude dost individuální. Mě v leže právě nejvíc vadí pohyb pravou rukou, do které mám v rameni fixovanou pažbu a čuňu na ní. Levá ruka je z hlediska motoriky volnější v podstatně více rozměrech. Ale chápu, že jsem v tomto asi exot, už jsem se hádal se spoustou lidí co říkali vesměs co ty:-) Navíc jak ležím, musím se skoro napůl odvalit, to je z hlediska stabilní polohy noční můra.
Já jsem přeučený levák, takže mám obě ruce přirozeně obojetné (a bohužel obě levé:-) Hrozně blbě se mi ale zvyká na činnost, kterou mám nacvičenou napravo, dělat najednou obráceně - o dost hůře než čistokrevnému levá(pravá)kovi.
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od JR » 27 kvě 2014 14:52

Tak to je zvláštní. Já to mám naopak. Ale proti gustu žádnej dišputát.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 27 kvě 2014 16:49

JR píše:Karlos: Páka vlevo ti při poloze vleže právě bude dělat problém. Spouštěcí ruka (u většiny lidí pravá) je v poloze vleže flexibilnější. Pokud budeš muset pokaždý vytahovat ruku zpod pažby, nebo od zadního bagu, bude tě to zpomalovat a navíc budeš muset napínat daleko víc svalů, než u druhý ruky a to bude mít vliv na ustálení polohy, nehledě na to, že se budeš muset po každym výstřelu znova rovnat. Pokud budeš střílet vleže a máš flintu napravo, měl bys mít kliku i vokýnko napravo. Když budeš střílet hlavně v sedě, pak je uživatelsky příjemnější mít kliku vpravo a vokýnko vlevo. Oni soudruzi vědí, proč to tak dělaj.

Onevan: Tady ale mícháš dohromady umění a znalosti těch střelců s možnostma ráží, který používaj. Kdybys těm s 308 dal do ruky 6, nebo 6,5mm, jejich výsledky by byly ještě lepčí. Též se podívej, v jakym množství tam byly zastoupeny 308 a kolik tam bylo šestkovejch ráží - počet pravděpodobností mluví jasně.
Když se podíváš na výsledovky soutěží ve státech, kde je LR střelba daleko rozšířenější, mnohem dál než tady a rozdíly mezi kumštem střelců na špici jsou daleko menší zjistíš, že tam maj 308 už svojí vlastní kategorii právě kvůli jejich jasnýmu balistickýmu hendikepu - vlastně se tam 308 střílí už jen z nostalgie. V týhle moderní době se o 308 hovoří už jako o mrtvý ráži.

JR
Je jasný, že 6,5 má vyšší BC ale rozhodně to není spása. Kdyby jo, stříleli by tím všichni. Já nevim, třeba 308 palma je na BR. Ale ano, je to v rukách :-)
Uživatelský avatar
leos
Příspěvky: 189
Registrován: 22 srp 2009 18:26

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od leos » 27 kvě 2014 21:34

JR somozřejmě že máš pravdu.(v podstatě to samé jsem mu napsal v SZ hned když založil toto vlákno)
..jak je vidět jsou i tací kteří si pořád povedou to své..
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od JR » 27 kvě 2014 22:01

Díky za podporu.
Palma je ve skutečnosti střelba bez opory (jen s řemenem) na 1000yd - bez puškohledu, jen s dioptrem - to sou páni střelci. Ve státech má dlouhou tradici a je tam omezená ráže i munice - proto ji všichni střílej s 308. S benchrestem to nemá nic společnýho.

Zkusíme si teda příklad:
Pokud by stejnej střelec ve stejnou chvíli za stejnejch - nekonstantních povětrnostních podmínek (ne v bezvětří) vystřelil stejně přesnejch 10 ran na dejme tomu 600m s dvěma rážema - řekněme s 308 a 6,5xcokoliv. S kterou ráží by dosáhnul větší skóre? Odpověď se dá najít v jakymkoli balistickym programu.

A ano, máš pravdu, s těmahle šestkovejma rážema už ve státech na soutěžích do 1000yd střílej všichni a tady už to pomalu taky začíná - sme trošku pozadu a za pár let s tim i u nás budou střílet všichni ti, co to s přesnou střelbou myslej vážně.

Bohužel (nebo spíš bohudík) ani tyhle ráže ale nejsou blbuvzdorný. Když si za to lehne kopyto, nastřílí stejně prdlajs.

JR
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 28 kvě 2014 13:53

Mám tedy brát jako fakt, že Savage Arms sprostě lže, když u série 12 tvrdí, že puška z krabice dává 0.25 MOA?
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 28 kvě 2014 14:20

Na 100 metrů, ze stolice to pušká dá. Musí. Ale ty už opakovaně ne :-)))
Dělám si srandu.
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 28 kvě 2014 15:10

Cekal jsem po ze uz tazatel prijde s fotkou flinty a nastrelkou na 300 se 100b. a ono se tu zatim stale vedou debaty o tom, ze flinta za 50tis co umi out of box 0,2moa je nesmysl, coz myslim bylo opakovane receno na zacatku. Take ze za 50 bude mit Howu, tikku v roedale pazbe, nebo savage 10tr za 20tis a vsechny budou s dobrym nabojem strilet cca 0,5moa coz na zacatek dobre a pak se da vzdy slusne prodat.
308 dostupna slusna tovarna. 6 a 6,5 lepsi potencial na dalky.

