Kanelovane hlavne

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Kanelované hlavně

Příspěvek od Kubajzz » 15 srp 2007 23:57

Dělají se
A) kvůli lepšímu chlazení
B) kvůli snížení hmotnosti
Tak jak to je?
IMHO je to kvůli snížení hmotnosti, chlazení mi připadá jako blbost, puška není kulomet.
No a ještě mě napadá za C) pevnější profil (efekt vlnitého plechu).
Nebo za D) něco jiného. Ale co?
Naposledy upravil(a) Kubajzz dne 16 srp 2007 00:14, celkem upraveno 1 x.


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 16 srp 2007 00:12

A ty myslíš,
že když vystřelíš rychle za sebou,
že to nepotřebuješ chladit a nebo že se hlaveň teplem neroztahuje a nezhoršuje se přesnost??

U vzduchovky teda ne :lol:

Pokud se nepletu, tak kanelování je v podstatě odvrtávání/frézování vnějších částí hlavně. Takže pak trochu připomínají ,,antický sloup". Díky tomu se zvětší povrch a i proto to lépe odvádí teplo.

Odebrání materiálu znamená že je hlaveň lehčí.

Jestli je i pevnější, díky efektu vlnitého plechu to vážně nevím.
Efekt vlnitého plechu funguje tak, že stenou váhu rozvedeš na větší plochu(m2 vlnitého plechu má větší plochu než stejný m2 plechu rovného) a navíc se váha rozvede rovnoměrněji. Jenže tady máš vnitřní plochu v podstatě stejnou. Ale tohle si můžu jen myslet.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 16 srp 2007 00:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 srp 2007 00:20

Já myslím, že ten chladící efekt i když tam je, tak je stejně minimální.
Podle mě se to dělá z jiného důvodu.

Pro ty kdo neví co je to kanelovaná hlaveň.
Kanelace - podélné žlábkování
viz.
Obrázek
Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 16 srp 2007 00:23

Je to vážně krasavice :)

Možná má i kanelování nějaký příznivý vliv na vlnění hlavně při výstřelu.

Ale s pevností bych možná víc věřil kulaté hlavni 8)

Už jí máš :D ?? Je nádherná :D jaká je to ráže? 22. ?

Ta flinta je vizuálně nádherná, jestli střílí stejně jako vypadá :)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 srp 2007 00:39

No tuhle ještě bohužel nemám. :wink: (mám objednáno něco jiného)
Jenom jsem na to narazil v diskuzi o damaškových hlavních.

Tak to vypadá, že to bude přecijenom za C) kvůli ohýbání hlavně a B) kvůli hmotnosti.
Vršek hlavně se napíná a spodek smršťuje, takže krátká a tlustá hlaveň se míň deformuje, ale zase nemůže vážit deset kilo, tak se do ní vyfrézují drážky.
Je to tady: http://www.scorehighgunsmithing.com/flute.htm
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 16 srp 2007 07:00

Podle mého názoru kanelovaná hlaveň je jednak lépe chlazená, což má vliv zejména u velkorážních zbraní, jednak je pevnější, což má vliv na kmitání hlavně při výstřelu. To ovšem neznamená, že kanelovaná je přesnější. Takto musí být hlaveň navržena už při konstrukci zbraně. Dodatečné kanelování může přesnost jenom zhoršit. Tuto mou hypotézu podporuje jeden článek z minulých ročníků Střelecké revue, kdy tam některý z čtenářů psal, jak si krásně "upravil" ZKM 456. Napohled byla skutečně hezká, ale dodatečně kanelovaná hlaveň značně zhoršila přesnost zbraně. Čtenář ale uváděl, že ji má pro trénink na loveckou kulovnici a že mu rozptyl (cca 3cm/50m) vyhovuje - mě by tedy značně s**l.
Jo a samozřejmě, že se kanelování dělá v zájmu odlehčení.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 16 srp 2007 07:16

epetr2008 píše: Ale s pevností bych možná víc věřil kulaté hlavni 8)
Když už by se nekdy melo stát že se mi roztrhne lauf u velké flinty tak bych rači ležel za kanelovanou hlavní ... při roztržení udelá nadhernou chobotnici .... je lepší šance že se človeku nic nestane.
Kanilování ubere cca 450g z váhy zbraně.
Dělá se to především kvuli ochlazování a v kombinaci s Molyco střelama se dá v pohode po 20ranách držet v ruce.
cerberus
Příspěvky: 97
Registrován: 29 kvě 2006 19:47

Příspěvek od cerberus » 16 srp 2007 07:43

JoJo Balda má pravdu ohledně chlazení, kanelováním vznikne větší plocha tak je větší možnost odvodu tepla (chlazení).Jinak na www.ballistica.cz je foto roztržené kan.hlavně.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 16 srp 2007 07:57

Kanelovani je rekneme napul ucelove a napul vizuelni uprava hlavne. Tuhost rozhodne hlaven neziska. Zvetsi se povrch hlavne, cili mozna lepe vyzaruje teplo, ale hlavne se zmensi vaha (jak psal Balda).

