Jugoslavsky Mauser M24/47 8x57 a strelba na vetsi vzdalenost

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 15 zář 2006 11:55

Na 24/27 podle mne rok výroby nezjistíš, alespoň jsem to nikde neviděl. Značení bylo poctivě ražené, to popisování elektrikou se před válkou nepoužívalo, myslím že je to dělané právě při tom smontování zbytků za vyřazování a uložení do skladů. Ta M 24/27 má rozhodně lepší finální zpracování než M 48, bohužel však víc lepších hlavní jsem viděl právě na M 48. U 24/27 se dá asi pouze rozlišit na výrobu v Belgii a na výrobu v Kragujevaci.

K té ceně: cena kvéru s vyžranou hlavní a bez zkušebny (protože by neprošla) prý nepřesáhne 4000,- k tomu připočítej 7000,- za novou hlaveň v 308W, a 2000,- za stavitelnou spoušť. Nové černění a oprava pažby je v ceně, spolu se zkušebnou. Takže za 13 kilo máš nový hezký vojenský kvér v přesné ráži, se spouští s odporem 1200 gramů a plně regulovatelným chodem. Tedy cena pro stálého zákazníka, navíc jsem mu nechával nějaký ten ořechový kmen na pažby.

Dávat 5000,- za něco, co mi přestane za 5 let trefovat, protože v rozích drážek je už koroze, a budu do toho rvát ty nejlevnější patrony s korozivní zápalkou a ocelovým pláštěm střely za 5,90,-, jaký si myslíš že budu asi mít soustřel? Nebo myslíš že flinta která byla dělaná před 50ti lety na zabíjení do 300 metrů, nebyla dvakrát moc čištěná, a ležela 30 let ve skladu, ti podá výkon na střelnici na 400 metrů s rozptylem 10 cm/10 ran ? Taky bys koukal jak jsou na vojenských puškách osoustružené hlavně, když to upneš do soustruhu, tak to šmajdá klidně i skoro 1 mm od osy hlavně, navíc se to opírá na mnoha místech o dřevo, hlaveň je zušlechťovaná tepelně na vyšší pevnost, aby vydržela ty ocelové pláště, a víš co udělá hlaveň při kalení? Většinou se více či méně pokroutí. taky to pozoruješ při střílení, po 10 ranách se většinou bod zásahu někam posune, vlivem teplé hlavně. Nechci poučovat, kdysi jsem také byl milovníkem levných věcí, měl jsem jich několik, a všechny na tom byly za 2-5 let stejně (Mosin,Enfield,turek M 38,k 98) Pak se ti také může stát, že to Policie chce vidět u výměny zbrojáku, a dají nůž na krk kvůli technickému stavu. Proto mám teď na stěně v obýváku k 98, turka a mosina, bohužel již provrtané (úředně) Pak jsem si jen připočetl k ceně ještě poplatek za kolek a znehodnocení. Myslím že život je krátký na to abych si z koníčka dělal důvod k nasrání (pardon) a víš že přesnost nebyla rozhodně zázračná. Než pět šuntů, radši ve stejné ceně dva kloudné. Hodně lidí pak stojí s flintou v ruce a otázkou "kam s ním?"
Buď to mám na chvilku na levné zabouchání, ale nemůžu chtět terčové výkony po věci za 5 tisíc, nebo jdu jinou cestou.

Ale na to abych si postřílel pro zábavu na větší dálku, se mi zase nechce dát 50 a více kilo za holou flintu bez ničeho, a stejně to nebude vypadat jako vojenský kvér, navíc když s tím budu střílet 5 krát do roka. Držím se hesla aby se vlk nažral, a koza zůstala celá, za 5 tisíc se ale moc nenažere.