Karlos kup si tikku v 6,5 nebo 308, sezen roedale nebo od Surfmana KRG a ackoliv nechci podcenovat, nez budes umet strilet lepe jak ta flinta, tak uz ji bud vystrilis nebo kdyz spocitas co uz jsi do toho vrazil, prijde ti soucasna debata na tema komplexni naklady jako blbost.

Na druhou stranu aspon tu debata ozila. Myslim, ze paralelne se neco obdobneho resi na strelectvi Howa x Tikka x CZ x Rem x kdo vi co jeste a vyjadruji se ti samy lide a porad dokola.....

Nevymyslet blbosti a strilet

Ja uz na to tez prisel a ver, ze to nebylo levne.....ale je treba vyslapavat stale nove cesticky kdyby nahodou
karloscz
Příspěvky: 63
Registrován: 05 črc 2013 22:24

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od karloscz » 28 kvě 2014 15:45

to Onevan74: přesnost v MOA je úhlová míra, vzdálenost nehraje roli. Vlivy velké vzdálenosti - precese, vítr, n.m. atd jsou o střelci, ne o zbrani. takže když dá xx MOA NA 100 M, dá totéž i na 1000 m.
Že to nedám já, o tom nepochybuj:-D
Ale to je právě princip hry. Chci železo, které budu já dohánět, se slušnou rezervou. Rád bych ji dohnal dřív, než vystřílím hlaveň. Toť vše. Jestli tedy nejen ve fabrice nelžou, viz

Kód: Vybrat vše

http://bulletin.accurateshooter.com/2008/07/savage-6br-factory-rifle-delivers-superb-accuracy/
, Je ta Savage řady 12 momentálně bezkonkurenčně nejlepší dostupná puška v ceně do 40 000. Jakékoliv další honění přesnosti bude stát desítky tisíc navíc - tohle je podle mě přesně ideální bod cena/výkon, který jsem hledal. Teď už jen to všechno poskládat dohromady dřív než na Mikuláše:-D
Myslivcům to nejvíc sluší, když se na ně díváš přes nitkový kříž.
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od silhouette » 28 kvě 2014 17:14

Chces Savage, kup Savage.....casem sam uvidis, jaka to byla volba....
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od onevan74 » 28 kvě 2014 20:01

karloscz píše:to Onevan74: přesnost v MOA je úhlová míra, vzdálenost nehraje roli. Vlivy velké vzdálenosti - precese, vítr, n.m. atd jsou o střelci, ne o zbrani. takže když dá xx MOA NA 100 M, dá totéž i na 1000 m.
Že to nedám já, o tom nepochybuj:-D
Ale to je právě princip hry. Chci železo, které budu já dohánět, se slušnou rezervou. Rád bych ji dohnal dřív, než vystřílím hlaveň. Toť vše. Jestli tedy nejen ve fabrice nelžou, viz

Kód: Vybrat vše

http://bulletin.accurateshooter.com/2008/07/savage-6br-factory-rifle-delivers-superb-accuracy/
, Je ta Savage řady 12 momentálně bezkonkurenčně nejlepší dostupná puška v ceně do 40 000. Jakékoliv další honění přesnosti bude stát desítky tisíc navíc - tohle je podle mě přesně ideální bod cena/výkon, který jsem hledal. Teď už jen to všechno poskládat dohromady dřív než na Mikuláše:-D
Ty vole já vim co je MOA :-)
Myšleno tak, že přesnost flinty a nástřel ověřuješ cca na 100 metrů. Ne míň, ne víc.
Kup tu Tikku. Klika chodí chirurgicky přesně, což se o Savage říct nedá. Po zavření měly Savage takovej divnej vakl. Ale asi to nevadilo, jen mě to znervózňovalo. A konec závěru, kam dosedá dno nábojnice je uchycený jakoby navolno v takovym kloubu - prej aby nábojnice dosedla přesně. Ale taky jsem to u žádný jiný flinty neviděl.
Sám nemám ani Tikku ani Savage (mám Remiho a Akurasynu) ale obojí jsem měl dost dlouho v rukach.
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: komplexní náklady na zbraň

Příspěvek od JR » 28 kvě 2014 21:42

O tom, co je MOA tu asi ví všichni. Teoreticky máš pravdu, ale v reálu je takovej výsledek nedosažitelnej.
I kdybys perfektně zhodnotil všechny vnější vlivy v moment výstřelu tak už nejsi schopnej ovlivnit co bude na střelu působit od chvíle kdy opustí hlaveň až k cíli. A třeba rychlejší 308 doletí na 700m za vteřinu, kilák jí trvá cca 1,6s - to je spousta času pro strejčka náhodu. Takže LR střelba vyžaduje - ikdyž si to nikdo z nás nechce připustit i trochu štěstí.
Odpovědět