Jugoslavsky Mauser M24/47 8x57 a strelba na vetsi vzdalenost

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

tekttemi
Příspěvky: 18
Registrován: 30 srp 2005 00:30

Jugoslávský Mauser M24/47 8x57 a střelba na větší vzdálenost

Příspěvek od tekttemi » 11 zář 2006 22:18

Zdravím vás,

zaujala mě jugoslávská kopie německé mauserovky, Mauser M24/47. Co si myslíte o možnostech střelby na terč na vzdálenosti 300-500m z takovéhle zbraně osazené puškohledem na úrovni Meopta 6x42? Uvítám názory hodnotící technický stav a přesnost u nás obvykle prodávaných jugoslávských mauserů...Setkali jste se někdy s takovou úpravou, samozřejmě s upravenou klikou závěru?

Je velký rozdíl v přesnosti mezi výše zmíněnou zbraní a její německou sestrou K98? Jak v této konkurenci obstojí československá puška vz. 24 opět osazená montáží s obstojným puškohledem?

Děkuji za případné postřehy.


Ivo

Příspěvek od Ivo » 12 zář 2006 15:51

To si snad děláš srandu.Na 500 metrů s tím puškohledem a jug.flintou budeš rád,když trefíš ze střelnice domů.Podle mne je to škoda střeliva.Srovnávat Mauser 98 a jugoše,to je jako trabant proti mercedesu.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 13 zář 2006 08:18

Kontaktouj Grimpa snad sem taky chodí,jinak je na strelectvi a mojizbrani,ten má na jugo poškohled,ale myslím že na 500,bude rozptyl tak 40 cm....jinak bych je nepodceňoval některé jsou netknuté,co se železa týče a byly vyráběny na českých strojích,které jsme jim dodali před válkou...Každopádně to chce někoho kdo se vyzná aby ti pomohl s výběrem....
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 13 zář 2006 09:46

Ta jugo Mauserovka je docela pěkná, hlavně proto, že je tak levná (např. v BVS stojí jugo Mauser necelou polovinu originál Mausera a Čs. armádní opakovačka vz. 24 je jen nepatrně levnější než K98k). Viděl jsem pár kousků, co byly ve velice pěkném stavu (ÚDAJNĚ po repasi, rovnou z bývalé Jugoslávie). I hlavně vypadaly velice hezky, hluboké drážky, pěkný přechodový kužel... Nejsem si ovšem jist, jestli je to na tuning to nejlepší. Jak například upravíš ovládací kliku závěru? Ta klika je vyrubaná z toho samého kusu železa jako zbytek závěru, nedá se nijak odmontovat a vyměnit a navíc jde o dost tuhý materiál. Jediný způsob, co mě vůbec napadá, je originální kliku úplně zrušit a navařit příp. našroubovat novou. A to už je (dohromady s montáží na puškohled) tak náročná dílenská úprava, že by se možná víc vyplatil buď jiný závěr, nebo úplně jiná puška, ne? Jugo Mauserovka nebo jakákoli jiná Mauserovka je podle mého názoru celkově vhodnější spíš pro lidi, kteří jsou smrncnutí sběratelem a chtějí z nějakého důvodu historický originál. Pro tuning se moc nehodí.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 13 zář 2006 10:19

Proto je lepší jugo model 48 :o tzen má kliku ohnutou...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 13 zář 2006 10:24

Puškař ti kliku uřízne, nastaví a znovu přivaří. Na Mosinech se to dělá taky. Po zabroušení na tom nic nepoznáš.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 13 zář 2006 22:08

Ivo:Musíš koukat na to co kupuješ, zrovna tak můžeš koupit "vyžraného" mausera a s přesností na tom můžeš být stejně. Jinak k porovnání: jugoslávec je hrubě zpracovaný, ale narozdíl od válečných mauserů je materiál použitý prvotřídní a velmi kvalitní, srovnatelný pouze s ruskými zbraněmi. Hlavně jsou drážkovány klasickým způsobem,tzv.škrábáním a potom jsou tepelně upraveny (zušlechtěny) Měřením byla zjištěna tvrdost materiálu 27 až 30 HRc. Vím o čem mluvím, sám ji mám, nechal jsem si ji předělat na kulovnici, a puškař měřil vývrt, a oproti naší normě má vývrt o 0,03 mm menší než stanovuje česká norma. Jinak ty co jsou jako vz.24/27, první kusy jsou vyrobeny u firmy FN v Belgii, protože to jsou kopie belgického modelu 24, viděl jsem kusy které ještě mají zbytky původního značení, špatně odbroušeného, a dodatečně jsou vyražené znaky SFRJ, a z boku Preduzece 44, přes původní Fabrique National. Mě to střílí na 100 metrů rozptyl cca 3 cm /3 rány běžnými náboji v celopažbené kulovnici. Mám to předělané z modelu M 48, dělal mi to Stifter z Poličky. Prý už další v nepoužitém stavu nebudou. Prodávala to BVS a Multiagro Slatina, on to bral tuším z Multiagra, bylo to prý bez zkušebny, a na tormentaci to dával až po předělání na kulovnici. Původně jsem tomu co říká nevěřil, ale pak jsem byl svědkem všech měření. Na běžnou flintu pro vojáka je to víc než dobré. Čekám že po tomhle zřejmě budu rozcupován milovníky německých výrobků.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 14 zář 2006 09:46