Ivo

Příspěvek od Ivo » 15 zář 2006 19:51

Za můj už poměrně dlouhý život mi prošlo rukama velké množství vojenských pušek,jediná se kterou jsem byl spokojen je Mauser 98 rok výroby 1938.Střílel jsem s ní na 300 metrů a dost jsem s ní "proháněl"majitele moderních pušek.Puška cz vz.24 nikdy nedosáhla úrovně Mauserky a ostatní pušky typu "98" jako jugoslávské,švédské,argentinské,turecké ,rumunské,bulharské,atp.Nedosahují kvality německé devadesátosmičky.Přesto že některé houčástky jako hlavně atp.byly vyrobeny v německu,prostě nestřílejí tak dobře.Neumím vysvětlit proč to tak je,ale je to vyzkoušené.Ještě k té opravě za 4500,to nebyl řemeslník,to byl pirát.
Viper

Příspěvek od Viper » 19 zář 2006 20:16

Jo, také mám v úmyslu koupit Mausera 98k. Koncem roku by mělo do Prahy přijít několik těchto zbraní. Ovšem tady pochybuji o kvalitě a nedělám si iluze o sčíslovanosti. Nevíte náhodou, jestli někdo nemá Mausera na prodej? Jde mi o sběratelský kus (ale i střílející) - pokud možno sčíslovaný.
Časem si chci vytvořit takovou ucelenou sbírku hlavně odstřelovaček ´WW2´ - po Mauserovi bych se poohlédl po zbrani Springfield 1903 A4. Jakoukoli Sprigfieldku jsem tedy u nás zatím neviděl - neporadil by mi někdo, kde bych měl hledat?
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 20 zář 2006 07:52

[quote="Josef Ondracek"]

Dávat 5000,- za něco, co mi přestane za 5 let trefovat, protože v rozích drážek je už koroze, a budu do toho rvát ty nejlevnější patrony s korozivní zápalkou a ocelovým pláštěm střely za 5,90,-, jaký si myslíš že budu asi mít soustřel? Nebo myslíš že flinta která byla dělaná před 50ti lety na zabíjení do 300 metrů, nebyla dvakrát moc čištěná, a ležela 30 let ve skladu, ti podá výkon na střelnici na 400 metrů s rozptylem 10 cm/10 ran ? Taky bys koukal jak jsou na vojenských puškách osoustružené hlavně, když to upneš do soustruhu, tak to šmajdá klidně i skoro 1 mm od osy hlavně, navíc se to opírá na mnoha místech o dřevo, hlaveň je zušlechťovaná tepelně na vyšší pevnost, aby vydržela ty ocelové pláště, a víš co udělá hlaveň při kalení? Většinou se více či méně pokroutí. taky to pozoruješ při střílení, po 10 ranách se většinou bod zásahu někam posune, vlivem teplé hlavně. Nechci poučovat, kdysi jsem také byl milovníkem levných věcí, měl jsem jich několik, a všechny na tom byly za 2-5 let stejně (Mosin,Enfield,turek M 38,k 98) Pak se ti také může stát, že to Policie chce vidět u výměny zbrojáku, a dají nůž na krk kvůli technickému stavu. Proto mám teď na stěně v obýváku k 98, turka a mosina, bohužel již provrtané (úředně) Pak jsem si jen připočetl k ceně ještě poplatek za kolek a znehodnocení. Myslím že život je krátký na to abych si z koníčka dělal důvod k nasrání (pardon) a víš že přesnost nebyla rozhodně zázračná. Než pět šuntů, radši ve stejné ceně dva kloudné. Hodně lidí pak stojí s flintou v ruce a otázkou "kam s ním?"
Buď to mám na chvilku na levné zabouchání, ale nemůžu chtět terčové výkony po věci za 5 tisíc, nebo jdu jinou cestou.



Je to věc názoru. Pro mě je právě kouzlo střílet ze zbraně 1. a 2. sv. války, zajímám se o tato období i historicky. Bez jakékoliv úpravy, zkoušet střelbu tak jak naši dědové a pradědové ve válce.
Mám několik starých vojenských pušek a můžu tě ujistit, že i když jsou to jak tvrdíš lacinné, pečlivě jsem je vybíral a jsou opravdu v dobrém technickém stavu, dobře se o ně starám.
S přesností jsem také velice spokojen, střílím až na 300m a vím, že nedržím v ruce snajperku.
Znehodnotit pušku a pověsit si ji do obyváku s provrtanou hlavní je pro mě tak brutální, jako kdybych si nechal utratit a vycpat svého milovaného psa a postavil ho v obyváku do kouta.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 zář 2006 08:33

Tak chapu oba tabory, nicmene prevazuje u me pocit pana Ondracka. Jsem vice praktik nez sberatel.