U lovecke zbrane takova uprava ma smysl, jelikoz hlaven je odolnejsi proti kmitum a zaroven nema plnou hmotnost tluste hlavne. Nicmene u pusky na terc ci dokonce na BR to nema naprosto zadny smysl. Naopak.

To jestli chce Balda lezet za hlavni kanelovanou az to rupne bych povazoval spis za usmevne :D
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 16 srp 2007 08:29

Andy píše: To jestli chce Balda lezet za hlavni kanelovanou az to rupne bych povazoval spis za usmevne :D
Mas pravdu až to rupne tak budu spíš sedet :twisted: :twisted:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 16 srp 2007 08:41

Kanelovana hlaven se dela v podstate ze dvou duvodu.
1. Vaha
2. vzhled.

Odebranim materialu se sice zvetsi plocha takze se lepe odvadi teplo (rychleji se chladi) ale tim ze se odebere material tak mensi mnozstvi materialu se samozrejme o to rychleji zahriva. oproti silne (bull) hlavni se kanelovana zahreje rychleji po mene vystrelech. to ze pak rychleji chladne je vec druha.

Tuhost se nezvysi. Naopak, pri porovnani tuhosti hlavne pred a po kanelaci je prokazateny ubytek tuhosti. Ale v porovnanim s hlavni o stejne vaze z nichz jedna je kanelovana a druha nikoli, ma vetsi tuhost kanelovana. (ma vetsi prumer) Kanely jako takove je v podstate vzdy poruseni materialu hlavne a vysledny efekt je nevypocitatelny.
Kdyz kupuji hlaven a chci ji mit kanelovanou, tak si ji koupim takto upravenou jiz od vyrobce, ten mi ruci za pozadovanou a zaplacenou kvalitu.
nedovedu si predstavit, ze bych hlaven za xy tisic dal v cechach nejakemu joudovi s papirem ze zbrojovky aby mi na tom udelal kanely.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 16 srp 2007 10:42

Takže je to cca tak jak jsem říkal, je to lépe chlazené a příznivě to ovlivní kmitání.

Bezva :)

I když já osobně bych spíš ocenil u pušky spíš těžší hlaveň/celkově těžší zbraň. Ale já s tím po lese nelítám a auto nenadává :D

Na druhou stranu chápu, že pro myslivecké to bude asi velká výhoda. Ona zbraň s odelhčenou hlavní a plastovou pažbou bude asi po 3 hodinách nošení daleko přítulnější než její kolegyně - stará škola dřevo a masivní kov :lol: :lol: :lol:

Jednou jsem takovej krám vláčel 30 kiláků hustým lesem a měl jsem chuť to všechno někam zahodit :lol:

Kubajzz to měl dát jako hlasování(šli by jste do kanelované hlavně) a 100 hlasující by měl tu zbraň co Kubajzz ukazuje dostat jako výhru :lol: :lol:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 16 srp 2007 11:18

Nevim co jsi rikal, to ze se to rychleji chladi, ano. ale v prvni rade se to rychleji hreje.
takze jen pro predstavu, z tenke (odebrane, kanelovane) hlavne vystrelis napr. 5 ran a mas ji zahratou ze ti to strili hur a musis cekat az vychladne. Nevim kolik, rekneme 15 min. Pak vystrelis dalsich 5.
s tezkou hlavni (nekanelovanou) vystrelis 15 ran, a budes cekat 30min. a pak zase 15 ran. (cislou jsou jen pro lepsi pochopeni).

Neni pravda ze zasah do hlavne priznive ovlivni jeji kmit. Ovlivni to jeji kmit. tecka. Stejne jako to ovlvini pridany komp.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 srp 2007 14:19

Tak tak, kvůli chlazení se to nedělá. Je to míň materiálu a fyziku člověk neoblafne.
Dobře popsané výhody a nevýhody jsou tady: http://www.snipercountry.com/Articles/R ... luting.asp

Jinak jsem si všim, že na zahraničních serverech jsou mezi příznivci kanelovaných a hladkých hlavní stejné bitky jako u nás mezi glockařema a čezetářema. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 16 srp 2007 14:51

jak je mozny zes CZ napsal jako 2.! az za bakelitku?? :lol: :lol:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Odpovědět