Josef Ondracek píše:1)...jugoslávec je hrubě zpracovaný, ale narozdíl od válečných mauserů je materiál použitý prvotřídní a velmi kvalitní, srovnatelný pouze s ruskými zbraněmi.
2)...viděl jsem kusy které ještě mají zbytky původního značení, špatně odbroušeného, a dodatečně jsou vyražené znaky SFRJ, a z boku Preduzece 44, přes původní Fabrique National.
3)... Čekám že po tomhle zřejmě budu rozcupován milovníky německých výrobků.
Ad 1) Materiál na ruských, resp. sovětských zbraních je každej pes jiná ves. Někdy je to jak diamant a stává se to noční můrou kovoobráběčů, kteří na tom ničí jednu frézu za druhou, a jindy je to taková srágora, že se to zpětnými rázy rozklepává jak olověná diabolka :wink: . V zásadě ale souhlasím, že ruské materiály byly poměrně dobré. A ještě něco: jugoslávec se mi nezdál VÝRAZNĚ horší než třeba naše puška vz. 24- například vnější pohledové plochy a povrchová úprava byly na vojenskou pušku až překvapivě pěkné (i když kdoví, co by na mě vykouklo, kdybch měl čas sundat nadpažbí :wink: ). Asi to záleží na konkrétním kusu.
Ad 2) Mám dojem, že s těmihle kusy jsem se taky setkal. Napověz mi: to původní značení bylo pálené jiskrou na vytahovači, na boku pouzdra závěru a na ploše nad nábojovou komorou, později odstraněné tak ledabyle, že jeho zbytky jsou při dobrém osvětlení poměrně zřetelné a nakonec přeražené hlubokým ražením znaku s pěticípou hvězdou, mám pravdu? Napadá mě, že tyhle kusy by měly být kvalitnější než pozdější jugoslávská výroba, můžete to někdo potvrdit? (a ještě něco: měl jsem dojem, že jde o licenci naší opakovačky vz. 24, podobnost mezi těmi dvěma puškami je víc než nápadná...)
Ad 3) Ani bych neřekl. Němci sice vyráběli prvotřídní kvéry (to jim nemůžu upřít), ale ke konci války už šla kvalita dost dolů (viděl jsem pár P38, které vypadaly jako po průletu kombajnem). Válečná megavýroba v kombinaci s nedostatkem materiálů se většinou podepíše na kvalitě, ale u Němců bych nečekal, že tolik. Takže i u K98k asi bude dost záležet na výběru.
P.S. Nevíte někdo, jak se u M 24/47 demontuje závěr :?: :oops: (K98k na to měla v pažbě nějaký přípravek, ten u M 24/47 není a i kdyby byl, tak stejně nevím, jak ho použít :cry: ).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 14 zář 2006 10:38

SINCITYMAN píše:Proto je lepší jugo model 48 :o ten má kliku ohnutou...
A to je jediný rozdíl?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 14 zář 2006 14:06

barry píše:Puškař ti kliku uřízne, nastaví a znovu přivaří. Na Mosinech se to dělá taky. Po zabroušení na tom nic nepoznáš.
To by zcela určitě šlo, otázka je ale stále stejná: nevyjde to za daných okolností moc draho? (Ta puška stojí v BVS 4 800. Pokud by tě měl jenom puškař vyjít dvakrát tak draho, tak by šlo o velmi neefektivní investici.)
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
tekttemi
Příspěvky: 18
Registrován: 30 srp 2005 00:30

