Kompenzator

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
klot
Příspěvky: 10
Registrován: 08 zář 2005 12:43
Kontaktovat uživatele:

Kompenzátor

Příspěvek od klot » 04 říj 2005 10:38

Nemáte někdo tušení, zda se dá sehnat kompenzátor (muzzlebreaker, úsťovou brzdu) na CO2 pušku ? Případně nějaké informace o této problematice ?
Vím o jediném výrobci - Tau Brno - a jimi vyráběný kompenzátor je pro mě nepoužitelný, je dělaný na venkovní průměr hlavně 14mm, já mám 16mm. Vím že něco podobného dělá Uherský Brod na svou větrovku, ale CO2 má jiné vlastnosti než vzduch.


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompenzátor

Příspěvek od Sidewinder » 04 říj 2005 10:56

klot píše:Nemáte někdo tušení, zda se dá sehnat kompenzátor (muzzlebreaker, úsťovou brzdu) na CO2 pušku ? Případně nějaké informace o této problematice ?
Vím o jediném výrobci - Tau Brno - a jimi vyráběný kompenzátor je pro mě nepoužitelný, je dělaný na venkovní průměr hlavně 14mm, já mám 16mm. Vím že něco podobného dělá Uherský Brod na svou větrovku, ale CO2 má jiné vlastnosti než vzduch.
Na vetrovce od CZUB je pouze kousek plastove trubicky pres usti hlavne. Muzzle breaker tomu rikaji a take to tak funguje. Prumer hlavne je 15mm (doufam ze se nepletu).
klot
Příspěvky: 10
Registrován: 08 zář 2005 12:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klot » 04 říj 2005 11:11

No kus plastové trubky asi není to pravé ořechové. Podle toho, co mi řekl konstruktér v Tau, tak jejich kompenzátor je tříkomorová záležitost, kdy prakticky zkoušeli po setinách milimetru velikost těch dutin a vliv na soustřel. Údajně dokáže stáhnout soustřel o polovičku. Kus plastové trubky je podle mě dobrej tak akorát na to aby se neotlouklo ústí hlavně.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 04 říj 2005 11:28

klot píše:No kus plastové trubky asi není to pravé ořechové. Podle toho, co mi řekl konstruktér v Tau, tak jejich kompenzátor je tříkomorová záležitost, kdy prakticky zkoušeli po setinách milimetru velikost těch dutin a vliv na soustřel. Údajně dokáže stáhnout soustřel o polovičku. Kus plastové trubky je podle mě dobrej tak akorát na to aby se neotlouklo ústí hlavně.
Mam odzkouseno, ze i ten kus trubky soustrel pozitivne ovlivni .. pravdepodobne nasmeruje vychazejici plyny do smeru letu strely .. neni to ale tak markantni zalezitost jako to, co popisujes. Funkce techto zarizeni by mne opravdu zajimala .. :?:
klot
Příspěvky: 10
Registrován: 08 zář 2005 12:43
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klot » 04 říj 2005 11:44

Sidewinder píše: Mam odzkouseno, ze i ten kus trubky soustrel pozitivne ovlivni .. pravdepodobne nasmeruje vychazejici plyny do smeru letu strely ..
V tom případě by mě zajímalo, jaký je vnitřní rozměr té trubky - je to nějaký násobek ráže ? Mohl by nějaký majitel CZ200 ten bazmek poměřit ?
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 04 říj 2005 17:36

Účelem "kompenzátoru" u větrovek není nasměrovat proud vzduchu do směru letu střely, ale naopak oddělit vzduch od střely. Relativně lehká a pomalá diabolka je přebytečným vzduchem po opuštění hlavně "předbíhána" a to snižuje její přesnost. Některé firmy používají správnější označení - separátor. Pokud ale používáte ve zbrani různé střelivo a laborujete často s úsťovou rychlostí, bude vliv separátoru také proměnlivý. V zásadě ale dobrý separátor výsledky nezhorší. Výroba není složitá, je ale třeba každý separátor stavět na konkrétní zbraň a případně experimentovat. Vnitřní průměr otvoru, kterým prochází střela se musí maximálně blížit prům. střely, záleží tedy na tom, jak přesně dokážete separátor vyrobita na hlavni usadit (často je třeba na povrchu hlaveňe vyrobit nové osazení protože je velmi častým jevem, že díra není uprostřed válce). Ostatní části separátoru musí přebytečný tlak rychle odvést stranou.
Richi

Příspěvek od Richi » 04 říj 2005 22:58

Niekedy sa to rieši vyvŕtaním malého otvoru/otvorou priamo do hlavne okolo 1cm pred ústim (ale doma by som sa o takúto úpravu nepokúšal :? )
Odpovědět