I tak si myslim, ze dobry sberatelsky kousek muze strilet kolem 1MOA. Coz je na zabijeni vojanku vice nez dostatecne.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 20 zář 2006 09:45

Zdenek píše:...Znehodnotit pušku a pověsit si ji do obyváku s provrtanou hlavní je pro mě tak brutální, jako kdybych si nechal utratit a vycpat svého milovaného psa a postavil ho v obyváku do kouta.
Ty mi přímo čteš myšlenky :wink: . Je to fakt, znehodnocená zbraň neboli ztuhlé železo je i podle mě nehoráznost hraniočící se zločinem. Když někdo "na ozdobu" znehodnocuje třeba Sa 58, tak se to ještě dá pochopit, protože těch se naflákalo něco přes milion a prakticky všechny se dochovaly dodnes ve víceméně provozuschopném stavu, takže o nějaké sběratelské hodnotě nelze u běžných exmplářů vůbec mluvit. Ale fakt do breku mi je, když vidím, jak se tímhle způsobem ničí (dslova ničí) třeba MG 34, kterých se určitě nedochovaly desetitisíce kusů, a to jen proto, aby se prodaly (protože ostrý na výjimku si koupí tak jden člověk z deseti tisíc, zatímco znehodnocený má doma kdekdo). Jo, holt zkrátka
KŠEFT MUST GO ON!
P.S. Já osobně preferuju taky spíš historický originál než upravenou zbraň, byť i výrazně přesnější. Koupit si kvér ze druhé světové a provádět na něm výraznější úpravy, to by asi nebylo pro mě. Nejspíš uvažuju neprakticky, je v tom taky kus sentimentu, nostalgie, prostě citů, které k praktickému uvažování zrovna dvakrát nevedou. V dnešní době "rychlých" technologií, kdy je všechno buď lisované z plechu, nebo stříkané ze zinku, je vážně radost vzít si do ruky starou dobrou Mauserovku, kde i objímky byly frézované 8) .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Ivo

Příspěvek od Ivo » 20 zář 2006 13:57

Také se mi nelíbí znehodnocování zbraní,ale na druhé straně,pro hodně lidí je jediná možnost jak je vidět doopravdy návštěva muzea,a tam je znehodnoceno všechno.Můžu ti říct,že u nás ve fabrice se před rokem1989 rušily zbraně tak,že se rozřezaly na kusy hořákem a nebo se do nich tlouklo bucharem a to nebyly jen vojenské zbraně,ale i věci historické,předovky ,trombony šavle a spousta dalších,.Pro mne jako milovníka zbraní to bylo doslova utrpení,ale nic jsem s tím nenadělal.Teď už se snad podobné věci nedějí,alespoň doufám.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 20 zář 2006 14:07

Myslím, že dneska už se zvěrstva tohohle druhu skutečně nedějí, a to proto, že dneska se i znehodnocená zhbraň dá poměrně slušně prodat, pokud je ovšem znehodnocená tak, aby držela původní tvar :wink: . A funkční originály historických zbraní mají dneska takovou cenu, že rozmlátit je bucharem by snad nemohl ani totální cvok. Takže dneska je to z ekonomických důvodů těžko představitelné.
P.S. V muzeích je znehodnocené (naštěstí) jen něco- záleží na tom, kdy a jak se to dostalo do sbírek.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 20 zář 2006 22:19

No proti gustu žádný dišputát, ale řeč byla v základní otázce diskuze o jugoslávském M24/27 za cenu do pěti tisíc, a o technickém stavu těchto zbraní na pultech prodejen, a možnosti střelby s nimi na větší vzdálenost. Já jsem jen podal informace o tom co jsem viděl, a v jakém stavu to bylo.