Příspěvek od tekttemi » 14 zář 2006 14:14

Je asi snem každého člověka, co se zajímá o zbraně, sehnat si mimo jiné pořádnou opakovačku, která by zkousla i vyšší vzdálenosti. Sám se ovšem přikláním k závěru, že jugoslávská mauserovka je spíše pro sběratele, pokud člověk nesežene opravdu dobrý kus. Pokud by se mi to už podařilo, či pokud bych místo ní volil československou Vz. 24, na kolik peněz odhadujete samotnou montáž na puškohled a přededělání kliky závěru? Jak je to s klasickými loveckými puškohledy jako např. Meopta? Nastřelují se na určitou vzdálenost, a pak už s tím nejde hnout, anebo je lze před střelbou "naklikat" na požadovanou vzdálenost?
Jinak díky za příspěvky...
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 14 zář 2006 21:41

Když sundáš nadpažbí, tak se jen divíš, protože většinou číslo na laufu je úplně jiné než číslo flinty nebo závěru, je to asi poskládané z víc kusů, když to stahovali z výzbroje a dávali to do skladů. Tu moji když puškař dovezl,tak to musel celé umýt v kbelíku benzínu, nehýbala se tam ani spoušť, jak to bylo zalité v konzervačním vosku. Ten znak s hvězdou, to je znak SFRJ (státní znak) a na každém kusu je trošku jinak umístěný. Je vyražený i na modelu 24/27, zřejmě dodatečně. Zrovna tak je na levém boku závěrového pouzdra Preduzece 44, a kolikrát pod ním prosvítá špatně odbroušené značení původní, u modelu 24/27. Samozřejmě o naší vz.24 diskuzi netřeba vést, ale to co jsem viděl v obchodech už nebylo v nejlepším stavu (laufy). U Stiftera jsem viděl docela dobrou flintu zase z jugoše, vypadalo to jak nový kvér, hlaveň tam byla ale nová v ráži 308W, ale měla původní vzhled a mířidla, ukazoval mi jak je uvolněná hlaveň v pažbě a nadpažbí, aby se nedotýkala nikde dřeva, spoušť tam měl danou plně stavitelnou,a mezi kovem a dřevem pod závěrem udělaný bedding, mělo by to chodit špičkově na 300 metrů. Jediné co je prý nevýhodou, musí se pomaleji zacházet se závěrem při nabíjení aby se neodíraly náboje když nabíhají přes skluzavku. Ještě měl rozdělanou boční montáž, něco jako dělá EAW na mausery. Přemýšlím, že budou vánoce, a že bych si mohl něco nadělit na střílení na střelnici, přebíjení na 308 mám.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 15 zář 2006 08:34

No, a to je právě to, co já osobně považuju za ztrátu času a peněz. Uznávám, že existují staré kvéry, které k tuningu přímo svádí, ale upravovat pušku tak, že pak už na ní není původní snad ani pouzdro závěru, to je podle mého názoru finančně i logicky nesmysl. Víc se vyplatí pořídit moderní zbraň v odpovídající ráži a s montáží už z výroby. Upravovat tak, že vznikne úplně nová zbraň, to podle mě nemá smysl. Ovšem proti gustu... :wink:
P.S. Jak se u M 24/47 (ty píšeš 24/27- doufám, že mluvíme oba o té samé pušce :P ) zjistí rok výroby? Vojenské zbraně bývají datované, ale na M 24/47 jsem nic nenašel.
P.S. 2: A to původní značení bylo pálené jiskrou nebo ne?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 15 zář 2006 10:40

Slim Jim píše:
barry píše:Puškař ti kliku uřízne, nastaví a znovu přivaří. Na Mosinech se to dělá taky. Po zabroušení na tom nic nepoznáš.
To by zcela určitě šlo, otázka je ale stále stejná: nevyjde to za daných okolností moc draho? (Ta puška stojí v BVS 4 800. Pokud by tě měl jenom puškař vyjít dvakrát tak draho, tak by šlo o velmi neefektivní investici.)
To je právě to, co si musí každý rozmyslet sám. Kolega chtěl na Mosina namontovat puškohled, tak tu kliku nechal předělat. Dodnes ten puškohled nemá :lol:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 15 zář 2006 11:33

To ho ta klika tak totálně finančně vyčerpala :?: :wink:
Já jsem jednou koupil starou malorážku. Železo s výhradami ještě ušlo, ale pažba byla úplně na sračky, že to musím říct tak otevřeně. No ale vyšla mě levně, majitel za ni nechtěl skoro nic (vlastně jsem to nakonec ukecal na čtyři stovky a flašku rumu 8) ), a tak jsem si řekl, že po přepažbení a přebrynýrování (byla dost rezavá) bude za tu cenu ještě dobrá. Když jsem zjistil, že přepažbení, přebrynýrování a výměna prasklého úderníku by dohromady vyšly asi na 4 500 + cesta k puškaři, urychleně jsem ji prodal za sedm stovek a flašku rumu :lol: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět