Je to vubec mozne?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: GunShop.cz, Moderátoři

Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 09 bře 2016 10:59

Ze života: :roll:


Dobrý den,měl bych na vás dotaz ohledně problému s vydáním nákupního povolení

Dnes jsem byl zažádat na pčr XXXXXX o vydání nákupního povolení na německou válečnou pistoli Vis 35 radom,zbraň je registrována na sk. A (sběratelství)

Pánové na mě okamžitě po zjištění podrobností a účelu nabytí (sběratelství) vyrukovali,že toto nákupní povolení mi nevydají,jelikož zbraň není opatřena platnými zkušebními značkami,říšská orlice údajně není,což je pravda,schválenou platnou zkušební značkou.

Já jsem ale vlastníkem zb. průkazu mimo jiné i sk. A a mojí argumentaci,že není nutné aby byly z důvodu historického znehodnocení na zbrani vyraženy novodobé tormentační značky se mi neustále snažili vyvrátit.Prý na zbrani musí být za každou cenu platná zkušebna,jde to udělat i skrytě,jinak to prostě nepřihlásí,ani nevydají povolení.

Toto přehadování trvalo přibližně 20 minut a dokonce na mě povolali i ředitele tohoto úseku,který neustále omílal tu samou písničku,kterou si nenechal žádným argumentem vyvrátit...
Na moji žádost aby mě to dali písemně nejdříve nechtěli slyšet,ale posléze jsem dostal odpověď,že si mám o písemné vyjádření zažádat,což mě trochu zarazilo a tak se ptám,kdo je tady v právu?
Na jaký účel nebo k čemu vlastně potom je zb. průkaz sk. A,proč jsem si jej zaplatil a legálně udělal,když je evidentně k ničemu??


Vím už z minulosti,že na tomto konkrétním úseku s tím dělají veliké problémy,obzvláštním problémem jsou německé válečné zbraně se zkušebnou v podobě dobové říšské orlice,ale nyní se už cítím být opravdu rozčarován tímto úřednickým šimlem,který se mnou neustále orá-vláčí

Chtěl bych se proto zeptat-obrátil se na někoho z vás již někdo s podobným problémem?Jsem tady vůbec v právu nebo se rozčiluji zbytečně a neznalým jsem já?


Velice vám děkuji za odpověď a přeji krásný den!


strelec3751
Příspěvky: 561
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od strelec3751 » 09 bře 2016 12:12

Já mám revolver Lebel 1892 8mm.
V průkazu zbraně mám napsáno kategorie B - Nepoužívat ke střelbě. Pouze pro sběratelské účely.
Zkušebnu na mě nikdo nechtěl.
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 09 bře 2016 13:08

No opravdu by mě zajímalo,jak to řeší nebo řešili majitelé lugrů,FNek,P38miček atd.
Cožpak je opravdu taková doba,že si nelze pořídit válečnou pistoli již jednou registrovanou na sk A a přihlásit ji na sebe na sk A?To se musí všude a na všechno muzejní znova mlátit ty moderní odporné značky?
Honza77
Příspěvky: 6
Registrován: 08 lis 2015 10:11

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Honza77 » 09 bře 2016 15:21

To vypadá divně. Dle zákona o zbraních:

§ 41
...
(3) Příslušný útvar policie registraci zbraně neprovede, pokud jde o zbraň
a) podléhající ověřování podle zvláštního právního předpisu,3) pokud není označena zkušební značkou, nebo
b) kategorie A, B nebo C, kterou osoba uvedená v § 42 odst. 1 není oprávněna podle tohoto zákona vlastnit, držet nebo nosit.

No, a ten "zvláštní právní předpis" je Zákon o ověřování zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, který stanovuje, že

§ 3
Tento zákon se nevztahuje na ...
f) střelné zbraně držené k muzejním nebo sběratelským účelům nebo činnostem,5d) které nejsou určeny nebo používány ke střelbě a byly k těmto účelům nebo činnostem zaregistrovány příslušným útvarem policie,

zde 5d) § 16 odst. 2 písm. a) a § 31 písm. i) zákona č. 119/2002 Sb., kde zejména:

§ 16
Zbrojní průkazy a jejich skupiny
...
(2) Zbrojní průkaz se rozlišuje podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin
a) A - ke sběratelským účelům


Z výše uvedeného tedy žádný problém nevyplývá. Ale podivný je hned následují odst. § 41 (Zákona o zbraních):
§ 41
...
(4) Příslušný útvar policie vyzve vlastníka zbraně, aby předložil zbraň k ověření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva podle zvláštního právního předpisu,3) anebo pokud při její registraci nebo kontrole vzniklo důvodné podezření na špatný technický stav zbraně, který by mohl vést k její destrukci. Příslušný útvar policie současně s výzvou řízení o registraci přeruší. Vlastník zbraně je povinen předložit zbraň ke kontrole Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva ve lhůtě do 20 pracovních dnů ode dne oznámení této výzvy a po provedené kontrole předložit zbraň opětovně příslušnému útvaru policie do 10 pracovních dnů ode dne převzetí zbraně od Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na základě údajů uvedených v protokole, který byl vystaven po kontrole nebo ověření zbraně Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, příslušný útvar policie vydá nový průkaz zbraně a současně odebere dosavadní průkaz zbraně.

Tady je IMHO zakopaný pes.
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 09 bře 2016 16:20

Takze pokud je zbran urcena ke sberatelskym potrebam a nebude se z ni nikdy strilet ani se s tim jaksi nepocita,nemaji nejmensi pravo branit registraci nebo vse zalezi na zlovuli ci dobrovuli nebo chcete-li momentalni nalade daneho ourady?

Ten zakon je jaksi zmatecny,jak uz to u ceskych zakonu byva.Urednik si obvykle vylozi logicky vzdy tu uzivatelsky horsi variantu
Piggy
Příspěvky: 107
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Piggy » 10 bře 2016 17:21

Jeví se mi jistým, že někdo něco popletl, akorát nevím, jestli žadatel nebo správní orgán. :wink:
Voss69 píše:Pánové na mě okamžitě po zjištění podrobností a účelu nabytí (sběratelství) vyrukovali,že toto nákupní povolení mi nevydají,jelikož zbraň není opatřena platnými zkušebními značkami
Je-li toto správný popis události, nejedná se o situaci podle §41/4, protože ten jednak nejde použít u zbraně nepodléhající ověřování, druhak nastupuje až ve fázi registrace, nikoliv při vydávání NP.
Byla-li zbraň již registrována bez platné zkušebny, neměl by při změně vlastníka vzniknout problém, leda by současně zpochybnili správnost té předchozí registrace. :idea:
Víš, jestli má původní majitel v PZ omezení "Nepoužívat ke střelbě"?
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 10 bře 2016 23:55

To nevim,vim jen,ze to mel prihlaseno i v pz na sk A a divil se tomu stejne jako ja.Je to uz samozrejme diky temto ouradum fuc a pevne verim,ze s tim jiny kupujici na jeho inspektorate zadny problem nemel.Me bylo receno,ze tam kde to prihlasovali to urcite zapsali spatne atd,ale ze se s tim v takovych pripadech uz nic neresi z jejich strany,jen mi to proste tady neprihlasi protoze blablabla.Ouradove tu zbran samozrejme nevideli neznali stav. Ani videt nemohli,tak nechapu,kde brali tu jistotu.Je to divne a zvlastni,dokonce mi hned nedokazali na toto odpovedet ani z Lexu,tak jsem z toho lehce zdesen,prec si nekdo nemuze vykladat zakon po svem,kdyz si jej jinde vykadaji spravne a delat z lidi idioty,nehlede na vzniklou skodu a problemy s tim spojene
derringer
Příspěvky: 423
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od derringer » 11 bře 2016 08:03

Konzultováno s naší oddělením Pčr

Skupinu A, sběratelskou, máme proto, abychom na ní mohli držet i vraky, které pro nás mají nějakou sběratelskou hodnotu. U nás normálně pistoli bez zkušebny zaregistrují.

Nebyl problém ve vypsaném povolení? Je tam potřeba zaškrtnout, že zbraň chceš pouze držet a oni vydají povolení - ne rozhodnutí.
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 11 bře 2016 15:39

No u zadosti o povoleni k nakupu jsem se dostal jen k vypsani jmena,potom zacala vymena nazoru,takze spatne vyplnena nebyla:-)
Je jasne,ze z nejakeho duvodu tam tyto sberatelsky drzene " mrtve" zbrane prihlasovat nechteji a vypadali absolutne presvedcene ze vi o cem mluvi a maji naprostou a nenapadnutelnou pravdu.Otazkou je jestli na to maji pravo takto sikanovat obcany-sberatele nebo ne.Jestli se to da z jejich strany nejak napadnout a sberatelskou zbran sk A skutecne neprihlasit nebo je to naprosty nesmysl a muzu se priste branit plnym pytlem podlozenych argumentu,protoze budu vedet,ze se muzou jit s timto akorat tak vycpat.Oni radi vyuzivaji chvile prekvapeni a tezi z pocatecniho soku,pocitaji s tim,ze clovek v soku odejde,jim ubyde papirovani a muzou zase tlachat u kafe nebo vyhovovat svym znamym.Opravdu nerad bych zazil opet tu samou situaci,kdyz budu mit moznost koupit si do sbirky nejaky sbirkovy kus za dobry peniz,to je tak na zalobu za usly zisk:-(
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 11 bře 2016 15:42

Jo a myslim,ze jsem jim dost detailne a polopaticky vysvetlil co po nich chci a myslim,ze to i spravne pochopili.Takze k nejakemu nepichopeni ci nedorozumeni v kouzelnych formulkach asi nedoslo
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Cora » 11 bře 2016 18:04

myslím že zde je jasná odpověď (dotaz Pistole s přejímacími znaky Wehrmachtu)
http://www.rucevzhuru.cz/index.php/ptejte-se.html
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 11 bře 2016 23:24

Ta odpoved tam je ve velmi zjednodusene forme-jakoukoliv zbran bez platne zkusebny muzete drzet na sk A.
Predpokladam ze samopal nejspise ne:-)Chtel bych si nejakou fundovanou odpoved vytisknout a jit jim to ukazat jako padny argument aby priste nedoslo k necemu podobnemu
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Cora » 12 bře 2016 08:34

a proč ne samopal? vždyť je pro fullauto ideální...
nebo myslíš že Ti dají výjimku na sport, lov či ochranu života... :shock:
Voss69
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2011 14:08

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Voss69 » 12 bře 2016 12:00

To jo,ale kategorie A neni to same co skupina A
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Je to vůbec možné?

Příspěvek od Cora » 12 bře 2016 18:21

kámo, my o voze a Ty o koze... se ani nedivím že Tě vypálkovali ze dveří... :D
Odpovědět