O znehodnocování jen tolik, pokud vás Policie vyzve k předložení vaší zbraně ke kontrole, důstojník do ní koukne, něco na ní shledá (nebo neshledá) a vyzve vás v časové lhůtě k ověření zbraně na zkušebně, a hádejte jak to dopadne? Vyplníte dotazník, zda není náhodou není stopa koroze ve vývrtu, nebo škrábaneček v komoře, zaplatíte 1140,-Kč, a začne proces: technik si zbraň prohlédne, zjistí že koroze tam je, vrazí kalibry do ústí hlavně, vývrt je zvětšený více než předpisuje norma a vyhláška a skončí to tak že přijdete o peníze, zkušební značky jsou přeraženy písmenem X, a co budete blekotat na Policii? Dostanete na výběr dvě možnosti, buď necháte zbraň zničit, a nebo si ji necháte znehodnotit. Obě rozhodnutí jsou za kolek 200,- Kč, žádná třetí cesta není.

Můžete to na ně zkusit s projevem o nehumánním znehodnocování, o prznění zbraní, určitě to na ně zabere, nebo je to rozpláče. :lol: :lol: :lol:

Chci tím říct jen tolik, že koupit za každou cenu něco za pět litrů, krmit to střelivem za 5,90 což laufu dělá hrozně dobře :lol: tak můžete dopadnout po pár letech střelby zrovna tak jako já. Iluze o tom, co trefí na větší dálku, bych nechal spát, zrovna jako srovnání o prohánění nových flint, do terče zelená figura se trefíte i vyžranou mosinkou, ale udržet v něm rozptyl na pivní tácek na 250 metrech to asi nikdy nebude možné.

Jak říká klasik: Z hovna bič neupleteš. Pardon.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 zář 2006 10:24

Josef Ondracek:

Obrázek moje rec. Jsou to vesmes kramy na zed. Obrázek
barry
Příspěvky: 56
Registrován: 18 kvě 2006 15:40
Bydliště: Český Ráj

Příspěvek od barry » 21 zář 2006 11:24

Přihlásit na ZP sk.A. Udělat z toho sběratelskou zbraň. Nesmí (nemělo) by se z ní střílet.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 21 zář 2006 11:45

Josef Ondracek píše:...krmit to střelivem za 5,90 což laufu dělá hrozně dobře :lol: ....
Se střelivem pro tyhle ráže je obecně problém, protože neexistuje rozumný kompromis, přinejmenším ne pro mě. Např. v ráži 7,92 mm Mauser, o které je tady asi nejspíš řeč (ale dejme tomu 7,62 mm Mosin je naprosto to samé), mám možnost koupit buď staré vojenské superlevné patrony od Hermexů z 50. let za 5,90 Kč/ks (tvrdý ocelový plášť+ železné jádro+ korozivní zápalka= svinstvo, navíc problémy typu prostřelený popper apod.), anebo můžu koupit kvalitní nově vyrobené náboje dejme tomu S&B za 20 kč/ks. Mezi tím není vůbec nic vyjma možnosti přebíjení. Já netrvám na tom, že musím mít ránu za šest kaček. Za patronu této kategorie bych klidně dal deset, dvanáct korun, ale dvacet a víc už je na moje poměry skutečně moc. To to radši budu ládovat sajrajtem za pakatel a za ušetřený peníz koupím si švihadlo a raděj řádně potýrám tělo :wink: . Anebo se vykašlu na švihadlo a až pušku oddělám, tak ji zahodím a koupím si novou (protže ať počítám jak počítám, pořád se vyplatí víc nešetřit zbraň a šetřit peníze než naopak).
P.S. To přihlášení na Ačko je asi skutečně jediná možnost, jak o zbraň za těchto podmínek nepřijít. Zkoušení zbraní v ČR je taky dost smutná kapitola :cry: . Jinde to funguje výrazně jinak a musím říct, že líp (jak taky jinak :twisted: ).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 21 zář 2006 22:24

No a jsme u toho, jestli koupím za 5 litrů, co s tím potom udělám až to odejde? Zahodit to nemůžeš, je to registrované, musíš to legálně sprovodit ze světa, buď to nechat zničit (z toho nic nemáš) nebo nechat znehodnotit (aspoň to máš na zdi, když už jsi to jednou zaplatil a ostřílel)

K nábojům: pokud bych něco koupil za 5 litrů a mělo to vývrt v nádherném stavu, tak si piš, že bych do toho nedal patronu za 5,90,-. V garáži na stole mám přišroubovaného Rock Chuckera, matrice RCBS nejběžnějších ráží, v zásobě prachy Lovex, Accurate , váhy, a zápalky CCI a Remington. A hodně bych se rozmýšlel do toho dát střelu SB, protože k ní jde magnet jak slepice po flusu. Dal bych tam něco tombakového (i když toho moc na výběr v celoplášti v téhle ráži není) a jednosložkový prach.

Ale na druhou stranu, myslíš že v téhle ceně něco takového koupíte? Odpoveď zní - nikoliv !!! Ani prodejce není na palici, pokud se něco nedej bože objeví, radši si to stáhne a nebo nechá kamarádům.

A co vyřešíš s Áčkem? Když tě někdo "vybere" že s tím střílíš, tak končíš se zbrojákem stejně. Proč by to mělo zabírat místo v trezoru, na papírech a trnul že se to dá ukrást, když je to stejně už na prd. Pokud s tím střílíš, tak víš, že přesnost je v čudu, radši si to pověsím na zeď s klidem v duši, jde o výrobky vyráběné v miliónových sériích. Turecké mausery - zpracování nic moc, válečné mosiny - orvané od tupých fréz, válečné enfieldky - dvě drážky v laufu, botka ze zinkoslitiny, válečné k 98 - většinou dýhové pažby a vypadané laufy (značkové výrobky v dobrém stavu se ani nedostanou na pult prodejny) Proč bych to "chrtil" ??? Něco jiného je když to je kus předválečný, a značkový. Ale ten za 5 kilo nekoupíš. Už u čs. vz 24 je problém, pokud to koupíš v solidním stavu, nemá většinou lva, a pokud ho má, tak zase v laufu je zaděláno a závěr je orezlý a černěný.

Pak radši pro "kratochvilnou střelbu" volím radši zušlechtěného jugoše v novém kabátě (má špičkový materiál) a s novou kovanou hlavní která se nikde neopírá o dřevo a sportovní spouští, v ceně pro mne za 13 kilo, do kterého si nacpu 308 se střelou 150 grs od Sierry, prach Acc 2520, a do 150 metrů to letí rovně s rozptylem do 3 cm, ale holt už to není za 5,90,-; život je bohužel krátký, a po čtyřicítce tě už nebaví po zbytek života dělat pokusy a plést z hovna bič, protože život je krátký. V každém výstřelu pak mohu hledat chybu pouze u sebe. Důležité je najít puškaře, který má stejný názor na věc, udělá to, je na to spolehnutí a je to pěkně udělané, nevezme tě na hůl, a ještě spolu můžete jít na pivo bez vyškrábání očí, protože tě nechce okrást, a a ty s ním vydrbat za každou cenu, protože dobrá práce musí být zaplacená, přijede za tebou na střelnici aby byl u toho a dělá vše pro zdar věci, a když se na něco zeptáš, tak nekecá pohádky a báje jako někteří, zkrátka můžeš se obejít i příště. Jenže na to musí obě zúčastněné strany duševně vyzrálé.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 22 zář 2006 07:42

Zase věc názoru.
Obšírně to tdy rozpitváváš, ale pro mě také není řešení vzít starou pušku třeba vz. 24 a dát do ní novou hlaveň 308W. Co tímto vzniklo? Zprzněnec, který neví, co vlastně je.
Tím chci říct, že kouzlo je právě v orginále té staré pušky. Jaksi to stále nemůžeš pochopit.
Budu s tou puškou střílet náboje za 5,90Kč, protože na ty náboje je stavěná,
je to vojenská puška.
Když budu chtít střílet mířenku a přesnou terčovou střelbu, rozhodně nebudu volit řešení za 13litrů a přestavovat starou vojenskou pušku, ale pár korun si přidám, koupím úplně novou pušku kolem 20 000(výběr je slušný) a mám po problému.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 22 zář 2006 08:31

Josef Ondracek píše:...nemá většinou lva...
Co to je?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět